|
| Нивите, субсидирани от Брюксел, действително се оказаха "златни" не само за едрите земеделци, но и за стари познайници на Темида и отрудени депутатски съпруги. |
Тлъсто субсидирани обаче се оказват не само крупни земевладелци, но и стари познайници на Темида, отрудени депутатски съпруги, а също и фермери с вратовръзки, които са пребивавали известно време във властта, но навреме са се отказали от нея.
Първи в клуба на българските агромилионери се нарежда варненският бизнесмен и крупен арендатор Светлозар Дичевски. В първата година на България в ЕС той е усвоил внушителните над 7 млн. лв. за обработваните от него над 300 000 декара в Силистра, Свищов, Търговище, Варна и др. Името на Дичевски периодично изскача от различни сигнали за спорно завземане на земи. Последният бе преди няколко месеца, когато 10 собственици от монтанските села Киселево, Крива бара и Смирненски се оплакаха пред медиите, че Дичевски чрез фирмата си "Октопод М" е разорал земите им, срещу обработването на които ще получи и агросубсидии. Администрацията на местната земеделска служба в Брусарци мигновено защити бизнесмена и посочи, че над 10 години никой не е потърсил тези масиви и затова му били отдадени под наем.
Варненският бизнесмен се радва не само на радушна подкрепа от местната власт, но и на топлите връзки с ДПС. Никой не можа да надмине рекорда му за най-крупна заменка. Само чрез една сделка, разписана от бившия аграрен министър Нихат Кабил през 2005 г., той взе от държавата 8448 дка уедрена земя в Свищов, а в замяна даде 6928 дка, разпокъсани на 36 парчета. През 2007 г. бизнесменът стана концесионер за 25 години и на пристанище Оряхово.
Тлъсти субсидии от Брюксел са попаднали и в
джобовете на познайници на Темида
Сред тях е винарят Стоян Димитров, който от месеци се разследва за измами по САПАРД. Още през 2007 г. той имаше два нови проекта за преструктуриране на лозя и е получил общо 743 201.94 лв. Инвестициите са реализирани от фирмите му "ЕС Памексвин АД" и "Соло Екс" ЕООД. Името на бизнесмена нашумя още в средата на м.г., когато прокуратурата образува производство за документна измама за над 400 000 лв. по САПАРД. В медиите изтече пикантната информация, че поне два от проектите му са прокарани от бивша висша чиновничка във фонда, с която той живеел. Проверка на "Сега" показа, че предприсъединителната програма е била повече от щедра към Стоянов. Той има 5 одобрени проекта, за които са му платени общо 2.27 млн. лв. Сайтът на "Памексвин" се хвали, че компанията обработва 1600 дка лозя и притежава две изби - в селата Памидово и Карабунар.
Друг познайник на Темида и наемодател на самия фонд "Земеделие" също е сред щедро субсидираните от Брюксел. Става въпрос за зам. областния управител на ДПС в Разград Хамза Чакър. Чрез фирмите си "Асотекс -Хамза Чакър" и "Калето ООД" той е взел общо 419 585.2 лв. за обработването на ниви и стопанисването на пасища. При многобройните си протести в София т.г. местни животновъди разказаха, че общините в района отдават земя само на Чакър и така не остават пасища за останалите земеделци. Само допреди месец местният лидер на ДПС бе разследван от окръжната прокуратура в Разград и за източване на 2 млн. лв. от САПАРД. Бизнесменът бе заподозрян, че е представял стара техника като нова, а също и че машините му са били купени чрез надути или направо фалшиви оферти. Наказателното производство срещу Чакър продължи 8 месеца и бе прекратено заради липса на данни за престъпление. Сделката с местния лидер на ДПС обаче успя да докара 3-годишна условна присъда и солена глоба от 482 000 лв. за бившия шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев. Той бе признат за виновен за сключване на неизгодни договори за наем на сгради, като един от тях бе именно с Хамза Чакър.
Отрудени съпруги на властта
Сред фермерите, възнаградени с милиони от ЕС, има и няколко отрудени съпруги на заместник-министри и депутати. Една от тях е Халина Пейчева, съпруга на сегашния аграрен зам.-министър Димитър Пейчев (НДСВ). Управляваната от нея "Тракия-РМ" ЕООД е реализирала проект за преструктуриране на лозя, а също е взела и субсидии за обработване на земята за общо 1 657 744.99 лв. Сайтът на дружеството показва, че то отглежда върху 14 000 дка (разположени в Пловдивско и Старозагорско) лозя, жито, ечемик, рапица, тритикале и слънчоглед. Освен това фирмата се хвали, че разполага с трактори от "25 до 260 конски сили" и предлага услуги, като оран, пръскане и др. Фирмата работи и в областта на туризма: според сайта й предлага почивки в станции "Мечта" в района на смолянските езера и "Йонико" край Хасково. В средата на април т.г. Халина Пейчева купи 7 дка гори точно край смолянските езера за 350 000 лв. Над година преди това фирмата й води съдебна битка срещу областната администрация и се пробва да купи същия масив, но 10 пъти по-евтино. Съдът обаче отхвърли искането. Преди около година самият Димитър Пейчев призна пред медиите, че фирмата е участвала като подизпълнител и при проекти по САПАРД.
И друга съпруга на царски човек е усетила щедростта на Брюксел. Става въпрос за Петя Моллова, съпруга на шефа на парламентарната група на НДСВ Пламен Моллов. "Винзавод"-Асеновград, където тя е директор за връзки с инвеститорите, е взел от Брюксел 2651.37 лв. Други фирми, гравитиращи около Моллова - "Агропромдейн-Каваците" и "Агрима - АС", са получили по над 8400 лв. за това, че са отглеждали лозя. Справка в Търговския регистър показва, че "Агрима-АС" е изцяло собственост на "Вини АС", в управата на която е именно депутатската съпруга Петя Моллова. Другата фирма "Агропромдейн-Каваците" държи 29.8% също от акциите на "Вини АС". Заводът за вино в Асеновград бе модернизиран и с два проекта по САПАРД за общо 2 852 214.59 лв.
Само преди месец именно този кръг от фирми, в които работи Петя Моллова, изкочи в списъка с 313 замени на земи, разписани от аграрния министър Валери Цветанов и огласени, след като ДАНС нахлу във ведомството му.
Субсидии от новите фондове на ЕС са получили и
фермери с вратовръзки, вече отказали се от властта
Такъв е ексшефът на канцеларията на кабинета на Иван Костов - Николай Вълчев. Като физическо лице, което обработва земя, той е получил 476.51 лв. Вълчев обаче участва и във фирмата "Грийнс ООД", а дружеството взима от Брюксел още над 3000 лв. субсидии. Но мрежата от връзки не спира само до тези нищожни суми. Самото дружество "Грийнс" ООД е съсобственик на "Грийнс-агро ООД", която пък има общи управители с "Грийнс ейпъл" ООД. Двете фирми са взели от Брюксел още 12 495 лв. Преди около година самият Николай Вълчев призна, че е получил 1.7 млн. лв. субсидии по САПАРД за оранжерии в Първомай. В единия проект е кандидатствал като физическо лице, а в другия - като съдружник във "Грийнс" ООД. Парите усвоил по времето на мандата на НДСВ.
Милиони от бедните
Внушителните 3 244 119 лв. бяха усвоени не от фермер, а от търговец. Става въпрос за фирмата "Фантастика 95 - Георги Цанков". Тя единствена участва в търговете за храни за бедните, финансирани от ЕС, и достави на 360 000 социално слаби българи общо 3600 тона брашно. "Фантастика" е доставяла храни за Министерство на отбраната, "Студентски столове и общежития" ЕАД София, МБАЛ Пазарджик и Пловдив, Психодиспансер със стационар Пловдив и др. Собственикът й Георги Цанков е сред собствениците на телевизия "Родопи Сат - плюс". Кабелната телевизия излъчва за района на Кърджали.
КАК БРЮКСЕЛ ДАВА СУБСИДИИ?
Брюксел отпуска субсидии за ниви на всеки, който обработва поне 10 дка земя полски култури или 5 дка плодни градини. През 2007 г. помощта за всеки декар бе 14 лв. Българските чиновници обаче тотално се провалиха при кандидатстването за субсидиите. Допуснато бе фермерите да мамят и надписват земя, а има и редица случаи, при които самата бюрокрация обърка земеделците и те вписаха грешни данни. Заради всички тези гафове в края на юни ЕК може да изиска от България да връща от 10 до 100% от дадените пари. Глобата ще е за сметка на бюджета. През 2007 г. по новите агросхеми фермерите реализираха и проекти за преструктуриране на лозя.














, на параграфа му обясняваме всичко ясно, като 2+2=4, пак не разбира, какво можем да направим друго?
