В четвъртък Ахмед Доган потопи себе си, ДПС и Есил Дюран в дълбинната политика. Поводът бе откриването на предизборната кампания за евровота в Добричка и Варненска област. За разлика от други години, когато подобни събития бяха ознаменувани с дълги софри и мазни борби по селски игрища, този път гмуркането бе в културна и естетична среда.
Първи щастието да видят Мандатоносителя имаха гражданите и гостите на Балчик. Преобладаваха вторите, организирано извозени с коли и автобуси от цяла Добруджа. Там бяха селски кметове със заместниците си, шефове на държавни звена със секретарките си... Мястото на срещата бе читалището в Белия град. Всъщност, изборът на аристократичния и съвсем не етнически Балчик за сборен предизборен пункт първоначално
събуди недоумение у гостите
Но после стана ясно, че същия ден в Добрич "Атака" открива предизборната си кампания и ДПС национално отговорно се е преместило в по-малкия град.
Доган трябва да е в Балчик в 13 часа. Пристига с 45-минутно закъснение, но слиза не от АТВ или летяща чиния, а от най-обикновен автобус. С него той и кандидатите за евродепутати обикалят страната.
На Доган много не му се говори пред журналисти - вече е обяснил предните дни, че някой ще прави нов възродителен процес, че ГЕРБ нямат капацитет да управляват... Но пък водачката на листата - Филиз Хюсменова, е силно търсена от медийното братство. Най-вече от държавното радио, да не би случайно да пропусне ония важни изречения, които влизат в предизборните клипове. Хюсменова щедро разяснява, че е открила цели осем европейски информационни центрове и обещава следващият непременно да е в Добрич.
Читалището среща Доган с хляб и сол и го аплодира на крака. Джазквартетът "Интро" подгрява публиката, след което на сцената излиза Есил Дюран. Първото парче е поздрав "за професора" - втория в листата Владко Панайотов.
Есил се поразклаща пред човека на науката,
той се радва. Доган пляска като истински ценител, а Филиз и Метин Казак не издържат и припяват.
Следват кратки, но за сметка на това многобройни приветствия на кандидатите за евродепутати. Хюсменова пак се хвали, че е открила осем инфоцентъра и обещава девети в Добрич. Нихат Кабил артистично разяснява, че е чак 14-и в листата, но като нищо можел да стане евродепутат. Доган обаче му бил казал: "Абе нека не са повече от десет депутати, че ще стане бозук работа (развалена работа - бел. авт.)". Сокола се смее, залата също, но малко след като той взема микрофона, става ясно, че положението хич не е за смях.
Доган гледа благо и говори уж хрисимо, ама думите му бодат право в сърцето. Обвинява добруджанци, че били позаспалички и трябва да се стегнат, за да вземат над 20 000 гласа. Сравнява ги с бавен товарен влак. Тъкмо някой да заплаче и Доган свойски припомня, че той самият е добруджанец и като такъв имал широка душа, която дори периодично му пречела. "На моменти съм толкова великодушен, че не се понасям", казва Сокола и залата е съчувствено щастлива. Даже е заредена с оптимизъм, тъй като
товарният влак бавно тръгвал, но спирал трудно
В интерес на истината Доган не бе прав за добруджанци, тъй като въпреки продължителните речи и следобедните три часа, прекарани далеч от работното място, никой в залата не се унесе. Хората взеха присърце отговорната задача да съберат заветните 20 000 гласа.
Вечерта е по-различна. Доган е във Варна - морската столица, най-добрия град за живеене... Домакин на мероприятието е варненският театър, наоколо лъскави витрини и маркови костюми... На сцената - нежни бели калии, отгоре - видеоекран, на който се прожектира рекламно филмче за града. Някак ти става по-европейско и читалищните изпълнения не вървят. Дори Есил Дюран е по-дискотечна и този път професорът не е сватбарски поздравен.
Филиз Хюсменова е изненадваща - оказва се, че деветият инфоцентър ще е във Варна. Кабил информира за историята с бозук работата, но за разлика от Балчик, е сложил вратовръзка. Думата взема и Йордан Цонев, който ще води местната листа за български парламент. В края заключава, че каузата на ДПС е да защитава многообразието, тъй като хората са различни (също като тревичките), а многообразието е създадено по решение на Твореца.
Доган този път е нещо повече от партиен лидер. Той е философ и математик и още в началото прави уточнението, че истинските политици трябва да гледат "дълбинно" на нещата. Препълнената зала наостря уши и раздвижва мозъчни гънки. Доган говори изцяло за парламентарните избори и хвали местната структура, че от вот на вот се представя все по-добре. И във Варна заръчва да се вземат 21 000 гласа, но хвърля доста знания, за да разясни защо е нужно това. "За първи път Варна има възможност да вкара двама депутати", анализира Доган. Това щяло да стане чрез новата система за преразпределение на гласовете "Хеер-Ниймайер".
Сокола прави сложни сметки, дели остатъци,
сравнява региони и накрая обещава, че ако ДПС вземе 21 000 гласа във Варна и градът няма втори депутат, ще се откаже от политиката.
Залата не иска да се отказва, а и не вярва. Но няма защо да се притеснява, тъй като Доган е сигурен в изчисленията. Малко по-късно сметките стават още по-дълбинни.
Оказва се, че Йордан Цонев ще е мажоритарен кандидат от Бургас и ако спечели, ще влезе оттам в парламента. Печелившите мандати в морската столица ще слязат чак до третото място. "Варна може да има 3-ти депутат, дами и господа", казва Доган като фокусник, който току-що е извадил зайчето. Залата е трогната, но все още мига невнятно. Лидерът й помага в своя образователен стил: "Ей сега ще ви го експлицирам дълбинно". Следват нови изчисления за остатъци по региони и накрая всички са съгласни, че 2 и 2 често прави 6, съгласно "взаимодействието на кооперативните ефекти".
"Когато трябва, се работи с принципа на Мойсей - ако ти зашлевят един шамар, зашлевяваш и ти. Когато трябва, с принципа на Христос - повече великодушие", разяснява Доган тактиката, която трябва да се предприема спрямо другите партии. Но през цялата вечер
и дума не обелва за ГЕРБ и "Атака"
Все пак и във Варна вметва, че изборите са отговорна работа, не става с плаж, моренце... Понякога и той се отдавал на такива неща, но не за постоянно. "При изборите е важна е тръпката", казва Доган.
"Урната дава власт, но и отнема власт. На самотек не може да се остави", дава най-ценния си съвет Сокола, но дебело подчертава, че изборният процес трябва да протече в рамките на закона и без купуване на гласове. Залата го аплодира на крака. И други прочувствени неща чу тя тази тази вечер. Като например: "Журналистите пишат ежедневната история, ние (политиците - бел. авт.), я правим". И прозаични: "Ако тази криза не беше дошла, България щеше да се намира на съвсем друго ниво".
Доган си тръгва, както е дошъл - с автобус и уважителна охрана. Североизтокът осиротя откъм експлицитност и дълбинност.
|
|