:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,401
Активни 478
Страници 7,304
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Един мандат живот във фургони

Само за 60 от пострадалите 400 къщи в Дълго поле са отпуснати пари, но хората си продават строителните материали, за да си оправят борчовете
Единствените четири семейства катунари в Дълго поле са получили фургон, дарен на общината от ГУСВ, и в него ще живеят до живот. Родителите къпят децата си в мръсния канал отзад.
Около стотина души от село Дълго поле, община Калояново, вече повече от 42 месеца живеят във фургони. Зиме умират от студ, а лятото - от спарен въздух. Поне половината от тях са деца, а останалите - избиратели. Идват избори и техният глас става апетитен. Но тази година на улицата с фургоните още не е стъпвал политик. Обитателите на фургоните са роми, защото махалата им се намира в най-ниската част на селото, но твърдят, че не искат да виждат никого от високите етажи, нито пък ще гласуват. Чувстват се излъгани и забравени. Двуметрова вода ги заля по време на предишните избори, но още не могат да изплуват от сполетялото ги нещастие. "И ги не е срам!", провиква се от една конска каруца мъж, покрил главата си с вехта фланелка. А друг, отчаян и брадясал негов събрат, казва, че добре им дали тези фургони, в които ще си живеят още много време, защото друга оправия нямало.

В края на 2005 г. в община Калояново бяха раздадени 62 фургона, като 18 са върнати досега. Четири от фургоните са в селата наоколо.



В 40 железни къщи живеят над 120 души



В момента на пострадалата улица в ромската махала на Дълго поле са изникнали тухлени постройки - рехави и недовършени, а в някои дворчета само са струпани тухли и други строителни материали. Няколко къщи се открояват с размаха на строителството. За тях са теглени кредити. Соня Християнова ни показва с гордост голямата недовършена къща на сина си, който взел 30 000 лв. заем и сега ще връща 50 000 лв. Тогава работил в "Оргахим", но се разболял и в момента е безработен, а кредиторите звънят всеки ден. "Виновни са политиците, защото навреме не ни дадоха парите. Ако това беше станало до втората година от наводнението, синът ми щеше да е завършил вече къщата, а не да влиза в борчове", казва жената. В дневната на тази къща има диван, сложен върху чакъл, а в кухненския бокс върху земята има хладилник и пералня, като мивката е прикрепена с два големи камъка.

Оказва се, че през декември 2008 г. комисията по бедствия най-сетне е отпуснала пари и за пострадалите в с. Дълго поле, но това не им е решило проблемите, а е създало нови. Дълго време селото и община Калояново бяха в немилост, защото ги управляват сини кметове. Емел Етем ги режеше с обяснението, че не са им в ред документите. Добре че се намесил съпартиецът й - Ахмед Юсеин, та и тези български граждани да получат някаква помощ от държавата. Обещал и го направил. А и може на ДПС да им стана неудобно, че по-късно пострадалите



в Цар Калоян по-бързо бяха обезщетени



от комисията, и то със солидни суми - до 20 000 лв. на семейство.

Двата фургона на Наско Галаганов са сравнително в началото на улицата и сега до тях стърчат тухлените стени на едно тристайно жилище, което със сигурност ще бъде завършено в следващия мандат. Но кога точно - никой не знае.

"Дадоха ми 3000 тухли, по два кубика греди и кофражни дъски, 150 торби цимент, 1500 керемиди и 800 кг желязо", казва Галаганов. До тук вдигнал постройката със синовете си, защото майсторите искали по 40-50 лева надница. "Нямам пари за майстори, нямам пари за пирони, не ми достигат керемиди, а майсторите искат 4000 лв., за да ми направят покрива", тюхка се Галаганов. Всички негови съселяни от фургоните казват същото - отпуснатите материали не им стигат за цяла къща. "Тръгнали сме с куц кон състезание да правим. Никога няма да стигнем до края", казва Галаганов.

И точно в разгара на строителните им страсти дошли от ВиК и от енергото и си потърсили вересиите. "Спряха ми водата и ми поискаха 900 лв. С малки деца сме, не можем без вода и затова чистосърдечно си признавам, че продадох желязото", казва човекът. Когато го теглили обаче, се оказало 600 кг, а на книга му водели, че е получил 800 кг. Всъщност търговията с раздадените строителни материали е в разгара си сега, защото някои от семействата са си платили тригодишните дългове за вода и тримесечните за ток, но други още не са. Галаганови също още са без ток.

"Нищо не мога да направя, щом не са си плащали толкова дълго водата, трябва да си я платят", казва кметът на Дълго поле Николай Видолов. Не можеш да разбереш



кой продава материалите



и кой ги заменя, защото нещо не му достига, а друго му е останало, казва той. Но смята, че освен едно домакинство, което е разделило получените материали на четири между четиримата братя, всички други имат шанс да си построят домове.

Много артистичен и крайно емоционален е синът на 61-годишния брадясал и болен Камен Щерев. Той ни показва тяхната къща, която големите води съборили, а строежът до нея стърчи неубедително. Нищо не им признала комисията и не им дали и лев. Отпред се издига голяма къща, още недовършена. Ромите са многословни, но спестяват цялата истина. Сипят обвинения към политиците, казват колко са разочаровани от държавата. Според кмета на селото Николай Видолов никой не е онеправдан, но в случая има братски проблем. Оказало се, че Камен е подписал, че преотстъпва целия имот на брат си преди пет години, без да знае какво прави. И сега брат му си строи, а не дава и една тухличка на болния Камен, който изнемогва във фургона. Кметът на община Калояново Александър Абрашев обещал да помогне с каквото може на сина Христо, който е футболист, и му съдействал да купи общински парцел на много прилични цени. Обещал да му помага с каквото може и при вдигане на нова къща. Тук обаче всеки се оплаква от всекиго и от всичко. Сравняват се с комшията, който взел десетина греди повече. Според кмета в рамките на 10 000 лв. всеки е можел да заяви от какви материали има нужда - едни поискали повече тухли, други повече цимент и т.н.

Не само защото цял мандат живеят във фургони, но и заради спряната вода сега



хората тук не се къпят



За малките деца взимат вода от канала отсреща, който е точно до едно нерегламентирано сметище. Ромите недоволстват, че тъкмо го изчистили с една фадрома и съселяните им пак започнали да си карат и изсипват тук боклуците и вмирисаните туршии. Най-ниската точка в махалата е една улица, осеяна с няколко локви, дълги по двайсетина метра. Вони безумно, а деца играят наоколо, изпълзели от фургоните. Мизерия като в средните векове. На хората тук даже не им тежи толкова, че повече от 1260 дни живеят в консервни кутии, колкото тази воня. Кметът твърди, че от година в МРРБ отлежава техен проект по ФАР за ремонта на улицата за 380 000 лв., сега не знае каква е съдбата на този проект. Имали доста разработени проекти, но проблемът е, че не ги финансират.

Емил Попов е млад 30-годишен мъж и ни посреща на същата улица угрижен. Сам е построил нещо като заявка за къща, но всичко зее, няма покрив, а трите му малки деца са малко болни. "С тия 40 греди, които са ми дали, мога ли да направя къщата? Градското куче по-добре живее от мен", казва Емил. "Да не ни взимат фургоните тази година, чедо, че ние къде ще живеем", проплаква възрастна жена с ярко оранжева блуза.

Половината от семейството на Фанка Рашкова живее във фургон. Кани ни в къщата си, за да ни покаже докъде е стигала водата и как още личат белезите от влагата. Понеже домът й е на един етаж и е в ниското, водата дълго стояла на 1.20-1-40 м. Сега стените са плесенясали и през три месеца жената сменя тапетите, за да не се вижда грозната гледка. И в двете стаи на къщата й спи по едно бебе, но като дърпа детското кошче, лъсват убийствена влага и плесен. За тяхната къща комисията не е отпуснала и лев и Фанка се чувства онеправдана. Чуди се на кого да се жали.

"Пострадаха 400 къщи, но само на 60 дадоха пари за възстановяване", казва кметът Видолов. Той много настоявал да има за всички, но държавата не дава. Защото за едни е мащеха, а за други - майчица.

"Втори мандат съм кмет и виждам как на едни общини се гледа с едно око, а на други - с друго", казва кметът на Дълго поле. И бърза да чисти деретата наоколо, защото пак се затопля и пак може да има дъждове.
Снимки: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Във фургоните им спряха водата за неплатени сметки, но няма как да се премахне тинята пред тях, в която играят деца.
 Бившият телевизионен техник Наско Галаганов е започнал да строи къщата си наново, но няма пари и е продал част от даденото му желязо.
 Рангел Християнов е на инвалидна количка и живее във фургон, но понеже вътре е непоносима жега, по цял ден стои до недостроената къща на сина си и мисли за орисията си. Съпругата му Соня е асистент на трима хора с увреждания, от което изкарва 200 лв., за да могат да връщат големия кредит.
11
5707
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
25 Май 2009 01:35
А от Правителството постоянно ни говорят и тикат в очите, че имало "бюджетен излишък"‌ , колко сме били добре икономически и малко ни засягала кризата ??? Или от него има пари само за компенсация на спрените европейски пари за проектите на "нашите хора", а за тези обикновени граждани, живеещи в номадски условия почти 4 г., - няма (и затова - "да духат супата"‌ ? ) ... Поредната наглост и гавра с населението.

Редактирано от - Mars Attack на 25/5/2009 г/ 01:57:15

25 Май 2009 01:56
Марсианецо, ффнимавай с кавичките, че па за та емнат и... тоа път и Туткалчев не мое те спаси.
А за братята сигани...
"Не само защото цял мандат живеят във фургони, но и заради спряната вода сега хората тук не се къпят.
За малките деца взимат вода от канала отсреща, който е точно до едно нерегламентирано сметище. Ромите недоволстват, че тъкмо го изчистили с една фадрома и съселяните им пак започнали да си карат и изсипват тук боклуците и вмирисаните туршии. Най-ниската точка в махалата е една улица, осеяна с няколко локви, дълги по двайсетина метра. Вони безумно, а деца играят наоколо, изпълзели от фургоните. Мизерия като в средните векове."
Нема ли чип...и боклуци ке има, и вмирисани туршии, и вонящи локви.

25 Май 2009 07:36
Ако беше лесно решаването на този вид проблеми, България щеше да е градинка.
По това приличаме на държава от 4-тия свят. Те и преди водата да ги залее не са живяли в кои знае какви къщи, сигурно, но сега всички проблеме се стоварват на главите им и след като няма редовна работа хората са обречени на мизерия и болести.
Ех, европейска Българио, кое ти е европейското?! Де да можеше с една География да се поменува...

25 Май 2009 09:05
По боята ги познавам , че не са от нашите . И наистина си прав Фотоне , че те не са имали по-добри условия преди потопа. Щели де си сменят фургоните с къщи... Хайде де! Те гащите си не сменят.
25 Май 2009 10:47
Все пак това са хора и заслужават по-добър живот...
25 Май 2009 10:54
***


По статията: тук важното е, не как са живели и живеят циганите по принцип (може да ни харесва или не, но това е друга тема), а че държавата ни е зарязала тези свои граждани и ги третира като мащеха в такава критична ситуация, едновременно перчейки се, че има пари в хазната. Но когато дойдат избори, тича да им купува гласовете, за да са пак същите на власт. Лицемерие и двоен аршин чиста проба. Както пише г-н Фотон, в Европа сме май само географски, но по много показатели сме по-зле и от някои африкански държави. Тъжно и болно му става на човек.

Редактирано от - sybil на 25/5/2009 г/ 13:35:36

25 Май 2009 11:14
да гласуват за ДПС и ке им построят сараи!!
25 Май 2009 11:23
Mars Attack,
25 Май 2009 12:56
Руританец,


Няма защо, радвам сне, че мислим еднакво по такива важни теми (а това не е първия случай, когато държавата третира населението си, изпаднало в беда, по този начин).
25 Май 2009 13:44
Всичко е объркано в нашата държава.
За природни щети трябва да важи правилото: За държавното отговаря държавата, за общинското отговаря общината, за частното отговаря частника. Кой както иска, ако иска да застрахова, ако иска - не. Негов проблем.
В случая - циганския квартал най-вероятно е незаконен и е построен на място, дето ще се наводнява. Значи мястото му не е там. Общината трябва да си свърши общинската работа - т.е. да отреди подходящ терен за квартал, да изгради общинската инфраструктура и това е. Да решат ще им продават ли парцелите разсрочено... А циганите да се стегнат, да си оправят строителните разрешения и да си строят. Кой колкото може. И когато може. Това е.
Какво чакат на държавата?
25 Май 2009 18:12
Mars Attack, много добре разбирам възмущението ти и съм напълно съгласна с теб. Но бъди сигурен, че малко преди изборите ще се присетят за тези хора и други като тях. А след това ще бъдат забравени за нови 4 години.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД