Миналата седмица изгоря поредният военен обект в София. Пожарът не беше толкова ефектен като в Челопечене, но хиляди обитатели на кв. "Младост 3" настръхнаха при вида на пламъците, лумнали в неизползваемата сграда. За щастие този път никой не пострада.
Българската армията се охранява от миналата година. Приключи се със само охраняването й. И през следващите 5 години нейните обекти ще бъдат пазени от две фирми - частна и държавна. Ръководството на МО е възложило тази дейност на "Бюро за охрана и сигурност - ИТ" ООД и МОБА ЕООД. Министерство на отбраната е поръчало въоръжена охрана на 56 обекта на тези две фирми. Естествено, че изпълнението е възложено без конкурс, а министърът на отбраната е подходил към чл. 13 от ЗОП, който му дава право да възлага директно договори, ако това касае националната сигурност.
В официален отговор от Министерство на отбраната до в. "Сега" - нарочно или не, е записано, че първата спечелила фирма е "Бюро за сигурност и охрана". Чиновниците не са пожелали да пояснят дори какво е това дружество - ЕООД или ООД.
Във фирмените регистри не съществува такава фирма. Съществува обаче "Бюро за охрана и сигурност - ИТ" ООД,
наричана на галено БОС, която работи от години с МО.
В това няма нищо лошо, ако не беше фактът, че в страната има над 1200 охранителни фирми и 2000 звена за охрана. Конкурсите, които са свързани с МО, обаче се печелят предимно от бившите военни.
Другата фирма - МОБА ЕООД пазеше гръмналото поделение в Челопечене. Тя бе създадена в края на 2004 г. от тогавашния министър Николай Свинаров по настояване на Генералния щаб. Нейната абревиатура означава "Министерство на отбраната и Българската армия". През 2005 година МО обяви специална обществена поръчка за 45 обекта. Министър Свинаров обаче не възлага директно изпълнението на фирмата на МО, както му позволява законът, а кани и други компании. Така частната фирма "Бюро за охрана и сигурност -ИТ" ООД печели поръчка да пази 19 от тези 45 обекта. Интересното при нея е, че тя е създадена почти едновременно с държавната фирма, а собствениците й са бившите военни Иван Топчийски и Александър Иванов. В момента Иван Топчийски се е откъснал от фирмата и се занимава със земеделски бизнес в провинцията, разбрахме от самия него. Иванов, който е бивш офицер от под. 22 400 и в момента върти работата в дружеството. Интересното при БОС е, че преди години успява да печели поръчките за онези обекти, за които се изисква охрана с автоматично оръжие. По това време лиценз и разрешение за ползването на такова в България има единствено държавната МОБА. Само тя изисква от служителите си да имат сертификат за работа с тайните на НАТО. А през 2005 г. армията ни вече беше член на алианса. Едва тази година фирма "Бюро за охрана и сигурност -ИТ" ООД е влязла в списъка на Министерството на икономиката на дружествата, които могат да участват в конкурсите по обществените поръчки на НАТО.
Преди години, за да се издържа, МОБА охраняваше "Завод за металорежещи машини" АД, "Метком-Йотови" ООД , "Емпайър дивелопмент груп" ООД, склад в курорта Боровец и др. Директорът й Валери Върбанов бе уволнен преди време, а на негово място беше назначен Николай Стоев.
За периода от 1 август до 31 декември 2008 г. МО е провело пет процедури по Закона за обществените поръчки за възлагане на невъоръжена охрана на войскови райони и имоти с отпаднала необходимост. Сключени са 93 договора с 12 охранителни фирми на обща стойност от 2 072 128 лева.
Преди три години "Сега" направи разследване, с което доказа, че конкурсите за охрана на поделения и складове се дават на една дузина фирми.
Последните конкурси печелят следните дружества: "Бат секюрити" ЕООД, "БГ Секюрити къмпани" ЕООД, "БОДУ" ООД, "Викинг - Николов" ЕООД, "Д.М. Секюрити груп" ООД, ЕТ " Макси - 99 - К.Кирчев", КОС "Алфа" ООД, "Люкрим гард" ООД, "Мултифорс А.С." ЕООД, "Рамзес БГ" ЕООД, "Секюрити глобул" ЕООД и "СОД Царевец" ЕООД.
В момента в активите на Министерството на отбраната все още се водят над 400 терена, земи, магазини, закрити казарми, складове и др. Допреди няколко месеца тези активи бяха към ИА "Държавна собственост на МО", която бе закрита, а дейността й по замените и продажбата на военно имущество се проверява от прокуратурата. Сега тези имоти са прехвърлени към ИА "Социални дейности на МО". Запознати твърдят, че фирмите на бившите военни печелят, тъй като черпят информация за това какви цени да обявят. Конкурсите обикновено са за най-изгодната оферта. Ниската оферта гарантира спечелване на конкурса, а печалбата се формира от занижаване на качеството на охраната. Обикновено военните обекти са разграбени, тъй като един пенсионер охранява цяла бивша казарма. За това
фирмата получава около 80 -100 000 лв. на година.
Пенсионерът взима 200 лв. Калкулацията на печалбата е повече от красноречива.
За достоверност нека да видим кои фирми са печелили предни години. От статистиката на Агенцията по обществени поръчки се вижда следното: За 2005 г. ИА "Държавна собственост на МО" е сключила договори с фирмите "Викинг-Николов" ЕООД, "Люкрим гард" ООД, "Рамзес БГ" ЕООД, "Пресиян" ООД, ЕТ "Макси-99-Кирчо Кирчев", "Мултифорс А.С." ООД, "Кос Алфа" ООД, "Сикюрити глобъл" ЕООД, ЕТ "Велико Костадинов - Зевс 44", "Бат Секюрити" ЕООД
За 2006 г. договори отново има с "Викинг-Николов" ЕООД, "Бат Секюрити" ЕООД, "Кос Алфа" ООД, "Рамзес БГ" ЕООД, "Пресиян" ООД, "Мултифорс А.С."ООД, "БГ Секюрити къмпани" ЕООД, "Секюрити глобъл" ЕООД, "ПС Гард" ЕООД, "Люкрим гард" ООД.
Една от фирмите, която присъства постоянно в охраната на армейските имоти, е "Рамзес БГ" ЕООД. Тя е на бившия изпълнителен директор на ИА "Държавна собственост на МО" Петър Ненков. Той бе освободен от министър Николай Свинаров, след като военна прокуратура започна проверка по сигнали за липси на горива и материални средства в складовете под негово подчинение. Ненков се е опитал да прикрие дейността си и затова охранителната фирма "Рамзес БГ" е регистрирана на името на жена му Милена Атанасова Ненкова. Двамата имат и семейна фирма "Сибелиус СЕМ" ООД.
Схемата при Ненков е много показателна. Когато през 2003 г. той си тръгна от агенцията, на негово място бе назначен Иван Гаврилов Иванов. На този пост Иванов изкара до 2005 г., след което беше назначен за
зам.-министър на отбраната от квотата на ДПС
В момента той все още е на този пост. През 2003 г. Ненков и Иванов решават да създадат фондация "Общество и Екориск", за която във фирмените регистри не е посочено да е прекратявала дейността си. Двамата ги свързва и това, че са родени и отрасли в Монтанско.
Апетитите към охраната на обекти на Министерството на отбраната или на армията се засилиха, след като от 1 декември 2007 г. армията стана напълно професионална. Преди това наборната войска даваше караул денонощно пред многобройните складове и портали. Числеността на армията пък бе намалена на 32 000, което принуди ръководствата на ГЩ и МО да прибегнат до частната охрана, тъй като в един момент войската не успяваше да отделя необходимото количество хора. Бойците натрупваха пък голямо количество полагащи им се компенсации, а командирите нарушаваха правилника и не ги пускаха да почиват.
В момента Министерството на отбраната и ИА "Социални дейности на МО" обявяват десетки конкурси и за доставка на охранителна техника - камери, сензори за нощно виждане и др.
"фирми поеха охраната на армията " ... неам думи...
а кога ще вземат персонални бодигардове на полицаите? хич бива ли така да се оставят и те? знаете ли колко е опасно по улиците?