:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,766
Активни 658
Страници 26,331
За един ден 1,302,066
Интервю

Имам чувството, че някой нарочно иска да фалира здравната каса

С голяма част от реформите в здравеопазването по-скоро се защитават корпоративни интереси, казва зам.-председателят на КНСБ д-р Иван Кокалов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
д-р Иван Кокалов
Д-р Иван Кокалов е вицепрезидент на КНСБ с ресор социална политика. Роден е на 11 декември 1953 г., по професия е лекар рентгенолог. От края на миналата година е и член на Управителния съвет на здравната каса.

---------------------

- Д-р Кокалов, станаха ли високи доходите на лекарите и защо в последните години въпросът за заплатите им не се повдига?

- Доходите на лекарите като цяло не са високи. На някои категории и специалности може да са, но зависи с кои доходи ги сравняваме. Ако сравняваме в България, те са над средните. Но в сравнение с доходите на колегите им от ЕС, със сигурност са едни от най-ниските. Не бих казал, че не се говори за това. Периодически в договарянето, което ние като синдикат правим с министерство на здравеопазването по отношение на минималните стандарти, става въпрос и изобщо за нивото на заплатите. Ако имате предвид, че няма протести от страна на лекарите за заплати - да, от доста време - поне година и нещо, няма. Но това не значи, че доходите им са високи.

- А какви са?

- Искам да сравня доходите на лекарите, които работят в търговските дружества, финансирани от здравната каса, и тези, които работят в спешната помощ, психиатриите, хемотрансфузията - т.е. в дейности, финансирани директно от държавния бюджет. Във втората система все още доходите са ниски - там средната заплата е 600-700 лв. А при някои лекари и специалности в болниците - търговски дружества, средната заплата може да стигне и 1000 лв. Има и колеги, които взимат и 2000 лв., и 5000 лв. Има и общопрактикуващи лекари, които обслужват доста големи региони и взимат по 5-6000 лв.

- Излязоха данни и за 35 000 лв...

- Това са хора на управленски позиции и са единици, които не потвърждават правилото. Настояването за актуализация на цени на пътеки и промяна на начина на финансиране не идва от задоволството на лекарите. Техните доходи са пряко свързани с бюджета на касата и затова те искат по-високи стойности на пътеките. Разлика в доходите има и заради вътрешните правила за разпределение на работните заплати във всяко едно лечебно заведение - колко ще получат лекарите, колко сестрите, колко тези, които носят по-големи приходи, колко тези с по-малко. Това е т.нар. пазарен елемент. На места колегите са подходили доста неморално, има добавки от 1000 лв. за лекари и 20-100 лв. за сестра.

- Трябва ли да има законово наложена уравниловка, която да направи така, че да няма толкова големи разлики в доходите на различните лекари?

- Нашите възможности като синдикат са да договорим равни стартови заплати за равните категории служители. Но за равен труд трябва да се получават равни доходи и затова навремето се опитахме да направим общи правила за разпределение на парите от пътеки, за да има и известна степен на морал и да не се овълчват колегите и да става напрежение. Но болниците са търговски дружества и са самостоятелни, а собственикът им - МЗ, отказва да наложи такъв документ и еднакви правила за разпределение. Това не значи уравниловка - който е работил повече, ще получи повече, но в самото разпределение трябва да има повече правила, които не създават напрежение.

- В България се отделят много малко пари за здравеопазване, особено на фона на ЕС. Какво ще направите вие като синдикат и доколко като член на УС на здравната каса смятате, че е възможно увеличение догодина?

- Не съм в касата, за да защитавам правата на лекарите, а тези на осигурените. От години наред заключенията са, че нашето здравеопазване е изключително недофинансирано. Това е свързано и с качеството на здравните услуги и с корупцията, която се шири, включително и в начина, по който се осигуряват безплатните лекарства. В България в същото време се харчат много пари за здравеопазване под масата, но е трудно те да бъдат изчислени. По различни изчисления те са 1.5 - 2 млрд. лв. Има и регламентирано доплащане - пари, които влизат в системата, но никой не ги брои. Но като пари от бюджета ние сме на едни от последните места в ЕС. В същото време България трябва да завиши публичния контрол върху разходите. Това касае включително и управлението на здравната каса и нейния УС. Там балансите отдавна са нарушени. И сега към 60% от приходите на касата идват от осигуровки на работници и работодатели. Това значи, че те трябва да бъдат достатъчно добре представени в управлението на касата. А в същото време в УС от 9 души има 2 представители на синдикатите и един на работодателите, а останалите са представители на държавата. При това положение не може да се балансират интересите на осигурените.

- Това ли е начинът да има повече пари за системата?

- Това е начинът да се вземат правилни решения за контрола по изразходването им. Трябва да има и публичен контрол - от представители на пациентските организации, за да сме сигурни, че средствата се харчат прозрачно. Начинът за увеличаване на парите е политически. В изборен период сме - много от кандидатите говорят, че здравеопазването и образованието са приоритет, но на практика това не се случва. Нещата, разбира се, са обвързани - когато има добре развита икономика, трябва да има повече пари и за тези сектори. Но даже когато икономиката ни вървеше добре, процентите, които се отделяха за здравеопазване пак варираха около 4-4.1% от БВП, което е крайно недостатъчно. Тази цифра се извиняваше с липса на реформи, което абсолютно не е вярно. Ако сравним здравеопазването с другите сектори, ще видим, че то е един от най-реформираните и продължава да се реформира. А това, че с голяма част от реформите по-скоро се защитават корпоративни интереси, опира до качеството на решенията, които се вземат в парламента. Т.е. там трябва да влизат хора, които ще реформират така системата, че в центъра й наистина да е пациентът.

- Какви корпоративни интереси имате предвид?

- В областта на приватизацията, на снабдяването с лекарства - неща, които са обществена тайна. Много от несгодите, които търпят пациентите по отношение на лекарствата, са интереси на фирми и на тези, които провеждат конкурсите. Помните колко по-скъпи бяха преди няколко години лекарствата в България.

- С новия позитивен лекарствен списък парите на касата могат да свършат още през октомври.

- Дори по-рано. От една страна приветствам решението да отпаднат листите на чакащи - как може един човек с множествена склероза да чака някой друг да се откаже или да умре? Но от друга - това са скъпи лекарства и трябва да се намери баланс. Да не превръщаме касата в една огромна аптека, която плаща само лекарства, а в същото време достатъчно добре да се защити интересът на гражданите. Някой трябваше да направи сметка, като взема такива решения. Като нямаш пари, не купуваш безразборно и най-скъпото. Някой трябва да каже как касата ще плаща. В най-черните си представи имам чувството, че някой нарочно взема тези решения, за да фалира касата, да се каже, че тя не работи добре и трябва нещо друго да се направи.

- Кой би искал подобно нещо?

- Хората, които вземат решения, които подлагат бюджета на изпитания и касата на фалит. Въпреки че касата би трябвало да се подкрепя от държавата.

- Тройната коалиция управлява и би трябвало тя да взема решенията, които сега поставят касата пред риск, и същата тройна коалиция управлява и касата.

- Ако тройната коалиция беше толкова единна, щеше да има някакви реформи в здравеопазването. И трите страни имаха различна визия за системата и по тази причина нищо не се направи. И, естествено, за да довършим мандата, е най-добре да не правим нищо, за да няма сърдити. Здравеопазването пострада най-много от липсата на единно решение по какъв начин да се развива - и финансиране, и контрол, и преструктуриране.

- Какво трябва да се направи оттук нататък?

- В условията на криза трябва много да се внимава с подобни сфери. У повечето хора - и лекари, и пациенти, има разбиране, че трябва да се направи реформа в начина, по който се финансира здравеопазването. Едната стъпка е държавата да стане нормален осигурител - да плаща повече за тези, които консумират много от здравните услуги - деца, пенсионери. Защото сега тя плаща много по-малко за тях. От друга страна трябва да се съхрани солидарността на тези система - така се гарантира здравеопазване за всички. Но трябва ли да продължат да съществуват пътеките? По какъв начин да се финансират отговорностите на държавата като спешна помощ? Трябва ли по този начин да се договарят услугите? Сега всички залитнахме по посока на доброволното здравно осигуряване. Никъде в Европа то не е гарантът за здравеопазването. То трябва да съществува, може да надгражда. Но преди това политиците трябва да кажат със средствата, с които разполага системата, какъв основен пакет наистина се гарантира и той гарантира ли оцеляването на пациентите. И съответно - има неща, които не могат да се гарантират, и те са ангажимент на гражданите.

- Касата трябва ли да запази монопола си и трябва ли да се свие пакетът й?

- В момента пакетът е измама - уж поема всичко, а като влезете в болница, се оказва, че не е така. Правят ви херния - плащате платното, правят ви тазобедрена става, но купувате ставата. За тези неща може да се въведе доплащане и то да се поема например от доброволен фонд. А не както сега - да се казва, че нещо се гарантира, а се оказва, че не е така. Трябва да се върне доверието на хората - те да знаят, че като плащат вноски, наистина получават безплатна услуга, а не както сега - хем плащаш вноски, хем се оказва, че и трябва да доплащаш кеш.

- Смятате ли, че ако се налеят още пари в системата, това ще повиши качеството и ще намали корупцията?

- Безконтролното наливане на пари няма да повиши нищо, освен заплатите и издръжката на болниците. Да, имаме нужда от повече средства, но имаме нужда и от контрол по изразходването им. Това става и с промяната на начина на финансиране. В момента касата и болниците се лъжат един друг. Всички знаем, че към касата се отчита не това, за което човекът е лекуван, а това, за което се превеждат повече пари. Те го правят, за да влизат повече пари и да си гарантират доходите. И под смяна на системата имам предвид да спрем да се лъжем, че даваме много пари и че едва ли не 50% от народа е болен от сливици, които трябва да се извадят. Иначе - не всички страни, които отделят много средства, имат качествено здравеопазване.

- Защо избърза конкурсът за избор на директор на НЗОК?

- Така се сугестира един отговор: бърза се, за да се гарантира, че д-р Румяна Тодорова ще бъде преизбрана. В момента в УС има колеги, които имат политически разбирания, различни от тези на тройната коалиция. Когато гласувахме обявата за конкурса, мотивът беше - когато изтече мандатът на д-р Тодорова в началото на септември, да има нов директор. Тъй като напоследък се избраха много хора на държавни постове, по същия начин се внушава, че се бърза и в НЗОК. Аз лично нямам партийна насоченост, гласувах за тези правила и не смятам, че го правя за точно определен човек.
13
2560
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
28 Май 2009 07:29

Безконтролното наливане на пари няма да повиши нищо, освен заплатите и издръжката на болниците. Да, имаме нужда от повече средства, но имаме нужда и от контрол по изразходването им.


Казвала съм го много пъти и пак ще го кажа: и от още нещо имате нужда - пълна, ама наистина пълна прозрачност. Всеки разход на НЗОК и всяка болница, от заплатите на лекарите, до покупката на клечки за зъби - изтипосан в интернет и пред очите на всички. Всички, които дефакто плащат тези разходи. Няма, разберете просто няма друг начин за въвеждане на морал в системата на здравеопазването!
...А този начин на всичкото отгоре не е и никак скъп.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Май 2009 13:11
Янина, а защо не го попита ...кой е виновен за тъй странно измислената ни "Здравна каса".... за странната съдба на пациентите ???

що не го попита КАК на запад успяват, въпреки огромни преразходи на бюджета си, да ЛЕКУВАТ ВСИЧКИ ...дори и незастрахованите?

Че дори и да им поемат финансовото тегло за закупените МЕДИКАМЕНТИ ???

Що не му каза, дето хората говорят, че и със здравната каса, депутатите правят странния самоубийствен законови текстове, които всъщност ОБЕЗСМИСЛЯТ и убиват понятия като : ЗАКОННОСТ, ЗДРАВЕ, .... та до обикновено оцеляване на намаляващото българско население ???


Що говорите само за заплатите на лекарите (които в сравнение с мнозинството ни...не са чак толкоз зле заплатени)

Що не напомните че заплатите у нас са десет пъти по-ниски от тези в Европата, а цените ни не са по-ниски от тамошните ???


28 Май 2009 13:17
И... напомни му на Кокалов, че ако не беше толкоз захапал...кокала, щеше да говори за КОНКРЕТНИ УПРАВЛЕНЧЕСКИ НЕДОМИСЛИЯ !

А не да "има чувство, че ..НЯКОЙ...бил искал да фалира здравната каса!!!

Странно, но в "капиталистическите" западни страни отдавна са със "социалистическо" и достъпно за всеки здравеопазване!!!

Така дори пишело в Конституцията ни! Че ВСЕКИ ИМА ПХРАВО НА НЕОТЛОЖНА И БЕЗПЛАТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ !!!

(а тука...дори инвалиди с диабет и онкоболни...ОСТАВАТ БЕЗ ЛЕКАРСТВА И ГРИЖА )



...ЩОТО БИЛО НЯМАЛО ПАРИ?..... а за дупетатски и министерски заплати....откъде ИМА ПАРИ ???
28 Май 2009 14:06
Странно, но в "капиталистическите" западни страни отдавна са със "социалистическо" и достъпно за всеки здравеопазване
Не е баш така, застрахователният принцип на осигуряване няма нищо общо със социализЪма, защото боледуваш повече (кат един БГ държавен чиновник с измислен отпуск по болест), на следващата година плащаш по-висока осигуровка и ... за известно време забравяш за екскурзии "гъз път да види".
По отношение на "достъпното", по-вярното е, че държавата "достъпва" всеки тарикат, подобни на Орешарски, спестили си плащането или опитали се да минат за "социално-слаби".
ЛЕКУВАТ ВСИЧКИ
Всеки се лекува, дори сам, ама не всеки се излекува К'во целим - всеки да е хронично болен за да се лекува перманентно или да няма заболели?
28 Май 2009 14:14
Не е баш както казваш, аполитичен!

Аз ти говоря за ЕДНА поне от здравните системи, която ми плаща и пенсия, и добавки!


пък за лекари и лекарства..... съм на сто процента БЕЗПЛАТНО !!!

(ИНАЧЕ...съответната здравна каса е с "дупка" от няколко МИЛИАРДА ЕВРО !!! )


а в България, майка ми дава половината от пенсията си за ...лекарства и лекари! Баща ми, бог да го прости имаше повече проблеми от мене...но така и си почина.... без да му се помогне особено...-било то ЕГН-то му......)

28 Май 2009 14:19
Д-р Кокалов, ти поради какви причини си в УС на касата.Твърдиш, че защитаваш интересите на пациентите.Как става това, като си шеф на синдиката на хората от здравеопазването.Аз мисля, д-р Кокалов, че Желязко те е сложил просто на държавната софра, за да хапваш сладко, сладко от безплатната баница.Казвам това, защото аз не си спомням да съм гласувал точно ти да защитаваш моите интереси в НЗОК.
28 Май 2009 14:20
Янина е достатъчно в час, защото бая години пише за здравеопазването. Та гусин Кокалов надали може да и каже нещо ново. На нас също.


Но за останалата публика ще обясня афористично:
В сегашния си вид здравната каса прилича на ужасно скъп "Ролс Ройс", с ужасно скъп гараж, с ужасно скъпа поддръжка, с отлично заплатени шофьори и гаражни механици.
За всичко това плащат някакви мизерни парцаливци, на които Закона и Конституцията са обещали при нужда да го използват като такси. Те не само не се ползват от тази привилегия, но трябва да си мислят и с какви пари да си предплатят и.. катафалката.
Точка.
28 Май 2009 15:06
Тоя па имал чувството... Ами питай бе! Аз искам да фалира здравната пирамида, т.е. каса. На другите кооперации - ликвидация, а тука насила ни набутват в кооператива.
ДАНО ДА ФАЛИРА!!!
28 Май 2009 20:42
Докторе, казано много точно.
Преди известно време и аз писах резюмирано по темата

Натиснете тук

Моделът със здравни каси на Бисмарк е прекалено скъп, у нас има само 1 здравна каса, а тя е част от МНЗ и правителството.
Ненапразно след Втората световна война Португалия, Испания, Италия и Гърция изоставят този модел и приемат модела Уилям Бевъридж като по-евтин и по-лесен за управление.
Има много литература по въпроса в Уикипедия и Гугъл-а, за който се интересува. Е, имам и нещо насъбрано и преведено, ако някой наистина се интересува, може само да ми пише.
Докторе, жив и здрав!


Редактирано от - Посейдон на 28/5/2009 г/ 20:46:04

28 Май 2009 22:03
Доктор Кокалов мили ,
Кучето ми не те чете , но ти си длъжен да прочетеш Фор-умните доктори , че и морския доктор - Посейдон . Толкоз ...

29 Май 2009 22:13
Казвала съм го много пъти и пак ще го кажа: и от още нещо имате нужда - пълна, ама наистина пълна прозрачност. Всеки разход на НЗОК и всяка болница, от заплатите на лекарите, до покупката на клечки за зъби - изтипосан в интернет и пред очите на всички.

Ти май си ... морска Сирена?
02 Юни 2009 20:57
Посейдоне,

Това с различните здравни застрахователи е едно !

Друго е НАЦИОНАЛНИТЕ ЗДРАВНИ КАСИ, които са задължителни за всички в западните страни!

Оттам идва и увереността им че дори и незастрахован може да бъде лекуван безплатно! (щото плаща НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНА КАСА)

Частните здравни каси се данимават просто с добавените разходи за медицински операции и скъпи анализи, както и за доплащане на непоетите от националните здравни каси....разходи за лекарства и анализи !

07 Юли 2009 22:50
ей аз не знам кой какво прави знам че съм шофьор в спешна помопщ във филиал не стига че ние вършим най -Черната работа а и носим отговорност за 3, 4 живота като седнем зад волана -осъден доктор няма ама шофьор -има -е аз го работя за заплата 280 лв.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД