БСП се зарече, че сред стълбовете, на които ще се опре предизборната кампания на червените, е честното изговаряне на проблемите, с които социалистите не са успели да се справят. Очевидно тъкмо на тази идея, подшушната от пиарите, е подчинена и основната рекламна кампания на червените. Сещате се, нали? Как БСП е създала над 300 хил. работни места, но това не е достатъчно. Как БСП е увеличила с 60% минималната работна заплата и удвоила минималната пенсия, но и това, разбира се, не е достатъчно. Затова партията в дух на самокритика ще продължи да работи за достойна България и пр.
С увеличаването на предизборните клипове в геометрична прогресия, едва ли много хора ще се заслушат в иначе добре закръглените числа, още по-малко пък да вникнат в тях. Очевидно, целта е в съзнанието на зрителя е да се забие основното: БСП постигна много, но може още повече.
Все пак да вникнем в числата от рекламната кампания.
Да вземем първото съобщение - БСП е открила 344 хил. работни места. Някъде в отчетите на социалното министерство сигурно е така. Като нищо толкова народ е започнал работа по всевъзможните мерки и програми за заетост, финансирани от държавния бюджет. Въпросът е кога я е свършил. Може например 6 месеца да си бил чистач на градинки и толкоз. Тази мимолетна позиция обаче ти гарантира доживотен рекламен договор в красивите правителствени статистики, където получаваш сигурно място в графата "Намерил препитание".
Одит на Сметната палата от началото на 2008 г. добре илюстрира ефекта от програми като "От социални помощи към осигуряване на заетост", измислена от Лидия Шулева и продължена от Христина Христова и Емилия Масларова. Държавните одитори установяват, че от 2004 г. до 2006 г. от въпросната програма са се възползвали 300 669 българи. Те са получили временна работа, но след това едва 801 от тях, или само 0.27%, са намерили постоянна заетост. От социалното министерство оспорват тези констатации. "Срещу 355 млн. лв. десетки хиляди хора работиха в полза на обществото - подобриха инфраструктурата, реализираха общински проекти, ремонтираха детски градини и училища и др.", коментира тогава зам.-социалният министър Димитър Димитров пред "Сега". Според него много повече хора са си намерили постоянна работа, тъй като веднъж излязъл от дадена програма, човек не е длъжен да информира социалното министерство къде и кога си е намерил трайно работно място.
И тези думи обаче увиснаха във въздуха, след като преди няколко месеца в парламента министър Масларова съобщи, че 52% от хората, които се трудят по програмите от националния план по заетостта, след това продължават работа. Според нея процентът говори за добра успеваемост. На практика обаче това означава, че всеки втори участник в програмите остава безработен. (Т.е., ако БСП е разкрила 300 хил. работни места, запазените са към 150 хил.)
Горе-долу това показват и данните на Агенцията по заетостта. През юни 2005 г., когато бяха избрани сегашните управляващи, безработните са били към 411 хил. души. (Ако вземем месец август, когато реално бе сформирана тройната коалиция, то тогава хората без препитание са били 399 хил. души). В момента безработните български граждани наброяват 254 хил. Излиза, че тройната коалиция е свалила безработицата с максимум 157 хил. места. Къде ли са другите 150 хил. работни места от рекламните клипове? Да ги потърсим в официалните статистики на НСИ. Според тях средният брой на наетите по трудово и служебно правоотношение лица през 2005 г. е бил 2.177 млн. души, а през 2008 г. - 2.415 млн. души. Грубата сметка показва, че 238 хил. души повече са наети в момента, отколкото преди 4 г. Т.е. и според държавния институт излиза, че истината за откритите работни места всъщност е само около 70% от това, което ни се представя. Дори без да имаме предвид отраженията на кризата в последните месеци.
Втората хвалба от рекламата е, че БСП е увеличила минималната работна заплата с 60%. Няма никакво съмнение, че най-ниското възнаграждение в страната беше 150 лв. през 2005 г., а сега е 240 лв. Доходите обаче получават реално измерение чак когато ги погледнем през призмата на инфлацията. Според електронния калкулатор на НСИ индексът на потребителските цени за март 2009 г. спрямо юни 2005 г. е 136.6%, т.е. инфлацията за тези 4 управленски години е 36.6%. Излиза, че реалният скок на заплатите е само 23.5%... Да не забравяме и какво обеща БСП на миналите избори - минималната заплата да стане 250 лв. т.г. Малко не стигна на социалистите да изпълнят и другото си обещание - средната заплата в края на мандата да бъде 600 лв. През първото тримесечие на 2009 г. тя е отчетена на 563 лв.
Така стигаме до третото твърдение - БСП е удвоила минималната пенсия. Тя е точно 124.84 лв. в момента, а 5 дни преди изборите ще бъде вдигната на 136.08 лв. Обещанието към най-верния електорат на столетницата беше, че минималната пенсия в края на мандата ще бъде 160 лв. Впрочем изглежда управляващите бързат да догонят обещанията си, защото тази година има цели три увеличения на пенсиите. Пък и пенсионната ни система съвсем не е нещо, с което БСП трябва да се хвали. Първоначалният замисъл тя да бъде независима от държавния бюджет и един ден да преодолее ефектите на срива от края на 90-те, като мине на самоиздръжка, отдавна е забравен. Напротив - държавата непрекъснато налива пари, за да покрива ежегодно задълбочаващия се дефицит във фонд "Пенсии". Стигна се дотам държавата да се включи с 12% в осигурителната вноска, която хората внасят за пенсии. И все повече експерти заговориха за национализация на парите за пенсии. Удобно е парите на възрастните да са под ръка на управляващите за предизборни игри, но не е съвсем стабилно за системата.
Еквилибристиката със социалните числа е нормална практика в предизборни времена. Ако обаче избирателите имат памет, би трябвало да се въоръжат със сериозна доза скептицизъм. Защото всяка кампания у нас се записва в историята с някоя сакрална цифра, която после изчезва яко дим. 800-те дни на царя през 2001-ва например.