"Лицата, които стопанисват и управляват пътищата, да не допускат наличието на кратери и дупки в пътната настилка с големина, по-голяма от два пъти размера на най-едрата фракция в асфалтовата смес на най-горния слой на пътя".
Разбрахте ли за какво става въпрос? Няма значение, просто знайте, че подобни текстове ще цъфнат съвсем скоро в прясно поправения Закон за движение по пътищата. Заслугата е на депутатката от БНД Ваня Цветкова. Текстовете минаха на второ четене в комисията по транспорт и съобщения и както личи, ще бъдат одобрени и в пленарна зала.
Накратко казано - общината или пътната служба ще трябва да мерят непрекъснато дупките по пътища и улици, защото ако неравността мине два пъти размера на "фракцията" и не са я отстранили, могат да бъдат глобени с до 10 000 лв.
"След като наказваме шофьори, извършили пътно-транспортно произшествие, трябва и общините да плащат глоби за неремонтираните пътища", обяснява Цветкова и
логиката й наистина е желязна
Години наред слушаме статистики за катастрофи и освен че числото на загиналите расте, нищо друго в тях не се променя. Причините за катастрофите са си все същите - употреба на алкохол, несъобразена скорост, неизправни превозни средства... КАТ никога не слага в сметките лошото състояние на пътищата и липсата или несъобразените с реалността пътни знаци. Това дава основание на депутатката от БНД да се развихри: по нейно настояване в закона влизат още задължения за стопаните на пътя. Те например трябва "ежегодно през пролетния сезон, при проливен дъжд да обследват пътните участъци за наличие на водни възглавници". Трябва също "да следят постоянно метеорологичната прогноза в зимния сезон и своевременно да обезопасяват пътищата в случай на снеговалеж или заледяване". И тези текстове благополучно минават през комисията. Напразно колегата съпартиец на Цветкова - Борислав Ралчев (виден варненски юрист), обяснява, че това не е за Закона за движение по пътищата, а за Закона за пътищата. Но дали заради еднаквото звучене, дали заради упоритостта на Ваня Цветкова, на заседанието на комисията по транспорт народните представители решават да задоволят прищявката й. Едва в пленарна зала разбират какво всъщност са направили.
Основният контролен орган по Закона за движение по пътищата е КАТ и на практика сега
катаджиите ще трябва да мерят дупките
или по-точно "фракциите". Само че МВР не иска да се занимава с проверките на ремонтите и да санкционира стопаните на пътя. Както казва един народен представител, "те не могат нивото на алкохола в кръвта на шофьорите да измерят и да го докажат в съда, та какво остава за мерене и на "фракциите", че и за глобяването на пътната агенция или някоя община."
Предложението направо разяри министъра на вътрешните работи Михаил Миков, който се скара на депутатите от парламентарната трибуна. Според него полицаите не са инженери, за да мерят дупките по пътищата. "МВР няма капацитет да го прави", категоричен бе Миков. Депутатската теза, че за катастрофите по пътищата са виновни и дупките по пътното платно, направо го вбеси. Според него катастрофите си имат "класически" причини: каране след употреба на алкохол и неспазване на правилата. "Водачите са длъжни да се съобразяват с качеството на пътищата. Говорейки за лошите пътища като причина, вие стимулирате шофьорите към едно несъобразено с пътната обстановка поведение", възмути се министърът.
Засега обаче законотворците не са се впечатлили особено и тези поправки не са премахнати. Само председателят на транспортната комисия Йордан Мирчев тъжно констатира: "И какво направихме сега -
узаконихме дупките по пътищата".
Но е безсилен да вразуми колегите си.
Бившият вече апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов, който има доста идеи за контрола по пътищата, от дълго време насам води много дела, свързани с катастрофи по пътищата, обаче е на друго мнение. "Естествено, че КАТ трябва да контролира състоянието на пътищата - това е най-високопоставената структура в държавата, която е натоварена с тази отговорност. Ако те бягат от отговорност, кой да бъде тогава?", смята той. Преди 4 години прокурорът е завел дело и е осъдил фирма, преасфалтирала некачествено един селски път в Пловдивска област. И фирмата била принудена да го преасфалтира наново. "34 шофьори водят дела срещу Пловдивската община заради щетите, нанесени върху колите им от неизправните пътища. Преди 6 г. една жена се преобърна на магистрала "Тракия" и загина заради дупката. Делото се води от години, затова всяка поправка, която ще накара собствениците на пътя да носят отговорност, е добре дошла", коментира Димов.
Депутатите очевидно чувстват, че вършат добри дела, защото на същото заседание на транспортната комисия решават да поремонтират и други текстове от закона. Много спорове предизвиква например казусът дали фаровете да са постоянно включени през цялата година, а не само зимно време, както е сега. "Абе, колеги, един дядо с "Жигула" или "Москвич" ще си съсипе акумулатора, ако ще кара така на фарове през деня цялата година", опитва се да вразуми колегите си Олимпи Кътев от НДСВ. Но колегите му явно отдавна не са ходили по държавата и си мислят, че всички българи карат като техните служебни коли, та не се впечатляват особено.
Кой знае защо
най-голям дебат предизвиква темата за неопитните шофьори
Дали да не се забрани на т. нар. млад водач да кара нощем и да вози в колата непълнолетни, дали да има предупредителна лепенка "млад водач" на задната част на колата - всичко това отнема на народните представители около час. "Това не са коли, а подвижни дискотеки, пълни с деца", казва един. "Не може така да дискриминираме хората по възраст", отговаря друг. Бургаският депутат от БСП Стойко Танков пита притеснено какво ще правят с човек, който е взел книжка на 58-годишна възраст - все пак той едва ли ще ходи да пие по дискотеките и да вози деца после с колата си. И в този момент Иван Иванов от ДСБ предлага понятието "млад водач" да се замени с "начинаещ водач до 1 г.". След което председателстващият заседанието Радослав Илиевски подлага на гласуване това и припомня язвително, че лидерът на ДСБ Иван Костов попада в същата тази категория и някак си не е удобно да го наричат "млад".
И така в шеги, закачки и спорове минава заседанието на комисията по транспорт и съобщения. Накрая бдителността на депутатите е толкова притъпена, че гласуват нещо, чиято същност е дълбоко закодирана. "Предлагам в член 21 "в" на преходните и заключителни разпоредби на Закона за пътищата да добавим цифрата 5", каза зам.-председателят на комисията Радослав Илиевски. Понеже заседанието е почти приключило и много от колегите му вече са се надигнали от местата си, никой няма желание да пита за какво иде реч, още по-малко пък да спори. Всички гласуват машинално и единодушно решението, с което всъщност дават приноса си към ускореното напоследък кадруване в държавата. Защото въпросният член (от съвсем друг закон) урежда колко години на поста си трябва да стои шефът на Национална агенция "Пътна инфраструктура", чието място след изборите не е много сигурно.
"Те са вече толкова нахални, че не забелязват какво правят", възмущава се опозиционният Румен Ангелов пред "Сега". "Те ще си приберат агенцията за 4, а после за 10 години, докато има пари там", тъжно констатира Ангелов. Дали ще стане така не е ясно. Ясно е само, че седмица след въпросното заседание самият Радослав Илиевски стана редови член на Комисията за регулиране на съобщенията и със сигурност ще остане там през следващите 6 години. А съдбата на дупките по пътищата е в Закона за движение по пътищата.
"Лицата, които стопанисват и управляват пътищата, да не допускат наличието на кратери и дупки в пътната настилка с големина, по-голяма от два пъти размера на най-едрата фракция в асфалтовата смес на най-горния слой на пътя".
Разбрахте ли за какво става въпрос?
Разбрахте ли за какво става въпрос?
Аз разбрах. А теб коя дума те затруднява, Ники?