:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,015
Активни 671
Страници 15,580
За един ден 1,302,066
Гледам и не вярвам на ушите си

Закон дупка оправя ли?

Или как депутатите узакониха всички неравности по пътищата и задължиха катаджиите да мерят асфалта
Снимка: Архив "Сега"
Движението с автомобил по пътищата в страната може да е голяма авантюра.
"Лицата, които стопанисват и управляват пътищата, да не допускат наличието на кратери и дупки в пътната настилка с големина, по-голяма от два пъти размера на най-едрата фракция в асфалтовата смес на най-горния слой на пътя".

Разбрахте ли за какво става въпрос? Няма значение, просто знайте, че подобни текстове ще цъфнат съвсем скоро в прясно поправения Закон за движение по пътищата. Заслугата е на депутатката от БНД Ваня Цветкова. Текстовете минаха на второ четене в комисията по транспорт и съобщения и както личи, ще бъдат одобрени и в пленарна зала.

Накратко казано - общината или пътната служба ще трябва да мерят непрекъснато дупките по пътища и улици, защото ако неравността мине два пъти размера на "фракцията" и не са я отстранили, могат да бъдат глобени с до 10 000 лв.

"След като наказваме шофьори, извършили пътно-транспортно произшествие, трябва и общините да плащат глоби за неремонтираните пътища", обяснява Цветкова и



логиката й наистина е желязна



Години наред слушаме статистики за катастрофи и освен че числото на загиналите расте, нищо друго в тях не се променя. Причините за катастрофите са си все същите - употреба на алкохол, несъобразена скорост, неизправни превозни средства... КАТ никога не слага в сметките лошото състояние на пътищата и липсата или несъобразените с реалността пътни знаци. Това дава основание на депутатката от БНД да се развихри: по нейно настояване в закона влизат още задължения за стопаните на пътя. Те например трябва "ежегодно през пролетния сезон, при проливен дъжд да обследват пътните участъци за наличие на водни възглавници". Трябва също "да следят постоянно метеорологичната прогноза в зимния сезон и своевременно да обезопасяват пътищата в случай на снеговалеж или заледяване". И тези текстове благополучно минават през комисията. Напразно колегата съпартиец на Цветкова - Борислав Ралчев (виден варненски юрист), обяснява, че това не е за Закона за движение по пътищата, а за Закона за пътищата. Но дали заради еднаквото звучене, дали заради упоритостта на Ваня Цветкова, на заседанието на комисията по транспорт народните представители решават да задоволят прищявката й. Едва в пленарна зала разбират какво всъщност са направили.

Основният контролен орган по Закона за движение по пътищата е КАТ и на практика сега



катаджиите ще трябва да мерят дупките



или по-точно "фракциите". Само че МВР не иска да се занимава с проверките на ремонтите и да санкционира стопаните на пътя. Както казва един народен представител, "те не могат нивото на алкохола в кръвта на шофьорите да измерят и да го докажат в съда, та какво остава за мерене и на "фракциите", че и за глобяването на пътната агенция или някоя община."

Предложението направо разяри министъра на вътрешните работи Михаил Миков, който се скара на депутатите от парламентарната трибуна. Според него полицаите не са инженери, за да мерят дупките по пътищата. "МВР няма капацитет да го прави", категоричен бе Миков. Депутатската теза, че за катастрофите по пътищата са виновни и дупките по пътното платно, направо го вбеси. Според него катастрофите си имат "класически" причини: каране след употреба на алкохол и неспазване на правилата. "Водачите са длъжни да се съобразяват с качеството на пътищата. Говорейки за лошите пътища като причина, вие стимулирате шофьорите към едно несъобразено с пътната обстановка поведение", възмути се министърът.

Засега обаче законотворците не са се впечатлили особено и тези поправки не са премахнати. Само председателят на транспортната комисия Йордан Мирчев тъжно констатира: "И какво направихме сега -



узаконихме дупките по пътищата".



Но е безсилен да вразуми колегите си.

Бившият вече апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов, който има доста идеи за контрола по пътищата, от дълго време насам води много дела, свързани с катастрофи по пътищата, обаче е на друго мнение. "Естествено, че КАТ трябва да контролира състоянието на пътищата - това е най-високопоставената структура в държавата, която е натоварена с тази отговорност. Ако те бягат от отговорност, кой да бъде тогава?", смята той. Преди 4 години прокурорът е завел дело и е осъдил фирма, преасфалтирала некачествено един селски път в Пловдивска област. И фирмата била принудена да го преасфалтира наново. "34 шофьори водят дела срещу Пловдивската община заради щетите, нанесени върху колите им от неизправните пътища. Преди 6 г. една жена се преобърна на магистрала "Тракия" и загина заради дупката. Делото се води от години, затова всяка поправка, която ще накара собствениците на пътя да носят отговорност, е добре дошла", коментира Димов.

Депутатите очевидно чувстват, че вършат добри дела, защото на същото заседание на транспортната комисия решават да поремонтират и други текстове от закона. Много спорове предизвиква например казусът дали фаровете да са постоянно включени през цялата година, а не само зимно време, както е сега. "Абе, колеги, един дядо с "Жигула" или "Москвич" ще си съсипе акумулатора, ако ще кара така на фарове през деня цялата година", опитва се да вразуми колегите си Олимпи Кътев от НДСВ. Но колегите му явно отдавна не са ходили по държавата и си мислят, че всички българи карат като техните служебни коли, та не се впечатляват особено.

Кой знае защо



най-голям дебат предизвиква темата за неопитните шофьори



Дали да не се забрани на т. нар. млад водач да кара нощем и да вози в колата непълнолетни, дали да има предупредителна лепенка "млад водач" на задната част на колата - всичко това отнема на народните представители около час. "Това не са коли, а подвижни дискотеки, пълни с деца", казва един. "Не може така да дискриминираме хората по възраст", отговаря друг. Бургаският депутат от БСП Стойко Танков пита притеснено какво ще правят с човек, който е взел книжка на 58-годишна възраст - все пак той едва ли ще ходи да пие по дискотеките и да вози деца после с колата си. И в този момент Иван Иванов от ДСБ предлага понятието "млад водач" да се замени с "начинаещ водач до 1 г.". След което председателстващият заседанието Радослав Илиевски подлага на гласуване това и припомня язвително, че лидерът на ДСБ Иван Костов попада в същата тази категория и някак си не е удобно да го наричат "млад".

И така в шеги, закачки и спорове минава заседанието на комисията по транспорт и съобщения. Накрая бдителността на депутатите е толкова притъпена, че гласуват нещо, чиято същност е дълбоко закодирана. "Предлагам в член 21 "в" на преходните и заключителни разпоредби на Закона за пътищата да добавим цифрата 5", каза зам.-председателят на комисията Радослав Илиевски. Понеже заседанието е почти приключило и много от колегите му вече са се надигнали от местата си, никой няма желание да пита за какво иде реч, още по-малко пък да спори. Всички гласуват машинално и единодушно решението, с което всъщност дават приноса си към ускореното напоследък кадруване в държавата. Защото въпросният член (от съвсем друг закон) урежда колко години на поста си трябва да стои шефът на Национална агенция "Пътна инфраструктура", чието място след изборите не е много сигурно.

"Те са вече толкова нахални, че не забелязват какво правят", възмущава се опозиционният Румен Ангелов пред "Сега". "Те ще си приберат агенцията за 4, а после за 10 години, докато има пари там", тъжно констатира Ангелов. Дали ще стане така не е ясно. Ясно е само, че седмица след въпросното заседание самият Радослав Илиевски стана редови член на Комисията за регулиране на съобщенията и със сигурност ще остане там през следващите 6 години. А съдбата на дупките по пътищата е в Закона за движение по пътищата.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
След мекото кацане на летище София щастливите пътници ги очаква "магистрална турбуленция" по бул. "Брюксел".
25
3762
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
30 Май 2009 00:48
"Лицата, които стопанисват и управляват пътищата, да не допускат наличието на кратери и дупки в пътната настилка с големина, по-голяма от два пъти размера на най-едрата фракция в асфалтовата смес на най-горния слой на пътя".

Разбрахте ли за какво става въпрос?

Аз разбрах. А теб коя дума те затруднява, Ники?
30 Май 2009 06:00
Би следвало да има държавен стандарт определящ големината на фракциите на пътните настилки. Оттам трябва да се тръгне.
30 Май 2009 07:40
Да си назначи инженери в МВР др. Миков. Стига назначавал хора без образование или такива с малко над основното!
30 Май 2009 07:45
Малий Чета "кратери" и си викам: Аха, Попокатепетъл...ам' за лавата що не пишат?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
30 Май 2009 08:04
Те (полицаите) не могат нивото на алкохола в кръвта на шофьорите да измерят и да го докажат в съда, та какво остава за мерене и на "фракциите", че и за глобяването на пътната агенция или някоя община."

Предложението направо разяри министъра на вътрешните работи Михаил Миков, който се скара на депутатите от парламентарната трибуна. Според него полицаите не са инженери, за да мерят дупките по пътищата.


Според човека, завършил право и ръководещ МВР, за да работиш с дрегер, трябва да си завършил медицина, а за да измерваш ширината на дупките по пътищата, трябва да си инженер. Това са дейности, изискващи висок IQ и солидни знания.

30 Май 2009 08:28
В интерес на истината и аз разбрах перфектно какво се има предвид в тази формулировка. Проблемът е, че това е мъртво родено а по-големия проблем е, че съдът няма да разбере.
30 Май 2009 11:15
"Всеки катаджия с лопата"!
30 Май 2009 12:33
Доста неуместна е иронията в статията.
Браво на тази депутатка, че най-накрая някой посмя да се отклони от катаджийския коловоз за несъобразената скорост.
Доста смислено звучат предложенията на тази депутатка, за разлика от изказванията на министър Миков.
30 Май 2009 12:44
Простак,
то наистина е ясно и за съда си прав,
но сещаш ли се сега какво следва?
Съдът ще иска експертиза за големината на тази фракция и
експертиза за големината на дупката в момента на произшествието или към нянкакъв друг момент.
30 Май 2009 12:55
Аз ли съм в грешка или преди около 2 години се направи основен ремонт на белевард "Брюксел" ?
Ако не съм в грешка, няма ли гаранционен срок и задължение за фирмата която е извършила ремонта да отива да си поправя грешките и дупките в които може едва ли не камион да влезе?
П.С. С този "закон за дупките" ще се премахне тъпото положение, пропадаш в необозначена дупка (кратер), викаш КАТ, за да получиш акт за случката за да си вземеш обезщетението от каското, а като "бонус" получаваш акт+глоба за каране с несъобразена скорост.
Според КАТ дори при движение с 10км/ч ако пропаднеш в дупка поради това, че е пълна с вода и не се вижда ти си получаваш акта за движение с несъобразена скорост!
Някой от чуждестранните гости във форума ще може ли да ми каже дали и в други страни има такова животно "движение с несъобразена скорост" според което винаги е виновен водача, а примерно неправилно движещ се пешеходец който се хвърля пред колата или пресича неправилно пътното платно, или състоянието на пътя никога няма вина?
30 Май 2009 13:04
Казусът е класическа демонстрация на подход "в края на тръбата", end of pipe approach. И за микромениджмънт.
Депутати, висшата власт (!), тръгнали да забраняват дупките.
Простотия.
По- ще им мяза да забранят корупцията и лошото управление.
А пък направо могат и да решат да забранят кърпенето на пътищата. Както е по света. Защото поддържането на дупките излиза по-скъпо.
.
А най-добре е да направят комисия за разследване на системната причина за лошото управление на пътната мрежа. С публични заседания и публично огласяване на резултатите.
Така се прави.
30 Май 2009 13:15
Време е и катаджиите да свършат малко работа, не само да се крият по храсталаците. Те и досега, пак трябваше да контролират състоянието на пътищата и пътните знаци по силата на "общият контрол за движенито по пътищата", но е много по-лесно нищонеправенето и изнудването на шофьорите. Ако не кихне водача на МПС - взема ти талон и плащай акт. С пешеходците и кметовете, нали са без "талончета" и на "ръка" не дават, нямат сметка да се главоболят. А с този текст - при първия сигнал за дупка и ще трябва да се разтичат, иначе може и да отнесат някое наказанийце за служебно бездействие.

ПП: с този регламент що е то дупка (принципно е разбираем за асфалта, ако се не лъжа става въпрос за третият слой - около 2 см. т.е. не повече от 4 см. дълбочина на дупката), как ли ще се разбира за паветата в София - те са около 15 см. дебели т.е. дупката е дупка, след като мине 30 см.

Редактирано от - kokaracho на 30/5/2009 г/ 13:21:59

30 Май 2009 13:26
КАТ никога не слага в сметките лошото състояние на пътищата и липсата или несъобразените с реалността пътни знаци.

О! Слага ги, слага ги! Слагат и глоби от 100 лв на шофьор, имал наглостта да си потроши колата в дупка на пътя!

Редактирано от - Пламен Пенев на 30/5/2009 г/ 13:27:59

30 Май 2009 15:44
Не е ясно закон дупка оправя ли но като резултат от Българските закони и корупция, улиците на България са надупчени като швейцарско сирене.
30 Май 2009 16:18
Интересен факт - за 20 години, броят на асфалтовите бази в страната се е увеличил многократно Натиснете тук, от модерни по-модерни, а броят на дупките не намалява.
А сега де?!
30 Май 2009 17:49
Парадокс!
30 Май 2009 20:08
аз пък чух, че на такива дъртаци като мен- 63 лета- нема да им се позволява въобще да шофират! Но никой не ми поглежда в картотеката , че за 41г. зад волана на колата си нямам ПТП , слава богу!!!И да не чуе дявола! А на разни пишлегарчета под път и над път им дават право да са убийци!
30 Май 2009 20:51
Дърто- лудо,
Важно е рецептата да се спазва, както и технологията. Не може да е студено, или мокро, или прашно, или кално, или асфалта да и малко, или да е много, или да е некачествен, или с ниска температура или...вместо филц да има трошляк. Има една дебела книга, която се казва "Строителен наръчник". Отваряш, четеш, спазваш ... и се получава. Не спазваш - не се получава.
30 Май 2009 21:10
А какво става на практика? Отива "бизнесменът" и иска да строи път. Отива при кмета или заместника му, или при министъра или при неговия заместник. Те му казват "за нас искаме толкова". И понеже няма как да стане, вместо филц слага трошляк, вместо пясък - прахоляк, вместо вар - каша от карбид, вместо цимент марка 500 - цимент марка 300 и т.н. И ако технологията изисква съставките на да се бъркат примерно 30 минути преди да се положи, те го бъркат 10 минути. "Те" най вероянто са цигани, защото българските строители са заминали за Италия или Испания. И така.
30 Май 2009 21:27
Нали кмета обеща, че ще запълни дупките? Нали София щеше да е като Виена? Айде да си го избереме отново. Вече им виждам предизборният плакат:
БОКЛУК И ДУПКИ ГАРАНТИРАНИ ОТ ГЕРБ ГЛАСУВАЙ!
30 Май 2009 21:53
Закон дупка оправя ли?

Според мен, не. Но лозунги и добри обещания за светло бъдеще- да!
Аз например съм за Царю наш! Много от нас, живеещите в чужбина например, чрез много документални филми по най-реномираните зендунги като ЦДФ , 3 САТ бяхме убедени , че НДСП е алтернативата. И аз гласувах тогава, с голямата и неувяхваща за българина надежда, ами сега ?! Все някой трябва да запълни дупките.
30 Май 2009 22:15
един Меризи винаги би трябвало да се справи с какъвто и да е диаметър
30 Май 2009 22:44
Из "Строго секретно":Човек не винаги и не всичко може да допусне и предвиди!
Как се разпъват чадъри над оперативно интересни лица? Как политиците проникнаха в сенчестата икономика? Отговорите са в света на мълчанието.
Там не живеят пеперуди - там се стреля и умира млад.
31 Май 2009 18:52
Факт е, че от години има институционален сговор състоянието на инфраструктурата като причинител на ПТП да се покрива. Сред водовъртежите на предизборния популизъм обаче се отива в другата крайност - състоянието на инфраструктурата да се набеждава като основния причинител на ПТП. Това е поредната лъжа, която ще струва животи.
31 Май 2009 20:37
"Всеки катаджия с лопата"!





Като не могат да ги мерят, с лопати, и да ги запълват.То за това вече инжинерски познания не трябват.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД