:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,434
Активни 445
Страници 8,337
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Агенция по абсурди и опашки

Времето и здравият разум си дават почивка в сградата на бившия нотариат в София. Затова отделете поне няколко часа, за да получите най-обикновена справка
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Хората откриват чудото да си помагат. По стените са останали аристократични полилеи, които отдавна не светят.
Стоя на кръстопътя на опашките в сградата на софийската служба по вписвания и се чувствам като в банката на Хари Потър. Очаквам всеки момент заветната врата да се отвори и някакво дребно същество да ме поведе из тайни прашасали коридори в търсене на нещо ценно като философския камък. В случая - нотариален акт. Френетичното диктуване на EГН-та и данни на фирми ме връща на опашката. На имотния пазар е криза, но в старото здание на службата по вписвания това не личи.

Интересно място е сградата на бившия нотариат, в който днес се помещава имотният регистър на столицата. Тук се вписват всички промени около имотите - ипотеки, продажби, наеми, правят се справки, издават се удостоверения за тежести. Че зданието не е подходящо за публична институция, няма спор. Постройката - строена за къща на известната фамилия Момчилови, е завършена в далечната 1899 г. и е национален паметник на културата. Надали на някой от днешните й обитатели обаче му хрумва да се възхищава на старата дъбова стълба между първия и втория етаж или множеството неоренесансови елементи (за които научаваме от Уикипедия).

Дългото сбогуване на службата по вписванията с тази реликва вече започна, но и срещу това съпротивата не закъсня. Куп организации на юрисконсулти, нотариуси, агенции за недвижими имоти през април се обявиха против готвеното местене на агенцията в кв. "Гео Милев", на ул. "Елисавета Багряна" 20. Специалистите твърдят, че това ще затрудни гражданите, и настояват да се купи друга сграда в центъра.

На фона на реалността тези гласове звучат най-малкото като закъснели. На "Патриарх Евтимий" 2



ежедневието тече в дръзко противоречие с логиката,



а в опита да се справят с паралелната вселена на процедурите гражданите опират до забравеното чудо да си помагат.

Машинописките, насядали на изтъркани възглавнички пред сградата, са първият сблъсък със света на имотните архиви. Следва проверката за оръжие (с неминуемите асоциации за степента на изнервеност на посетителите) и табелата с работното време. Началният час е обозначен - 8.30 - но краят на работното време не се вижда. Заличен е с черна боя - и нищо чудно. Противно на здравия разум и виещите се опашки голяма част от стаичките хлопват вратите си за посетители в ранния следобед.

Така ранното ставане и зареждането с търпение е първо правило за посетителите на службата. Второто ключово нещо е ксероксът. На малката сбутана в коридора будчица с големи букви е изписано "Тук не е информация". Както често се случва с табелите у нас, и тази не е вярна.



Жената на ксерокса е мултифункционална



и освен че информирано ви продава разни бланки, ви казва за къде сте - "Втора стая", "Долу, към мазето". Нещо като официална информация по темата има залепена и на стената, но тя не върши много работа, защото от посетителите се очаква да знаят какво точно вършат.

Подминавам самоуверено ксерокса с мисълта, че съм от знаещите, и, разбира се, бъркам. Старата стая за компютърни справки за имоти на фирми и физически лица не е там, където беше. В новата стая - по-малка от старата, задачата по обслужване на източилата се опашка вече е поверена само на един вместо на четирима служители.

Тук идва ред на структурата на опашката. В малкото пространство пред стаите в добри дни се пресичат на кръст поне три опашки - за дежурен съдия по вписвания, за удостоверения за тежести на имотите и за компютърни справки. Важно е да питате и да хванете правилната нишка, като междувременно можете да се възползвате от възможността да получите втора, безплатна консултация. На опашката освен напълно неориентирани граждани чакат много брокери и юристи, които обикновено помагат на нуждаещите се. Това внася успокоение в тълпата и най-важното - спестява пропуски, време и нерви при прекия сблъсък с отговорния служител.

Моята опашка минава бързо, но за сметка на това двуразово. Справките за имоти се заявяват лесно, но дължимата такса зависи от броя на страниците, които ще се разпечатват. Тази заветна информация не е предварително известна и води до втора опашка - пред касата на банката. Третата опашка е за самото получаване на справката. Заради двойното редене очаквано възникват неразбории. Част от



опашката категорично отказва да се реди наново



и застава най-отпред. В отговор тези отзад започват да натискат и да се опитват физически да изтласкат конкуренцията.

Тук много хора правят грешка, която коства нова опашка и пари. Справките показват кои фирми и лица с какви имоти са се разпореждали, но получаването на копия от самите нотариални актове става в мазето, а за целта се дължи отделна такса - за ползване на архив. Ако не сте я платили с останалите такси, следва ново редене. "1 лев такса, още 3 лева за банката", обобщава цената на незнанието жената на касата.

Мазето е сърцето на службата. До архива с нотариалните актове води тясна, тъмна, виеща се стълба. Гледката на самото мазе е приказно-ужасяваща. Покрай стените на изтърбушени рафтове висят изплезени томове с нотариални актове. Купчини хартия преливат зад гърбовете на натиканите в мазето служителки. Тук добре се вижда и обратната страна на медала. На едно от гишетата недоволен от всичко гражданин отказва да приеме факта, че актове от далечната 1964 г. се пазят в друга сграда. На съседното гише жизнерадостна баба три пъти пита къде да отиде и въпреки нервите и мизерията служителките успяват да й се зарадват. Едно-единствено украшение разсейва окото в мазето - пожълтяла снимка на птичка върху клонче, останала на стената от незнайно кога.

Ще дойде ли с новата сграда и нов ред, предстои да видим. Нищо не пречи безумието да продължи и на новия адрес. От Агенцията по вписванията обещават от лятото да приемат граждани в "Гео Милев", а националният паметник на културата - домът на фамилия Момчилови, да мине генерален ремонт. За мен лично дългото сбогуване с паралелната вселена на Агенцията по вписвания приключи. От 25 май на сайта http://www.icadastre.bg се предлага лесен електронен достъп до имотния регистър. Процедурата по регистрация отнема не повече от половин час. Очаква се скоро през сайта да има електронен достъп и до кадастъра. Сбогом, опашки!



НОВ ДОМ

Сградата на ул. "Елисавета Багряна" 20 е на площ от 6600 кв.м. От тях на 1600 кв.м е разположен фронт офисът за обслужване на гражданите по трите регистъра - търговски, имотен и Булстат. От агенцията обещават, че ще има достатъчно гишета и удобството на гражданите ще е гарантирано. На 1600 кв.м ще се помещава и архивът. Предвидени са специални помещения, които да съхраняват документите при необходимите за това условия. В момента текат довършителните работи в сградата. Още не е ясно кога точно ще стане преместването в нея. От агенцията уточниха още, че проведеното обществено обсъждане с организации на нотариуси, адвокати и агенции за недвижими имоти за търсене на алтернативна сграда не е дало резултат и няма постъпили конкретни предложения. Старата сграда на нотариата не може да се реконструира, защото е паметник на културата. След ремонта министерството на правосъдието ще реши за какво да я използва.
 Важно е да хванеш вярната опашка.
 Гледка от витата стълба към бившия вестибюл на фамилия Момчилови. Сградата е ползвана и от хитлеристите по време на Втората световна война.
8
4979
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
01 Юни 2009 00:04
Добре че има такива статийки за Булгаристан, та да разсее носталгията по родината и да се посмеем от сърце на аборигенщината..
01 Юни 2009 06:14
Де да беше такава само тази агенция. Колко още агенции, агенцийки и службички работят така: КАТ, МВР- документи за самоличност, Кадастъра, разни общински служби...
01 Юни 2009 09:13
"Обслужване на едно гише"
Вятър! Всичко е така направено, че да ти скъсат нервите и да ти загубят колкото се може повече време.
Онзи ден отивам в една община в провинцията за да променя броя на ползвателите на апартамент, поради смърт на единия от тях. Накараха ме да попълвам нова данъчна декларация, да ходя до кадастъра (10 лв + 2 лв за превод), преснимания на нотариални, смъртни актове и свидетелства за наследници, да се връщам пак в данъчното, и накрая след две седмици да отида пак там, ако искам да проверя дали не са сбъркали нещо и всичко е наред.
По същите причини отивам в друга провинциална, но значително по-малка община, отстояща на 30 км от предишната. Вече вещ в това, което предстои да ми се случи, искам декларация по чл.14. Дават ми я и питат за какво ми е. Обяснявам им. Служителката казва - Не ви е нужна, просто попълнете заявление за закриване на партида. Струва 10 ст на ксерокса.
Маде ин Бг.

Редактирано от - alin на 01/6/2009 г/ 09:16:58

01 Юни 2009 10:52
Alin ***ове, еврофутбол и ракия със салатка пред новините. Ако беше отделил поне 10 минути да прочетеш в сайта на агенцията какви са процедурите и кое как става щеше да си спестиш часове лутане и не малко пари. А защо не и да поискаш консултация от адвокат - щеше да ти вземе не повече от 10-20 лв за това и пак щеше да си спестиш време и пари. Ама нейсе не всичко се казва по БТВ нали то само с ядене не ставаааа.

Редактирано от - sybil на 01/6/2009 г/ 13:50:37

01 Юни 2009 13:06
ами, умнико, кажи кое от двете е правилно, защото всяка община си имала собствени правила
И моя работа ли е да чета закони и разпоредби?
01 Юни 2009 14:07
xtino52, според тебе скоро и за тоалетната ще требе адвокатска консултация - току виж не сме уцелили правилната според е*м-кой-си-закон стойка?
Ти като викнеш електротехник да ти закачи бойлера - той консултация ли ти дава и те пита що не си научил закона на Ом, или си върши работата, за която му плащаш?
01 Юни 2009 14:19
"1 лев такса, още 3 лева за банката",

Хе-хе ... Ей го къде е кучето!
Я сега авторе, кажи коя ли е тая банка?
01 Юни 2009 17:41
Закачлив градско-административен хумор лъха от статийката на Т.Петрова. И все пак тя нищо не казва на софиянци, защото те си знаят схемата още когато в сградата се помещаваше и Нотариатът. Ама то в Дивдядово не е било известно и на пишещата и се струва нещо ново. Не е. И в Съдебната палата е същият панаир за документи, издадени преди 1964 г., но това гордите собственици на панелки от далечни краища на родината няма как да знаят. Не им и трябва - просто нужно е да се върне софийското жителство. И то веднага.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД