:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,098
Активни 341
Страници 6,972
За един ден 1,302,066
Опасност

Дългове задушават българския бизнес

Фирмите вече имат задължения, двойно по-големи от брутния вътрешен продукт на България. И това е ключов проблем не само за закъсалите, но и за работещите компании
Снимка: "Сега"
Дори фирмата да иска да е коректна, да произвежда и да плаща на доставчиците си, ако клиентът не плати, нищо не може да я спаси от попадане в кръга на задлъжнялостта.
От години един от основните проблеми на икономиката е междуфирмената задлъжнялост. Хиляди фирми с години не могат да си получат парите за произведени стоки или предоставени услуги. В условията на криза обаче ситуацията става още по-критична. И нищо чудно скоро да разберем, че цели отрасли са били потопени под тежестта на собствените си дългове.

Колко левове се въртят в омагьосания кръг на корпоративната задлъжнялост у нас в момента, никой не може да каже. Последните данни на Българската стопанска камара са за края на 2007 г. и звучат страшно -



задълженията на родните фирми са над 116 млрд. лв.



при брутен вътрешен продукт на страната 56 млрд. лв. От тази сума междуфирменият дълг е 81 млрд. лв. Другото са задължения към хазната, към работниците, към банките (над 29 млрд. лв.). Тези данни са много условни и вероятно са завишени.

Но цифрите са достатъчно показателни, за да се открои тенденцията - корпоративната задлъжнялост е двойно по-голяма от БВП на страната и се увеличава със страшна скорост. През 2007 г. например, когато родното стопанство беше във върхова форма, задлъжнялостта на фирмите скочи несъразмерно - с 43% при средно 15-20% през предходните години. Ако проблемът е продължил със същите темпове и през м. г., задълженията на фирмите може да се окажат около 165 млрд. лв., което при БВП от 68 млрд. лв. прави корпоративна задлъжнялост 240% от БВП. "За сравнение в САЩ съотношението е около 95%, а в ЕС средно - 130%", обяснява зам.-председателят на БСК Камен Колев.

Не че няма и "добра" задлъжнялост, например банковото кредитиране - все пак дълговете към банките говорят за икономическа активност. Лошото е обаче, че приходите от дейността на фирмите са с 10% по-ниски от размера на дълговете им, т. е. това, което произвеждат, е по-малко от това, което имат да връщат, без да се брои сивата икономика. Освен това неконтролируемо нарастват просрочените дългове на предприятията. "Наши експертни данни показват, че в последните години просрочените задължения вече надхвърлят 40% от общия размер на фирмените задължения, а до неотдавна бяха към 25%. Тези просрочени дългове тежат в икономиката и препятстват по-сериозното увеличаване на БВП на страната. Даже и да сте новосъздадена, коректна фирма, излизате на пазара, плащате на доставчици, на работници, произвеждате нещо, предоставяте го на клиента, но той не ви плаща. Така, без да го желаете, и вие влизате в порочния кръг на задлъжнялостта", обяснява Колев.

"Заради рекордното нарастване на задълженията на предприятията икономическият растеж у нас е с лоша структура, която не гарантира устойчивост. Това поставя в затруднение производствената дейност, поставя икономиката в риск, особено на фона на нулев или отрицателен растеж през 2009 г.", се казва в анализ на стопанската камара. В условията на криза всичко това може да означава само едно -



верижни фалити на предприятия,



особено на малки и средни фирми.

Най-сериозно е положението в транспорта и строителния сектор, фирмите за бяла и черна техника също се задъхват, твърдят компаниите за събиране на вземания. Заради кризата дълговете на предприятията главоломно растат, а събираемостта тревожно пада.

"Положението се влошава от ден на ден. Най-тревожното е, че дори онези предприятия, които имат поръчки от чужбина и не спират да работят, също имат големи главоболия със забавяне на плащанията от клиентите си зад граница", посочва шефът на Браншовата камара по машиностроене Илия Келешев. Той дава пример с радомирския завод за тежко машиностроене, който работи за водещи европейски фирми, но има проблеми с плащанията от чужбина. "Колеги от индустрията споделят, че изнасят, но контрагентите им от чужбина ги натискат да свалят цените и да удължават сроковете за плащане", казва Келешев. Украинският пазар е много свит, забавяне на плащанията има и от фирми от Русия. "Случва се продукцията да е договорирана, да е платен авансът, но клиентът в крайна сметка да не я закупи, защото не може да намери пари за остатъка от сумата", обяснява Келешев.



Може ли нещо да се направи?



Фирмите трябва да имат лесен достъп до финансиране, за да могат чрез заеми да разплетат възела на задлъжнялостта, смята Камен Колев. Това обаче е трудно изпълнимо в условия на криза. А и не обяснява защо при кредитния бум през 2007 г. междуфирмената задлъжнялост се е увеличила с цели 43%.

Проблемът е и в лошото управление на фирмите, в небрежността и липсата на компетентност, а нерядко и в нежеланието на мениджърите, дори когато получат пари, да си платят дълговете, казват икономисти. Тази безнаказаност процъфтява не без помощта на прогнилата от корупция съдебна система. Спешно трябва да се въведат по-бързи и улеснени процедури за събиране на вземания. В момента законодателството и съдебната система не защитават достатъчно кредиторите. Една процедура по несъстоятелност например отнема средно 3 години.

Родната действителност познава не една и две измамнически схеми, в които чрез съдебни хватки и подкупи мними бизнесмени завличат свои партньори. Например нищо не пречи, ако фирмата ви изпадне в неплатежоспособност в средата на 2009 г., съдът да определи за нейна начална дата 2006 г. И ако вие сте взели през 2007 г. кредит и сте спрели да го изплащате, банката пие една студена вода, независимо че уж сте й предоставили обезпечение. Защото според нашия Търговски закон след датата на неплатежоспособност не може да се залагат никакви активи на съответното дружество.

Неслучайно у нас се раждат свръхекстравагантни идеи за борба с просрочените фирмени дългове. Например една от последните хрумки на парламентарната комисия за борба с корупцията - данъчните да не възстановяват ДДС на фирмите, които имат просрочени дългове към свои контрагенти. Видимо това е доста силова, крайна и трудно осъществима мярка, но се дискутира в страни с лоша корпоративна култура, сенчести бизнес практики и ширеща се корупция, като България и Румъния. "Говори се, че тази мярка била приложена в Румъния с голям успех, дисциплинирала доста фирмите и намалила междуфирмената задлъжнялост. Трябва да се обмислят нейните ефекти", смята Камен Колев.

Стопанската камара опита да направи



онлайн пазар за търговия с корпоративни дългове



"Така, ако вземането ви е 1 млн. лв. и някой ви плати 500 000 лв., той ще придобие правата върху това вземане и ако го събере, въпросният 1 млн. лв. остава за него", обяснява Колев. Проектът обаче е в задънена улица, защото няма предлагане на такива вземания, въпреки че има търсене. Някои фирми просто се страхуват да афишират, че не могат да си съберат парите от контрагентите.

Другата опция, в която обаче трябва да се включи и държавата, е да се създаде клирингова къща, в която да става взаимно прихващане на задълженията на фирмите и те постепенно да започнат да се изчистват. Би било добре да се създаде и работещо кредитно бюро, където всяка фирма да може да провери финансовите отчети и реалното състояние на своя контрагент, твърдят експерти.

Държавата също трябва да поеме отговорността си, защото самата тя има немалка вина за проблема. Често министерства и агенции бавят плащанията си към фирмите, спечелили обществени поръчки, например в областта на пътното строителство, доставките на лекарства и др. Данъчните задържат огромни по размер надвнесени данъци. Невъзстановените данъци към края на 2007 г. например се равняваха на внушителните 2 млрд. лв. Добра идея е и да продължава да се увеличава капацитетът на Българската агенция за експортно застраховане, макар че нейните продукти не са подходящи за всички сектори.

Факт е обаче, че начините за справяне с проблема досега или не са прилагани, или не са дали задоволителен резултат. Но всеки може да отгатне какво ни чака, ако заради кризата падне първата плочка от доминото.
Снимка: "Сега"
Бизнесът от години алармира за проблема с междуфирмената задлъжнялост, но няма кой да го чуе.
19
3667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
08 Юни 2009 07:24
Хубава и навременна статия.
Преди десетина дена аз отправих въпрос към експертите по темата и ето че имаме отговор.
А това от което най-много се опасявах излезе доста вероятен сценарий : "...В условията на криза всичко това може да означава само едно - верижни фалити на предприятия, особено на малки и средни фирми. "
08 Юни 2009 07:41
така е, когато докторите по икономика политиканстват
станишката обгрижва булгериън бизнес, чиято основна задача е да пълни партийните каси, ако иска да просперира
08 Юни 2009 07:50
Бе що рИвете бе нали искахте капитализъм, либерализъм, монетаризъм. Само като си спомня как викахте, че който не ги иска тез убави неща няма да има просперитет. А сега кой ми такова в гащите. Я колко хубаво си беше когато имахме държава и тя ръководеше икономиката. Е нямало частна инциатиова, производителите ставали чиновници. А сега, като им дадоха свобода и частна инциатива видяхте какво стана, взема заем и след това не го връща, купува стоки и не ги плаща. То на теория всичко можеш да го докараш идеално, то това теорията е като онанизма- приу него с най-красивата актриса или модел на света можеш да правиш секс, ама на практика е съвсем друго - задоволяваш се със зверо у къщи. То и при социалиоЗЪМЪТ всеки ако работеше усърдно и максимално -и тогава нещата щяха да са отлични и ние щяхме да победим гнилия капитализъм.
През 50-те години пак имаше едни идеалисти, които мислеха, че всички хора ще се разработят през социализма, след това същите обвиняваха, че тези, които не работели саботирали социализма. Също като сега тези, като по-горния VOCю дето викат, че ако не били комунистите, капитализмът у нас щял да цъфне и завърже - а те тези комунисти, са си баш истинските капиталисти. Други няма.
Ех като си спомням как пеехте по митингите "Развод ми дай, развод ми дай..." и т.н. Га митингували ПЯЛИ, га плащали ПЛАКАЛИ.
08 Юни 2009 08:15
Я колко хубаво си беше когато имахме държава и тя ръководеше икономиката.
Ръководеха я комунистите - бащи и деди на днешните "капиталисти".
С две думи - все същите говна .
08 Юни 2009 10:31
Абе и те колко са били комунисти те си знаят. К'ви вили и к'ви къщи и апартаменти имаха още тогава ... и как пак бяха безнаказани за почти всичко ... Сега ако им изнася и са сигурни че ще им се размине не "комунисти" не "капиталисти" ами и марсианци ще станат за да откраднат по нещо.

Редактирано от - Va на 08/6/2009 г/ 10:35:28

08 Юни 2009 10:37
Това не се казва задушаване, а е иманентно качество на ускорения растеж.
Например като се знае че 2008 БВП е пораснал с 5220 млн еуро, а външния дълг - съсъ 7794 млн еуро и оттам получаваме Коефициента на ускорения растеж, а именно:

за производство на 1 еуро нов продукт са нужни 1.50 еуро нов външен дълг
08 Юни 2009 11:10
Ерих Мария Ремарк - "Живот назаем"
08 Юни 2009 12:13
Кракатау
Аз имам един лаически въпрос - ако нещо е произведено, но не е платено /независимо дали е потребено/, може ли да доведе до нарастване на БВП?
08 Юни 2009 12:20
ако нещо е произведено, но не е платено /независимо дали е потребено/, може ли да доведе до нарастване на БВП?

Ако не е тип "хранителна бързо-разваляща стока" - да, потенциален БВП е!
08 Юни 2009 12:40
Благодаря!
08 Юни 2009 14:19
ако нещо е произведено, но не е платено /независимо дали е потребено/, може ли да доведе до нарастване на БВП?


В тоя случай пътеводната звезда се явява дали е пусната фактура. Ако е пусната фактура - БВП нараства, независимо дали същата някога ще се плати или пък изобщо е имало реална продажба.
Ако не е пусната фактура - БВП не нараства, независимо дали стоката реално е продадена без такава. В тоя случай сумата се записва в графа "промяна на складовите запаси"
08 Юни 2009 14:30
Ама само доматето, нали?
Или барабар с колците...
08 Юни 2009 14:33
Кракатау,
Ти ме побърка!

Да живеят циганите фактуристи и дедесари!
08 Юни 2009 15:04
Va,


Марсианците на крадем, приятел ! Бачкаме си яко и - това е ... Не ни бъркай с цървените отпреди 10.11.1989.


Преди време ме нагънаха тук във форума, като разказах как крадеше номенклатурата, кога в безплатен труд, кога В материали, за да си построи вилите-палати, ама сега и ти го каза. Да видим, дали ще те сдъвкат и теб.
08 Юни 2009 15:44

Не съм казал че марсианците крадат. Казах че "бившите комунисти" биха се писали и марсианци ако могат да откраднат нещо по този начин.
А дали ще ме дъвчат ... ако искат може да почват. Не ми пречат. Как беше: кучето ... кервана ... А истината си седи за тия дето могат да я видят, а тия дето не искат - на тях и очите да им извади няма да разберат.
08 Юни 2009 15:53
Вулканът е прав, че засега МФЗ не е болка за умиргане. Впрочем, не е верно, че в щатовете е 0.95 БВП. Толкова е външният дълг, МФЗ е 4 пъти БВП. Но няма съмнение, че нарастването й у нас трябва да се спре, а до една година да започне и да намалява. Клиринговата къща, дълговото бюро и ускоряването на охранителното производство са сред задължителните средства за целта. Те няма да помогнат на фирмите в недвижимостите - инвеститори и строители, на тях нищо не може да им помогне. МФЗ там е 35-40 млрд. лева и потъването на поне половината играчи е неизбежно. 20 млрд. са при продавачите на тенекии с гуми, очакваното разреждане на маймунките там е 20-25%. Другата "техника" е проблемна, но е по-добре от "дюлгерите" и "джамбазите". Добрата новина е, че зад 30-40% от МФЗ в последните два сектора стоят мръсни пари и сиви сделки, така че реалните загуби ще се ограничат до тези на сравнително малкото продавачи, забравили приказката за мечката и ремичката.
08 Юни 2009 16:44
Va,


Надявам се, че си с чувство за хумор... Не само марсианци ще станат, ами (както и го правят), ортаци и с дявола стават, за да са в далаверата. Но не е луд този дето яде баницата...


Ако прокуратурата и следствието си бяха на мястото, 80%, че и повече, да са подследствени или в пандиза. Но те са купени или неутрализирани по друг начин (с досиенца, и т.н.), затова гладат на другата страна и шоуто си продължава. От Европа ги усетиха набързо и им врътнаха кранчето, но те се прехвърлиха на държавната копаня ... Нема оправия, а и май няма нормален начин да бъдат изметени.
08 Юни 2009 16:55
Абсолютно вярно и аз съм 100% съгласен, с една лека корекция, ръководството на прокуратура и следствие е също вътре в играта и неутрализира ако случайно в редиците им се "промъкне" някой който иска и може да си свърши работата за която е назначен.
А чувството ми за хумор си е перфектно. Въобще да не се притесняваш от такива "поднасяния". За да се засегна е нужно да се подходи по друг начин и да се "играе" по друга струна.
08 Юни 2009 22:38
И това ще отмине.Но трябва всеки да си ограничи харчлъка.Пък за фалитите, аз 3 или 4 пъти съм фалирал досега, та знам какво е!И съм почвал от начало.Ама не е болка за умирачка.Когато човек е кадърен, всякакви трудности само те каляват!Това да го знаете от мен.И да се възползвате от опита който придобивате.Да се учите от грешките си!Много още има какво да се напише...
Но трябва да се знае едно : От всяко дърво свирка НЕ СТАВА!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД