Българското правосъдие само нарисува поредната карикатура на това, което прави срещу корупцията по високите етажи.
Историята тръгна от архитект Георги Янев, по чийто сигнал през 2008 г. бяха задържани двама висши чиновници в пътната агенция, поискали 50 000 лв. подкуп, за да прокарат негов проект по-бързо. Службите шумно арестуваха чиновниците в момент на предаване на първата вноска - 25 000 лв. 10 000 лв. от тях бяха на архитекта, 15 000 лв. на полицията. Това се случи преди един от важните доклади на ЕК, в които ни предупреждаваха, че ще ни спрат евросредствата. Задържаните бързо получиха някакви присъди на две инстанции. А правителството многократно отчете историята пред Брюксел като илюстрация за успешната борба с корупцията.
МВР и прокуратурата наградиха много тържествено Янев с кортик,
а той дори придоби прякора Храбрия архитект. Тогавашният вътрешен министър Румен Петков и главният прокурор Борис Велчев в хвалбите си непрестанно повтаряха, че им трябват повече граждани като Янев, за да успеят в борбата с корупцията по високите етажи. Само този бил начинът държавата да си върне доверието на обществото.
Каква бе изненадата, когато се оказа, че същата тази държава няма никакво намерение да върне парите на архитекта. А тя го накара да даде свои 10 000 лева, за да ги бележи и да изобличи корумпираните. В началото се твърдеше, че въпросните пари са веществено доказателство и само трябва да мине делото срещу чиновниците на две инстанции, за да си ги получи Янев обратно. Да не би защитата да се заяде, че белязаните пари не са приложени, да оспори експертизата и да поиска нова проверка. Тук лъсна първото безумие - за да уличи някого с подкуп, държавата - в лицето на МВР и прокуратурата, взима пари от фактическата жертва на престъплението, за да ги бележи. При това
цели 10 000 от общо 25 000 лв.
Толкова ли не могат тези пари да се вземат от БНБ и после да се върнат? Това е правено без проблем при други операции назад в годините, но на добра воля. Никой не положи усилия въпросът да се реши законодателно. Но дори и това не е нужно, достатъчна е промяна в подзаконова нормативна база или даже елементарна координация. Ако има воля за тотална битка с корупцията. Но очевидно се действа избирателно. При уличаването на съдийката Анелия Цветкова, властите охотно намираха държавни пари, за да си направят операцията, но при архитекта Георги Янев, предпочетоха да го завлекат със солидна сума. Полицията и прокуратурата действат така и с жертвите на телефонни измами, карат оплакалите се да дават собствени средства, за да ги бележат. В други случаи, пак под претекст за задържане на веществено доказателство, държавата с години не връщаше открити крадени автомобили. И собствениците не можеха да си ги получат, докато не бъдат осъдени крадците.
Излиза, че жертвите на престъпление стават жертва и на държавата
Но в случая с архитекта това не е всичко. Изведнъж данъчните се сетиха, че той им дължал 4000 лв. и дори бяха запорирали сметката му. Той обаче не може да се разплати с НАП, защото друга институция не му връща 10-те хиляди. И така Янев попадна в омагьосан кръг.
В последното съдебно решение, с което се осъждат двамата уличени от пътния фонд, съдът изненадващо пристъпва към нещо като операция по конфискуването на въпросната сума. В мотивите си първо обяснява, че поведението на свидетеля Янев било укоримо, защото представеният от него за одобрение проект в пътния фонд "страдал от очевидни недостатъци". И затова архитектът чрез даването на сумата всъщност искал съдействие, а пък подсъдимите просто се съгласили. При това положение полицията и прокуратурата са му съучастници. Следователно и държавните 15 000 лв. трябва да бъдат конфискувани.
Каквито и да са законите, правилата и фактическата ситуация, каквито и да са мотивите, които са водели архитекта да се оплаче в прокуратурата и полицията, в случая важното е, че той го е направил. Не е предпочел да бутне рушвета, а е събрал кураж да си постави главата в торбата и да уличи чиновниците. Дори и някои изявления на Янев по случая да са неясни и да будят недоумение, се натрапва изводът, че съдът го наказва, защото се е осмелил да се оплаче.
След този абсурд кой ще последва примера на Янев? Ще подаде сигнал или пък ще даде пари за специална операция? И как ще се води борбата с корупцията, още повече с подкупността по високите етажи? Когато е сигурно, че ще бъдеш направен на луд, при това законно от държавата. Затова същата тази държава и правосъдие трябва час по-скоро да оправят безумията. А не да просят от хората, да се хвалят на техния гръб, а после да ги завличат. Корупцията и измамите са престъпления, които подриват самата държава и нейната власт. По-силно биха разклатили властта обаче хората, които разчитат на защита, не но е я получат. А печалбата на архитект Янев от тази история е един кортик. Струва му 10 000 лева и скъсани нерви. Засега.