Прокуратурата търси "високопоставен" съучастник на арестувания в четвъртък за предлагане на подкуп бизнесмен Росен Маринов. 30-годишният преуспял мъж вече е обвиняем, след като бе задържан при акция на ДАНС, защото предложил 100 000 лв. на шефа на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Марин Димитров.
Има данни за трети замесен в случая, който посредничил между Маринов и Димитров, обяви вчера градският прокурор на София Николай Кокинов, без да уточни кой е заподозреният. Не коментира и слуховете, че връзката между двамата е зам. вътрешният министър от квотата на ДПС Раиф Мустафа. Самият Мустафа обясни пред БТА, че познава и двамата, но няма нищо общо с уреждането на среща между тях. Маринов - покрай спечеления от него конкурс за доставка на пожарни, който бе отменен от министър Михаил Миков. С Димитров пък се знаели още преди той да оглави ИАРА, контролирана от ДПС.
Пълно объркване настана вчера след като всички участници огласиха версиите си за поредния удар срещу корупцията.
От прокуратурата обявиха, че работят по случая от десетина дни, след като Димитров информирал ДАНС за отправеното му "неприлично предложение". Кокинов дори му благодари за "доблестното поведение", защото така получили възможност да вземат всички мерки, включително и използване на специални разузнавателни средства (СРС).
От ДАНС не потвърдиха да са получавали сигнал от Димитров. Самият той също не призна да е сезирал ДАНС и прокуратурата. Димитров стигна дори и по-далеч като каза, че "не е сигурен" дали е щял да уведоми компетентните органи за рушвета. "Вижте, бях в шок. Може би щях да ги уведомя, може би нямаше, но веднага категорично отказах парите", оправда се той.
От думите му излезе още, че за първи път Маринов го потърсил по телефона в понеделник, а не преди десетина дни. Бизнесменът поискал среща, за да обсъдят защо агенцията отказва да закупи двата катера за 2.5 млн. лв., след като "Автоинженеринг" е спечелила обществена поръчка. Междувременно Маринов е спечелил дело в КЗК срещу Агенцията, но тя е обжалвала във ВАС.
Срещата в четвъртък продължила не повече от 10-15 минути, през които бизнесменът извадил подготвен договор, с който ИАРА декларира, че ще закупи катерите и предложил 100 000 лв. подкуп това да се случи. "Целта му бе да сключим извънсъдебно споразумение - ИАРА да не обжалва пред ВАС решението на КЗК от април", уточни Димитров.
Шефът на ИАРА предположи още, че ДАНС най-вероятно е информирана за срещите му с бизнесмена, защото го е следила или е подслушвала телефона му. Към 17.00 ч. в четвъртък двама агенти му връчили призовка, а след това бил разпитван в продължение на над 5 часа.
Марин Димитров разясни за пореден път, че след като поел ведомството през януари, е прекратил общо 15 обществени поръчки, възложени от предшественика му Пламен Камбуров. "Агенцията нямаше финанси, с които да заплати поръчаното. Питайте предшественика ми защо са провеждани поръчки като не е имало пари за плащане", отсече той. И добави, че за възлаганите обществени поръчки Камбуров е трябвало да информира освен Агенцията за обществени поръчки и ресорния зам.-министър Бюрхан Абазов. "Не знам обаче дали Пламен Камбуров му е подал тази информация", каза още Димитров.
ВИЗИТКА ВМЕСТО ПАРИ
По време на ареста не са предавани 100 000 лева подкуп, научи "Сега". Предложената сума била изписана върху визитката на бизнесмена Маринов. От неговата фирма "Автоинженеринг" също обявиха, че "при извършването на личния обиск на г-н Росен Маринов, неговия лек автомобил и офиса на фирмата, не са намерени и изземвани каквито и да е парични средства". От обвинението твърдят, че разполагат и със СРС-та, и със свидетелски показания срещу Маринов.
ПОД ЛУПА
Държавното обвинение ще проверява всички европроекти, които е спечелил в последните години бизнесменът Росен Маринов, съобщи градският прокурор Николай Кокинов. Заради проект за доставка на спасителни катери за морска администрация, фирмата на Маринов попадна в черния списък на ОЛАФ. Бизнесменът е печелил и търг за подобряване на противопожарната безопасност по българо-гръцката граница през 2006 г., проведен от МРРБ. Участвал е и в доставка на три мобилни лаборатории за Министерството на здравеопазването.
Малко е странна тази история:
1. Бизнесмена имал договор за катерите с държавата, а после държавата казала "Абе имаш договор, ама ... дгд";
2. Хванали го с 100К в брой, ама не баш. Пак били 100К, ама на визитна картичка. Предполага се платинена;
3. Подкупвания се обадил където трябва, ама не знаел, че го е правил;
4. КЗК отсъдила в полза на бизнесмена, а той дава подкуп? Защо, бе? Сигурно така е свикнал;
5. И не на последно място - Чиновника не приема задълженията поети от предшественика? Интересно! Той не е ли представител на държавата и не отговаря ли за ТОЗИ ресор, където е назначен?
.
Нещо се опитват да ни мотат.....