В борбата има термин "мъртва хватка". При нея противникът няма никакъв шанс да се защити, още по-малко да контраатакува. Хватката се нарича така, защото идва неочаквано, макар и след дълга подготовка. И този, който я прилага, при всички положения печели. Подобна игра върви между българските власти и европейската антикорупционна структура ОЛАФ, която се бори с измамите с парите на Европейския съюз. И европейската служба е на път да приложи своята мъртва хватка на управляващите в България заради скандалите със злоупотреби с пари от еврофондовете.
Месеци наред нашите власти опитват да омаловажат сигналите на ОЛАФ, че европейски помощи отиват в ръцете на хора, които мамят. И се стараят да прехвърлят цялата отговорност върху съдебната власт. Тя единствена можела да разреши споровете, както и
да каже дали има злоупотреби и виновни
И си мислят, че номерът ще мине и няма да има повече санкции. А замразените евросредства все някога ще бъдат отново пуснати.
Нищо подобно обаче няма да стане. И европейският опит е категорично доказателство за това. Да вземем за пример Испания, която е по-отдавна в ЕС и е имала сходни на нашите проблеми с еврофондовете. И бързо и окончателно се е разделила с управленските заблуди, че Брюксел и неговите контролни служби могат да бъдат излъгани.
Прокурори и съдии от Испания наскоро представиха у нас своя опит в противодействието на престъпленията, свързани с европейските фондове. Интересни са случаите на т.нар. активни измами, при които чрез неверни документи и декларации се вземат европейски субсидии и се избягва плащането на данъци.
Преди години в Испания имало 122 000 хектара, засети с лен. В момента, в който се разбира, че ще има евросубсидии за тази култура, изведнъж засетите площи "скачат" на над 400 000 хектара. Направената проверка установява, че монополни компании натискали земеделци да декларират хектари с лен, които не съществуват, и така са подадени множество фалшиви удостоверения. Тогава Испания приема законов текст, според който престъпление има и когато само се подаде невярна декларация, няма нужда да се чака да се реализира самата измама и да се нанесе вреда. Въпрос на време е това да се случи и в България.
Още няколко афери са разтърсили Испания
Едната е свързана със захар. При нея седем висши ръководители на хранителна компания са хванати в измама с евросредства за над 27 млн.евро. Установени са стотици фалшиви документи за доставка на захар, голяма част от която се реализира на черния пазар. Всички замесени са осъдени на затвор - от 3 месеца до 7 години, както и на глоба в размера на измамата - 27 млн.евро.
Втората история е със субсидии за мляко. Установена е продължителна контрабанда и данъчна измама за над 15 млн.евро. Няколко души са осъдени, наложени са и глоби за над 5 млн.евро. От цялата щета са събрани около 10 млн.евро.
Характерното при всички тези случаи е, че измамите са разкрити със съдействие на ОЛАФ. И че ЕС веднага спира над 50 млн. евро от следващите траншове за Испания. Това е принципът - ако ОЛАФ и ЕК приемат, че става дума за измама, изобщо не чакат някой някого да осъди или пък държавата да си върне парите от съответните физически лица или фирми, извършили престъпление. Те действат светкавично.
Друг пример - измама с над 75 млн. евро от неплатени евроданъци - ДДС. Той също е установен от ОЛАФ. Аферата започва от Холандия, откъдето тръгват натоварени с тютюн кораби, чиято крайна дестинация по документи са Обединените арабски емирства. В един момент същите кораби акостират в Испания, където вече по документи товарът се превръща в износени гуми. Тютюнът е разтоварен и пренесен в складове във вътрешността на страната. Там е обработен и произведените цигари са пуснати на испанския пазар. В далаверата са набъркани много хора - от капитаните на корабите през митниците, собственици на складове, шефове на фирми ... В резултат - не се събира данък за милиони евро.
По сигнал на ОЛАФ обаче аферата е разкрита. Оказва се, че европейската служба има агенти дори в складовете. Това ясно показва, че ОЛАФ работи сериозно и мащабно. И че ЕК няма как да не се съобразява с нейните доклади, когато се произнася за една или друга страна.
Наскоро няколко високопоставени служители на разузнавателната служба демонстрираха в София, че
са наясно с българските далавери
и ако няма ефективни мерки и наказания, сегашните проблеми на България с европарите ще ни се видят като приказка. И нищо чудно да се окаже, че в страната ни има куп агенти на ОЛАФ, които ще имат работа за години напред. Елизабет Шпербер, която е ръководител на отдел "Селско стопанство" на разузнавателната служба, показа завидна информираност. Тя директно говори за спонсориране на политически лица от заподозрени, изтичане на информация, забавяне на преписки. Изтъкна също, че е много съмнително как 414 от общо 706 проекта по САПАРД са одобрени в последния момент. Шпербер даде да се разбере, че в ОЛАФ знаят всичко и по прословутата далавера с рециклираните машини за колбаси, заради която в момента има и съдебно дело в България. В ОЛАФ знаят, че първо българска фирма ги продава на ирландска за 14 000 евро. После тя ги дава за 98 000 евро на германска фирма, която от своя страна ги предлага на българска фирма за 340 000 евро. И накрая е спечелен проект за 7.5 млн. евро. Шпербер съобщи и един важен детайл, който досега бе премълчаван от нашите власти - че на една от машините, описани като нови, е имало дори надпис ГДР. Доказателство, че е поне на 20 години.
Далаверата с тези машини може да се окаже много по-голяма и
да се разпростре и в други страни на ЕС
като Румъния и Литва. ОЛАФ продължава да рови в Германия, където е базиран вероятният мозък на аферата. От еврослужбата твърдят, че става дума за мрежа от 60 български, европейски и офшорни фирми, които се занимават с пране на пари, данъчни измами, нелегален внос на месо, финансови машинации. И обвиняемите в България са част от тази мрежа. В момента ОЛАФ рови други 25 случая на тази мрежа, за които също има подозрения, че става дума за измами.
Магистрати, посетили Брюксел, твърдят, че
ОЛАФ знае дори къде са отивали парите,
в коя точно сметка, на коя точно офшорна фирма. Така че шансовете службата да бъде заблудена са минимални. Вероятно в момента нашето МВР и прокуратурата просто са подложени на тест, доколко може да се разчита на тях за разкриване на далавери. За съжаление развитието на делата за евроизмамите не вдъхват особен оптимизъм.
olaf е последната надежда на българина
олаф, олаф ти пак пламтиш