:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,667
Активни 780
Страници 30,232
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Борбата за локация

Предишните избори за парламент, изглежда, са били последните, за които партиите пишеха така наречените програми - едни безкрайни, скучни и не толкова лъжливи, колкото фантасмагорични писмена, чиято единствена цел бе да убеди избирателя в изобилния интелектуален потенциал на програмиращата партия. Не че ги четеше някой и не че имаше нужда да се четат: то си беше ясно, че няма да се изпълнят даже ако бликне нефт колкото саудитския. Не би стигнало времето на един мандат. Сега графоманията се замества с логорея, т.е. предпочитаме дърдорене пред драскане. Пак преобладават небивалиците и



липсва творческата мисъл



на държавника, липсва прозрение за уникалния български начин да се преборим за онова по-добро място в световната икономика, което да позволи да печелим толкова, колкото ни се ще да харчим. Покрай избори политиците нахвърлят куп добри идеи, но страдат от три порока на икономическото програмиране. Най-страшният е подражателството: някой някъде нещо видял и се напъва да го пренесе в полите на Витоша, щото било много хубаво. А идеите са като овошки, не се прихващат навсякъде. Местен сорт вирее в Ихтиманското поле по-добре от най-прехвалените круши на земята. Втори грамаден проблем е неумението да съчетаваме идеите. Затова се случва една и съща партия да лансира



несъвместими проекти



сред своите приоритети. Вятърни електроцентрали и тежка химия може би добре се допълват с туризъм и екологично земеделие, но трябва много ловко да нагласиш правилата и процедурите, та да не си пречат. Точно от такава ловкост са лишени българските управници (или пък лакомията на бизнеса и властите все взема връх). Накрая: и най-добрите идеи се провалят, когато просто липсва ресурс - финансов или интелектуален. Чудна идея е да станем новата Силиконова долина или царството на нанотехнологиите. Но че нямаме ресурс за това е очевидно. Вместо да се лъжем с утопии, можем просто да насочим максимални усилия



да печелим от сигурните предимства,



които страната има сред конкуриращите се локациите за бизнес. Засега в България подобно на всички страни от нова Европа се опитваме (и властта, и бизнесът - всеки по своя начин) да привлечем инвестиции от всички страни и във всички посоки, като залагаме на съмнителните предимства на евтинията и лакомията (очакването, че каквото и да купиш без пари днес, ще поскъпне няколко пъти до утре). Ужасна грешка е да разчиташ на евтин труд и ниски цени за живот и издръжка на бизнеса. Няма да бием с евтин труд Китай и Индия (за радост). Цените ще догонят европейските и дори ще ги задминат. Спекулацията, която разчита на бърз растеж, вече разплака хиляди неудачници, напазарували "ваканционни имоти". Много по-важни предимства са



разумният финансов режим,



който имаме, стабилният закон и ред, които трябва да наложим (иначе ще ни наложат), и мястото ни в Европа, което позволява милиони инвеститори да се възползват от тези наши предимства. Всяка власт трябва да ги гарантира, защото от тях можем да печелим. Познавам предразсъдъка, че само "производството" създава продукт. Не е вярно. Десетки страни (Швейцария, Люксембург, Хонконг...) дължат благоденствието си не на производство, а на уникалните си условия като бизнес локация. България има всички шансове да се нареди сред тях, че и да задмине доста от тях. Не знам колцина си дават сметка, че през по-голямата част от своите 770 години история Швейцария е била значително по-бедна страна от България, с едва изхранващо се население, износител на наемници на гурбет. Неслучайно "швейцар" на руски от "Schweizer" (на немски) значи "портиер", а "svizzero" и днес е италианската дума за наемен войник. По трудния и дълъг път към богатството България може да следва бавното и мъчително замогване на швейцарците, ако имаме техния разум и постоянство. Има само няколко



задължителни прости стъпки,



за да стане България предпочитаното място за седалище на фирми от всички краища на света. Първо трябва да ни разбират. Задължително обучение по английски език на всички учащи се още от първи клас и ограмотяване на вече работещите поколения са първата крачка. Задължително е да намалим обема ненужна документация, с която е натоварен бизнесът, всеки документ в официалните регистри (търговски, данъчни, поземлени и пр.) обаче трябва да е достъпен и на английски. Исторически ход е да променим конституцията, за да забраним на поредните конюнктурни парламенти да вдигат корпоративните данъци, а ако все пак го направят, всяка фирма да може да ползва по-изгодния й режим поне 5 години след промяната на данъчния закон. Да сключим спогодби за избягване на двойното облагане с малкото страни, с които още нямаме. Така само след 5-10 години ще видите у нас да се заселват фирми от цял свят, надушили смисления фиск и финансовата стабилност. Това не само е чист внос на доход и дънъкоплатци, но създава търсене на услуги и недвижимости, поражда внос и на икономически активно население. Веднъж спечелила разпознаваемост, доверие и статут, страната ще стане и предпочитано място (такова е Швейцария днес) за заселване на рентиери, които предпочитат да прекарат дните и старините си в тихо, уютно и красиво българско село вместо в лудницата на родния си град. Това е уникален шанс, нищо че звучи фантастично.
76
3874
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
14 Юни 2009 23:48
а така!
С ред и законност пичелим.
Добре, че са размина с оная законна царевица.
15 Юни 2009 00:00
Борба за кокалация
15 Юни 2009 01:33
Сингапур печели с едно-единствено нещо - британското си законодателство. Това е остров на реда и спокойствието в тъмна Индия, пардон Азия. Ето защо, България, на която скоро ще й натресат предпазна клауза за правосъдието няма абсолютно никакъв шанс да се превърне в бизнес локация.

Иначе е приятно да видиш, че умен критикар като Хърсев е спрял да мрънка и е започнал да чертае визии. Но тук ясно личи почерка на сливенската перла
- ха наздраве авторе!

15 Юни 2009 01:56
Добре де, аджеба, в света е пълно със страни, в които населението по рождение говори английски, и климата по-добър, и документация никаква не изискват, и данъци няма... Как ще ги стигнем бахамците, арубците или др.? Дори не е оригинално да изброиш петте предимства на офшорните зони. Ето други теми за размисъл относно инвестиционната приветливост на страната ни:
1. Как родното правосъдие да защитава ефективно правата на собственост и вземанията на бизнеса? (Всъщност около половината бумащина у нас цели да предотврати документни измами и да осигури вземанията на държавата).
2. Как родното правосъдие и здравеопазване да защитава ефективно здравето на хората (чужди и наши)?
3. Идеята за англицизиране на документацията е добра. Към това трябва да добавим и удължаване на работното време за банковите услуги, за да имаме непрекъсната връзка в реално време с финансовите пазари в света...
15 Юни 2009 04:59
Не знам за останалата четяща аудитория , но тук във форума има ясно виждане че върховенството на Закона е крайъгълният камък на привлекателната бизнессреда.
Няма никакво значение какви са ти законите , ставките , езика и локацията ако в страната цари корупция и правен нихилизъм.
А България със сигурност я чака Предпазна клауза. От тук нататък за какво говорим ?
Какви инвеститори , какви 5 лева ?
15 Юни 2009 05:30
Емо, има и още една стъпка дето трябва да се направи, ама тя ще е най-трудната.Трябва някой да научи хората да не си изхвърлят боклука през балкона.
15 Юни 2009 05:51
Първо трябва да ни разбират. Задължително обучение по английски език на всички учащи се още от първи клас и ограмотяване на вече работещите поколения са първата крачка.
Ако ще следваме "прекрасния път" на швейцарците, първо трябва да се отбележи, че в Швейцария официалните езици са три - немски, френски и италиански. И навсякъде ползват английски, засега. С оглед на глобалните изменения и костенурския тръст на промените в България освен английски, задължително да се започне обучение по китайски, хинди и руски. Тогава вече ще имаме преимущество пред швейцарците - владеене на пет срещу четири езика в Швейцария.
И друго, всеки швейцарец е доносник по нашите стандарти - чувства се длъжен да уведоми официалните власти, че еди кой си (автомобил №..., къща №..) не спазва закона (преминал на червено, пушил на обществено място, дал невярна икономическа прогноза, не почистил улицата пред къщата или градината в къщата) и да иска отнемането на имуществото в полза на кантона или изселването на нарушителя. Ние с доносите, както е известно, нямаме проблем. Но мотивацията ни силно куца - от "важното е Вуте да е зле" до "защитавайки обществения интерес/собственост, защитавам личния интерес/собственост" няма как да се премине при тоя "политически елит" с тарикатско мислене, мутренско-курвенско поведение и чалга ценности.
Явно и "борбата за локация" се явява "фантасмагорична писмена" Толкова си можем!
15 Юни 2009 05:56
Аз като неграмотен ... не чета колонката на д-р Хърсев. Отдавна . Не я разбирам и като постна нещо ме изтриват. Спирам се само да честитя, на уважаемият господин, неговото осъждане на невинност. Честито ! Аз се радвам , че българското правосъдие намери за невинен д-р Хърсев, след почти 11 годишни перипетии. Сега всеки може да си отдъхне, сраведливостта възтържествува ... пак !
Изглежда само моето мнение, ще е извън темата, всички останали ще са ... Няма начин !
15 Юни 2009 06:49
Не се случва често да гледаме с д-ра през една и съща призма, но мисля че идеята за върховенство на реда и правото е едно нещо, което ни обединява болшинството българи. Само това да се постави като цел следващите години, ако го псотигнем, ще е огромен напредък. Стабилност в която личността и предприемача/ дружеството могат да разчитат, че собствеността и правата им се защитават, създава най-благоприятната среда за разцвет. След което идват образованна работна сила и инфраструктура. Данъците и способноста на чистачките (без неуважение към тази професия) да се изразяват на езика на Шекспир са доста по надолу на списъка. Но пак: да се опитаме да се съсредоточим на нешата които ни обединяват- ред и законност. Сега остава да излъжем властимащите някак си.
15 Юни 2009 07:20
То повече какво да се каже?...
Тук се спомена Сингапур. Живях и работих там общо повече от 12 години. Горките, вече 2-ра година ме гонят да ми върнат едни 1000 и косур долара, къде били ми ги надвзели с данъците. Аз пък нямам път натам и така не мога да си прибера парите. Докато писмото им ме намери, срока на чека изтекъл...
Имат ред и закони хората. И работят яко. Струпали са бачкатори от целия свят и с разумна данъчна политика и невероятна достъпност на банките пълнят си софрата, та чак и за такива гурбетчии като мен стига.
България трудно би подменила някой от тези държавици. Народът ни не е този!
Пак оставаме с мечтите си - Комунизъмът го бленувахме, изчезна. Демокрацията я мечтаем, бяга ни по тъча!

15 Юни 2009 07:38
Каква демокрация в комунистически феод бе приятелю?

Желю си го каза навремето- прехода от комунизъм към демокрация минава през диктатура.
Аз сега за Пиночет се оглеждам , ама де тоз късмет ? Като ги знаем наще генерали какви гащници са.... надежда нема.
15 Юни 2009 07:52
Що бе Воцко? Тулумбаджията може да избаца нящо Нъ'л и Той носи кармазъ лампази

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
15 Юни 2009 08:17
Не му вервам. Но ако започне - подкрепям !
15 Юни 2009 09:27
Интересно, "финансова стабилност" казва доктора.
А Батко, Братко и другите гагаузи от какво ще преживяват?
Щот то с една гола "финансова стабилност" ролекс не можеш си купи от държавна служба. А кът нямаш ролекс никой не те бръсне за слива и пайнерките налитат на някви селски футболистчета и ще барнеш силиконче на куково лято.
15 Юни 2009 09:34
Хърсев грешиш. Нема такъв филм само с локация некоя държава да се е замогнала. Да се твърди че Швейцария не дължи своя просперитет на производтството е меко казано неправилно.
Машини, чаосвници, фармация, шоколади, селско стопанство, производство на банкови услуги и т.н.
Люксембург не трябва да се дава за пример защото това е град държава с население 300 000 души и не е показател за каквото и да е.
Хонконг пък си е азиатски тигър в електрониката.
Не става без производство.
15 Юни 2009 10:29
Хм, да! И с какво банките в България ще привлекат чуждите инвеститори? Може би с ниските си лихви при отпускане на кредити? Или с навика си да събират такси за услуги, които на Запад по принцип са безплатни?
Ще ви дам примери: Отива дъщерята да си изтегли пари от валутна сметка и служителката й казва, че за теглене във валута се плащало такса!? При положение, че парите са си твои и искаш да ги изтеглиш.
Ако искаш да изтеглиш над 2000 лв. в брой пак се плащало такса!? Също и при банков паричен превод от България в ЕС!?
В белите държави парите на пенсионерите не се облагат с такси при теглене от банкомат.
Ако човек се задълбае ще намери и други такива "предимства" на българското банкиране.
15 Юни 2009 11:16
Швейцария... дължат благоденствието си не на производство


Handelsbilanz 2007

Einfuhr - 183'399.0 Mio SFR
Ausfuhr - 197'291.3 Mio SFR
оттях
Chemikalien - 68'810.9
Maschinen, Elektronik - 43'064.8
Instrumente, Uhren - 35'388.0

Население - 7593.5

Експорт/калпак - 17.400 еуро

15 Юни 2009 11:44
Само допреди месец(нов БГ-правопис), до преди месец(стар БГ-правопис), уважаемият Д-р Хърсев усилено ни проповядваше Теорията Си относно "БГ-Инвестиции": - Оти да им ручаме на турците и македонците "доматето с колците", на гърците-сиренето "Фета"(тоже произведено от бразилско палмово масло и унгарско сухо мляко), на китайците-боклуците, а пък магистралите ни..това там, разни португалци, турци и пр., щели да ги гледат само през крив макарон!
Сиреч - в т.нар. "Протекционизъм", нямало нищо лошо!
И Сега к'во? - "Задно салто с оппалла"?!
"Аз вече таковата...аз вече тотален "Глобалист", и протекционизма е много, ама много льошо нещо"!
Ех, докторе...
15 Юни 2009 11:52
Глей ся ОлдМад
Тва му се вика колумнист
Всяка седмица трябва да напише нещо
Има, няма в главата, трябва да напише
Ей тва е
15 Юни 2009 12:14
To е вярно, че трябва да се печели от предимствата, но първо трябва да се елиминират големите недостатъци. Най-напред - да стане най-накрая България правова държава, в която законите се спазват и прилагат бързо и ефективно. Докато това не стане, всичко друго е безполезно.

_______________________
Блогът на Манрико
15 Юни 2009 12:19
Според мен идеята на г-на Хърсева става единствено за предизборна платформа на партията на Яни Янев, защото е толкова реалистична за изпълнение, колкото и предложението на Остап Бендер за процъфтяването на Васюски. На всичко отгоре уж не трябвало да подражаваме, а г-н Хърсев ни кара да правим като Люксембург и Щвейцария. Да налагаме ред и законност, демек. Като забравя, че за швиссаро може и да ставаме, но швейцар – никога! Нито в прекия, нито в преносния смисъл на думата. Просто защото сме не швейцар, а сме си гордите булгар-булгар... за които спазването на реда и законността противоречи на националната им идентичност. Добре е известно, че за булгар-булгар редът и законите са врата на неоградена ливада, през която минават само локалните идиоти и някой и друг аджамия чуждоезичник. Та ако спазвахме всички закони, как щяхме да устискаме досега? При нас като се появи нов закон, първата ни работа не е да започнем да го спазваме, а да го огледаме откъде слабите му места, и след това.... Та според мен оттук трябва да се започне. Отказваме се от всичко, което не е за нашта уста лъжица и целокупният български народ се отдава на законотворчество.. по-точно тестване на чужди закони. Да кажем в Швеция или ЕС-ето умуват над поредния тъп закон. Вместо да губят ценно време, още след първо четене ни го изпращат. Парламентът ни го приема дори без да го чете, веднага в Държавен вестник и става закон български. И само след няколко месеца ще цъфнат всичките му слабости и кусури. Следва подробен доклад, те си оправят закона и ни заплащат в брой. Така няма да има нужда нито от европейски фондове, нито от предпазни клаузи, нито от борба срещу корупцията или продажните съдии. И ще можем отново да харчим повече отколкото печелим, само че къде-къде по-нависоко ниво. А закон, който случайно е издържал на изпитанието, може да бъде включен в книгата на Гинес - ха на бас, че това няма да е никак лесно
15 Юни 2009 14:00
Силициева долина, Хърсев, силициева! Силиций и силикон са различни неща. Ама де мозък, де!
15 Юни 2009 14:10
Човеко ясно е казал, че няма пари за силиконовата долина. Фиксирайки очевидно силиконовите възвишенuя

15 Юни 2009 14:38
Е хайде сега, много станаха кандидатите за правописци. Силициева или Силиконова долина? На френски се употребяват и двете: Silicium vallé e или Silicone vallè e. Сигурно и на български би трябвало да е така. Но все пак да не забравяме, че във форума си имаме утвърдени авторитети. Правописецо, you have the Floor!
15 Юни 2009 14:48
Само да допълня с едно уточнение.
Със Силиконовата долина Мара отварачката отваря бира.
15 Юни 2009 15:17
Малко английска грамотност е нужна да се направи разлика между silicon и silicone (или силиций и силоксан).
15 Юни 2009 16:09
Долината се казва The Silicon Valley, а не The Silicium Valley-ин инглиш.
Демек силиконова(Памела Андерсънова).
15 Юни 2009 16:36
Интересно ми е как великият пророк ще обясни избирането на Барозу за председател на еврокомисията! Преди известно време го обяви за политически труп: "Уморените коне ги убиват, нали"? А лъжливите пророци?
15 Юни 2009 17:41
По време на избори електоратите научават толкова много за своите, че по-късно забравят даже и това, което са уж запомнили...Резултатите са отдавна предварително известни.
15 Юни 2009 18:19
silicium - (obsolete, chemistry) silicon

това казва английският речник. Обсолет.

Сингапур не е най-добрият пример за подражание. Сингапур е замислен като частен град-държава. Супер стратегическо място, по-стратегическо от Дупница Търново и Плевен. Покрай последните не преминават по 200-300 кораба дневно. Сингапур е пресечна точка на капитали, петрол, стоки и ефтина работна ръка.
При бум на икономиката не е изненадващо, че от години насам парите, които преди кацаха в Сингапур всеки ден сега имат тенденция да излитат. Оставяйки една все още чудесна инфраструктура и доста завишен стандарт. След точката на кулминация печалбите от бързият ръст пускат корени другаде, струва ми се предимно в Хонг Конг.
И разбира се редът и законността са суперважни. Хвърлен фас ви струва 50$, дъвката се наказваше дори и по-строго. За трафик на наркотици - смърт. Ако имахме поне наполовина Сингапурски ред и законност нямаше да пишем под тази статия.
15 Юни 2009 19:02
То хубаво се борим за локация, но да не забравяме и пеленговането...
15 Юни 2009 19:05
Силиконовата долина е част от Джурасик парк и там слушат радио Лаксембърг, а Силициевата долина е част от Юрски парк и там слушат радио Люксембург.
15 Юни 2009 19:30
Благодаря ти Правописецо! Твоите обяснения, както и направените добавки от Папуаса и Сократ - май наистина ме успокоиха. Сега остава само да проверя какво е станало с радиоактивните брикети внесени от Литва в Италия, които по принцип не били опасни, с изключение на случаите, когато бъдат използвани за горене и за днес стига толкоз.
15 Юни 2009 19:38
Правописец Храбър
[Напреднал][122]
15.6.2009 г. 19:05:06 Силиконовата долина е част от Джурасик парк и там слушат радио Лаксембърг, а Силициевата долина е част от Юрски парк и там слушат радио Люксембург.
Да допълним че в Джурасик парк издишат карбондиоксайд , а в Юрскио - въглероден двуокис. Какво изпърдяват - друг да каже.
15 Юни 2009 19:40
Папуас, за малко да забравя да те попитам дали не знаеш колко е глобата в Сингапур за хвърляне на шлюпички от семки или слънчоглед по улиците. Да знам, за да мога да преценя дали там да преместя офиса си или в Хонг Конг.
15 Юни 2009 19:54

Метан бе, Voci, и в двата случая е метан! Така че който и парк да избереш, една ауспухова тръба ти е достатъчна за осигуряване на безплатно гориво. Само една тръба и няма да има нужда да ползваш радиоактивни брикети от Литвенбург.
15 Юни 2009 20:12
Anastass , Да , знаех си аз че от там ще се пръкне обединяващото звено .
15 Юни 2009 20:20
Анастас, в Сингапур люпенето на семе е криминализирано!
Елементарна превенция срещу продаването му...
15 Юни 2009 20:54
Пиночет???!!! А що не Полпот или Сталин? И те радетели на реда и законността?
15 Юни 2009 20:58
Voci,
стана дума за Сингапур, а аз не мога да не взема отношение. Значи, люпиш ли семки, ще плащаш яко. Също и ако плювнеш дъвка на воля. Но за компенсация има други неща, които са ефтини. Short time е само 5 американски пари.
15 Юни 2009 20:59
VOCI, а чувам, че дихидрогеновият моноксид в океаните вече не можел да поема карбонов диоксид, и оксигенът в атмосферата намалявал... хората трябвало да ходят с оксигенови маски... ей, това да не е същото като оксижен??? Значи оксиженистите всъщност раждат кислород? Всички хуманитарни пътища водят към техничарство...

Редактирано от - Правописец Храбър на 15/6/2009 г/ 21:04:36

15 Юни 2009 21:00
Ааа, не!
При др.Сталин са били допускани някои волности.
Докато при ген.Аугусто всичко е било подчинено на спасяването на нацията.
И е била спасена.
15 Юни 2009 21:07
Ловък, гледай само при някой новопръкнал се нашенски Пиночет да не се окажеш и ти, свободомислеща главо, на стадиона, от който излизане няма!
15 Юни 2009 21:10
Когато си на швейцарска гара и часовника там показва 12:10, а влакът който пристига в 12:00 още го няма, има 2 възможности:


1. Или това не е швейцарски часовник,


2. Или това не е швейцарска гара.


Като стане така и на българската гара, може пак да говорим за локации.


Иначе да, имаме шанс да прихващаме по малко от евро-американските услуги отлитащи към Индия и Китай - докато трудът ни е за жълти стотинки, а Европа се прави че не забелязва данъчните ни тарикатлъци - хем да не събираме данъци от своите, хем да приплакваме за подаяния от данъците на чуждите.


Това е по инерция - докато съвсем ни затихнат мераците да се учим. Хайде някой да изчисли по колко залъка от вечерята си отделят швейцарците за наука, четмо и писмо - ще се окаже поне 1.5 - 2 пъти повече от средното за Европа, толкоз колкото ние сме отдолу.


Че дори и Големия Колайдер Обединена Европа го направи в Швейцария - която дори не е част от Обединението.
15 Юни 2009 21:12
Друже, аз освен че хапвам Бахур по време на пости, други прегрешения нямам.
15 Юни 2009 21:16
Приятелю, а откъде знаеш дали в очите на нашенските пиночетовци хапването на бахур няма да се изтълкува като национално предателство?
15 Юни 2009 21:17
Когато си на швейцарска гара и часовника там показва 12:10, а влакът който пристига в 12:00 още го няма, има 2 възможности:

1. Или това е бесепарски часовник,

2. Или това е бесепарска гара.


Това е по инерция - докато съвсем ни затихнат мераците да се учим. Хайде някой да изчисли по колко залъка от вечерята си отделят швейцарците за наука, четмо и писмо - ще се окаже поне 1.5 - 2 пъти повече от средното за Европа, толкоз колкото ние сме отдолу.

Ми бехте четири години на власт - да бехте отделяли - вместо да крадетете за последно. [/b]

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
15 Юни 2009 21:23
Ами то вече в една бая голяма част от татковината не се гледа с добро око на бахура и други съестни продукти от подобен произход.
15 Юни 2009 21:32
По нашите ширини няма такъв с достатъчно яко дупце, че да се обяви за национален спасител от чилийския калибър.
А и в такива случаи личното меню и диети не са определящи.
15 Юни 2009 21:32
"Спасяването на нацията"
Е то и руската (че и грузинска) нация още не са изчезнали. Е кампучииската не може да се види на картата, ама и те още кретат въпреки "най-добрите усилия" на генерали и радетели за ред.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД