Лидерът на БСП обяви, че партията му има ясен план за стабилна икономика и желание да остане още 4 години във властта. |
В петък лидерът Станишев и министрите му представиха "Управленски проекти 2009-2013". В лъскава книжка от 43 страници БСП е забъркала смущаващо разнокалибрени идеи и мерки. Лозунгът "Ще громим корупцията", поднесен в различни вариации, съжителства с оптимизиране на търговията с Китай, САЩ и Япония и с "доставка на 50 електромотриси и 20 електровоза за БДЖ". Наред с обещанието за "изпълнение на новата енергийна стратегия на България до 2020 г." получаваме и конкретни уверения, че ВЕЦ "Цанков камък" ще заработи догодина.
Повечето точки са ни познати от предната програма - водещата партия в тройната коалиция пак обещава да довърши магистрала "Тракия", да построи АЕЦ "Белене" и да усвоява успешно еврофондовете. Има и нови моменти - като доближаването на средната месечна заплата до 4-цифрени висоти и удвояване на минималната пенсия. Не веднага, разбира се.
На лов за балъци
БСП обещава средната заплата да достигне 950 лв. месечно през лятото на далечната 2013 г. (в момента СРЗ е около 560 лв.) Голяма загадка е кой мозъчен тръст е изчислил тези суми и по каква методика. Звучи като шаманско прорицание, особено като познаваме прогностичните способности на сегашните управляващи. Нали те гласуваха държавен бюджет, който се опира на очакван ръст на икономиката от 4.7% през 2009 г. Нищо че умни хора още миналото лято ги предупреждаваха, че икономиката закъсва.
България преживява рецесия, светлина в тунела още не се вижда, а БСП залага "ускорено увеличаване на доходите" и почти 100% скок на заплатите след 4 години. А къде отива глобалната криза?
Дори в най-силните за световната и за родната икономика години - от 2005 г. насам, средната заплата в България се повиши номинално с 86%, а реално - само с 36%. Днес е под въпрос дори запазването на доходите, а за качване на заплати и пенсии може да се говори едва когато Европа и светът изгонят призрака на рецесията. Сега никой не се осмелява да прогнозира кога икономиката на България ще стигне дъното, кога ще се оттласне и колко време ще й трябва да изплува. Как тогава червените икономисти са сметнали, че след 4 години средната заплата ще е почти 1000 лв., а средната пенсия (която от 1 юли т.г. трябва да стане 289 лв.) ще се извиси до 450 лв.? И защо не споменават за реалната покупателна способност? Ако инфлацията е от порядъка на 2-3% през всяка от следващите години, 950 лв. средна заплата през 2013 г. ще е висока, но ако животът пак започне да поскъпва с по 9-10% годишно, в края на следващия мандат българите със сигурност няма да се чувстват забогатели.
БСП обещава да разкрие 100 000 нови места за работа. Впечатляваща цел. Но работните места ги създават предприемачите, не партии или правителства. Управляващите и администрацията просто не трябва да пречат на бизнеса и да не затрудняват достъпа на фирмите до парите от европейските фондове, предвидени за въвеждане на нова техника, нови технологии и прочее. България разполага с милиарди - и за създаване на заетост, и за модернизация на предприятията. Те са отредени от ЕС за българските предприемачи - независимо дали десни, леви или центристки партии въртят кормилото на властта. Друг въпрос е, ако под създаване на работни места социалистите разбират още чиновнически постове. В това отношение те са се доказали. Само че размножаването на "белите якички" не е нещо, с което властта може да се хвали.
А програмата визира нови държавни структури. Роенето на ведомства ще продължи със създаването на Министерство на съобщенията и информационните технологии. Ще бъде създадена и нова държавна фирма "Автомагистрали и скоростни пътища" - при положение че и в момента на българския пазар се бутат с лакти толкова много пътностроителни фирми, а магистрали на практика няма. Загатва се и за нови държавни фондове.
Червени папагали
Цели пасажи от "управленските проекти" на БСП са буквални цитати от оперативните програми, които описват как и за какво страната ще използва своя пай от еврофондовете. В раздела за усвояване на европарите например откриваме мярка "Изпълнение на ангажиментите по инструмента "Шенген". Нима можем да не ги изпълняваме - та нали Брюксел ни тика пари от общия европейски бюджет, за да си оправяме контрола по границите.
Партията на Станишев обещава да довърши магистрала "Люлин" до 2010 г. Това звучи и като самоирония, и като виц. Магистралата вече трябваше да е напълно готова. Ако и този пореден краен срок не бъде спазен, България просто ще загуби 115 млн. евро, подарени ни по програмата ИСПА.
Или пък: "гарантиране на успешната реализация на големите инфраструктурни проекти, финансирани със средства на Кохезионния и структурните фондове". Трябва ли БСП да става гарант, че да се строят магистралите, пречиствателните станции, депата за отпадъци или пък Дунав мост 2? Хитове са и обещанията за "превенция срещу корупционни практики посредством разкриването на конфликти на интереси и докладване на нередности и измами", "сътрудничество с ОЛАФ", "програма за постоянно обучение на администрацията", "политики за развитие и израстване в кариерата" и т.н.
Със същия успех Станишев, Калфин и компания можеха да запишат, че обещават слънцето да продължи да изгрява от изток, или да гарантират, че България няма намерение да изоставя ЕС.
Наред с лозунгите има и добри конкретни обещания. Например да се публикуват одобрените и отхвърлените проекти, кандидатствали за еврофинансиране, да се описват на съответните ведомствени сайтове най-често допусканите грешки при кандидатстване и др. Тъжното е, че България вече трета година е член на ЕС, а тези форми на прозрачност още са само голи намерения.
Звучи добре намерението за "недопускане на фирми със спорна репутация в търгове за обществени поръчки". Но тази бариера вече трябваше да е създадена - Законът за обществените поръчки вече претърпя толкова много промени, а все остава несъвършен и удобен за мошениците.
В плявата от кухи декларации и лозунги проблясва обещание за създаване на "специален фонд и пакет преференции за бедстващи кредитополучатели, загубили работата си". Но не става ясно откъде ще се вземат парите. А и не е зле да си спомним колко години отне създаването на т.нар. Сребърен фонд (в подкрепа на пенсионната система). Ако фондът за закъсали длъжници изобщо бъде формиран, икономическата криза вероятно вече ще е отшумяла.
Леви, десни, леви...
Социалистите имат наум и друг фонд - "Интелект". Ако името ви звучи познато, то е защото идеята не е от вчера. Още през октомври 2007 г. лидерите на тройната коалиция възложиха на правителството да разработи проект за фонд "Интелект". "Държавата ще внася за всяко родено след 1 януари 2008 г. дете по 20 лв. месечно, или 240 лв. годишно, а натрупаните пари ще се дават при навършване на 18-годишна възраст за подпомагане на образованието", гласеше тогавашното намерение. "Интелект" си остана зародиш, а сега БСП възкресява идеята като фонд за работа с даровити деца.
Програмата повтаря познатите "антикризисни" мерки - запазване на валутния борд и фиксирания курс на лева, гарантиране на доходите, разгръщане на инфраструктурни проекти за създаване на заетост. Изненада е хвърлената ръкавица срещу доставчиците на ток, парно, вода и прочее. БСП се зарича да "задържа ръста на цените, зависещи от държавни и частни монополи" и така да се бори срещу инфлацията. Такава закана приляга на лява партия, но къде остават логиката на пазара, нормативната база и независимата Комисия за енергийно и водно регулиране? България все пак не е Китай или Северна Корея, а е член на ЕС.
Всъщност защо изобщо БСП пише програми, при положение че след изборите никой не ги чете, а после се случват неща, които изненадват и избирателите, и авторите на програмите. Имаше ли плосък данък в червените планове преди 4 години? Имаше ли ДАНС, министерства на бедствията и на чиновниците или държавно предприятие "Индустриални зони"? Замразяването на еврофондове и превръщането на България в царство на корупцията със сигурност не беше планирано, но се случи. Никой не е обещавал и отдих за пенсионери на море за сметка на бюджета. Но пък според предишната програма АЕЦ "Белене" вече трябваше да е готова поне на 50%, а "Тракия" да е напълно завършена магистрала. Така че едно е да искаш, друго е да обещаваш, трето е да го направиш.