От 520 общински училища и детски градини в София 390 или изобщо нямат инсталация за защита от мълнии, или е толкова остаряла и неефективна, че трябва да се смени. Това съобщиха от фирмата "Евро Инженеринг", наета от Столичната община да изследва сградите за защитата им от мълнии.
По време на самите огледи на 18 май пада мълния над детската градина в Горни Лозен, пробива покрива и изгаря почти цялата техника в сградата - компютри и електрическа инсталация. Детското заведение няма застраховка и се налага общината да покрива разноските.
"Специалистите ни се натъкнаха на странни неща по време на огледите. Примерно - прави се ремонт, в сградата се инсталира хубава дограма, сменят се инсталации, поправя се покривът, но майсторите изхвърлят мълниезащитната мрежа, защото им пречи", каза шефът на фирмата Христомир Иванов. На други места пък майсторите, които са правили последните ремонти, просто не са се поинтересували какво има на покрива и са сложили хидрозащитния слой направо върху защитната мрежа, с което са я обезсмислили.
На много места металната мрежа, която служи за отвеждане на тока от мълниите, е поставена така, че при силен дъжд водата я покрива изцяло. Това според експертите е още по-опасно, защото при падане на мълния върху вода се предизвиква експлозия и ако покривът не е здрав, може да бъде пробит. Освен това на много малко места по покривите на софийските учебни заведения има модерна мълниезащита с изпреварващо действие. От няколко години насам тя се поставя на всички нови сгради, защото предпазва не само конкретното здание, а и околното пространство. "Когато детето отива на училище, се счита, че то е вътре още с влизането в двора му. А старите гръмоотводи пазят само сградата", каза Иванов.
2008 г. бе рекордна година за последните 10 години по отношение на мълниите в България. През всеки от месеците май, юни и юли тогава у нас имаше средно по 22 дни с гръмотевични бури.
РЕГЛАМЕНТ
"Сегашната наредба за мълниезащита не ни задължава да проверяваме всяка година сградите си. В случая обявихме обществена поръчка просто заради предстоящите промени в наредбата, в която ще се въведат конкретни изисквания", каза Петя Рангелова от дирекция "Жилищни и обществени сгради" на общината. Поръчката е обявена по нареждане на столичния кмет Бойко Борисов. Общината засега разполага със средства само за да огледа състоянието на сградите, в които се събират деца. "В зависимост от това какво ще покаже изследването, ще се мисли за предприемане на конкретни мерки", допълни Рангелова.