Бившият зам. вътрешен министър Раиф Мустафа избяга от журналистическите въпроси, след като му бе повдигнато обвинение за подкуп. |
Той е разследван заедно с бизнесмена Росен Маринов, арестуван преди седмица от ДАНС за предложен рушвет от 100 000 лева на шефа на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Марин Димитров. Ако вината му бъде доказана в съда, Мустафа може да получи до 10 години затвор и глоба до 15 хил. лв.
Ден след показния арест на Маринов градският прокурор Николай Кокинов обяви, че "високопоставен" държавен служител е бил връзката между бизнесмена и шефа на ИАРА. В медиите се появи неофициално името на Раиф Мустафа, организирал търг за пожарни в МВР, спечелен от Маринов, но отменен заради нередности.
Кадърът на ДПС вчера бе на едночасов разпит в Столичната следствена служба, откъдето си тръгна срещу гаранция от 10 000 лева. Никой не обясни защо при еднакви обвинения Мустафа остава на свобода, а Маринов е в ареста.
Ролята на бившия зам. вътрешен министър всъщност била доста активна, заявиха пред "Сега" запознати с разследването. Той е бил инициатор на четири срещи - първите две само с Марин Димитров, а останалите - и с Росен Маринов. По време на първия разговор Мустафа проявил интерес към отменения от Димитров търг за доставка на риболовни катери. Доводът на шефа на ИАРА, че не разполага с необходимото финансиране, бил приет с насмешка от човека на ДПС. Прокуратурата разполагала със свидетел на този разговор.
При втората среща между двамата Мустафа директно отправил оферта на Димитров, като написал на визитната си картичка "50 000 евро". Тя е подложена на графологическа експертиза, за да се докаже, че почеркът е негов. Третият път доскорошният заместник на Михаил Миков свързал Димитров с бизнесмена Маринов, за да уточнят корупционната сделка. Според уговорката им половината от тази сума трябвало да отиде при Мустафа, а останалото - за Димитров. Последният им разговор вече бил проконтролиран от службите, като през цялото време Мустафа бил наричан "приятелят".
На излизане от столичното следствие вчера зам.-министърът в оставка отказа всякакви коментари по темата и набързо проби кордона от журналисти, за да стигне до джипа си. Преди седмица Мустафа бе далеч по-словоохотлив и обясни, че наистина познава Маринов и Димитров, но никога не им е съдействал за среща. Камо ли да е посредничил за големия рушвет. Оставката му пък бе обяснена лаконично от министър Михаил Миков като "политически акт на поемане на отговорност". ДПС първо реагира, като извади Мустафа от листите си за предстоящите избори.
Дългогодишният активист на ДПС от Кърджали е започнал работа в МВР през 1985 г. като разузнавач в местната дирекция, а през 2002 г. вече я оглавява. През 2005 г. става заместник на Румен Петков, като ресорът му е провеждане на обществени поръчки и материално-техническо осигуряване. В края на м.г. лошото качество на униформите и обувките в МВР предизвика безпрецедентното недоволство на полицаите, които организираха няколко масови протеста в столицата.