:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,613
Активни 769
Страници 16,178
За един ден 1,302,066

България влиза с тънки сметки в голямата евроигра

Претенцията за еврокомисар по енергетиката или разширяването може да се приеме и като виц
Светослав Терзиев
България изненадващо направи заявка в Брюксел извън дневния ред на срещата на високо равнище на ЕС. Тя поиска ресора "Енергетика" в следващата Еврокомисия (ЕК). Рано е да се каже кой комисар какъв ресор ще управлява, защото едва е започнала процедурата за избор на нов председател на ЕК, чието право е да разпредели ресорите. Въпреки това много държави дават заявки и не в това е изненадата, поднесена от премиера Сергей Станишев.

Учудващо е как България разбра, че точно енергетиката й приляга. Досега сме чували претенции държавата ни да бъде енергиен център на Балканите, но чак пък да върти европейската енергетика... Информиран източник подметна на журналисти в Брюксел, че ако не получим този ресор, можело да се нагърбим да отговаряме за разширяването на ЕС. Това показва, че



темата има две страни - хумористична и сериозна



Да започнем от забавната част. Какво означава България да отговаря например за разширяването на ЕС, когато заради нея и Румъния процесът е на път да спре? Хърватският премиер Иво Санадер изохка още с идването си в Брюксел завчера, че двете държави са виновни за умората от разширяването на ЕС, която бави приемането на неговата страна и на другите кандидатки от Западните Балкани. Стане ли дума в Брюксел за България и Румъния, обикновено не е за добър, а за лош пример как не бива да продължава разширяването. Така че български комисар по разширяването може да бъде назначен само колкото да бъде закрит този ресор. Подходяща фигура би бил бившият вътрешен министър Румен Петков, който даде голям принос за пускане в действие на механизма за наблюдение над България след приемането й в ЕС като компенсатор на дефектното разширяване.

В същия аспект може да се разгледа и българската претенция за комисар по енергетиката. Последната енергийна криза през зимата покрай газовия конфликт между Русия и Украйна показа къде е България в Европа. Тя бе най-окаяната държава не толкова заради прословутата си енергийна зависимост от Русия, колкото заради злощастната си зависимост от родни енергийни лобита, които бяха източили резервите й от алтернативни горива. За броени дни страната се оказа на ръба на енергийното си оцеляване. Европа я запомни с вопли и безпомощност, каквито не се наблюдаваха в други държави. Не е минала и половин година и тя се натиска да ръководи енергийната стратегия на целия Евросъюз. Ако в Брюксел са се отегчили от стари вицове, вече имат нов. Могат да добавят за по-смешно и кандидати за еврокомисари по енергетиката като Петър Димитров и Румен Овчаров.



Дотук с майтапите



България наистина би могла да кандидатства за ресора енергетика, както са имали шанс и други неголеми държави в ЕС като Люксембург, Португалия, Гърция и Латвия. През последните три десетилетия само Испания от големите държави го е получавала, което показва, че за него не се изисква кандидатът да има зад гърба си значителна икономическа сила. Комисарите не обслужват интересите на своите страни и неслучайно в клетвата им това се напомня пет пъти. Те обаче влагат в общите стратегии свои разбирания с национален произход.

България прави опити напоследък да играе международна координираща роля в енергетиката. Специална активност проявява президентът Георги Първанов, който бе инициатор на газова среща в София на 24-25 април. Една от любимите му идеи, която не срещна подкрепа, бе създаването на пряка монополна връзка между държавните газови компании на България и Русия. Ден по рано, на 23 април, Европарламентът гласува по предложение на ЕК т. нар. Трети енергиен пакет, чиято основна философия бе либерализацията на пазара и създаването на условия за повече конкурентност. Неговата цел бе да се преодолее държавният и друг монополизъм в сектора. Организаторите на българския форум обаче не му обърнаха внимание и продължиха да си чертаят стратегия точно в обратната посока.

Вижда се, че най-високото държавно равнище няма достатъчен ресурс да излъчи енергиен стратег с европейско мислене, но амбицията му към ресора е силна. Причината може да се търси в свързани с него корпоративни среди, които са стигнали до мераци за наднационален бизнес. Комисар на възлов икономически пост означава най-малкото достъп до информация и възможност за влиятелни контакти, които са мечта за лобистките кръгове.



Има и друга тънка сметка



България подкрепя на висок глас председателя на ЕК Жозе Барозу, но не казва кого подкрепя за комисар от своята квота. Повече от логично е, че Барозу би предпочел да работи с хора, които познава и които са допринесли за добрата оценка на комисията му. В този смисъл Меглена Кунева би била безпроблемна кандидатура. Но премиерът Станишев сочи не име, а ресор, което ще рече: Искаме смяна на комисаря не заради Кунева, а заради ресора. Тя може да бъде номинирана и за друг сектор (вътрешни рокади се правят нерядко в ЕК), но когато се заговори за нов ресор, не е толкова неудобно да се разшири периметърът на кандидатите.

В кръга около Първанов и Станишев възможна подходяща фигура е бившият съветник на президента и сегашен външен министър Ивайло Калфин, който също като Кунева се класира за евродепутат. Самият той вече изрази преди седмица в Люксембург резерви към нея: "Тя е много успешен комисар, но се притеснявам, когато не се обсъждат алтернативи и се мисли, че някой е роден за даден пост". Както в Брюксел, така и в София се оставят отворени врати за пазарлък, които ще бъдат използвани в зависимост от новото съотношение на силите в следващия Европарламент и в Народното събрание. Всеки възлов пост ще бъде предмет на договаряне и компромиси, като не е задължително да се стигне до най-добрите решения за европейските и българските граждани. Защото те няма да участват в договорките.
Снимка: Велислав Николов
Станишев постави под въпрос повторното номиниране на Кунева за еврокомисар, като поиска смяна на ресора за България в Еврокомисията.
115
3551
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
115
 Видими 
20 Юни 2009 02:44
България е доста по-малко енергийно зависима от Русия, отколкото примерно Унгария - произвеждаме и наш газ, около 15% от потреблението ни, имаме излаз на море и можем да внасяме втечнен природен и петролен газ (за последното строим терминал), има английски проект за газифициране на обилните, но засега недобиваеми по традицинен начин черни въглища в Добруджанския басейн. България е богата и на лигнитни въглища, има възможност да се възстанови и добива на уран по цивилизован начин - има 58 рудника с достатъчно запаси за Козлодуй и Белене за доста години напред.

Доста голямо е вече развитието на вятърните централи най-вече в Добруджа - строели се били с обща инсталирана мощност над 1.2 МВ - колкото ТЕЦ‌ Варна, втората по големина ТЕЦ у нас и на Балканите. Модата на слънчевите инсталации у нас стигна до инвеститорите в Америка чак. Строят се и мощности за биодизел и биоетанол.

България има реална възможност да стане и разпределителен енергиен център на югоизточна Европа и вратаТА на руския, кавказки и средноазиатски газ и нефт към ЕС. Южен поток, ако стане и Набуко, Трансбалканския нефтопровод, Белене, бъдещите пристанища за внос на LNG и LPG... В Америка вече ме питат сериозно и за ЮП.

България е и много по-добре икономически от Латвия в момента.

България, както разбрахме, е била изработена от ЕС в преговорите за Козлодуй и сега ще й плащат някакви пари. Заслужава и морална компенсация.

Дали ще е Калфин или някой експерт енергетик, учил на запад и говорещ добре английски - всеки ще е винаги по-добре от Кунева, която стана и министър, и еврокомисар по втория начин - без никога да е била политик, без да е държала една политическа реч, без да е била началник на хора и без да е специалист по ресора си като еврокомисар. Кунева беше неподходяща и за евродепутат по същата причина - не е политик. Р. Овч. е компрометиран в ЕС‌ и е изключено Станишев да го има предвид.
20 Юни 2009 02:58
Претенцията за еврокомисар по енергетиката или разширяването трябва да се приеме и като виц
20 Юни 2009 03:15
България просто я гледам как ще
духа супата.
Тя си мисли, че като е направила
реверанс на Барозу, отсреща ще
я посрещнат като МАННА НЕБЕСНА.
Времето на целувки по УСТАТА в
стил Брежнев отдавна умря.
България влезе в СЕ с позволението
на Русия. Трябва ептен да сме гьонсурати,
че да не си дадем сметка за това.
Руската Мечка в лицето на Медведев само
да ревне и целия съюз се насира на гащи.
Колкото и да ни е неприятно на някои от
нас, но ДЕ ФАКТО, пътят на България,
че дори и нейното развитие минава....
през КРЕМЪЛ.
Стига сме се надували, като недоварен боб,
а да си влезнеме в гащите в стил....
ВСЯКА ЖАБА ДА СИ ЗННАЕ ГЬОЛА.
Макар, че и това не е 100%-тов гарантиран съвет.
20 Юни 2009 05:34
Както казва Чичо Фичо България е доста по-малко енергийно зависима от Русия, отколкото примерно Унгария, а и както усетихме и газово сме независими, от друга страна правиме дизерфикация с един и същи източник, което ни прави уникални
20 Юни 2009 06:04
Нищо свястно не може да се случи. Перефразирайки един руски лаф, обяснението е: "В зкономике действует милиция".
20 Юни 2009 06:35
Смях в залата..
20 Юни 2009 06:42
С цялото си уважение,
Фичо...де ги съзря тези 15%
газонаходища в Българско?
Ако не е ДЯДО ИВАН от РУСИЯ
сме увиснали като прани гащи.
Ако не са руските туристи,
родния ти Варненски край е
запостяла мароканска пустиня.
***

Редактирано от - sybil на 20/6/2009 г/ 11:27:23

20 Юни 2009 07:34
Без да е решила вътрешните си проблеми , които изпитва като член на ЕС , България никога няма да влезе в голямата евроигра и ще я практикува само по периферията на "безграничната любов" между европските народи ...

20 Юни 2009 07:38
Ако не е дядо Иван, не само България, ами и Европа увисва като прани гащи.
Без Русия няма Южен поток, но няма и Набуко.
Берлускони издра земята да се докопа до руската газ, само ние се правим на умници - като Желю Желев.
Докато на тия дървени философи не им измръзнат задниците някоя зима без газ, няма да поумнеят.
20 Юни 2009 07:50
Енергийните страсти са димна завеса, другаре, работата е по-прозаична. Казах ви го вчера, днешната дописка го потвърждава. Не щем да се фукам, само от льобоф към спорта: Натиснете тук
20 Юни 2009 08:00
Станишев иска комисар по енергетика, за да изпрати РОвч като такъв и да не бъде Кунева комисар. Само че няма да му се отвори парашута. Барозо пак ще вземе Кунева като комисар. Чичо Фичо е прав, че България има добри енергийни ресурси, особено алтелнативни енергийни източници, но не е прав за Кунева, която си е на мястото и е много по-интелигентна от 90% от нашите депутати.
20 Юни 2009 08:04
ТоЪ пЪ Калфин, сякаш е роден за всякакви постове!Из цялата Европа.
20 Юни 2009 08:20
Само питам - не пипам. Когато се говори за енергийна зависимост, би трябвало тя да се съотнася към производствени процеси, които изискват енергийни източници, за да се произведе някакъв продукт (битовите нужди са малка част от енергийното потребление). Та какво се произвежда в многострадалната ни татковина, че то да зависи от енергийните източници (чиито и да са те)? Преместването на един продукт на природата от единия в другия крачол задължително ли води след себе си необходимостта от енергиен източник (ядрена, водна, от вятъра, друг вид не/възобновяема енергия и т.п.)? Направо сме си независими от чужди енергийни източници... Просто нищо не зависи от нас.

20 Юни 2009 08:33
Най-добре е да си стоим при детските играчки и да не се бутаме при атовете...
20 Юни 2009 08:33
СтаниШМЕКЕР - седи, седи, пък току вземе и изцвъка нещо мазно на метеното.

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 20/6/2009 г/ 08:40:21

20 Юни 2009 08:51
Калфин с тая широка гъзяга е роден за всякаки постове в ЮгоИзточната ни съседка
20 Юни 2009 08:55
Строели се били с обща инсталирана мощност над 1.2 МВ - колкото ТЕЦ‌ Варна, втората по големина ТЕЦ у нас и на Балканите.
Това майтап ли е или ярка демонстрация на уманитарна безпомощност.
20 Юни 2009 08:56
А фичката ного сладък га почне се праи на държавник.
Става нещо като "те в селото не го (пу)щат, то на попа за къщата пита".
20 Юни 2009 08:59
Иначе авторът напразно си е хабил перото на тема.
НИКОГА, ама НИКОГА няма да оставят на
Станишко и останалите троянски катъри
да си избират постове в ЕК.
Дори в самата БСП на Р.Овч. му викат рубладжия...

Редактирано от - StrikeEagle на 20/6/2009 г/ 09:01:51

20 Юни 2009 09:00
При условие, че машиностроенето и електрониката като отрасли бяха съсипани, не виждам нищо лошо да се опитаме, макар и частично, да компенсираме с инвестиции в областта на енергетиката. Тоя народ все пак трябва да бъде нахранен по някакъв начин. Ако ще развиваме отрасъл енергетика, защо да нямаме еврокомисар в този ресор?
20 Юни 2009 09:10
Тоя народ все пак трябва да бъде нахранен по някакъв начин.
С обогатен уран? Хитро!
Ама ако можете да започнете нахранването с вашия електорат - циганите и куманизите. По една чаена лъжичка стига...
20 Юни 2009 09:20
Гаспада, ми че какво льошо има да се натискаме за я за енергетика я за разширяване.
На господина Терзиева само шъ напомня че ЕС не е Съветскио съюз.
В ЕС всека държава е равна и стига с това хленчене, мърморене и компелс за малоценност.
ЕС не мое да изхвърли България шот за да стане требе консенсус. Демек и ние требе да гласувам за това.
А който още не е разбрал ЕС е геополитически проект, в който всяка държава е важна еле пък такава която е гранична.
ЕС не мое да си позволи да остракира България шот тя мое да се обиди и да заиграе в други геополитически комбинации. В туй ни е шанса, ама де такива политици у нас които да го използват.
20 Юни 2009 09:21

Не може да се отрече, че тази година в главите на българския елит зреят остроумни предложения.След налудничавата идея за генсек на НАТО, днес научаваме, че у нас има подходяща личност, която да оглави енергийния ресор на ЕС.Добре ще е да се експлоатира и една друга възможност-комисар по Правосъдие, свобода и сигурност.
20 Юни 2009 09:26
С обогатен уран? Хитро!
Ама ако можете да започнете нахранването с вашия електорат - циганите и куманизите.

Много пъти съм казвал, че българинът е голям индивидуалист. Това мнение го доказва.
20 Юни 2009 09:39
...България влиза с тънки сметки в голямата евроигра...

Бе то -убаво...Ама кат' знам, че после за да видиш картите на другарчето, требе да си плАтиш? Некак си не ми е интусиастно

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Юни 2009 09:45
Освен ролята на клоуни, друга едва ли е възможна за нашенските цоциалисти Гоце и Сергей. Явно изобщо не се усещат колко нелепи са с мераците си да искат енергетиката като ресор, при положение , че тотално се изложиха в точно тази област. А по устата на някои май е избила яко русофилска пяна, ...споко бе, да не стане беля от напъните да изкарате рашата единствен фактор за съществуване на Европа и в частност на България- Като слънцето и въздуха-ха-ха-ха...
20 Юни 2009 09:48
Аз пък се чудя защо латвиецът Андрис Пиебалгс може да бъде комисар по енергетиката, а българинът Гуньо Гъсков да не може. Толкова ни е самочувствието: само някакви богоизбрани нации могат да ръководят, а ние, ганьовците, по-добре да си налягаме парцалките. Така не можем да станем нищо друго освен парцаланковци.
20 Юни 2009 09:51
защо латвиецът Андрис Пиебалгс може да бъде комисар по енергетиката, а българинът Гуньо Гъсков да не може
Щото нашият няма да е българин, а куманиз-рубладжия.
20 Юни 2009 09:54
Страйк, не всички в България са куманизи-рубладжии. Има достатъчно свестни хора.
А трябва да ти кажа, че в Латвия например повече от 30% от населението си е чисто руско. Така че недей да пилиш на тази струна. От подобно подскачане като твоето БСП не може да слезе 20 години от властта.
20 Юни 2009 09:58
Задава се нова власт, да видим как ще се справи тя с огромните проблеми на България. Дано проумее, че само с туризъм и износ на проституция няма как България да е просперираща държава.
20 Юни 2009 10:00
ей не му стига на Станишката натовския секретар ми сега и енргетиката
браво, браво
до сега все нищо.. ама от сърце
20 Юни 2009 10:05

Абе Лайсна, на кой му пука за България? Това нали е бизнесът им, а пък той е много печеливш. Що да го затриват с некакви неясни икономически формули от които нищо не разбират.
20 Юни 2009 10:08
Очевидно не можем да излезнем от тесногръдото си мислене - Станишката и пак Станишката. А бе, вие тоя човек май го сънувате всяка нощ. Ето, иде нова власт, нека я видим нея. Убеден съм обаче, че с това тесногръдо и индивидуалистично мислене на българина, няма как да направим държавата си просперираща. Ще си останем в периферията на Европа завинаги!
20 Юни 2009 10:14
булгар! булгар!
20 Юни 2009 10:28
Страйк, не всички в България са куманизи-рубладжии. Има достатъчно свестни хора.
Съгласен!
Ама градинският гном иска да насади ТОЧНО куманиз-рубладжия за секретар по енергетиката.
20 Юни 2009 10:32
Лайсна, не тесногръдието и индивидуализма на българите пречат за просперитета, а корумпираната, безконтролна и безотговорна власт! Точно тя ни държи в периферията на Европа и в дъното на класациите по всички параграфи, показатели, статистики и диаграми.
20 Юни 2009 10:41
Бенедикта,
поради липсата на елементарна прозорливост България остана без промишленост и не направи нищо, за да я възстанови, дори частично.
Докато не българинът не забрави идеологемите и не се научи да действа воден от конкретната нужда, ще продължи да мизерства.
Колкото до корупцията - едно е ясно, под натиска на ЕС тя ще бъде силно ограничена. Но липсата на корупция в големи размери съвсем е достатъчно, за да излезем на правилния път.
20 Юни 2009 10:42
Ама, Страйк, това ще се случи наесен. Тогава, да се надяваме, властта ще бъде друга. Нека не се хипнотизираме по Станишчо. Той няма да управлява во веки веков, нали?
20 Юни 2009 11:55
Пореден опит на хамстера да вкара ЕС в неговия турски кенеф. И акУ успее заслужено му се полага поста на г-н Барозу. Енергетиката е ноо малка награда за това велико недоразумение на пУлитиката.
20 Юни 2009 12:03
Абе за виц - виц е. Льошото е че сме в положение на чукча попаднал на забава където се разказват вицове за чукчи. Тоест: Младия ни премиер красиво пръдва (в политически аспект). Цела Европа избухва в смех и шумно аплодира проявата. Нашичкия умно мига и си усмихва доволен че най-накрая е станал център на внимание.
20 Юни 2009 12:29
струва ми се, че идеята България да има еврокомисар по Енергетиката е много добра и бих се радвала, ако при търговията с постове в ЕК и подкрепата за Барозу България успее да осребри такава позиция. Това е нужно за развитието на един важен стратегически отрасъл, който не е напълно сринат по сравнение с други отрасли в родната икономика, и в контекста на високите цени на енергоресурсите в световен мащаб е важно да бъде силен и модернизиран. Друг е въпросът ще успее ли България да излъчи кадърен, умен и относително почтен еврокомисар.
Саркастично настроените форумци да не си правят илюзии, че другите държави не си търгуват гласовете и подкрепата с цел на гепнат по-изгодно ресорче.
Относно Кунева - намирам я за много слаб министър и също толкова слаб еврокомисар. Тя е хубава лелка и по сравнение с останалите женски шавра*тии в БГполитиката има малко по-интелигентен вид. Но нейната поликариера се дължи на YES-man позицията и конюктурата. Само идиоти могат да твърдят, че потребителят в България е поне относително защитен. Примерите с абсурди (сметки за парно, ток, вода, хранителни стоки) са хиляди. Време е да слезе от политическия театър. И не само тя (заедно с тутуру*ката на Паси, Емел Хептен, Масларова) - поне известно време да си починем от физиономиите на снахи, съпруги и прочие недоразумения. Трябват някакви нови лица и проветряване на кочината в БГелит.
20 Юни 2009 12:45
Ние искаме Братя Галеви(БГ) да оглавят ОЛАФ за да спрат гнусните измами извън Дупница(в България), както и извън Дупница и извън България(в Европа).
20 Юни 2009 12:45
Друг е въпросът ще успее ли България да излъчи кадърен, умен и относително почтен еврокомисар.

Софтвинд, шансовете ако и да не са нулеви са минимални. Не защото няма хора с достатъчно експертиза в областта, ама назначението ще е политическо. А хората за които става въпрос, включително тия които цитира Лянча не са отъркали във властта, тоест да очакваме
, а не
20 Юни 2009 12:52
Чичо Фичо,
сопри се бе човек и гледай какво пишеш.
ТЕЦ Варна е не 1.26 МВ, а 1260 МВт. Остави 1000 пъти грешка, а и волтове вместо ватове.
Да не говорим, че това е налична номинална мощност, а ветрените паркове в Добруджа са планирани мощности.

По темата- време е тия от правителството да спрат да го пушат това което пушат, че много халюцинации предизвиква. Нямаме един човек, който да има стратегия за енергийното управление на България, а искаме Европа.
20 Юни 2009 12:57
Май наистина комплексираният провинциализъм е пуснал дълбоки корени в манталитета ни и води до минимализъм, който упорито ни забива още по дълбоко в блатото на битието ни създавано от съзнанието ни.
-
Какво толкова смешно има в това България да иска еврокомисар по енергетиката или разширяването ?
Набуко, Южен поток, местоположението на границата с петролният Близък изток, добрите отношения и традиционно приятелство с основният газов доставчик на ЕС - Русия... Всичко това е само в полза на това, че България е най-подходящата да поеме този ресор.
-
Разширяването. На къде предстои да се разширява ЕС ? Западните Балкани и Турция. Кой по-добре освен българин може да разбере тези страни ? Кой по-добре освен българин може да гарантира общите интереси на ЕС при приемането на тези страни, отчитайки и пречупването на европейската теория в балканската и ориенталска практика ?
20 Юни 2009 13:08
Какво толкова смешно има в това България да иска еврокомисар по енергетиката или разширяването ?

Брайтмана по-добре да не бе задавал толкова смешен въпрос, защото отговора е трагичен. Не може да си унищожаваш енергетиката(Паси, Симеон, Кунева, Първанов) и „да искаш” еврокомисар по енергетиката. Не може да си причина и заплаха за разширяването на Европа(Станишев и др.търгаши от „коалицията”) и „да искаш” комисар по разширяването. Всеки нормален човек като чуе такива имена ще се уплаши за бъдещето си.
20 Юни 2009 13:14
Широката халка пак се изцепи.Абе то никой го не еб.ва за слива, но той се мисли за мъж.Ама и той е за грех, не е лесно всеки път като погледнеш в огледалото, все гъз да виждаш.
20 Юни 2009 13:32
Brightman,

я кажи в кое точно от нещата които изброи има българско планиране и стратегия. В "Набуко" или "Южен поток"? За местоположението не сме "виновни" ние.
А от тия дето чакат разширяването първи, колко мислиш сме близки по разбирания до тях? Най- отпред Хърватска.
20 Юни 2009 13:32
Gan(ю)гоТрий,
хубави заклинания, само че, дори да ги приемем буквално, а не като прости силно преувеличени хиперболи пак не вършат работа - контекста сега е друг.
Сега България е пълноправен член на ЕС и гледната точка е от позицията на ЕС, като цяло. И точно "недостатъците" на България се явяват предимства с оглед на задачите пред ЕС в съответните сфери.
-
Географското положение на България и традиционно добрите отношения с Русия и арабският свят са предимство в енергетиката. (Как примерно би се оправял един поляк, който мрази руснаците ? Няма ли да направи поразии в отношенията от които да страдат всички в ЕС ?)
-
Задачата за разширяването на ЕС в културно-географското пространство в което българите са пребивавали 5 века не прави ли българин най-компетентен по този въпрос ? Дори ако искаш скритите причини и корените на проблемите които създаде България, не са ли по-добре познати на българите и преодолими в дълбочината им от българин ?
20 Юни 2009 13:33
Автора на статията, не е "оценил","конструктивните предложения"на кабинета, да
оглавим два ресора:1.Корифея на енергетичната мисъл -Чобанов, извинете
Овчаров,"отлично ще се справи с тази задача".Този път "наистина ще станем
енергиен център"на Европа, натривайки носа на "високомерните руснаци".Освен
това всички знаят, че той е "неподкупен", и никога "няма да лобира", за разни
американци, французи и други недоброжелателни акули.2.Имаме толкова "ценни"
кадри, които спокойно могат да оглавят ресора "Разширяване границите на
европейския съюз".Това може да бъде "отличничката", комисар Меглена Кунева.
Тя с един куршум ще убие няколко заека:-"Ще вдигне или повдигне, оная работа,
рейтинга де на Барозо", освен това със своята "гениалност", ще претвори на дело,
пророческата теза на Доганбей-"Пътят за Европа, минава през Босфора".И най
накрая "ще смачка фасона"на "отявления фашист "Волен Сидеров, с "гадният"му
лозунг-"Не на Турция в европейския съюз".Аз мисля, че кабинета както винаги е
"твърде скромен"в исканията си.Защо да не поискаме, още някой ресор, като
разполагаме с Надка, на кой още не му е ясно, че "тя СТАВА за всичко"?
Господа европейци,"не подценявайте нашите кадри", които сме Ви изпратили за
да помогнат срещу "разпада", който е очевиден !.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД