:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,986
Активни 454
Страници 6,551
За един ден 1,302,066
Седмицата

Образованието, умници!

Димитър Денков
При късния Живков на обществената сцена у нас масово навлезе типажът, срещан най-често днес като експерт. Негов предходник е апаратчикът, впечатлил Жан-Пол Сартр в една варшавска поликлиника с лозунга: "Да се борим срещу туберкулозата - тя намалява производителността на труда". Наследниците му са далеч от тая класическа яснота. Те жонглират с модни понятия, завличаща мисълта им в руслото на актуалната икономическа целесъобразност. По-просто тя бе изразена пак по Живково време в лозунга "Качество и ефективност, ефективност и качество", макар в повечето случаи да става въпрос за количества. Поиска ли да слезе до по-пряка разбираемост, типажът си служи с клишета, дори и да ругае марксисткия икономически детерминизъм и политическата намеса в стопанския живот. Сред тях най-често се употребява клишето, пуснато от предизборния щаб на Клинтън през 1992 г. - "Икономиката, глупако". Тоя експертен типаж представлява участниците в повечето предизборни дебати, а клишето обобщава смисъла им.

Никой не е дотам глупав да отрича важността на икономическия живот за политическото състояние на едно общество.



Но тя се натрапва така настойчиво,



че човек се чувства особено глупаво, когато общата полза се мери в абстрактно богатство, конкретно разпределяно в сметки и имущества на тесен кръг хора я с 10% данък, я с изгодни поръчки и разтоварвания на държавата от елементарните й задължения. Според едно друго клише тя била "лош стопанин". Разбира се, тук винаги има "кникс" към себеотрицанието на всекиго: "Не питай какво ще получиш, а какво ще дадеш на страната си". Особено пък в условия на икономическа криза, от която следва да се измъкнем със строги икономически мерки, увеличаващи безработицата. Както казва поетът, "Отечеството е в опасност! Прекрасно..." Но днес въпросът не е "Що е отечество?", а "Какво е опасността?". Истинската опасност не е състояние, каквато е кризата, която била възможност за някои, а бъдеще, прииждащо неумолимо към всички.

То опровергава надеждите, че усилията главно в икономиката ще решат важните обществени проблеми. Те само ще запазят статуквото: облагодетелстване на тесен кръг, легитимиращ свое политическо представителство в разни партийни разцветки. Това не може да се скрие с бодрите отчети, според които българският народ никога не е живял по-добре, а пазарът пращял от стоки, чийто малък недостатък е, че повечето не са произведени тук. Не може да се избегне, ако на власт дойдели "добрите".



България рядко е имала такива лоши изгледи за бъдещето си



поради няколко очевидни причини: застаряване; концентрация на населението в столицата, четири-пет по-големи града и "етнически чисти" гета и анклави; доунищожаване на селото и изчезване на първични трудови навици. Те се придружават от бързо спадане на образователното равнище. Две са незаобиколимите свидетелства в това отношение: расте броят на напълно неграмотните; спада качеството на дипломите. Попътно доказателство е любопитният факт от тая седмица - българите в САЩ били най-образовани, 92 % имали средно и по-високо образование.

А тук напълно неграмотните са предимно цигани и предимно млади. Макар и много за европейска страна, неграмотните не са най-голямата опасност, докато съвсем не изгладнеят. Далеч по-голяма е опасността от тия, които получават формален образователен ценз след нагласени изпити. Минимумът за прекрачване на образователни равнища е толкова снизен, че реалното обезценяване на дипломите изпреварва инфлационния индекс. Да се получава държавно свидетелство за зрелост с налучкани 23 точки от 100 възможни, е най-сигурната гаранция, че произведеният в такова общество продукт ще е поне три пъти по-некачествен спрямо всеки смислен стандарт.

Затова е ясно какво иде отдолу към общото ни бъдеще. Дали то ще се гради от Илия или Алия, все тая. Килията ще си остане крива не само поради закриването на трудовите войски, а защото още в началното училище не се оценяват справедливо никакви трудови навици в четмо, писмо, смятане, рисуване и пеене. Тая проста цел, за чието осъществяване трябва да се впрегнат сложните средства на държавата, ще се окаже някой ден по-достойна за общия ни живот, отколкото изглежда.



А преди сто и петдесет години това е постигало полукилийното училище



на хаджи Генчо в Копривщица, където учели към двеста деца. Къде го обаче такъв учител, какъвто е Каравеловият герой: знае черковнославянски, турски, влашки, малко руски и гръцки, че и шие, готви, побива учениците и си доплаща с гледаните от тях пилета? Къде ги тия ученици, които се радват на обещанието, че даскалът ще им даде за награда на послушанието мисирка, а няма да ги кара да плащат допълнителни уроци с парите на родителите им?

Донякъде в тая връзка: оня ден при обсъждане на резултатите от матурата проф. М. Кирова казала, че автори като Вазов били неразбираеми за децата, та трябвало да бъдат заменени с по-съвременни. С подобни херменевтични мотиви от учебните програми изпаднаха и "комунистическите" текстове на Ботев, и "противодържавният" герой Андрешко на Елин Пелин, и скръбните разкази на Йовков, да не стигаме до Смирненски и Вапцаров. Струва ми се, че това се прави не толкова от желание децата да бъдат в крак със съвременността, колкото от мътното усещане, че в българите от "старо време" се лицезира убогостта на днешното ни модерно, че и постмодерно дередже. Ето защо авторите на управленски програми ще бъдат по-адекватни спрямо съвременността, хвърлят ли и по едно око на класиката, вместо да се водят по "експертния дискурс" и Лисабонската стратегия. Ако пък след това дойдат и действия, цена няма да имат.

Затова: "Образованието, умници!". При това - образование като в училището на хаджи Генчо. Дотам сме я докарали, че икономиката трябва да почака. Иначе бъдещето ще ни смачка така, както хаджията си стиска лимон на скумрията.
Снимка: Олег Георгиев
Къщата, където в Букурещ е живял Любен Каравелов. И Давид Черни не може по-красноречиво да представи единството на минало, настояще и бъдеще в две достойни членки на ЕС от долното течение на Дунав. То има далечна връзка с привеждане на учебните програми към интересите на съвременните деца и малко по-пряка със служебните задължения на официалните български представители, пък били те и във Влашко.
509
9321
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
509
 Видими 
20 Юни 2009 01:29
Стига разправии с дядо Вазов, математика трябва да учат. Ето Бил Гейтс за образованието: (втората част на клипчето) Натиснете тук

Редактирано от - абулафия на 20/6/2009 г/ 01:30:16

20 Юни 2009 01:50
Образованието е абсолютен приоритет, дори над здравеопаване, съдебна система, мвр, армия и други. Абсолютен. Българско образование е имало и когато не е имало българска държава. Дваж по срамно е, сега нивото му да спада. А наборите от 80та нататък са не само функционално неграмотни, а и фактически такива. Имам задълбочени наблюдения, и едно от малкото неща които ме докарват до бяс в офиса, са лошата лична хигиена и невъзможността да се състави смислен текст от 200 думи на книжовен български език. Това че не работи, това че не знае - простено му е, ама другото -НЕ. Големият грях на БГ преход е именно в образованието, другото е поправимо, но закопаха доста народец, обрекоха го на аргатуване и безпросветна бедност и глупст. Ще фъфлят като Мунчо до последния си дъх, парийте нещастни. Моите набори започнаха бизнес още със студентските кооперации, сегашните от 20 до 30г. няма да започнат бизнес НИКОГА, зашото в черпната кутия е само чорба(съ). Не че няма изключения, но то такива винаги има.
20 Юни 2009 02:01
Образованието е абсолютен приоритет, дори над здравеопаване, съдебна система, мвр, армия и други. Абсолютен.
20 Юни 2009 02:19
Приоритет е то. Ама освен да се плашим с бъдещето, да тупаме класиците от прах и повтаряме колко е важно образованието, има и един въпрос: как? Когато беше стачката на учителите дори по простата нужда от повече пари за образованието не можахме да постигнем консенсус. Та, как ще го реализираме тоя приоритет? Какво да правим, за да имаме добро образование? По един бой на всички и да повтарят "Аз съм българче" до премала или как? Пак ли всичко ще се сведе до дядо ви Вазов?
20 Юни 2009 02:25
Хайде да се въздържаме от категорични оценки и не зачеркваме с лека ръка цели поколения от интелектуалната карта на България. Троскотът е в изобилие, ноо и ръж се намира.
20 Юни 2009 03:20
абулафия - имам някои идеи. Орешарски, чийто патрон, всички знаем е "Черепа", заради връзки с които Н.Михайлова го изгони от СДС и свали кандидатурата му за кмет на София, не се посвени да внесе закономпроект за намаляване на данъците върху хазарта!!! Същяит, пак като минфин на камуняките, по времето на стачката рече "айде да разтураме седенката". Сам подсказваш решението - на 5ти, с бюлетинка, но не в цвят бордо. Това като начало. Домашното възпитание и допълнителните форми на обучение помагат.
Благодаря за линка, изгледах гуруто с удоволствие, обърни внимание на неговата забележка за 20те процента с добро образование!
Lebed Lebedunski - казах че има изключения, не оспорвам, но като цяло цитираните поколения са меко казано недостатъчно образовани, за обща култура въобще не загатвам. Особено се е разширила пропастта между средно образование в топ 5 градовете и провинцията и гетата. Оттам произхождаше и истерията с матурите, с тяхна помощ това става по-видимо. При системни ниски резултати, полуграмотните селски даскали получават добър шанс да загубят и тази синекурна длъжност, а те много добре знаят, че следващото им назначение е на полето, с мотичката.
20 Юни 2009 03:49
armani, здравей.

Идеята е - не даскалите да получат по-добро възнаграждение за труда и опасностттта; идеята е децата да се научат на азбуките и да имат шанс да правят razni raboti в лабораториите по химия & зоология и математика и drugi raboti в часовете по история.

***


Извън училището - дискотеки и астрономически обсерватории.
Нищо не се е променило от наше време.

***********


Когато през 2007 се прибрах в прашното и депесарско родно градче.
Имаше и обсерватория, и лагер-школи по астрономия.
И Ботев - Първа Английска имаше.
Имаше и хора.

Бях ного очуден.
20 Юни 2009 05:49
Абе в лаборатория по математика не съм бил, но сигурно има...
20 Юни 2009 06:07
Иво Кънчев,

здравей, селски-градски-адаш-наборе.

Абе как не си бил в лаб по математика?
Секи ден, божем, отвараш конпутара и кликаш тук или там.

Ай със здраве и наздраве. Ланшното прасе колку беше?
20 Юни 2009 06:22
Хубава статия, макар и неизчерпваща проблема. Например, как образованите да останат в България, пък и в дълбоката провинция.
20 Юни 2009 06:28
Туй пък "конпутар" какво е? На коня съпругата ли , що ли?...
20 Юни 2009 06:36
Няма да останат, май френд.

Г-жа Барзова и т. и о. са се прежалили и ходят насам-натам - Зеленчукская, Чили, Аризона и г-н В. И. (еваларка - пича си избра кръста със звездите - црз) та за какво пишех нение че съм ного тринкен ениуеиз


май за децата на България - няма да ре а лизират наука тука, просто да се сещат чат-пат къде е зора зазорила и да викатб бпо ено наздраваре цхеерз младеж & девой
20 Юни 2009 06:37
Оня ден влизам в магазина да купя нещо да преживяваме, я саламче, я пиленце.На щанда с птиците гледам нещо по-голямо в бяла опаковка.Отгоре етикет.Един такъв засукан.Понаведох се да го прочета и какво:ГЪСКА!!Че и я нарисували, една красива такава, белоснежна като лебед. "Брях, викам си, те това е то кризата! И на благородните птици посегнаха, мръсниците!"
Та призивът ми е: Пазете лебедите!Те не са гъски, нищо, че понякога приличат!

Редактирано от - ivo kunchev на 20/6/2009 г/ 06:40:18

20 Юни 2009 06:42
наздраве, приателу, алегориата е приета
20 Юни 2009 06:51
Каква е тезата която се защитава в тази статия ? Ако е това, че трябва да се напъваме да учим, е грешна. Защо ли ? Защото средствата, парите са разпределени. Едва ли, дори с 5 висши и 10 научни титли ще стигнем мафиотите като Доган, Станишев, дедото -цар. Те и без образование, пак си награбват и си живеят живота. Искате да кажете, че ние трябва да учим за да има от кого да крадат мафиотите ли ? Не съм съгласен. И без образование в някои области можеш да печелиш много повече отколкото да съчиняваш и измисляш нови неща в някой престижен институт.

20 Юни 2009 07:26
без образование абе и сватба да снимаш - колеж искат цеерз
20 Юни 2009 08:08
За статията - пълна шестица
20 Юни 2009 08:16
Мдааам, Образованието! Ама как! Като се оказва, че учители, които се оплакват от сринати авторитет и достойнство, позволяват преписване? И като проблемът, изведен в обсъждането на матуритетните резултати, е не как се преподава, а колко часове да се прибавят и какво да прибавя и вади? И като става вече тенденция - резултатът от матурата нисък, а от кандидатстудентски изпит в редица вузове - висок. И като реформата в образованието не посмя да влезе във вузовете... и т.н., и т.н.
20 Юни 2009 08:33
Доброто образование, добрата образователна система, се гради около принципи и духовност. Общите принципи и дух на населението у наше село са да не настинем, да не се минем и да викаме "Булгар Булгар!", кат сме на маса и като ни дават по телевизоро.Когато има такава обществена търпимост към безобразия и айдутщина, как очаквате точно в най-фин продукт като образованието да не смърди.
Учителите са презирани, духовното е неразбирано - и това не от управляващите, ами от повечето хора тук. Ако има някакво чудо, то е, че все още има изключителни деца, добри учители и дишащо училище.
20 Юни 2009 08:38
Една от най-добрите черти на българина е стремежът му към по-високо образование. И тъй като светът днес е отворен, а в нашите висшите учебни заведения обучението девалвира, по-любознателните българчета предпочитат да завършат образованието си в престижни западни колежи. След това мнозина от тях по най-различни причини предпочитат изобщо да не се връщат в България, една от които е, че не намират подходяща почва за прилагане на знанията си. А как да стане това, при условие че цели отрасли от стопанството на България като машиностроене и електроника бяха съсипани от "умните ни политици" с лека ръка? Вместо младите хора да създават национален доход за страната си, те бяха принудени да работят за други народи. Жалко наистина.
20 Юни 2009 08:46
България беше превърната в бананова република, в която дори земеделието едва крета. За какво са й специалисти днес? Биха потрябвали един ден, разбира се, но ако имаме национална стратегия по тези изключителнио важни за България въпроси. Очевидно е, че само с туризъм и износ на проституция няма как нашата икономика да е витална.
20 Юни 2009 09:11
Тънката лайсна,
България беше превърната в бананова република, но пък "демократична бананова република".
Китайците казват:
Ако мислиш една година напред - сееш ориз.
Ако мислиш 10 години напред - садиш плодно дръвче.
Ако мислиш 100 години напред - градиш училище.
---------------
Ние всяка година закриваме стотици училища. Пък и банани не растят по нашите географски ширини. Добре сме!
20 Юни 2009 09:21
Вчера една близка ми казва в края на дълъг разговор за матурите: Поне малкият завърши и са го приели в... (някъде в UK). Поне и той да се махне сега. (големият му брат е в САЩ, там завърши и се ожени за там завършила българка. Сега са на път да си раждат там родени българчета). Майката, която ми разказва това, е водеща учителка по езици пред пенсия. Във водеща гимназия, пак по езици! Заключенията просто се натрапват - щом една учителка мисли така за децата си!
Така че има деца, има много умни между тях, защото все още има умни и образовани родители. Има такива, които искат с учене, а не с тарикатлък да станат нещо и с резултата от ученето си да се реализират, но щом като това не става в НеРеБе-то, ще си търсят друго място за реализация. Много ясно. И ще си го намират. Жалко не жалко - това е. Става винаги това, което трябва, а не това, което искаме да стане. Има си държава, която трябва да разбира от стратегия. Гражданинът на страната разбира само от тактика.
Другата новина от същата уважаема учителка беше, че от догодина щели да развалят езиковите гимназии.
Статията е 100%





Редактирано от - Nickolas на 20/6/2009 г/ 09:30:23

20 Юни 2009 09:29
Я, както сте почнали в редичка - и аз да изокам - лошо училище, слаби учители, скапана държава...Като, че ли пишем за бимбилистан, а не за мястото в което всеки ден "акаме" Младите се изнасяли в чужбина...Е, ми...Баба (Бог да я прости) казваше: Пчела от мед не бяга...Ама де ти тука мед...Само л**на цвкаме всичките Непрекъснато...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Юни 2009 09:39
Бармалей,
всички знаем за скачените съдове. За това образованието не може да е по-различно от другите системи на държавата. Образованието би трябвало да обслужва икономиката. А тя е разбита. За какво му е на човек да става инженер, след като няма къде да реализира знанията си?
20 Юни 2009 09:39
Вместо младите хора да създават национален доход за страната си, те бяха принудени да работят за други народи. Жалко наистина.

То още някои родители бяха принудени. Някои през 50-те, други през 60-те, 70-те, съвсем други през 90-те. Ама ги питайте сега дали смятат, че е жалко! Стаж, пенсия като хората, човешки живот, човешка медицина, кръвопреливане, човешки обноски, а като му домилее толкоз за счупените тротоари, за беззъбите роднини и най-вече за децата на революционерите от 1944 година - ей го самолета.
20 Юни 2009 09:39
Трябва с прискърбие да признаем, че вече са митове както пословичното българско трудолюбие, така и жаждата на българина за просвета и образование. Това се отразява и в състоянието на образованието, което върви устремно надолу вече 3 (!) десетилетия.
Не може да има добро образование в общество, което е в тежък морален упадък. Напротив, то процъфтява само в общества в нравствено равновесие или в духовен подем.
А най-важните свидетелства за дълбокия упадък са няколко:
1. Обезлюдяването на огромни територии и концентрацията на население в няколко града.
2. Запълването на тези територии (частично) с циганско население.
3. Драстичните данни за раждаемост и съотношение на етносите - българи:турци:цигани - 1:2:4. При това българите са 5.5 пъти повече от циганите, а имат 4 пъти по-ниска раждаемост.
4. Увеличаващият се процент отпадащи от образователната система и обезценяването на дипломите в нея.
5. Насилието в училище: повече от 50% от децата са били свидетели на насилие, а повече от 30% - жертва на насилие в училище. 25% от децата се боят да ходят на училище.
6. Уродливата ценностна система на младото поколение, в която се открояват парите, силата и сексът. Ценности като доброта, трудолюбие, състрадателност, самоконтрол, учтивост, отзивчивост и т.н., са станали такава рядкост, че човек се учудва, когато ги среща у младите хора. Да не говорим за чувството за срам и свян (един от най-важните фактори за изграждането на личността) - то напълно е отпаднало. Между другото, ако има общност в България, където нещата в морален аспект да не са се срутили, това е турската общност. Не бива в никакъв случай да подминаваме това!
7. Продължаващата емиграция на най-качествените млади хора.
8. Ширещото се беззаконие, корупция, липса на правораздаване, престъпност.
-----------------------
Нещата са комплексни и взаимнозависими. Те трябва да се оправят комплексно, като в определени сфери се поставят акценти. Един такъв акцент е образователната реформа. Но цялостна реформа, а не отделни подскоци насам или натам.
В този смисъл не съм съгласен с автора, че не е важно да обръщаме внимание на икономиката, а да се насочим изцяло към образованието. Нещата трябва да вървят към добро и в едната, и в другата сфера.
20 Юни 2009 09:44
Nikolas,
имам предвид България, не поединичното спасение. Емигранти от България винаги е имало и ще има.

Редактирано от - Тънката лайсна на 20/6/2009 г/ 09:45:15

20 Юни 2009 09:44

Образованието ни няма да се оправи, докато не се повиши статуса на учителите (нямам предвид материално).Ако съм на тяхно място ще си казвам- и без това няма благодарност, що да се мъча да вкарвам акъл в главите на хулиганчета, и без това родителите им ще ме псуват, та ако може с по-малко нерви да се мине. Докато отношението на обществото към образованието е като към най-голямото зло, няма да има оправия в държавата.
------
Zmeja .
20 Юни 2009 09:45
Или за Шамара, Въргала и Кръпката! Рок фест щяло да има! Със СофИ Маринова!
Е, как се живее в такъв отврат!

Редактирано от - Nickolas на 20/6/2009 г/ 09:46:20

20 Юни 2009 10:00
Тънка Лайсна, емиграция има от всякъде. Има и от Германия към Австрия, към Швейцария, към Новрегия, към САЩ. И от тези държави има към трети. Това са естествени процеси. Това никой даже не го смята за проблем. Пробемите на Европа са по-скоро единствено в демографията. Че не се раждат деца, които да следват и да ръководят после икономиката и обществото. Тоест същото като при нас. Но на връх малкото раждани деца, същите напускат България първо временно и после, след 4-5 години, завинаги.
Не е май естествено на буквално всичките ми роднини и приятели децата да са в чужбина - от Дубай, през цяла Европа, та чак в САЩ. Там пък те естествено се омъжват/женят за чужденци или раждат чужденчета. И качественото българско семе се буквално разпилява по света. Какво топли българина в България, че примерно в университета в Санкт Гален един професор-холандец възкликва: Каква е тая страна, от която имам 4-ма докторанти и 5-ма студенти, а от големи страни нито един. Българите имали най-висок ценз в САЩ. Може да имат, ама кел файда за България? Загубени завинаги хора.
Ти сигурно имаш родини и приятели.

Редактирано от - Nickolas на 20/6/2009 г/ 10:03:35

20 Юни 2009 10:05
Образованието ни няма да се оправи, докато не се повиши статуса на учителите (нямам предвид материално).

Аз само да попитам. А как? Със снимка пред знамето на училището на 24-и май?
20 Юни 2009 10:08
Усещам, че все по-малко разбирам комунистическия етнос.
Руски разбирам, а нашите куманизи - не.
20 Юни 2009 10:09
С голям кеф резнах гнусотиите на Азер Меликов от googlesynication.
20 Юни 2009 10:11
Някой може ли да ми обясни какво е това
"черковнославянски"?
20 Юни 2009 10:11

Nickolas,
Като спреш да псуеш даскала дето учи идиота ти, и по често му насиняваш з...ика, кога са праи на велик.
20 Юни 2009 10:17
аз съм българче, което е шизофренясало. реализирало съм се азинка маминото абсолютно приоритетно и консенсусно да се отродя.аз такова хамалски да му таковам майката на Паисия, че се е раждал.язък и за ония двамата, Ботева и Лъвски, дето бг майка ги е раждала.и за Ангела, дето се е тряснал на пристина с чефтето.
на достамалкозле , за това че бара по същество, а не плямпа за математики, и на ламята , която е ходила на училище
хора, които не искат или не могат да говорят на майчиния си език, нямат моралното право да се нагъ4кват съ дискурсуси в наратива за бг образованието:това е моята скромна конфиденционална оферта към електората тукинка, който се опитва да дебатира въздухарски
4ин4ан4ун, това е бъдещето на така наречените българе
20 Юни 2009 10:18
Ами не знам. Аз даскал никога не съм псувал. Защото първо около мене само едни даскали - майки, баби, гаджета, семейни приятелки и второ, защото никога не съм бил недоволен нито от моите даскали, нито от тези на децата ми. Но не съм сляп да не виждам как живеят днешните даскали (в България). И пледирам точно за материално признание на същите, което се казва човешко заплащане.
Дай да добавя за идиота - мога да ти дам линк да го видиш идиота в Интернет със CV - университети, титли и кариера. Другият ми идиот има само един изпит още да взема. Може би защото никога не съм им насинявал задника! Такива идиоти ти желая и на тебе.




Редактирано от - Nickolas на 20/6/2009 г/ 10:38:29

20 Юни 2009 10:25

Явно не сме се разбрали. Мисля, че първо трябва да се уважава професията, пък после ще дойде и материалното. Когато една професия е престижна откъм уважение, и по-качествени хора ще отидат в нея и заплащането ще стане по-добро. Но нека да не се лъжем-никъде в света учителството не е добре заплатено ( не говоря за преподавателите в университетите).
20 Юни 2009 10:32
Не си наясно за заплащането на "никъде в света". Стига си чел(-а) вече Бел Кауфман. Навсякъде в света, където има заплащане на учителите, има и стандарт на живот. И почти мисля вече, че състоянието на учителите е отговорно за икономиката на страната, а не обратното.

Редактирано от - Nickolas на 20/6/2009 г/ 11:10:59

20 Юни 2009 10:32
Strike,
добре е да избягваме идеологемите и шаблоните, защото без да искаме се превръщаме в онези, на които не искаме да приличаме.
20 Юни 2009 10:42
Разгеле!
Какво е това "черковнославянски"?
Баба ми черковна славянка ли е или славянска черква?
20 Юни 2009 10:53
Зетят на сем. Обретенови от Русе, семейството на баба Тонка, Нико Просеничков, завършва философия в Йена и се връща в Русе. Като директор на мъжката гимназия в Русе 1944 година го разстрелват без съд и присъда. С този и други такива актове се поставя началото на днешното състояние на нещата в образованието. И на милиционеризацията на обществото. Ние, моето поколение, имахме изключително големия късмет в първите 4 години да ни учат учителки, завършили образованието си преди пролетарската им революция. Бяха изключително сериозни хора. Български Учители - с главна буква! Научиха ни на четмо и писмо - поне дотолкова, че да не дразним съвсем уважаемия Храбър. Да не се очудваме и да олучваме що годе пълния или непълния членове.
След това, по отношение на грамотността, се вървеше единствено надолу, докато нещата сега вече са неспасяеми.
На един приятел майка му, като завършила образованието си някъде 1943 или 44 година, от първата си заплата си купила златно пръстенче и рокличка. Може златото и текстила да са били особено евтини! Но когато завършваха моите приятелки през 70-те, ги назначаваха с 94 или бяха 97 лева месечна заплата, докато един милиционер или старшина в БНА започваше с повече от двойно толкова. А златото и текстила тогава вече не бяха евтини. Какво се чудим тука!






Редактирано от - Nickolas на 20/6/2009 г/ 11:08:58

20 Юни 2009 11:15
Цитирам го Nickolas
Хубаво , научили са го да пише .А да мислиш?
-състоянието на учителите е отговорно за икономиката на страната, а не обратното.
-навсякъде в света, където има заплащане на учителите, има и стандарт на живот.
-емиграция има от всякъде. .. Това са естествени процеси. Това никой даже не го смята за проблем. Пробемите на Европа са по-скоро единствено в демографията. Че не се раждат деца, които да следват и да ръководят после икономиката и обществото.
Вземам го като мотив , защото досто от сътворените словоизлияния са подобни на неговото.
----------------------------------------- ------------------
Аз като казвам , че капутетата са радикално необразовани , някои не го вярват.
Време е това да се осъзнае.
Не знам , както сам иронично се изразява , какви , , идиоти" са му децата , живи и здрави да са , но написаното даже не може да се намести в някакъв вид идиотия- толкова е необразовано , толкова е малоумно , та дори и с идиотия да не може да се обясни.
20 Юни 2009 11:16
Образованието ни няма да се оправи, докато не се повиши статуса на учителите (нямам предвид материално).
Аз само да попитам. А как? Със снимка пред знамето на училището на 24-и май?


Николас,
като сваляме всяко правителство, което кара учителите да прибягват до стачка, за да защитят елементарни искания.

20 Юни 2009 11:28
За Автора -
20 Юни 2009 11:41
николас,
++++++,
благоденствието на един народ е продукт на учителите и приказките за приличното им възнаграждение автоматично от-само-себе-си отпадат.близко е до ума, че състоянието на учителите е отговорно за видът и качеството на икономиката.в бг е обратното и затова бг не е фрг
знае се защо и японците, и германците са удариха света
с много учители, на много места в бг, се е случило това, за което пишеш:аз също имах учители минали между капките при 9-тосептемврийската чистака, но си бяха наплашени, които преподаваха математиката като литература и литературата като математика:на единия синът му духна в щатите и е атомен физик професор.след 9-и в образованието оскубаха цветята и посадиха бурени, а да не говорим за наторяването му съ съветизация:този кретенски плод сме сега
20 Юни 2009 11:49
хуне,
непробиваем си
20 Юни 2009 11:54
Това е единствената смислена статия във вестника. За автора - поздравления!
Много готино ги е навързал всички тъпоумни клишета на прехода:
... общата полза се мери в абстрактно богатство, конкретно разпределяно в сметки и имущества на тесен кръг хора я с 10% данък, я с изгодни поръчки и разтоварвания на държавата от елементарните й задължения.
... тя (държаната) била "лош стопанин"
Не питай какво ще получиш, а какво ще дадеш на страната си.
... кризата, която била възможност за някои...

и особено
... вместо да се водят по "експертния дискурс" и Лисабонската стратегия.
20 Юни 2009 11:56
наторяването му съ съветизация
Ааа, не така със съветските фекалии!
"Овчарчето Калитко" и "Павлик Морозов" са възпитали поколения
български родници.
Ами "Како се зацврцуйеше челикот"? Зимата, като спреха газта, българските корчагинци беха готови да седнат на тръбата...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД