Според някои исторически оценки 11 млн. души са били извозени с кораби от Африка в Северна и Южна Америка, където са били превърнати в роби. "Може би се чудите защо не сме направили това преди 100 години. Важното е да достигнем до колективен отговор спрямо една колективна несправедливост", заяви демократът Том Харкин от щата Айова. Той е инициатор на резолюцията. В документа изрично се посочва, че "не подкрепя исканията за изплащане на компенсации".
Резолюцията разчиства пътя за приемане на документ по въпроса от целия конгрес, което ще представлява финала на усилията на властите да поемат отговорност за робството, продължило два и половина века, констатира "Вашингтон пост".
През юли 2008 г. подобна резолюция прие и Камарата на представителите, Долната камара на конгреса, добави Франс прес. В нейния вариант обаче се включваше искането за изплащане на компенсации. За включването му в документа се бяха обявили 20-ина конгресмени и немалко обществени организации, включително третият по величина профсъюз в страната, който обединява държавните служители на местно равнище.
Очаква се следващата седмица Камарата на представителите да прегласува резолюцията, в която вече няма да има претенции за компенсации.
През август 2008 г., в разгара на предизборната кампания, срещу компенсации за робството се бе обявил и Барак Обама, който впоследствие стана първият чернокож президент на САЩ, добави ИТАР-ТАСС. Той смята, че американското общество трябва да се бори срещу наследството на робството с по-добро здравеопазване, образование и икономическо развитие.
Законодателните събрания на щатите Вирджиния, Северна Каролина и Алабама, където робството е било най-силно застъпено, вече се извиниха.
ЖЕСТ
Законодателният орган на САЩ се извини и на други етноси. Миналата година - на индианците, а през 2007 г. - на хавайците, задето са били лишени от независимост през 1893 година. Преди това имаше извинения и към американците от японски произход заради насилственото им преселване през Втората световна война, когато САЩ и Япония са били врагове. През 2005 г. Конгресът се извини, защото не е приел закон срещу линчуването.