Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел оживено обсъждат дневния ред на срещата на евролидерите в Брюксел. |
Партията на европейските социалисти (ПЕС) вече се обяви против втори 5-годишен мандат на Барозу. Лидерът Мартин Шулц смята, че подобно нещо би било "политическо, правно и институционално безсрамие". ПЕС обаче няма мнозинство, за да отхвърли кандидатурата му в ЕП. Тя загуби позиции на евроизборите и разполага със 161 евродепутати в следващия парламент. За да блокират втори мандат на Барозу, социалистите трябва да съберат поне 368 гласа. Зелените също не одобряват кандидатурата на португалеца.
На срещата на върха лидерите на страните-членки на ЕС одобриха и мерки за реформиране на финансовия надзор. Те включват създаването през 2010 г. на европейски органи за определяне на общи стандарти и наблюдение на рисковете, предаде Ройтерс. Евролидерите се съгласиха новият орган, който ще следи цялостната икономика на ЕС и ще отправя препоръки към националните правителства при откриване на сериозен системен проблем, да избира сам председателя си, вместо той да бъде назначаван от ЕЦБ. Президентът на ЕЦБ обаче ще може да контролира работата на новия орган, както бе предложено от ЕК.
Друга основна тема бе и организирането на нов референдум в Ирландия за Лисабонския договор. Премиерът на страната Брайън Кауън съобщи, че се предвижда второто допитване да се проведе в началото на октомври. Той направи това изказване, след като получи гаранции от евролидерите, че Ирландия ще има право на вето в областта на данъчната си политика, както и да се признае военния й неутралитет. Лидерите обещаха също забраната на абортите в Ирландия да продължи да бъде валидна. Тези условия ще бъдат включени в специален протокол или друг вид юридически обвързващ документ, който трябва да бъде ратифициран след влизането в сила на Лисабонския договор, както искаше Дъблин. Това засяга само Ирландия и няма да отвори повторно процесите по ратификация на документа в останалите държави членки.