Не, Бени , вчера го съобщиха по ББС.
Военните са поискали оставката на шефа на МОСАД заради различия по отнешение на прогнозите - кога Техеран ще има ядрено оръжие. Премиерът - на тяхна страна. МОСАД са обвинени също , че са дали погрешни прогнози по отношение на продължителността на вълненията на опозицията в Иран. Това е публична информация , Бенке - трябва повечко да четеш и слушаш
/ Не будь чукчем ! / ----Ето и един интересен матрял за Иран , разбира се от задокеанска медия ----Ню Америка Медия”: Махмуд Ахамдинеджад е истинският Барак Обама
17 юни 2009 | 13:18 | Агенция "Фокус"
Техеран. Новините за иранските избори, съобщавани от западните медии, са подвеждащи. Те представиха изборната надпревара като битка между консервативния президент Махмуд Ахмадинеджад и умерения Мир Хосейн Мусави. Изборната надпревара в Иран, всъщност, е борба за пари и власт, а не демокрация, коментира на електронната си страница „Ню Америка Медия”.
Ахмадинеджад бе определен като непопулярен, а повечето съобщения предполагаха, че той е „откраднал изборите” от Мусави. Много западни журналисти сравниха Мусави с президента на САЩ Барак Обама и излъчиха новини, показващи кадри на окървавени демонстранти, като доказателства за това, че иранците харесват Мусави защото той вещае промяна. Истината, обаче, е напълно наопаки.
Западните медии не успяха да дадат отговор на въпроса: Защо повечето от иранците са гласували за Ахмадинеджад? Отговорът е прост: защото той, а не Мусави, е техният Обама. Това може да изглежда трудно за разбиране за западняците. Да, Ахмадинеджад бе обвиняван в това, че иска да заличи Израел от картата на света, разработва ядрени оръжия и отрича Холокоста. Въпреки това, от перспективата на обикновените иранци, които гласуваха за него, тези неща не са важни. Това, което е важно за тях, е фактът, че той е единственият президент който бе достатъчно смел да се изправи срещу „аятоласите-милионери”, оглавявани от аятолах Хашеми Рафсанджани, основният поддръжник на Мусави.
След установяването на Ислямската република през 1979 г., богатството на страната бе трансферирано в благотворителни организации, ръководени от аятоласите. След това, тези организации, които не са подлагани на проверки, станаха корумпирани. Има и широкоразпространена корупция сред аятоласите, които се възползват от своето положение, за да акумулират финансови облаги.
По време на първия си мандат Ахмадинеджад се сблъска с тези милионери, когато започна кампания за изкореняване на корупцията в Иран. Неговата цел бе национализирането на тези благотворителни организации, което означава, че те щяха да бъдат подлагани на финансови ревизии. Това направи аятоласите много нервни.
„Ал Джазира” съобщи, че Рафсанджани в момента се намира в Рим, за да използва инерцията, набрана от демонстрациите на студентите, за да генерира подкрепа за други богати аятоласи и да подсигури своя пост в следизборния период.
По време на телевизионния дебат между Ахмадинеджад и Мусави, президентът попита: „Как синовете на Рафсанджани станаха милионери?”. Известно е, че семейството на Рафсанджани е използвало своята влиятелна позиция, за да акумулира голям обем богатства, както са направили и другите аятоласи.
От друга страна Ахмадинеджад е син на ковач от южната част на Техеран. Това е изключително важно за иранците, които се възмущават от увеличаващата се разлика между имащите и нямащите. Според „Ал Джазира”, тази разлика се е увеличила през последното десетилетие и се забелязва в контраста между изключителната бедност в южната част на Техеран и изключителното богатство в северната част на града.