:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,679
Активни 650
Страници 27,244
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Трябва временно да спрем с реформата в образованието

Явно политиката на съкращаване на часовете по едни учебни предмети за сметка на други не е удачна, защото качеството на преподаването не се подобрява, казва Мариан Върбанов от Географския институт на БАН
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Мариан Върбанов е завършил география в СУ. През 1992 г. защитава докторантура по хидрология и хидрохимия в Московския държавен университет. През 2001 г. постъпва в Географския институт на БАН. От 1993 до 2001 г. работи като учител по география в Националната природоматематическа гимназия в София. След като постъпва на работа в БАН продължава да преподава в гимназията, където е външен лектор до 2008 г. Географията бе най-предпочетеният предмет за матура по избор тази година. Средният успех е 39.41 от 100 възможни точки и е по-нисък спрямо м.г. Тревожен факт е, че двойките се увеличават от 6.26% през 2008 г. на 18.93 на сто. "Най-високият връх на Рила е Еверест", "Най-големият проблем на Рила е отрицателният естествен прираст", "В Рила животните са защитени от "Червеният кръст", "В Рила се намират Седемте Рилски езера, но най-голямото е Байкалското", са само част от стряскащите "бисери".
- Г-н Върбанов, какво показват резултатите от матурата по география и как бихте сравнили тези резултати с миналогодишните?

- Сравнението, за съжаление, е в отрицателна посока, защото тази година отличните оценки са много по-малко, а слабите - много повече. Най-лесното обяснение би било, че учениците избират география, за да има нещо, което да запишат в дипломата си като положена втора матура. Прави впечатление, че значителна част от тези, които са избрали този предмет, са от професионални гимназии, т.е. точно там, където той се изучава твърде малко за сметка на специалните предмети. Може би затова и резултатите са толкова тревожни, а донякъде и трагични.

Според мен географията наред с историята и литературата формират общата култура на човека, докато останалите предмети, малко или повече, им дават по-тясна, специализирана подготовка. Литературата изразява душата и мислите на човека, историята ни показва откъде идваме и донякъде накъде отиваме, а географията ни показва къде сме, какво ни заобикаля и какви са взаимоотношенията ни с околната среда. Затова ниските резултати по тези предмети говорят не особено добре за общата култура на средностатическия роден гимназист.

- Какви са причините?

- За съжаление, географията и икономиката се оказва страничен учебен предмет, недостатъчно първостепенен в учебната програма. Учебните часове са силно съкратени, може би поради презумпцията, че информацията, която можем да добием за заобикалящия ни свят, ей така е изсипана в интернет и човек може да се самообразова. Далеч не е така, защото именно в съвременното общество, в което технологиите ни заливат отвсякъде с невероятно количество информация, главите на учениците са се превърнали в нещо като кариера за добив на инертни материали. Отвътре те просто са пълни с баластра, чакъл, пясък, а и тиня, и тук е ролята на предмета, на програмата, на учебника и на учителя да подредят, да систематизират тези неща и да отсеят зърното от плявата.

Явно политиката на съкращаване на часовете по едни учебни предмети за сметка на други не е удачна политика, защото не усещам качеството на преподаването да се подобрява. Обучението е двустранен процес. Ако ученикът има желание да узнае повече за света, който го заобикаля, той ще оказва определен натиск върху учителя. Учителят, ако е човек на място и професионалист, трябва да откликне и да предостави съответната информация на високо качество. Каквото повикало, такова се обадило, в добрия смисъл на думата. Ако ученикът няма желанието, не знам кой ще бъде този идеалист, който ще се опита да промени тяхната незаинтересованост. Ние трябва да помислим и за това - отиваме към варианта на тестово изпитване, защото моделите в света са такива, но е необходимо да си зададем и някои въпроси: Подходяща ли е учебната програма за тестово изпитване? А учебникът?

- Вашите отговори какви са?

- Ако трябва да се измъкна интелигентно, ще кажа: "Не знам", защото наистина разковничето не е у мен. Но явно нещата не са добри. Явно и учебните програми не са достатъчно подходящи и учебниците не са достатъчно пригодени към този тип изпитване. Явно е, че и ние имаме необходимост от продължителен период на тестване на тестовете. Аз съм учител от 1993 г. и помня предишни опити за въвеждане на тестовото изпитване и някои от тях се провалиха с гръм и трясък. В този момент не е много правилно да правим някакви големи анализи и изводи, но системата непременно трябва да продължи да се тества.

Правенето на тест е и наука, и изкуство. Така че да седне един учител, да състави няколко въпроса и да ги подреди в произволен ред, съвсем не означава, че това е тест. Тестът трябва да бъде проверяван продължително време. Учениците са различни, отговарят по различен начин и трябва да се види в разнородните типове училища, в отделните възрастови групи, в различни ситуации и при различна подредба на въпросите какви отговори ще бъдат получени. Тогава може да бъде направена съответната статистика, анализ и синтез и да се разбере дали даден въпрос е подходящ или не. Тестването в някакви "гнезда" в рамките на няколко години не означава, че сме получили най-добрата методика. Нека да останат тестовете, но системата да се проверява, за да може да достигне до оптимален вариант, който сравнително добре да отразява знанията и уменията на децата.

- Тестът по география какво ниво на знанията измерва?

- Боя се, че преобладаващата част от формулираните въпроси преследват фактологични знания. Те не принуждават ученика да се замисля за това какво трябва да отговори, да провежда евристичен умствен процес. Малка част от теста предизвиква в зрелостника някакво задълбочено мислене. Специално в теста по география това го виждаме много добре. Почти всички от общо 38 въпроса са фактологични.

Аз не съм против тестовете, но трябва да се мисли в тази посока - да се преформулират въпросите, да се създадат повече игрови ситуации, повече задачи за изпълнение, които да провокират учениците към собствено мислене. Тук наистина е въпрос и на учебна програма, на учебници и на учебно време. Не може географията да бъде изучавана в рамките на час и половина седмично в задължителната подготовка за гимназиалната степен на СОУ, като се има предвид, че става въпрос за тежка материя - икономическа география на света, география на населението, частично природна география, география на България. Чудя се как може всичко това да се предаде задълбочено и качествено от преподавателя и още повече, да се усвои от ученика, и то в конкуренция с други, не по-малко сериозни предмети.

- Всъщност най-големият шок от матурата по география бяха бисерите, които показаха фрапантна неграмотност. На какво се дължи това?

- Тези бисери са резултат именно от баластрата в главите на учениците - маса информация, която не може да бъде подредена при този абсолютен информационен хаос. Звучи малко еретично, но навремето, когато аз бях ученик, училището за мен беше големият френски прозорец към познанието и към света. Днес образованието е зацапан мансарден прозорец, защото има много друга информация и обстоятелства, които го зацапват. Учителят трябва да се бори с враждебната среда в училище, с потоците непроверена информация, с учебно-административната бумащина и т.н.

Направихме прекалено много реформи - бързо, мащабно и някакси се задъхахме. За мен най-голямата реформа в момента в образованието би била да спрем за определен период реформите. И да видим какво сме направили дотук всички ние - министри, заместник-министри, експерти, учители, автори на учебници, методисти, родители и т.н. Ако след тези реформи сме стигнали до това непрекъснато да намалява качеството и нивото на образованост у нашите деца, то трябва да си зададем въпроса дали сме направили това, което трябва. Необходимо е учителската и научната географска гилдия да се съберем и да си изясним нещата. Въпросът сега е да задържим определено ниво на образование и оттам нататък да градим по-нагоре. Когато например пишеш учебник, трябва да помислиш за кого го пишеш. Не за да задоволиш собственото си его или да покажеш колко си велик, а да покажеш, че в този предмет има магия, че в този свят има магия. Че с наша помощ (на учителите, учебникарите и т.н.), с наученото, ученикът ще направи още една крачка напред и ще види, че пред него се отваря още по-голям хоризонт.
21
2479
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
26 Юни 2009 07:32
"Според мен географията наред с историята и литературата формират общата култура на човека, докато останалите предмети, малко или повече, им дават по-тясна, специализирана подготовка. Литературата изразява душата и мислите на човека, историята ни показва откъде идваме и донякъде накъде отиваме, а географията ни показва къде сме, какво ни заобикаля и какви са взаимоотношенията ни с околната среда."
1. Първият въпрос, който възниква като се чете подобно нещо, е кои са тези останали предмети, даващи "малко или повече"(???) специализирана подготовка. Авторът въобще знае ли какво се учи в училище?
2. Второто е констатация - явно написалият горното схваща общата култура като механичен сбор от конкретни знания. Мъкааа... Явно от душата и мислите на човека отсъстват знанията по история и география. Те са външно за човека време и място.
3. Може ли някой да обясни като как учебният предмет се нарича "География и икономика", а съдържанието включва: "икономическа география на света, география на населението, частично природна география, география на България." Може ли такава еклектика да има претенциите, че ще формира мислене у някого?
Сигурно ще се повторя, но когато на ниво заглавие механично прибавиш едно понятие, а по същество си караш както си е било, реформата ти винаги ще опира до броя на часовете. В момента проблемът на образователната реформа е в "главите" на хора, произвеждащи някакви странни науки и ... разбира се на онези експерти в МОН, които избягват въпроса, какво означава това "И" в наименованието на учебния предмет - "История И цивилизация", География И икономика", "Химия И опазване на околната среда", "Биология И здравно образование".... И с какво това "И" реформира учебното съдържание и подхода към съответната проблематика. Има и други двойни наименования, но те поне ясно разграничават съдържателно и учебно две науки - например "Психология и логика", "Етика и право"...
26 Юни 2009 08:03
След като нос Калиакра се оказа на Пирин планина, то накъде към Европа сме тръгнали с този материал. Изглежда, че само до Пирин трябва да се движи българинът...По-нататък не заслужава!
26 Юни 2009 08:19
Децата са отчайващо невежи, неграмотни, неориентирани, без критерии и стремежи. Дори деца растящи в семейства на небедни и образовани родители не знаят какво да учат и какво биха желали да работят след това. В моя конкретен пример на кандидат-гимназистка и кандидат-студентка и двете са сигурни, че не харесват професиите и занятието на родителите си, но не знаят какво искат да учат, а после и да работят.
26 Юни 2009 08:19
Учебните часове са силно съкратени, може би поради презумпцията, че информацията, която можем да добием за заобикалящия ни свят, ей така е изсипана в интернет и човек може да се самообразова.

А осен това има и "Дискавъри" - от чиито филмчета някои са станали самовлюбени "гении".
Прав е човекът! Системата е объркана /объркваща/. Вече доведохме децата до нивото на Джоуи /"Казахте ми, че къщата е в ипотека. А пък нея даже на картата я няма"/. Или състезанието по изборени щати - той смята, че го е спечелил, защото е написал 56.
Султане,
изразът на Вълчев беше, че планина не завършвала с нос??? Което е доста странно - Емине, Гибралтар...
26 Юни 2009 08:29
Е, аз пък се сетих за онзи въпрос от тестовете, според който се оказа, че е правилно да се пише "донемайкъде". Слято.
Даиме.амамамата! Слято.
(Знам, че вината е на БАН. И на тях да им............)
26 Юни 2009 08:30
Бъркотията в образованието е пълна. Защо има много различни учебници по един и същ предмет ?! Защо няма задължителна матура само по Български език и Математика ? Защо няма освобождаване от матура за отличниците ? И много още въпроси без отговор.
26 Юни 2009 09:01
За мен Вълчев е първия човек от 20 годин насам дето направи нещо в тая насока.Той и бат Серго са лицето на това правителство.
26 Юни 2009 09:07
Пламене,
ако тия са лицето на правителството - страх ме е да помисля какъв му е задникът!
26 Юни 2009 09:09
Е са, ко направи министър Вълчев? За 4 години , един закон не можа да прокара, а иска още да управлява. Само седя в МС като кошаревски свидетел на далаверите!
26 Юни 2009 09:53

Calina,
Е това е реформата в образованието- смяна на заглавията на учебниите а не да се поинтересуваме, това което пише вътре става ли за нещо или не става.То целия ни живот се реформира само до фасадата, та съм седнал да говоря за образованието.
26 Юни 2009 10:18
Всички "реформи" в образованието имат за цел да профанизират... децата, за жалост!
26 Юни 2009 11:41
Аз съм забелязал едно нещо - колкото повече се реформираме все по-лошо става. Даниел Вълчев и той направи едни реформи - сега основната заплата на професор е колкото на учител - не обратното.
26 Юни 2009 11:50
451
26 Юни 2009 12:09
Преди два-три дни отново предъвкваха Дядо Вазов по телевизията. За и против. Един доцент от СУ извади дословно следния аргумент "против": "Представяте ли си един скейтър да чете "Под игото".
Егати доцента! Егати аргумента!
-------------
За сведение: По-голямото от малките змейчета е с награда от първото скейт състезание в София, пък това не му попречи точно по същото време да чете "Под игото".
26 Юни 2009 12:39
Змей, една корекция. Това го каза не доцента, а беззъбият световно известен съвременен български писател, на когото не запомних името. Не че доцентът каза по-свестни работи, но тази точно простотия не е негова.
26 Юни 2009 12:48
л-т Грубер,
Един от двамата е в грешка, но това е без значение. По-важното е, че и двамата сме единодушни, че бяха издрънкани много простотии и от хабилитирани и от "интелектуалци".
26 Юни 2009 13:15
Сократ-май, изписването "донемайкъде" беше посочено като правилно в правописния речник издаден от СУ.
Според речника на БАН се пише по друг начин. Мисля, че беше "до немай-къде". Извинявам се за неграмотността си, но аз просто избягвам да употребявам това словосъчетание в писмена форма.
26 Юни 2009 16:32
Реформите са си нужни, но в България се забрави нещо много важно - изменението при учениците. Не може 80% от новородените след 1990-та да са турци и цигани и да се правят реформи, сякаш българите са 100% от учениците.
26 Юни 2009 19:06
Никакво значение няма дали учениците са турчета, циганета или българчета. Трябва да имат еднакви знания, защото после еднакво се борят за постове и служби. Просто образованието ни не го бива за нищо вече. Многобройни неразбираеми учебници, учители с посредствени знания и умения, ученици, носещи парите си в училището и поради това недосегаеми за реда и правилника в него. И още много, много пробойни в бавно потъващия кораб на родното ни образование.
26 Юни 2009 19:28
Миий Учебниците (според мен) трябва да се пишат от Азаря Поликаров и Тянко Йорданов, а не от д-р.кин.проф.чл.кор.АИМНКТУФКТ Ганю Еврибари

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
27 Юни 2009 01:31
- Тестът по география какво ниво на знанията измерва?
- Боя се, че преобладаващата част от формулираните въпроси преследват фактологични знания. Те не принуждават ученика да се замисля за това какво трябва да отговори, да провежда евристичен умствен процес.


Е каква евристика в противовес на фактологични знания се иска по география?
Учениците да открият нова Америка ли, нов закон на географията ли, що ли? То самият Колумб, дето е направил велико географско откритие, не е знаел какво точно е открил. Каква евристика е нужна, за да знаеш къде е нос Калиакра и нос Добра надежда, и да можеш да ги посочиш на картата? Освен, като ги посочиш, да викнеш: ЕВРИКА! Открих ги!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД