:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,368
Активни 404
Страници 16,298
За един ден 1,302,066
Анализ

Армията ще плаща на гражданите при мобилизация

Политически интриги забавиха закона, който гарантира войската във военно време
Снимка: "Сега"
Гражданите ще могат да изкарват пари, ако зачислят техниката си в резерва.
Новият Закон за отбраната и въоръжените сили бе приет "на бегом" почти в края на 40-ия парламент. Аргументите на ръководството на МО беше, че старият е променян над 40 пъти. Но и новият акт не решава една дузина проблеми. Те ще останат за следващия парламент. Един от тях е свързан с резерва на армията ни.

Проектозаконът за резерва на Въоръжените сили беше предложен още в края на 2007 г. в парламента, но политически интриги спряха пътя му до пленарна зала. Той бе приет от Министерски съвет едва дни преди изборите. Но има шанс да бъде един от първите актове, които ще гласуват депутатите в следващото Народно събрание.

Едно от предложенията е резервистите във Въоръжените сили да се набират на доброволен принцип. Според ръководителя на екипа, който разработил концепцията на проекта, ген.-лейтенант от резерва Аню Ангелов, експерт на ГЕРБ, в страните, където има професионални армии, между 2 и 8% от разходите за отбрана отиват за резерва. Законът предвиждаше Българската армия да се разделя на активни и резервни сили. Първият вид са войсковите единици, чиято окомплектованост в мирно време е не по-малко от 75% от цялата численост на армията. Останалите са резервни сили. Допълващи пък са войскови единици извън списъчния състав на армията, които при необходимост могат да бъдат формирани във военно време.

Идеята е в резерва да се включат три основни елемента. Единият са войскови единици от БА - резервните и допълващите сили. Другият са структурните звена, развръщащи се във военно време от МВР, ДАНС, Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана. Третият елемент са военизирани формирования,



подчинени в мирно време на областните управители



и на общините. Службата в резерва ще е активна и пасивна, в зависимост дали човекът е повикан да служи или не. Резервът ще е три категории. В основния ще се включват освободени от армията кадрови воини - ненавършили 50 години мъже и 45 години за жени. В спомагателния резерв ще влизат тези до възраст съответно 55 и 50 години, а запасни ще са до 60 години за мъжете и 55 за жените. За служба в резерва се предвижда пределна възраст 60 години.

На доброволен принцип ще е не само набирането на резервисти, но и зачисляването на техника, съответно - за запаса, при сключването на договор със собственика.

При пасивната служба



резервистът ще получава годишно една месечна заплата



на кадрови военнослужещ, а при активна - ще взима възнаграждение както кадровия си колега със същото звание. Резервистите ще могат да участват в операции на Българската армия извън страната до 180 дни не повече от един път на 2 години. Дава се възможност резервистът да бъде извикан на активна служба до една година за попълване на щата на войскова единица за мирно време, като са предвидени обезщетения за неговия работодател.

Предлага се гражданите да могат да придобият и военна подготовка. За офицер тя ще е два пъти по 6 седмици през лятото на две последователни години. За сержант ще е 8 седмици лятото, а за войник - четири седмици, също през летния сезон.

В концепцията е заложено военните окръжия да се извадят от състава на армия и да са на подчинение на министъра на отбраната чрез тристепенна структура. В Министерство на отбраната за целта ще има главна дирекция, във всяка област - дирекция, а в общините - военни отдели.

Хората, които са изготвили концепцията на закона, дават и примерни икономически разбивки. Така за издръжката на 10 000 резервисти и 1000 единици техника при съотношение между Сухопътни войски, Военновъздушни сили и Военноморски сили 8:1.4:0.6, а също при пропорция офицери - сержанти - войници от 1:2:10



разходите ще са 18 464 488 лв.,



или 1.6 на сто от бюджета на МО. От тази сума 7 495 668 лв. ще са за заплати, 8 712 059 лв. - за обучение и храна, 1 377 500 лв. - за техника, и 879 261 лв. - за други разходи.

Скорошното приемане на такъв закон е крайно наложително, тъй като остава проблемът с окомплектоването на армията във военно време. По остарелите разчети МО е длъжно да поддържа 100 000 души в резерва. Липсата на наборна войска обаче се отразява на възможността поне 20 000 души на година да могат да бъдат хвърляни в резерва. Професионалната армия пък се сви до 32 000 души, от които едва 14 000 са кадрови бойци. Все числа, които правят поддържането на войска за време на война доста непосилна задача.

Новият закон за отбрана отмени изцяло стария, а в заключителните разпоредби се казва, че през следващите три месеца трябва да се изготви наредба за мобилизационния резерв. Все още не е ясно дали тази наредба ще запази старите изисквания, санкции и глоби.

В старият ЗОВС например в постоянно нарушение на закона бяха над 3 млн. собственици на регистрирани автомобили. Сред тях не влизаха тези, които не са се зачислили във военното окръжие при промяна на адреса, работата, ако са излизали в чужбина - или са се върнали.

Досега резервистът, който променяше мястото на пребиваването си за повече от 3 месеца, преди да го напусне, бе длъжен лично да се отчисли от военен отчет в органа на местната администрация. В петдневен срок от явяването на новото място на пребиваване той трябваше лично да се зачисли наново на отчет в органа на местната администрация. При смяна на местоживеенето или местоработата или при напускане на страната за повече от един месец трябваше да се уведоми военното окръжие и да предадете военната книжка.



Още по-смешно бе положението с техниката.



На военен отчет подлежаха всички автомобили, ремаркетата, тракторите, инженерните машини, подвижните подемно-транспортни машини, специализираният железопътен състав, въздухоплавателните средства и друга специализирана авиационна техника, корабите, тубите, варели и др.

Законът казваше, че собствениците на техниката са длъжни в десетдневен срок от придобиването да я зачислят във военното окръжие. Длъжни са и в десетдневен срок да уведомяват военните окръжия за всяка промяна в нейната регистрация, техническо състояние и местодомуване. Примерно, като ти откраднат колата, първо отиваш при военните - после в полицията.

Още по-лошо бе, ако решите да си поправите колата. При спиране от движение или ремонт за повече от 10 дни "собствениците на техниката са длъжни да уведомят началника на военното окръжие в петдневен срок от спирането или началото на ремонта". Собствениците на водеща се на военен отчет техника, която напуска страната, бяха длъжни преди излизането й да уведомят органа на местната администрация. До 5 дни след завръщането пък трябваше да уведомят органите и да получат отново документа за мобилизационното й назначение.

В момента в старите бумаги из военните окръжия има заведени над 300 000 единици техника - повечето изгнила. Затова и от време на време се прави подмяна. Обикновено се извършва с техника, която е към големите заводи и предприятия - независимо че са частни, просто по-лесно е на военните да отидат и да впишат там тази техниката.

Старият закон предвиждаше и изключително високи санкции при неспазване на разпоредбите. Така например ръководителите на държавните органи, на местната администрация, които не са изпълнили задълженията по закона, се наказваха с глоба в размер от 225 до 2250 лв. Ако шефът не те пусне да отидеш на мероприятие на резервистите, можеше да отнесе глоба от 225 до 1875 лв. Собствениците на техника, които нарушаваха задълженията си по военния отчет, се наказва с глоба от 750 до 3750 лв.

От предложения нов закон за резерва на въоръжените сили се вижда, че хората могат единствено да спечелят, ако запишат себе си или техниката си в резерва на армията. За сметка на това няма нито една предвидена санкция и глоба.
Снимка: Борислав Николов
Военните задължително ще остават в резерва след края на службата си.
14
5287
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
29 Юни 2009 02:30
Формирането на резерва в армията (ако съществува), трябва да се започва със семействата, дечицата и роднините на всички които влизат в НС като депутати. За период поне 10 години . Никакви извинения и кръшкания. Нека покажат на останалата част от хората, що е родолюбие и патриотизъм......
Иначе, ще ме хванат за к........... капачката ....
29 Юни 2009 07:59
Обаче каква е връзката между втората снимка и текста до нея, както и на двете заедно с цялата статия, на мен не ми стана ясно...
29 Юни 2009 09:19
Енчо, на първата снимка показват две коли, които могат да бъдат зачислени в резерва и собствениците им "да изкарат пари" - VW-то и Москвето. На втората вероятно трябва да се види разликата в облеклото на кадровите военнослужещи и "резервистката".
А иначе това за заплатите на резервистите, когато ги вземат "запас", както се казваше едно време, го имаше, доколкото си спомням, и в предния закон. Въпросът е обаче дали ще бъдат осигурени пари за тия мобилизационни сборове. Защото финансирането не се изчерпва само с парите за заплатите на кадровите военнослужещи и извиканите "резервисти"....
29 Юни 2009 12:26
Не бе, на втората снимка показват каква е резервата на домашното. Или може би какви резервистки ще взимат, за да могат останалите доброволно да ходят запас. Знае ли човек?
29 Юни 2009 12:55
Това са част от големите глупости , които разработват шайка заинтересовани некадърници около президента Гоце , няколко пенсионирани генерали намърдали се като ексерти в по големите партии и група тюфлеци в МО /министерство със затихващи функции / оправдавайки се със загрижеността си за националната сигурност на РБ.
В същото време тези господа с огромни заплати , които получават с години и не могат да оправдаят не намериха време /или поради очевадна липса на интелект/ през последните няколко години да разработят нови основни документи касаещи националната сигерност - "Концепция за национална сигурност на РБ и Военна доктрина". Военната им доктрина е от 1998г. т.е от преди 10г. когато страната беше извън структурите на НАТО и ЕС. Липсата на адекватни доктринални документи показва , че тези "експерти"не са в състояние да отговорят на елементарни въпроси като например:
1. Кой е военен противник на България на Балканите?
2. Каква война се очаква да водим в близките 10-15 години?
3. Какви военни сили и средства има насочени срещу РБ?
4. Създадената професионална армия в състояние ли е да се справи с тази заплаха?
5. Чия териториална цялост защитава армията , на РБ или на ЕС?
Ситуацията в света през последните месеци се промени - в КРИЗА СМЕ. Кризата-финансова и икономическа има и много положителни страни. Резултатът от кризата е оптимизация на разходите и реформа в държавните структури, която неминуемо води до закриване на неефективни отдавна загубили значението си структури, каквито са военните окръжия и производните им структури в държавната администрация наречени "Дирекциии за управление на кризи и отбранително мобилизационна подготовка". Това са структури пълни с армейски некадърници пенсионирани в МО и отново поставени на топлички местенца да получават пенсия като правило в максималин размер и тлъсти заплати в администрацията , без да има никакъв смисъл от тяхната дейност.
Този проект е меко казано неадекватен защото прилага двойствен стандарт към българските граждани . Съгласно нормите в залегнали в конституцията и законите на РБ към българските граждани всеки гражданин е длъжен да участва в защитата/отбраната/ на страната. Практически обаче това ще се изпълнява само от някои българските граждани. Това са тези от гражданите водещи се на военен отчет , които са в България и при евентуална мобилизация искат или не ще изпълняват конституционалните си задължения. В момента извън страната има около 1 000 000 български граждани водещи се на военен отчет. Част от тях учат, други са завършили висшето си образование в ЕС , САЩ и др. страни и остават да работят там, а някои просто са на гурбет за неопределено време /от 2-3 до 10-15 години/.
Военните окръжия ги водят на отчет само на хартия и отчитат огромна дейност , но на практика не знаят къде са и дали изобщо ще се върнат в страната. Не могат да ги оповестят и задължат да се явят при мобилизация. Тези хора практически не могат да бъдат мобилизирани и използвани като резервисти. Болшинството от тях изобщо нямат намерение да се завърнат и никаква мотивация да залагат живота си за да защитават откраднатите пари и имоти от политическата олигархия-мафия. Ето така се залагат двойни стандарти в законите и най - малкото се демотивират живеещите все още на тази територия да изпълняват конституционните си задължения.
Нямам нищо против тези които желаят да бъдат резервисти да сключат договор с държавата и срущу това да получават някакви бонуси. Нека сключат договори и си служат в резерва.
Но не може да се задължават всички граждани да изпълняват някакви остарели неадекватни норми почиващи на остарели схващания и виждания от времето на Втората световна война.
Всеки гражданин на ЕС включително и ние българите се ползваме от елементарни човешки права - като право на труд извън националната територия, право на свободно придвижване на територията на ЕС и редица др. права. Всеки български гражданин е свободен да устрои живота си по начин , който му харесва.
Тези които правят законите са длъжни да се съобразяват с новите реалности наложени в ЕС, а не група некадърници които още не са разбрали че сме в НАТО и ЕС да преписват остарели текстове от Живковото законодателство създавано по време на ВАРШАВСКИЯТ ДОГОВОР и да налагат двойни стандарти спрямо българските граждани основани на ПРИНЦИПА -"КОЙТО ГО ХВАНАТ ТОЙ ЩЕ ГО ОТНЕСЕ".

29 Юни 2009 13:05
Не им се иска на някои да дадат оръжиев ръцете на нашенеца.Щото ще се намери някой дърт младши сержант и наборите от съседни населени места-па да зададат въпроси към политиката и бизнеса на равна нога.щото сега гореказаните имат гавази ине им пука че си търсиш млякото правата иинтереса на държавата
29 Юни 2009 14:13
Леле колко глупости!
Войната /не дай си Боже/ е много сериозно нещо за да се поверява на военните.
29 Юни 2009 14:54

Втората снимка всъщност е върха на статията.
Тя добре показва какво правят военните в България.
29 Юни 2009 15:12
Обяснението е просто и няма нищо общо с националната сигурност.
Цяла купчина дебелогъзи шапкари се снемат от доволствие (отбити с последни 12 заплати от цицката). Ако бяха пенЦионери от "Топлофикация", щяха да им предложат да основат някакъв нов "Техем" - за да ги прехвърлят от държавната цицка, на частната. За това им търсят ново препитание - резерва.
29 Юни 2009 16:06
Чакайте че аз нещо не разбирам - ходенето в запас щом става вече по желание, неадй си Боже при война какво - ще мобилизират само доброволци ли?
29 Юни 2009 17:01
Тримата от запаса...
29 Юни 2009 22:12
Споко, пичове....нашата доблестна американска армия е делегирала /по чисто икономически, политически и комисионни причини/ охраната на почти целия Балкански полуостров на съюзническата ни турска армия с главен стратег г-жа Сополан Паси, пардон...Гергана такава...тааа...Мерхабаа!!
29 Юни 2009 22:32
От тази сума 7 495 668 лв. ще са за заплати, 8 712 059 лв. - за обучение и храна, 1 377 500 лв. - за техника, и 879 261 лв. - за други разходи.
Сега, тия 10000 резервиста един едиствен месец в годината ли ще служат срещу 750 лв. или тия пари са предвидени за цялата година, по 833 резервиста на месец? Ако пък и разделим на 28 "военни-окръжия" ще излезе, че тия пари а-ха да покрият кефа на "наш'те хора", освободени по "принуда" от другарите си.
03 Юли 2009 19:47
Какви са тия резервисти? Още не е дошло на власт копелето Борисов и вече си прокарва закон за доброзорна военна служба! Ай сиктир, бе! Нали има професионална армия! Това и е работата! Няма да ходи по мисии да брише лайната на американците, ами ще се грижи само и единствено за защитата на България! Твърде малка и бедна страна сме, за да ходят наши военни на майна си Райна и да защитават чужди (в случая американски) интереси! Работата на българската професионална армия е да защитава България! Резервисти! Професионалната ни армия да иска още и секретарки и кафе край окопите?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД