Новият Закон за отбраната и въоръжените сили бе приет "на бегом" почти в края на 40-ия парламент. Аргументите на ръководството на МО беше, че старият е променян над 40 пъти. Но и новият акт не решава една дузина проблеми. Те ще останат за следващия парламент. Един от тях е свързан с резерва на армията ни.
Проектозаконът за резерва на Въоръжените сили беше предложен още в края на 2007 г. в парламента, но политически интриги спряха пътя му до пленарна зала. Той бе приет от Министерски съвет едва дни преди изборите. Но има шанс да бъде един от първите актове, които ще гласуват депутатите в следващото Народно събрание.
Едно от предложенията е резервистите във Въоръжените сили да се набират на доброволен принцип. Според ръководителя на екипа, който разработил концепцията на проекта, ген.-лейтенант от резерва Аню Ангелов, експерт на ГЕРБ, в страните, където има професионални армии, между 2 и 8% от разходите за отбрана отиват за резерва. Законът предвиждаше Българската армия да се разделя на активни и резервни сили. Първият вид са войсковите единици, чиято окомплектованост в мирно време е не по-малко от 75% от цялата численост на армията. Останалите са резервни сили. Допълващи пък са войскови единици извън списъчния състав на армията, които при необходимост могат да бъдат формирани във военно време.
Идеята е в резерва да се включат три основни елемента. Единият са войскови единици от БА - резервните и допълващите сили. Другият са структурните звена, развръщащи се във военно време от МВР, ДАНС, Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана. Третият елемент са военизирани формирования,
подчинени в мирно време на областните управители
и на общините. Службата в резерва ще е активна и пасивна, в зависимост дали човекът е повикан да служи или не. Резервът ще е три категории. В основния ще се включват освободени от армията кадрови воини - ненавършили 50 години мъже и 45 години за жени. В спомагателния резерв ще влизат тези до възраст съответно 55 и 50 години, а запасни ще са до 60 години за мъжете и 55 за жените. За служба в резерва се предвижда пределна възраст 60 години.
На доброволен принцип ще е не само набирането на резервисти, но и зачисляването на техника, съответно - за запаса, при сключването на договор със собственика.
При пасивната служба
резервистът ще получава годишно една месечна заплата
на кадрови военнослужещ, а при активна - ще взима възнаграждение както кадровия си колега със същото звание. Резервистите ще могат да участват в операции на Българската армия извън страната до 180 дни не повече от един път на 2 години. Дава се възможност резервистът да бъде извикан на активна служба до една година за попълване на щата на войскова единица за мирно време, като са предвидени обезщетения за неговия работодател.
Предлага се гражданите да могат да придобият и военна подготовка. За офицер тя ще е два пъти по 6 седмици през лятото на две последователни години. За сержант ще е 8 седмици лятото, а за войник - четири седмици, също през летния сезон.
В концепцията е заложено военните окръжия да се извадят от състава на армия и да са на подчинение на министъра на отбраната чрез тристепенна структура. В Министерство на отбраната за целта ще има главна дирекция, във всяка област - дирекция, а в общините - военни отдели.
Хората, които са изготвили концепцията на закона, дават и примерни икономически разбивки. Така за издръжката на 10 000 резервисти и 1000 единици техника при съотношение между Сухопътни войски, Военновъздушни сили и Военноморски сили 8:1.4:0.6, а също при пропорция офицери - сержанти - войници от 1:2:10
разходите ще са 18 464 488 лв.,
или 1.6 на сто от бюджета на МО. От тази сума 7 495 668 лв. ще са за заплати, 8 712 059 лв. - за обучение и храна, 1 377 500 лв. - за техника, и 879 261 лв. - за други разходи.
Скорошното приемане на такъв закон е крайно наложително, тъй като остава проблемът с окомплектоването на армията във военно време. По остарелите разчети МО е длъжно да поддържа 100 000 души в резерва. Липсата на наборна войска обаче се отразява на възможността поне 20 000 души на година да могат да бъдат хвърляни в резерва. Професионалната армия пък се сви до 32 000 души, от които едва 14 000 са кадрови бойци. Все числа, които правят поддържането на войска за време на война доста непосилна задача.
Новият закон за отбрана отмени изцяло стария, а в заключителните разпоредби се казва, че през следващите три месеца трябва да се изготви наредба за мобилизационния резерв. Все още не е ясно дали тази наредба ще запази старите изисквания, санкции и глоби.
В старият ЗОВС например в постоянно нарушение на закона бяха над 3 млн. собственици на регистрирани автомобили. Сред тях не влизаха тези, които не са се зачислили във военното окръжие при промяна на адреса, работата, ако са излизали в чужбина - или са се върнали.
Досега резервистът, който променяше мястото на пребиваването си за повече от 3 месеца, преди да го напусне, бе длъжен лично да се отчисли от военен отчет в органа на местната администрация. В петдневен срок от явяването на новото място на пребиваване той трябваше лично да се зачисли наново на отчет в органа на местната администрация. При смяна на местоживеенето или местоработата или при напускане на страната за повече от един месец трябваше да се уведоми военното окръжие и да предадете военната книжка.
Още по-смешно бе положението с техниката.
На военен отчет подлежаха всички автомобили, ремаркетата, тракторите, инженерните машини, подвижните подемно-транспортни машини, специализираният железопътен състав, въздухоплавателните средства и друга специализирана авиационна техника, корабите, тубите, варели и др.
Законът казваше, че собствениците на техниката са длъжни в десетдневен срок от придобиването да я зачислят във военното окръжие. Длъжни са и в десетдневен срок да уведомяват военните окръжия за всяка промяна в нейната регистрация, техническо състояние и местодомуване. Примерно, като ти откраднат колата, първо отиваш при военните - после в полицията.
Още по-лошо бе, ако решите да си поправите колата. При спиране от движение или ремонт за повече от 10 дни "собствениците на техниката са длъжни да уведомят началника на военното окръжие в петдневен срок от спирането или началото на ремонта". Собствениците на водеща се на военен отчет техника, която напуска страната, бяха длъжни преди излизането й да уведомят органа на местната администрация. До 5 дни след завръщането пък трябваше да уведомят органите и да получат отново документа за мобилизационното й назначение.
В момента в старите бумаги из военните окръжия има заведени над 300 000 единици техника - повечето изгнила. Затова и от време на време се прави подмяна. Обикновено се извършва с техника, която е към големите заводи и предприятия - независимо че са частни, просто по-лесно е на военните да отидат и да впишат там тази техниката.
Старият закон предвиждаше и изключително високи санкции при неспазване на разпоредбите. Така например ръководителите на държавните органи, на местната администрация, които не са изпълнили задълженията по закона, се наказваха с глоба в размер от 225 до 2250 лв. Ако шефът не те пусне да отидеш на мероприятие на резервистите, можеше да отнесе глоба от 225 до 1875 лв. Собствениците на техника, които нарушаваха задълженията си по военния отчет, се наказва с глоба от 750 до 3750 лв.
От предложения нов закон за резерва на въоръжените сили се вижда, че хората могат единствено да спечелят, ако запишат себе си или техниката си в резерва на армията. За сметка на това няма нито една предвидена санкция и глоба.
Формирането на резерва в армията (ако съществува), трябва да се започва със семействата, дечицата и роднините на всички които влизат в НС като депутати. За период поне 10 години . Никакви извинения и кръшкания. Нека покажат на останалата част от хората, що е родолюбие и патриотизъм......
Иначе, ще ме хванат за к........... капачката ....