Челното място на областния лидер на ГЕРБ във Варна Павел Димитров, който бе обявен за агент на ДС, предизвиква недоволство сред част от симпатизантите на партията. |
В страни от вътрешнопартийните конфликти списъците с кандидат-депутати предизвикаха противоречиви коментари заради многото общински съветници, включени в тях, и лансирането на непопулярни и твърде млади кандидати. Това, което неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов обеща за София - да не обезкръвява общинския съвет и районните кметства през парламентарните избори, ще се случи масово извън столицата. В много от избирателните райони списъците преповтарят тези от местните избори, с минимални размествания. Това може да се тълкува двояко - като потвърждение за добра кадрова политика при местния вот и като доказателство за липса на кадри. За второто косвено свидетелстват и немалкото кандидат-депутати на възраст под 30 години.
В ябълка на раздора във Варна
се превърна челната позиция на председателя на областната организация Павел Димитров. Около Димитров се разшумя заради обявяването му за агент на ДС. Герберът води дела срещу решението, настоявайки, че абревиатурата ДС не винаги означава "държавна сигурност". Недоволството срещу Димитров помрачи преди дни посещение във Варна на Цветан Цветанов, който публично си размени остри реплики с недоволни от стила на управление на Димитров симпатизанти на партията.
Замесен в скандал насред предизборната кампания е и мажоритарният кандидат на ГЕРБ в Русе, областният координатор на партията Пламен Нунев. Нунев е бивш полицай и консултант по сигурността на местния бизнесмен Красимир Даков, също от ГЕРБ. В началото на годината Даков бе замесен в
скандал около неизгодна заменка,
подкрепена от съветниците от ГЕРБ. Тогава бизнесменът получи 480 кв. м от общината в замяна на притежавани от него 270 кв. м. Преди дни административният съд в Русе гледа случая по искане на местната общинска комисия за конфликт на интереси. Прокуратурата обаче пледира, че членството в една и съща политическа партия не било достатъчно доказателство за такъв конфликт. Нунев се сочи от местните като човека, успял да измести ген. Ваньо Танев, основното лице на ГЕРБ в Русе на местните избори. В града вървят слухове, че сестра му - спринтьорката Анелия Нунева, се готви за нов шеф на ДАМС.
В Кюстендил спорните имена на челни позиции са две - Емил Гущеров и бившият шеф на кюстендилската митница Кирил Калфин. В началото на годината Емил Гущеров подаде оставка от ръководството на ГЕРБ-Дупница след скандал заради присъствието му на
митинг в подкрепа на братя Галеви
На проявата Гущеров се застъпва за модела на управление в града. И независимо че напуска местното ръководство на партията, Гущеров се оказва втори в листата на същата партия.
Той е близък и на шефа на автобусната фирма "Юнион Ивкони" Ивайло Костадинов, който бе замесен в скандала с разпределянето на линии в София, довел до оставката на зам.-кмета Велизар Стоилов. Дългогодишният шеф на митница "Кюстендил" Кирил Калфин пък бе уволнен от преди броени дни с мотив нередовни командировки. Самият Калфин обяви уволнението за политическо и заяви, че ще обжалва. По този повод Мая Манолова от БСП коментира, че Калфин е бил назначен през 1997 г. с политическата протекция на СДС, минал е през кръгове на НДСВ и БСП и "сега опитва да си купи бъдеще в ГЕРБ".
Много любопитна е листата на ГЕРБ в Благоевград. За мажоритарен кандидат в района партията избра кметът на Разлог Любен Татарски. Около Татарски се разшумя покрай учреденото съвместно дружество с "Балканстрой" "Пирин Голф Холидейз Клуб". Фирмата е
в прословутия списък на заменители на гори
и успя да получи 520 декара гора в Разлог срещу гори в Черни Осъм и Белоградчик. Тази година общинският съвет в Разлог взе решение за теглене на 10 млн. лв. кредит за изграждане на многофункционална спортна зала в съдружие с "Балканстрой". С капитали на СиБанк "Балканстрой" вдигна хотела "Катарино Спа", банката отпусна пари и за строежа на ВЕЦ "Кресна 1" с участието на фирмата.
Първи в листата на пропорционалните кандидати в Благоевград е Атанас Камбитов от групата на общинските съветници на партията в местния парламент. От сайта на "Камбитов и син" и "Лес Инвест", собственост на бизнесмена, става ясно, че фирмите му са работили по един от проектите на CSIF - "Перун Лондж" в Банско. Основен изпълнител по този проект е фирма "Строймакс" на Константин Хаджигаев, лидер на ГЕРБ в Благоевград. Атанас Камбитов има дял и във футболен клуб "Пирин", управляван от Петър Байкушев. Фирмите на Камбитов и Байкушев "Камбитов и син" и "Монолитстрой - Чорбаджийски, Байкушев", бяха замесени в скандал през 2004 г. покрай износ на дървен материал.
Любопитни бизнес имена има в софийските листи. Най-интересна тук е появата на
бизнесмен, срещу когото Столична община официално води съдебно дело -
собственика на "Сида С", цигарения бос Емил Димитров. Димитров бе замесен в аферата около придобития от Петър Драшков с фалшив подпис на Бойко Борисов общински терен за детска градина в столичния район "Триадица". Димитров прекупи терена и фирмата от Драшков и сега общината води дела за обявяване на нотариалния акт за нищожен. Самият Димитров е един от най-крупните играчи на цигарения пазар у нас, като чрез "Табак Трейдинг Партнър" и "Симеон 2" е сред най-големите дистрибутори на "Булгартабак". Според медийни публикации фирмата на Димитров "Елеонора транс" е била сред най-активните приватизатори на хотели в Слънчев бряг, придобила "Марица", "Палас" и др. Емил Димитров води листата за София област. Съвместно с разностранните си бизнес занимания той е и общински съветник в Етрополе от партия "Средна европейска класа".
Място в софийските листи е намерила и друга бизнес дама, работеща с общината - Стефани Михайлова, бивша съдружничка на председателя на СОС Андрей Иванов във фирма "Директ Транспорт". Стефани държи 9 от маршрутните линии в София, а заедно с Андрей Иванов и друг играч на пазара с маршрутни превози - Никола Петров от "ЕГ-6", са били в управата на "Банкя 21".
Интересна е и петата позиция във Велико Търново. За нея е номиниран Аспарух Стаменов, неуспял кандидат за общински съветник в Свищов на ГЕРБ. Той участва в неуспешната приватизация на завода за стоманобетонни конструкции и изделия в Свищов през фирма "Мултибет". Съдружник в нея е Павел Павлов, шеф на купения впоследствие от "Нове Индъстри" на Васил Божков завод.
Около листите лумнаха и
два спонсорски скандала
До хубаво място - 4-та позиция в 25-и избирателен район в София, се добра снахата на Киро Киров - Йоана. Киров, който е собственик на "Киров Бош" и преди 2 месеца беше отвлечен и пуснат срещу 620 000 евро, е сред спонсорите на ГЕРБ.
Друг спонсор - Веселин Дошков от Пловдив, не намери място в листите и публично обяви, че е омерзен от подхода в ГЕРБ. Дошков разказа, че негов разговор бил записан и анализиран в София с цел отстраняването му от листите. Самият Дошков, който има транспортна фирма, бе обвинен от БСП в индиректно купуване на гласове заради намерението му да пусне безплатен транспорт на двата вота.