В света има стотици известни хора, събития и факти, които се приемат за чиста монета, а в последствие се оказват най-обикновена заблуда. Една от най-разпространените теории е, че нашата планета представлява идеално кълбо. Това обаче не е така, защото Земята всъщност е сплескан елипсоид. Откъм полюсите това уж кълбо е доста сплескано, а екваторът "стърчи" като дебел колан. Морското равнище на екватора е с цели 21 километра по-далеч от центъра на Земята, в сравнение с равнището на Северния полюс. Известният учен Галилео Галилей никога не е произнасял известната фраза за нашата планета: "И все пак тя се върти!". Такова изречение няма, както в протоколите от процеса, на който Светата инквизиция подлага великия учен, така и в неговите творби, в кореспонденцията му и в останалите исторически източници. За пръв път тази фраза се цитира 100 години по-късно в хрониката на един френски абат.
В Европа и Германия ходят легенди за това, че германските автомагистрали са измислени и строени по заповед на нацисткия фюрер Адолф Хитлер. Това обаче е само пропагандна измислица на националсоциалистите. Според тях, още докато Хитлер лежал в тъмницата през 1924 г. след неуспешния "бирен бунт" в Бавария за вземане на местната власт, той имал визия за мрежа от магистрали. Всъщност строежът на германските аутобани започва още през 1921 г., а две години по-късно италианците също стартират първата си магистрала. През 1926 г. германският град Кьолн се свързва чрез магистрала с Дюселдорф и с Бон, а доста преди Хитлер да дойде на власт през 1933 г., в цяла Германия вече усилено се изгражда мрежа от дълги и широки магистрали. Вярно е, че повечето от тях са завършени именно между 1932 и 1945 г., когато на власт вече били националсоциалистите. Но заслугата за това изобщо не е на Хитлер, той просто като много лидери на власт получава плодовете на усилията на своите предшественици.
Мнозина хора веднага ще кажат, че истинското име на гениалния композитор Моцарт е Волфганг Амадеус. Но това не е вярно. Великият музикант излиза покръстен от църквата с имената Йоханес Кристостомус Волфгангус Теофилус. Гръцкото име Теофилус на немски се превежда като Готлиб, а на латински като Амадеус. Моцарт по някое време избира тъкмо латинската версия, която му се струва най-благозвучна.
Романтичната представа за рицаря като благороден и възвишен герой на кон, с броня и меч, като галантен кавалер, закрилник на дамите, на сираците и на слабите е съвършено сбъркана. Всъщност повечето средновековни "благородници" са били обикновени бандити, които десетилетия наред грабели, убивали и тероризирали цивилното население, защото законът не ги докосвал, а властниците не можели да се справят с тях. Рицарите ограбвали най-вече пътуващи търговци или поклонници, а на селяните често пъти отнемали и последното зърно за посев. В книгата си "Всекидневие през Средновековието" Ото Борст ги описва като груби хора и без никакви маниери. Едва по време на първите кръстоносни походи рицарите постепенно се цивилизоват и пренасочват агресиите си от своите земляци към "варварите" по чуждите земи. Малко след този период се ражда и легендата за добрия крадец Робин Худ, който ограбва богатите, за да помага на бедните.
Твърди се, че Венеция бил градът с най-много мостове в света, но и това се оказа невярно. Serenissima ("Светейшата"), както я наричат още, има три пъти по-малко мостове от Амстердам - 398 срещу 1281. А в сравнение с германската столица Венеция направо бледнeе по мостове - в Берлин те са 1662. Затова пък Венеция навярно държи рекорд по друго - градът е разположен на цели 118 острова.
Освен с историята и науката има много погрешни теории и твърдения, свързани със здравето. Едно от тях е, че от обилна вечеря особено се пълнее. Според учени от американския университет в Бъркли, Калифорния, това не е вярно. Организмът изобщо не се влияе от това в кой час на деня поемате храна. Няма доказателства, че прекаляването с калории вечер е по-вредно от прекаляването сутрин. Наистина през нощта (по време на сън) организмът не използва поетите току-що калории, но те влизат в работа по-късно, когато например се упражнява физическа сила. Освен това специалистите напоследък твърдят, че най-важното е човек да си знае кръвната група, кои храни са полезни за него и кои - не толкова. Друг важен момент е между различните хранения да минава минимум три часа.
Широко разпространено е убеждението, че закуската е най-полезното хранене за деня и не бива да се пропуска. Британските учени Дики и Бендър смятат, че няма никакви доказателства за това твърдение. Специалистите по хранене проучили огромен масив от примери и установили, че липсата на закуска не намалява работоспособността. Навярно легендата за ценността на закуската се е родила в края на 40-те години на ХХ век, когато една американска фирма за производство на овесени ядки поръчала специално проучване. Резултатите не били еднозначни, но рекламната кампания на фирмата успяла да ги пригоди към търсеното съобщение: "Закусвайте на всяка цена!"
Много хора са чували, че най-много чай се пие в Англия. Това също не е вярно. Напитката, която според една английска шега трябва да притежава две задължителни качества - да бъде "гореща и мокра", се радва на много по-голяма популярност в Ирландия. Това съобщават от Международния комитет по чая в Лондон. Самите англичани също пият доста чай. На ден в Обединеното кралство се поглъщат 171 милиона чаши чай, средно по 6 чаши на човек. Денят започва с питието веднага след събуждане и завършва с последния чай късно вечер. Между тях има още фиксирани часове, най-известен от които е "файв а клок" - чаят в пет следобед.
Античните историци, които хвалят красотата на египетската царица Клеопатра, всъщност никога не са я виждали. Напротив, ако вземем за мярка днешните критерии, които се прилагат например към манекенките, прочутата египтянка изобщо не е била красива. Според записи на сведения от очевидци Клеопатра е имала прекалено дълъг нос и е изглеждала по-скоро царствено, отколкото красиво. Огромният й успех сред мъжете (сред завоеванията й са самият Гай Юлий Цезар и император Марк Антоний) се е дължал главно на богатата й душевност, на интелекта и очарованието й. И още една заблуда, свързана с Клеопатра. Тази последна царица от династията на Птоломеите в Египет всъщност произхожда от гръцка Македония.
Напоследък често се твърди, че сексът преди спортно състезание намалява капацитета на спортистите. "Това не е вярно", твърди Джей Ел Маккари, един от малкото автори, посветили сериозни научни усилия на темата. Заблудата вероятно датира още от времената на доктор Зигмунд Фройд, според когото хората разполагат с определен енергиен резерв и онова, което изразходват на едно място, ще им липсва на друго. Тази теория много се харесва на съвременните треньори, защото им позволява лесно да контролират живота и свободното време на своите състезатели, без да им дават излишни допълнителни обяснения. Нека си припомним само многобройните скандали със съпруги и приятелки на футболисти по време на важни първенства. Всъщност сексът преди състезание изобщо не изтощава спортистите и спортистките. Виж, ако след дълга любовна нощ атлетът излезе недоспал на терена, това е друг въпрос.
Дойче веле са написали и доста глупости тука.
Великия Конфуций още преди неколко хиляди години е казал че " Закуската изяж сам, обяда раздели с приятел а вечерята подари на врага си".
Така че некъф сбирщайн от ингелизки "учени" е доста комично да го опровергава.