Броенето на електоралните пилци започва утре, но още днес можем да дадем оценка на привършващата предизборна кампания. В много отношения тя беше "най", най-скъпата и кичозната, най-яростната, най-корумпиращата и може би най-новаторската от гледна точка на PR-а. В същото време бе и най-безсмислената заради натрупването на много въпроси, които останаха без отговор.
Двете най-дъвкани теми - кой с кого ще управлява и бъдещето на Доган при разпределянето на държавния порцион, останаха енигма. Много пяна по устите събра и икономическата криза, но нямаше партия, която да е сигурна какво точно трябва да се направи. Всички говореха срещу купуването на гласове и яростно пръскаха безотчетни пари - за малцинства, застъпници, билбордове и цели медии. И въобще не стана ясно има ли политик, който иска да скъса криминалната връзка между сивата икономика и партиите, която е в основаната големите беди на България.
На магия срещу кризата
България е в рецесия, бизнесът масово свива работни места и заплати, на Запад е все така облачно. През зимата най-вероятно ще има крути съкращения. Много по-занимателни в кампанията обаче се оказаха краката на Бойко Борисов и размахването на стари плашила, с които Станишев се мъчеше да опази червения бостан. ГЕРБ каза, че ще спре течовете по еврофондовете, ще възстанови всички спрени пари и ще закрие няколко министерства. Но тези намерения, дори и изпълними, могат да се реализират в рамките на 2-3 години. А сега? Бюджетът трябва да се актуализира спешно след изборите, а ГЕРБ така и не е наясно с коалиционната си политика, т.е. поставя под съмнение своевременното оптимизиране на разходите. Вчера Борисов каза, че ако няма пълно мнозинство, ще отиде на нови избори, което би било най-лошата перспектива за икономиката.
БСП пък излезе с обещания за почти двойно увеличаване на средната заплата и нови работни места. И как точно ще се осъществят? Явно на магия. А един от най-болезнените проблеми - здравеопазването, изцяло отсъстваше от предизборния дебат.
Двете водещи партии спестиха и още един важен отговор - ще има ли споразумение с МВФ и ако да, на каква цена. ГЕРБ и НДСВ се обявиха "за" споразумение, БСП даде разнопосочни сигнали, Костов се измъкна без ясен отговор. А избирателите имаха нужда да се обсъди цената на споразумението, защото вероятно то ще означава замразяване на заплатите и хиляди работни места по-малко, които така и така ще намалеят заради кризата.
Как точно ще бъде изгонен Доган от властта?
С непремерени, а може и да са били точно прицелени изказвания, Доган предизвика море от възмущение. За първи път настроенията за изхвърлянето на ДПС от властта преобладават не само у избирателите, но и в политическите сили. Но на практика Доган може да бъде изхвърлен при строга коалиционна хигиена, която никой няма намерение да спазва. ГЕРБ гарантира, че няма да управлява с БСП и ДПС. Но мълчи за "Лидер", за която Доган даже не крие, че е помогнал с гласове. Както и за НДСВ, която отдавна се върти в обръчите на ДПС. Ясно е, че стабилното правителство ще изисква широка коалиция, но за да бъде наистина неглижиран Доган, коалиционно вето трябва да има и върху дъщерните му партии. "Мога да управлявам и тези, които управляват", каза Доган, намигвайки, че дори и вън от властта ще захрани доста троянски коне в нея. А враговете на ДПС се правят, че такъв проблем не съществува. Доган, както и кризата, ще се окажат непреодолими.
Лъжи, лъжи и пак лъжи
В България се утвърди традицията да не се обръща внимание на казаното от политиците. За първи път обаче като че ли никой от тях не си даваше зор да замазва лъжите. БСП си измисли стотици километри построени магистрали и успех в евроинтеграцията. ГЕРБ обеща да се бори срещу остатъците от ДС, но вкара бивши нейни служители в листите. При това в разрез със собствения си устав. Иван Костов, който не искаше Красимир Каракачанов в "Синята коалиция" заради досието му, въобще не се разтревожи за агентите в ГЕРБ. Царят вкара в листите си зелени, които никога не са били такива. Яне Янев удряше по тройната коалиция, но не и по бащата й - Първанов.
Цялата тази лъжа не само дефилираше невъзмутимо, но и показа, че ценностите и порядките в българската политика няма да се променят. Даже ще се влошат. Добре че бяха Галеви и Доган, че да си намери възмущението отдушник. А героите около тях с нищо не показаха, че са по-добри. 4 години властта ясно доказа, че не става, но многото й "алтернативи" с нищо не загатнаха, че са по-различни. Което вещае още един нерадостен мандат.
модерна статия
сички - маскари