:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,012
Активни 427
Страници 6,577
За един ден 1,302,066
Седмицата

Ефектът от брадвата в невидимите ръце

Димитър Денков
Напълно естествено в предизборна седмица и още по-естествено за общество, в което медийната ексцесия отклонява вниманието от истински важните неща, на клип с брадва, пуснат с разбираема предизборна злоба от незнайни пропагандни корифеи на БСП, се обърна много повече внимание от брадвата, пусната с още по-разбираема загриженост за бъдещето от незнайни експерти в МОН. Става дума за брадвата върху учебния план за учениците в осми клас, за което по-обстойно информира само "Сега" (Ванина Стоянова, "Осмокласниците ще бъдат изненадани с нови учебни програми", 30.06.2009) Въпросните учебни програми могат да се видят на http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/documents/educational_programs/. Те са далеч по-опасни от програмите на политическите партии, защото за разлика от последните се осъществяват, при това върху деца.



Учебните програми са разписани по стандарти



и в таблици, изпъстрени с обещаващи формулировки. Ето например прекрасният "Стандарт 5" за обучение по български език и литература: Ученикът "познава основни автори и произведения на българската литература. Обяснява ролята им в историята и културата на българския народ. Очаквани резултати: Познава изображението на българския свят в творби от съвременната българска литература. Осъзнава ролята на известни български творци за развитието на българската култура и литература." За постигането на тия знания и умения ученикът е подпомогнат от симптоматично окастряне на учебния материал. От програмата отпадат "Приказка за стълбата", "Братчетата на Гаврош" и "Цветарка" на Смирненски; Никола Вапцаров е представен само с "Песен за човека", докато"Борбата е безмилостно жестока" и "Прощално" изчезват поради очевидната си неактуалност.

Както и друг път е ставало дума, това е същата брадва, която отсече "Мамино детенце" на Каравелов, "Смешен плач" на Ботев, "Андрешко" на Елин Пелин - все уж неактуални и неразбираеми днес творби. Тя се държи и от същата ръка, която може да напише, че основната задача при изучаване на "Септември" на Гео Милев е "ученикът да познава развитието на поетическия език от символистична поетика към естетизиране на предметното". (Пак там, учебна програма по литература за ХII клас). Да беше само литературата, и то в нейната социална насоченост, иди-дойди. Брадвата обаче отсича също така часовете по история и физика за сметка на езици, събират се алгебра и геометрия, по география уроците за България, Балканския полуостров и Европа изместват тия за произхода и строежа на Земята.

Кой каквото ще да казва, но ефектът от подобни брадви със сигурност ще е по-голям от ефекта на клипа, извън това, че тяхната



бюрократична подлост далеч надминава



подлите предизборни номера. Клипът ще остарее утре, човек може да превключи телевизионната програма, но няма как да изключи детето си от задължителните програми за обучение в българското училище. При това не става дума само за неговото, а за всички деца, чието мислене ще бъде форматирано по стандарти като горепосочените със съответните подли средства, поднесени с остро чувство за актуалност и грижа към учители и ученици. Представяте ли си как се гърчи учителката по български език и литература да обясни по политически коректен начин Ботев, Вазов, Смирненски и Вапцаров пред децата? Има ли смисъл да се тормозят те с история, физика и алгебра, когато дори таблицата за умножение и деление е излишна, щом и най-евтините мобилни телефони имат в програмите си калкулатор, а по-скъпите те вкарват в "Уикито"? Защо да се учи устройството на Земята, когато всичко това е достъпно представено още в Първа книга Мойсеева и Google Earth? Че каква подлост има, когато учебният план се актуализира с оглед на съвременните тенденции и образователните нужди на подрастващите?



Голяма е подлостта: тя е към миналото и към бъдещето,



колкото и да се оправдава с актуалните нужди на едно все по-ориентиращо се по мига настояще. В това настояще невидимата ръка безмилостно води до особеното производство на хора, в чийто мисловен хоризонт е по-удобно да пребивават "модерните" средства, а не отвлечените и безполезни понятия. Тук папагалското владеене на basic English и компютърната дресировка без никаква съпротива преодоляват като предразсъдък древното схващане за необходимостта от "мъртви езици", математика и точни природни науки. Те могат и да упражняват ума за справяне с всички проблеми, с които човек се среща в живота си далеч след като е забравил разликата между синус и косинус, но пък настоящето няма време за подобни упражнения: истината стои в речници и програми, чиято временна валидност изглежда по-дълготрайна от старите теореми и хипотези. Тъкмо поради тази причина на ЕС в учебниците по география се отделя далеч по-голямо място в сравнение с теориите за произхода на Земята, а в тия по история истините на миналото са представени като незначителни спрямо мненията за настоящето. И всичко това се проверява "обективно" с тестове, предполагащи дебилни способности за верен отговор с падаща като брадва илюзия за правилност.

Утрешните избори ще потвърдят ефективността на тоя алгоритъм дори за ония, които са минали през старите учебни планове, но пък в стила на времето мислят, че важността на едно гласоподаване е по-голяма от присъствието на някакви стихотворения, теореми и теории в учебниците. Това е алгоритъмът на илюзията, която в мига на отсичането ни кара да вярваме, че сме скъсали с едно тъмно минало и отиваме към някакво светло настояще.
25
4647
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
04 Юли 2009 08:09
Еееей, оставете временните страсти около едни манипулирани и подготвени за фалшификация избори.
Вижте тук - има какво да се мисли. И каже.
За автора -
Аман от политикани и дребни душици, дето смятат Андрешко за мошеник, лъжец, измамник. Неграмотници, непознаващи творбата, лепят клейма.
Така е със "Септември". Иска се само 'естетизиране". А човешкото, а реалното?
Да не говоря за "Мамино детенце" - напълно актуална книга. Иска се малко литературен труд за осъвременяването на езика й. Ама защо ни е, като за Николчовци четем в пресата - синът на тоя депутат какво направил, дъщерята на оня как преписвала нагло...
Просто бавно, но неумолимо се стеснява кръга от знания, който биха могли да владеят децата ни. Това, че нещо го има в гуглето и уикито, не означава, че не бива да се помни. В края на краищата - компютърът цели текстове може да изгради. Защо тогава се чудим как е измислен света без хора на "Терминатор"?
Проблемът е сложен и прост едновременно. Просто е, защото виждаме и разбираме отде се създава. Сложен е, защото много шум трябва, за да се поне задържи, ако не и спре.
04 Юли 2009 08:44
таратанци хора сме, зорлем се пънкаме да се затрием:като почнем от езика си, та до на тате детенцето.не щем буквари за чудо и приказ, по са ни мили простотийките.с тези брадвари ще ни куркат червата во веки и веков.
04 Юли 2009 13:15
Благодаря, Денков!!!!!!!!!!!!!
04 Юли 2009 13:35
Аз все се чудя, каква е разликата между "Стандарт № едикой си" и "очакван резултат".
Според мен очакваният резултат е ученикът да покрие стандартите. При това стандартите трябва да се формулират точно и конкретно, а не с общи клишета. После се чуди обществото, защо децата (които учат) повтарят като папагали кухи фрази.
04 Юли 2009 13:36
Г-н Денков, така е. И загатванията откъде идват тези тенденции, биха могли да посочат на мислещите какви са, всъщност, целите Им.

Глобални, все пак са тези. В нечия услуга, въведени от Прислугата...

Считам, че нещата трябва да се наричат с имената им. Инак все ще има "не разбрали" и гушещи се в бъзето.

За статията:
04 Юли 2009 13:39
По времето на Тато...Българското образование беше на пето място в световните класации за "Ефективност и качество на получените познания" ....
Сега..... на кое място сме ?

(останаха само няколко държави в които образованието е в центъра на грижите им !!! )

но и там се върви към....дебилизиране на младото поколение !!!

Добре ще е авторът да прави тези анализи ...паралелно със ставащото по света! Така ще научим повечко за .... "брадвите от невидими ръце"

04 Юли 2009 14:58
По някакъв начин, при прочитането на тази отсичаща брадва направи връзка с Бръсначът на Окам (че обяснението за една теза което е с най-малко допълнителни допускания е по принцип най-вярно Натиснете тук излишното се "изрязва", та се замислих защо...
И си представих маймуна вземаща решение какво да има в един универсален магазин.
За нея там ще е валиден само хранителния сектор.
А другите - железария, дрехи, ел., бяло - ще бъдат редуцирани.

Така става, когато маймуни вземат решенията...
04 Юли 2009 16:13
Главният проблем на образованието не е това, какво ще се учи. Време за всички литературни произведения просто няма. Дори за всички науки време няма. Примери могат да се дадат много. Всичко няма как да се научи, тогава?
Най- важното в образованието е, подрастващите да се научат да се приемат отговорно и изпълняват качествено поставените задачи. В случая те са запаметяване и приложение. И когато утре в трудовия им живот им се възложии някаква практическа задача, да се справят. Т.е. образованието има поведенчески цели.
04 Юли 2009 16:43
Накои дори сравняат образованието с.... дресировка на младите! И с ..... мозъчно сугжестионно вкарване в мисловни клишета, удобни за манипулиращите!

Трудно е да си изгради човек ..."обективен начин на гледане и мислене"

04 Юли 2009 16:47
Сугжестионът лампадер ли е?
04 Юли 2009 17:05
Класическият подход от 19 век явно е пуснал дълбоки корени в мисленето ни.
Сега сме 21 век и информацията е милиони пъти повече. Това означава съвсем нов подход. Означава придобиване на базисната информация въз основа на която да се развива способността за търсене, намиране и обработка на нужната информация. И профилиране, според наклоностите и способностите.
-
А литературата би трябвало да престане да бъде "идеологическа дисциплина" и да се върне на мястото си на изкуство. Без оценки.
-
И ако в 19 век изразните средства са били ограничени до литературата и изобразителното изкуство, то днес имаме и кино и телевизионни форми и т.н.. С какво изразяването на една идея в една книга и вълнението от нея е по различно от изразяването й в един филм и вълнението от него ? Защо след като в училище се разглеждат литературни произведения не се разглеждат филмови ?
04 Юли 2009 17:37
Голяма е подлостта: тя е към миналото и към бъдещето,

колкото и да се оправдава с актуалните нужди на едно все по-ориентиращо се по мига настояще. В това настояще невидимата ръка безмилостно води до особеното производство на хора, в чийто мисловен хоризонт е по-удобно да пребивават "модерните" средства, а не отвлечените и безполезни понятия.



Това е.
04 Юли 2009 20:21
За автора
За генек и ЧРД! Да си жив и здрав, прав и корав!
За останалите преди мен тоже
04 Юли 2009 22:30
Голяма е подлостта: тя е към миналото и към бъдещето,


колкото и да се оправдава с актуалните нужди на едно все по-ориентиращо се по мига настояще.



За автора на статията
04 Юли 2009 23:14
04 Юли 2009 23:34
Мисля, че и друг път съм споделяла тъжната констатация, до която съм стигнала, а именно - никога досега в съвременната българска история не е бивало това, което се случи през "демокрацията" - децата да са по-необразовани от своите родители. Никога. А сега това е един тъжен факт. И висшето образовение на децата ни като качество не може да се сравни с нашето, за средното да не говорим. Въпросът е - кому е изгодно? Ясно кому - на онази невидима ръка, зад която стоят реални сили и пари. И цяла кохорта майцепродавци.управници, които за пари са готови да съсипят и успешно съсипват всичко, което може да се съсипе.
04 Юли 2009 23:38
Великолепна статия. Жалко e, че не намира нужния отклик.
Още по-жалко е, че и с отклик, и без отклик, нещата са НЕСПАСЯЕМИ.
05 Юли 2009 02:41
браво!! страхотна статия
05 Юли 2009 07:05
Весел,
десетте божи заповеди "мисловни клишета" ли са?
05 Юли 2009 10:17
Нашата образователна система е в трагично състояние. Разбира се, че всеки автор трябва да се представи в неговата най-пълна и характерна за него светлина. Сегашните сбъркани дИмУкрати не могат да простят на Ботев, че е изповядвал въпреки и наивни (не знаам да е чел Маркс и Енгелс) комунистически идеи. Както и по-голямата част на Европейската интелигенция от първата половина на 20-ти век и редица наши поети са били с леви идеи - Гео Милев, Вапцаров, Румянцев и др.
Що се отнася до изучаването на тояните науки там положението е още по-трагично.
05 Юли 2009 10:42
=
05 Юли 2009 12:33
За автора
05 Юли 2009 12:35
Сухар
"Най- важното в образованието е, подрастващите да се научат да се приемат отговорно и изпълняват качествено поставените задачи. В случая те са запаметяване и приложение."










Образованието да научи младите да мислят, а не само да запаметяват!
05 Юли 2009 15:41
Йоан,
именно това е и мойто мнение, съжалявам, че на съм го изразил по- ясно. Стремя се да избягвам многословието. Всъщност, как може да се реши задача качествено без да се мисли, или по точно обмисли? Обмисля се какво да се направи, иначе казано какво поведение да има за да изпълни задачата. Затова казвам, че целите са поведенчески. В интернет ли ще влезе, справочна литература ли ще ползва, архиви ли, или ще препоръча наемането на експерт ако нещо не е по силите на колектива.
05 Юли 2009 21:23
Статията насочва към сериозния въпрос относно каква е концепцията за българското образование и има ли изобщо такава... Хубаво намекна някой по- горе, че вероятно има определена глобална сила, чиито директиви се изпълняват от слугинажа и те целят лумпенизирането и дебилизацията на нациите. Естествено се започва с образованието. На глобалната сила са нужни политически лумпени, послушни консуматори, социални зомбита, които нямат политическа култура и могат да бъдат лесно манипулирани във всяка посока. Денков, разбира се не отива толкова далеч и вероятно не се и замисля за подобни перспективи. Това, може би се дължи на липсата на характер, както справедливо отбеляза форумец преди мен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД