:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,959
Активни 681
Страници 15,524
За един ден 1,302,066
Парадокс

Не бойте се, деца, двойките не са за вас

Как е възможно вече близо 40 години да не се променя начинът за прием в т.нар. елитни гимназии и две сакрални дати през лятото да определят бъдещето на 14-годишните
Снимка: Борислав Николов
В живота за много неща може да се опитва по няколко пъти - кандидатстване в университет, търсене на работа, намиране на брачен партньор, ако щете. Единствено приемът в езиковите гимназии се решава само веднъж в живота на 14-годишните ученици.
Навремето, когато бленувах за заветната Първа английска, баща ми строго отсече: "Никакво кандидатстване! Я каща правим, ти по София че ми учиш!". Години наред тайно му бях сърдита, смятах, че не ми е дал шанс за добър старт в живота. Родителите ми отказаха да плащат частни уроци (и тогава за езиковите гимназии те бяха препоръчителни).

Защо ви разказвам това ли? Защото системата за кандидатстване в езикови и специализирани гимназии тогава, когато "претворявахме в дела" Декемврийската програма на партията (1972 г.) и днес - n на брой десетилетия по-късно, не е мръднала и на сантиметър. Пак частни уроци, стрес за деца и родители, изпити по български и математика (формата с тестово изпитване не променя по същество нещата). Падаха държавни глави и правителства, преживяхме какви ли не кризи, пожари, политически бедствия и щурм на парламента, но изпитите по български и математика за "елитните гимназии" след 7-и клас са непоклатими.

Кавичките са, защото елитните гимназии не са това, което бяха. Създадени са през 50-те години на миналия век, за да могат



децата на тогавашния държавен елит



да усвояват западни езици. Попадането в такова училище на деца от простолюдието беше по-скоро изключение, а не правило. През 70-те години броят им започна да се увеличава и съответно се разшири значително и приемът на ученици. Настъпиха политическите промени и през 90-те години на миналия век беше въведено ранното чуждоезиково обучение. Малчуганите започваха да сричат първия чужд език още в първи клас, а втория - в пети. Идеята - да отпадне необходимостта от т.нар. подготвителен клас в езиковите гимназии и паралелки, която сега вече си е чиста загуба на цяла една учебна година. Идеята беше започната, но недовършена. Защото започнатото от министър Веселин Методиев не беше продължено от наследниците му на същия пост. Между другото, системата за кандидатстване след седми клас по негово време беше значително по-либерална, в смисъл, че имаше възможности след задължителния общообразователен тест да се избере изпит по български или по математика. Но това вече е минало, забравено и изоставено. Сега действащата Наредба № 11, която действа от 2005 г. с леки изменения, е желязна: изпит по български и математика, повтаряйки едно към едно



начина на кандидатстване от 70-те години



на миналия век.

А защо изпитите са след седми клас, след като основно образование се завършва след осми? Ами заради подготвителния клас. Представяте ли си колко богата държава е България - даваме заплата на учител по английски от първи клас, по немски или друг език - от пети. Малко по-късно издържаме цяла една "елитна" гимназия, за да учи същото това дете една учебна година същия този английски! Подготвителен клас за усвояване базата на езика е необходим само ако ученикът никога дотогава не го е учил. Но програмите в момента в езиковите гимназии са такива, че при разпределянето на децата в паралелки няма значение кое в каква степен владее съответния език. Така е било преди 30 години, така е и сега. Независимо че 14-годишните - най-вече в английските и немските гимназии, в по-голямата си част са доста напреднали езиково още преди подготвителен клас. Но закостенелите правила не позволяват учениците да бъдат групирани според знаенето на езика. В Американския колеж може, но в българските елитни гимназии това се оказва равносилно на революция и невъзможно за изпълнение.

Всъщност най-идиотското на тази система е, че дава шанс на 14-годишния младеж или девойка



да докаже способностите си само на две сакрални дати в годината -



дните на изпитите, резултатите от които след това по никакъв начин не могат да бъдат променени? Смешно или тъжно е, че в главите на нашите мастити образователни дейци не минава през ум, че дори и една обикновена ангина може да се окаже фатална и да сложи край на многогодишните усилия на детето за добро образование.

Дори дядото на 14-годишния Ники има шанс да бъде приет в университет и да кандидатства толкова пъти, колкото поиска, но Ники непременно трябва да реши колко е Х на квадрат само на една дата в годината, само веднъж в живота му и независимо от това, че го боли гърлото!

Та заради всичко - не бойте се, мили деца, и скъпи родители, изстрадали всичките частни уроци! Двойките не са за вас! Двойките са за онези, които поддържат тъпата система.
53
3601
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
04 Юли 2009 00:26
Аз също не харесвам много неща в образователната ни система, например това, че не мотивира децата да разсъждават, че ги принуждава да заучават излишни неща, които никога не биха им потрябвали в живота, че не ги предразполага към диалог с другите ученици и преподавателя, а по-скоро ги стресира.
Но не бива да си затваряме очите също така, че децата се възпитават и обучават в семейството, което е на път да изчезне (скоро ще се питаме "какво беше това нещо "семейство"" ). За какви резултати да говорим, когато семейството липсва??? Ами това, че на децата се позволява прекалено либерален режим на живот - например възможността да гледат безпроблемно предавания с насилие, преливащи от цинизми, със секс или такива, учещи ги на меркантилност, не се ли отразява на тяхната успеваемост и мотивация??? Къде е отговорността на собствениците на телевизии, на техните програмни директори? Да, но за тези проблеми почти никой не говори (нали домашното възпитание не е проблем на правителството). Нужно е да се знае, че не само заради калпавата образователна система, но и в резултат на лошото домашно възпитание децата вече не проявяват интерес към уроците, а ходенето по частни уроци е за заблуда, то се превърна в една излишна тегоба за домашния бюджет.
Все пак добрата новина е, че интелигентното и напористи деца могат да се справят сам самички, защото могат да научат всичко необходимо от своите учебници, сборници и помагала.

Редактирано от - Тънката лайсна на 04/7/2009 г/ 07:48:45

04 Юли 2009 08:13
И след всичкия фойерверков патос и изливани филипики, идва поантата - гръм и трясък:
Двойките са за онези, които поддържат тъпата система.

КОИ СА ТЕ???
Тц, не казва! И за какво беше всичкото това преразказване с елементи /тук-там, миниатюрни/ на разсъждение?
Не по-високо от нивото на разговора в кварталния клюкарски пункт на тема: "Мъ, едно време баща ми не щя..."
Лайсна -
04 Юли 2009 08:22
...КОИ СА ТЕ??? ...

НИЕ

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Юли 2009 08:26
Нц...Нц...Нцъъъ...Що тъй На форти джуляморнинг никви честитки за баш демократичният биг башбрадър...Злагами съ начи

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Юли 2009 08:34
Парадоксите, уважаема госпожо Тодорова, са в написаното от Вас.
Вместо да посочите предимствата на образованието, което защитавате, Вие сте впрегнали енергия за отхвърляне на езиковите гимназии. И това, след като втора година точно тези училища показват най-високи резултати на външното оценяване.
Парадокс е да твърдите, че те са елитни в кавички, защото "не са това което бяха", т.е. - хем без достъп за простолюдието, хем през 70-те години броят им се увеличил. Не е ясно с какви критерии за елитност работите - резултати или масовост.
Парадоксално е и разбирането Ви за шанса в живота. Той трябва да е хем определен (изпит), хем многократен. Ми няма как изпитът като шанс да се повтаря и потретва, защото е обвързан с възраст и организация на цяла система. Не може системата да се съобразява с единичните случаи, но това не означава, че липсват други шансове за научаване на езика. Това твърдите и самата Вие - от първи клас в другите училища се учи чужд език. Всички ученици имат право да полагат ДЗИ по чужд език, независимо какво училище са завършили. И не само - могат да се сдобият и с други сертификати за езикова квалификация, така че пропуснатият шанс веднъж, не означава липса на какъвто и да е шанс.
И тук стигаме до "подготвителния клас" в езиковите гимназии. Ми няма такъв вече, има 8ми клас в профилирано училище. Да, броят на часовете по чуждия език в езиковите училища е много повече в 8-ми клас - 648. Но това се отнася за всички профилирани предмети в съответните училища. Така че, изборът на ученика определя какво ще се учи в повече - чужд език или математика, физика, география и т.н.
Та така. Просто е трябвало да проявите характер "навремето", когато сте бленували за Първа езикова гимназия. Сега е късно. Още повече - по този начин да решавате собствени дискомфорти.
04 Юли 2009 08:38

Па реших и АЗ и да си кажа мнението. Въспитанието на подрасващото поколение не е проблем от днес, но истината е че идва времето когато няма да има "деца" УУУУточнявам се--Децата много са претоварени с обучението на всевъзможни неща които на 80% няма да са им необходими. Но на всички ще им е необходимо здраве, което по всякъкав начин искаме да им го отнемем....
Статистиката го показва масово наднормени килограми, болести и и и и за
които НЕкой "УМНИЦИ"търсят причина в храните.......
Децата трябва да имат време да играят , спортуват за да може тези калории да изгарят а не да им се "ЛЕПВАТ"
УУУвлеках се.
04 Юли 2009 09:01
Частните уроци ще има, докато има конкурсни изпити, независимо от опитите на министерството да променя вида им. Единственият начин да бъдат намалени е децата да се явяват само на един. Не само е безсмислено, дори е вредно кандидатите за математически и професионално-технически гимназии да държат изпит по български език и литератута, въведен за тях от министъра-недоразумение Владимир Атанасов (литератор по специалност). Децата губят времето си в наизустяване на текстове, вместо да задълбочат подготовката си по математика. Част от тях, която има добри математически способности и слаби литературни, просто губи шансовете си. На аргумента, че всеки трябва да знае български език, ще отговоря, че затова е оценката в седми клас - ако трябва, да се изисква поне 4 или 5.
Получава се и полова дискриминация - момчетата физиологически по-трудно учат на тази възраст и губят в съревнованието с момичетата.
Не съм съгласен с авторката Зоя Димитрова, че състемата не е мръднала ни сантиметър от 4-5 десетилетия насам. Тогава в математическите гимназии се кандидатстваше само с оценката от единствения изпит по математика. Системата сега е светлинни години назад.
04 Юли 2009 09:06
Тъй, тъй...Само че не е баш тъй...
Уговорени учителски задължения съ епитропството въ г. Русчук
Объявленiе.

Чрезъ което долуподписанитe изявляваме че днесь се опредлихме отъ почтеннытe русчуски градоначалници учители на гражданската школа съсъ следующите правила да ги сохраняваме неотменно:
1. Да дохождаме въ училището какъто сутрина така и подирь
пладня споредь назначенното время въ разписа.
2. Да предаваме усердно на ученицыте уроцыте назначенните
въ особенна една списка.
3. Въ отношеше къмъ ученицыте да бъдеме равни, снизходи
телни во всякiи случай, а не жестоки, какъто въ уроцитъ така и въ
наказанiята.
4. Журналскитъ порядоци, тоесть, школските наредби да ги из-
полняваме усердно и неотменно во всякiи случай взаимно квортирнный и церковныи.
5. Безъ известiе или дозволенiе на почтеннныте Епитропы да не прieмаме во училище то ученицы вънкашни, или отъ взаимното училище безъ време или съсъ некой интерезъ.
6. Предъ учениците да не употребяваме хулителнн и безпътни
речи, нито тютюнъ да пушимъ предъ техъ.
7. Въ свята церква да дохождаме всегда рано въ приличното
време, да си исполняваме церковныте должности усердно и примерно.
8. Въ неприлични места да не ходиме и въ неприлични работи
игры да се не занимаваме, и въ кафене то безъ време да не ходиме.
9. Въ граждански работи да се не смесваме.

10. Съ другите учители да се отнасяме братски.
11. Да се подписваме своеручно въ журнала на дохожданiе-то,
то есть, въ кое време дохождаме въ училище-то, какъто сутрина така
и подиръ пладня.
12. Отсвенъ горъизложеннны-те правила, ако се найде некой отъ почтенны-те граждани, или некой вънкашенъ ученъ человъкъ да поиска да введе некои порядоци или наредби прилични за насъ и полезни за училище-то, то сме готови да ги прiемниме и положиме въ действiе.
На изложеннныте ще отвещаваме, и ще се постарайме да ги из-пълниме испълняваме въ продължеше на всичко-то ни опредъленно време усердно.
1855. Iунiй 1. Русчукъ.
учь Димитрiй Кулевичъ.
уч„ Николай Пенчовичъ.
Архивъ на Доростоло-Червенската митрополия.
Mъ и аз съ чуда...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 04/7/2009 г/ 09:09:53

04 Юли 2009 09:18
Авторката нещо се е поувлякла с тия "сакрални" дати - явно и на нея й се иска да покаже, че знае някоя и друга чуждица. И се получава (според нея), че едно дете на 14 години би трябвало да може да кандидатства за 8-и клас много години наред, докато стане дядо ....

04 Юли 2009 09:41
Калки, не се е увлякла. Детето ми два дена преди втория изпит заболя от грип. Каторжният му труд от последната година щеше да отиде на вятъра. Не искам да си спомням какъв страх изживяхме.
04 Юли 2009 09:57
умът е сбран в езика.смятането не доказва акъл.*елитни* съ повсеместната ни селяндурщина повече не върви.бариери поставят въ швитцерско, щото да не им куркат чревата кат на българете.нашият ум е за патки на спанците и гърчолята да пасе.мъка сме си сами на себе си.мътилка
04 Юли 2009 09:59
Темата е много сложна. Обаче фактът е, че българите в най-добрите чуждестранни университети идват почи изключително от елитните гимназии гимназии.
04 Юли 2009 11:34
Патосът е следният: защо е този подготвителен клас, като децата вече знаят езика? Хубаво, това вероятно е вярно за английския. Ами испанският, примерно? Колко от влизащите в испанската гимназия знаят вече испански така добре, че могат да пропуснат подготвителния клас? Да не говорим на какво ниво се преподава чужд език в средното училище. Щото и аз учих английски, преди да стана подготве в Английската, ама аз си знам къде колко съм научил...
04 Юли 2009 11:52
Calina Malina

Много емоции проявява авторката, малко разсъдък. Въпросът е най-паче защо има още т.нар. езикови гимназии? Чуждият език /дори два/ отдавна не е "екстра", още по-малко пък професия. Днес той е само още един инструмент на познанието.
Не ми се рови сега, за да видя какво точно започна Методиев като министър и какво довърши окончателно - той беше най-яростният противник на приема на четвърто- и шестокласници в математическите гимназии, например - но идеята на това ръководство на МОН е в осми клас да се изучават предимно чужди езици и информационни технологии, независимо дали става дума за професионална или профилирана гимназия. То и в момента /при това от вече немалко години/ в доста техникуми усилено се учат чужди езици.
04 Юли 2009 12:25
аз като един възпитаник на англ. езикова пък да кажа, че много добре си действаше системата с приемните изпити. Съучениците ми бяха интелигенти и възпитани, а не някви тъпи зубрачи.
А за реализацията - мила госпожо автор, оценките в училище нямат особено значение, ако не вярвате - четете биографии на известни личности. Животът ни поставя най-точните оценки.
04 Юли 2009 12:39
Хубаво е, че има елитни училища за интелигентни и амбициозни деца, лошото е, че има цяла пропаст между тях и "обикновените".
04 Юли 2009 12:54
Калина Малина, много добре казано!
04 Юли 2009 13:55
Calina, !

И съвсем не е вярно това, че ...
Попадането в такова училище на деца от простолюдието беше по-скоро изключение, а не правило.


Привилегии имаше, но съвсем не само за деца на активни борци (точно това беше формулировката), а и за деца от работнически семейства. За последните май имаше заделени 10% по мое време. Но във всички случаи трябваше да не са се провалили на изпитите.
От вторите в нашия клас имахме 3 от 24. От първите привилегировани - нито един. Тва е палажението.

Силата и елитността на езиковите гимназии беше не толкова в това, че се учат езици, а в това, че всичко се преподаваше блестящо и се учеше по много и здраво.

Ходехме на курсове. На уроци - само някои много амбициозни и то на кандидатстудентски. Имахме своя униформа за празниците - бродираните ризи на Немската. Още си я пазя моята! Учехме до побъркване, но така трябва.
Такива училища не само трябва да се запазят, но и цедката да е жестока. Кафа от равняване по средното (посредственото).


В ред. - И да ме извинява дописничката, обаче идеята...
...да отпадне необходимостта от т.нар. подготвителен клас в езиковите гимназии и паралелки, която сега вече си е чиста загуба на цяла една учебна година

... е дивотия.




Редактирано от - Simplified Solutions на 04/7/2009 г/ 14:05:56

04 Юли 2009 14:03
Тази статия е на принципа "лисицата каза, че гроздето е кисело".
04 Юли 2009 14:36
Попадането в такова училище на деца от простолюдието беше по-скоро изключение, а не правило.


Симпли

Накратко, 1972(hгодината спомената от автора) кандидаствувах след 7ми клас в СМГ(току що открита, първи прием) и в езикови гимназии - тогава бяха 3 в София(Английска, Немска и Френска).

В СМГ имаше два изпита по математика, писмен и устен - писмен(задачи) - 5.66, устен - 6.00. Там бях приет на 6-то място. За езикови гимназии, изкарах 5.66 по математика и 3.75 на преразказа по Български. Бях приет на 25 място в Немската гимназия, от 30 места за момчета.

След време, ме срещна класната(от 5 до 7 клас), която преподаваше математика. Изказа мнение, че съм пълен глупак, че не съм отишъл в СМГ, а в Немската.

До сега не съжалявам, че съм завършил средното си образование в 91 НЕГ София. Мисля, че ми даде повече, отколкото би ми дало СМГ.

В НЕГ постъпих абсолютно, като човек от простолюдието(чрез конкурсен изпит), а и повечето мои съученици, бяха като мен.

Така, че твърденията на автора, относно приема в езиковите гимназии през 1972, са абсолютно безпочвени.

На частни уроци, ходех само по Български, но очевидно са ми помогнали да не изкарам двойка

Без подготвителен клас, направо от 8-ми, приемаха една паралелка, Е-клас, в НЕГ, деца които знаеха немски, най-вече поради това, че родителите им са работели в немскоговорящи страни. Тези деца наистина може да са били от привилегированите

Относно премахването на подготвителен клас, Зоя отново греши напълно. Но простено и е, баща и кАща е правил
04 Юли 2009 16:52
за всички възпитаници на езикови гимназии, които знаят за какво говорят. А авторката горе, да е настоявала пред баща си и да не си избива комплексите сега. Тъй-наречената подготвителна година е уникално постижение на нашата образователна система и след демокрацията мнозина пъти се опитваха разни тъпи министри да я затрият. Слава богу не стана. Не стана и идиотщината на др.Вълчев всяко училище да има подготвителен клас. Езиковите гимназии бяха елитни и някои все още са елитни, защото учениците бяха подбирани със сериозни изпити, учителите бяха елитни, учеше се изключително много. Сега с тези бебешки изпити с оценка 15 процента ли е не знам за тройка, елитни остават някогашните езикови гимназии, където кандидатите са много, конкуренцията голяма и следователно - подборът по-добър. Аз пък като кандидатствах, в същата тази 72 година, всъщност въобщке нямах желание. Как ще отставя приятелите в родния град и да отида в далечния Пловдив /с тогавашните пътища направо си беше далечен/. До ден днешен съм благодарна на една своя роднина, която ме проагитира да опитам. То взех, че си изкарах изпитите, завърших, че и днес си вадя хляба с английския.
04 Юли 2009 17:11
Създадени са през 50-те години на миналия век, за да могат децата на тогавашния държавен елит да усвояват западни езици. Попадането в такова училище на деца от простолюдието беше по-скоро изключение, а не правило

Зоя, не знам какво си чувала за езиковите гимназии, но през 70-те години на миналия век попадането на деца на държавния елит беше много малка част от учиниците там и то е било регламентирано. Основната част бяха деца от нормални семейства, аз съм завършил такава гимназия, независимо че моят баща е лежал в затвора като опозиционен водач след 9.12.44 г, никой не е искал сведение за семейството ми когато кандидатствах, ако бяпа искали, нямаше да ми дадат такъв документ. Държа да знаеш, че повече от 90% от съучениците ми бяха влезли с приемни изпити, а не с връзки, имаше много като мен.
Но наистина, дете от такова семейство, в което бащата е могъл да каже тези думи по такъв начин:
Я каща правим, ти по София че ми учиш!
не би могло да се очаква да издържи тогава приемните изпити за езикова гимназия.
04 Юли 2009 17:43
Какви гимназии, какви техникуми имаше едно време през 60-те години.. Това , което в ТМТЕ "Д-р Н.Василиади" съм научил го помня и до днес ... Поклон на моите учители!
04 Юли 2009 18:32
Не разбрах какво търси статията в "Наблюдател". Да и отворят на Зоя една рубрика "Голямото рев"...
04 Юли 2009 19:06
Явно има хора, които, като не са успели някога да влязат в езикова гимназия, сега си изливат неприязънта. Завършила съм езикова гимназия и познавам много добре системата. Не от първи клас, а от родилния дом да започнат да изучават чужд език, няма по-добра система от бившия подготвителен, сега осми клас. Работи се много интензивно, систематизирано и знанията от тази една година са незаменими. Поставя се основа, върху която после лесно се надгражда. И е много вярно, че най-добрите български студенти в чужбина идват от езиковите гимназии.
04 Юли 2009 19:50
Авторката, личи си, че не само езикова гимназия, ами май и т. нар. "класове с ранноезиково обучение" и през плет не сте виждала. Всичко написано е пълна дивотия и образец за НЕКОМПЕТЕНТНОСТ, но това за "излишния" подготвителен клас е направо върха. И аз, и съпругата ми сме завършили езикова гимназия приблизително по времето, когато Вашият баща "каща" е строял. Влезли сме на общо основание - с изпити. Децата ми минаха през "ранноезиковото обучение" и видях на какво ги "научиха". И не защото преподавателите по език бяха некадърници, напротив - много кадърни бяха, но методиката на обучение в сравнение с тази в езиковите гимназии е много, много по-несъвършена, непоследователна и неефективна. В 7 клас най-добре подготвените излизат на ниво, както се казваше навремето по морето, "Келнердойч". Знам, че в този период на годината ситуацията е повече или по-малко изнервена и според някои е актуално да се плюе по кандидат-гимназиалните изпити, а от вас искат "материали" и "вестника да се продава", ама хайде не съвсем през просото, защото ставате смешни и жалки.

Calina Malina, A.Notaras, Simplified Solutions и много други
04 Юли 2009 20:08
"...Как е възможно вече близо 40 години да не се променя начинът за прием в т.нар. елитни гимназии и две сакрални дати през лятото да определят бъдещето на 14-годишните..."
Ами изглежда засега няма измислен по-добър начин, г-жо Тодорова. Вие ако знаете по-добър - предложете!
Когато бях 9-ти клас, беше направен експеримент и в гимназията приемът беше по документи. Всички приети, а сигурно и всички резерви бяха с дипломи 6, 00. В края на подготвителен клас от 100 - 105 приети останаха шейсетина. С това експериментът приключи и приемните изпити бяха "реабилитирани". На практика се доказа, че 6, 00 в училището в с. ХХХХХ не винаги е повече от 5, 70 в гр. УУУУУ.
04 Юли 2009 20:11
***Системата не била променена!Че сега, след като разрешиха на езиковите гимназии да правят по колкото си искат паралелки и да се преподават всякакви езици, куцо кьораво и сакато влиза там, стига да изкара тройка.
Колкото до изпитната система, хайде няколко факта-едно време всяка гимназия си правеше свои изпити, на свои дати, а класирането беше само за съответната гимназия.Който искаше да кандидатства на повече места си държеше всичките изпити по няколко пъти.Това централно класиране за всички гимназии, което се прави сега ако не е промяна!!!Колкото до частните уроци-имаше ги.Ама имаше и много деца, които си влизаха, и то в най-елитните училища, без никакви частни уроци.Да не говорим, че покрай заучаването на теми доста тиквеници се научиха да съставят свързан текст.Я погледнете тазгодишните преразкази!То стига да видите какви бяха критериите за оценяване и ще разберете за какво иде реч...Просто едно време елитните гимназии наистина бяха такива!

Редактирано от - sybil на 04/7/2009 г/ 21:07:50

04 Юли 2009 21:44
започнах частно с немския в пети клас.през ваканциите 2 пъти седмично уроци при студент немска филология, син на народен враг.той ми подари оригинален немски буквар, с картинки, изпипан, както само ония могат, и мечтата по тая приказна страна сама цъфна в моя двор.в немската в класа бяхме 21, с една германка, дъщеря на учителя ни по биология, която започна с нас подготвото и завърши с българска диплома.с нея съм стоял 5 години на един чин.в класа всички до един бяхме деца на прости хора.моят баща беше шивач, а майка ми обща работничка.в съседния клас, имахме един, син на големец, който ни викаше бауери (селяни), но беше силен ученик и не му забелязвахме.учителите по немски, физика, химия, география и история ни бяха немци.подготвителният клас е мъка, пот, хамалски труд.той е основата на къщата.двама не издържаха и се отказаха.не можаха да прескочат прага.на 60 години пристигнах в германия, като лекар, и минах апробацията от воле.получих право да упражнявам докторлъка в цяла германия.накрая ме питаха, какво училище съм завършил:казах на хер нюсер, на хер хайдигер, на хер тишлер, на фрау райнелт, на хер опелт, на хер берлингер.езикова гимназия без чуждите учители не е езикова.моят син мина по моя път в същото училище:имаха в подготво само една германка по езика.пестенето за този лукс вече си личи:няма никакви надежди да се доближим до швейцарско.с бащи, които къщи зидат и нямат време от покрива да хвърлят един поглед на света, нещата са станали безнадеждни.ум, ум му тттрябва на българина, другото го има в изобилие.
04 Юли 2009 21:48
Никакво кандидатстване! Я каща правим, ти по София че ми учиш

*
Жалко, че авторката е имала такъв баща. И моето семейство не е имало много пари, но образованието винаги е било приоритет. Вярно, че дядо ми си отиде в старата къща на село, защото всичките си пари ги даваше на нас. Но за него приоротет бяха децата му, не къщата.
*
Имам един съученик от английската, който беше от село от бедно семейство. Майка му беше разведена, две деца, никакава помощ от никого. И той и сестра му завършиха английската в града, после висше образование. Сега май взема към 5К евро в София.
*
Толкова за образованието.
04 Юли 2009 22:47
Авторката на статията я е писала по-скоро емоционално, отколкото професионално. От ученето на чуждия език преди 8 клас почти няма полза, много малко деца го научават добреи се отзита само дейност. Така че подготвителният клас е абсолютно задължителен. Друг е въпросът, че повечето т.нар. елитни гимназии почиват на стара слава и вече не са това, което бяха преди време.
04 Юли 2009 22:52
Авторката на статията я е писала по-скоро емоционално, отколкото професионално. От ученето на чуждия език преди 8 клас почти няма полза, много малко деца го научават добре и се отчита само дейност. Така че подготвителният клас е абсолютно задължителен. Друг е въпросът, че повечето т.нар. елитни гимназии почиват на стара слава и вече не са това, което бяха преди време. Ако за тях няма и приемен изпит, то нивото им съвсем ще падне.
04 Юли 2009 23:20
Аман бе споменава, че тъй-нареченото ранно чуждоезиково обучение дава келнерски език. Аз пък ще ви дам пример с някои университети у нас/няма да споменавам имена/, където има специалност приложна лингвистика - в нея се кандидатства с някой от основните западни езици като първи /английски, френски, немски/ и допълнително се учат съответните втори езици. Там кандидатстват деца с езикови гимназии. Малката ми дъщеря учи точно такава специалност та още първата година беше възмутена и ми казва - мамо, така не се учи чужд език. Имаше предвид втория си език, който започва от пълна нула. И досега не може да каже, че го знае, мъчи се с изпитите и сигурно съжалява, че не е записала чиста филология по езика, който учеше в гимназията /в случая английски/. Та и вузовете ни не могат да научат някого на чужд език. Неслучайно във филологиите ходят деца с езикови гимназии, или живели в чужбина. Подготвителната година в езиковите гимназии просто е незаменима, факт.
04 Юли 2009 23:45
българино в щатите:защо *приоритет*, обясни ми го човешки, за да те разбера:кое те кара да умъртвяваш един прекрасен език.само недей да си мислиш, че искам самоцелно да се заяждам.с какво слогът ти става по-добър и по- смислен с тая чуждица.с какво по- тежкарей изказа.или по-умно ще изглежда.нямаме ли за нея един куп наши съдържателни думи.питам добронамерено.почва да ми се гади от хора, които ми говорят шизофренно:оферти, дестинации, промоции, хабитати, ексклузивно, иновации, дебати, реплики, електорати, реализирам, сертификати.да не продължавам:какво остана от бг езика.не искам да се карам.свят ми се вие, че се отказваме от един невероятен език.ако така сме я подкарали, да ебем майката на майчиния си език, няма смисъл да се тешим и да разговаряме за каквито и да е така наречени български въпроси.опооооооооооооооооооооооооооооооо ооооооооооооооооонирайте ме
05 Юли 2009 00:25
И аз не съм съгласна с авторката. Езиковите гимназии са огромна ценност на нашата образователна система. Не само че в тях се научава език, но и се създава една конкурентна (и интелигентна!) среда.

Колкото до това как точно трябва да се влиза в елитните гимназии, езикови и математически, изпити трябва да има несъмнено. Вярно е, че стресът е голям, но не виждам друг начин да се направи нужното отсяване. Ако има, бих го чула и приела с радост, но да не бъде от оценките в училище, защото те НЕ са меродавни и не могат да бъдат сравнявани, както някой вече спомена.
Прочетох мнения, че за математическите гимназии не трябвало да има изпит по БЕЛ. Ами по същата логика не трябва да има изпит по математика за езиковите. За какво им е на децата, които искат да учат чужд език, да се справят с математиката? Освен това тя е много по-голям проблем, което се доказва от статистиките от провежданите изпити в последните години. Изпитът по БЕЛ не е труден и едно средно интелигентно дете може да го вземе с добра (над 4) и даже много добра оценка, ако се е подготвило поне малко. В същото време, по математика средната оценка е 3.76.

Проблемът с уроците си остава, но не си заслужава заради него да се премахнат специализираните гимназии. На изпита никой не те пита дали си ходил на уроци или не. Ако искаш да се подготвиш, можеш да си купиш помагала и да се пробваш и сам. Имам такива познати! Естествено, важно е и да има кой да ти помогне, но така е винаги.

Друг е вече въпросът колко елитни са тези училища наистина. Определено има много какво да се направи в тази насока. Но това е друга тема =)
05 Юли 2009 00:51
"Eзикова гимназия" не винаги е синоним на елитна гимназия с езиково обучение. Няма как да бъде след като завършилите например ...ката английска гимназия си вадят като нова дума always. Затова SS абсолютно точно е казала -
Силата и елитността нанякои (не само) езиковите гимназии беше не толкова в това, че се учат езици, а в това, че всичко се преподаваше блестящо и се учеше по много и здраво.
05 Юли 2009 06:29
hamalin, ти на театър обичаш ли да ходиш? Или на симфоничен концерт?
*
В популярните езикови публикации у нас по това време се предлагаше от надъхани с шовинизъм пуристи да бъдат отстранени и заменени с несръчно изковани заместници (най-често неуместни калки) такива установени думи, вкоренени в международната и нашата най-широка употреба, като астрономия — предлагаше се вместо нея звездознание; аудитория — слушалня, слушателство; афект — възбуденост; бас — мъжки нисък глас; библиотека — книговищница; биология — животознание; литература — писменост, книжовност; капитал — главница; каруца — конска кола; клиника — частна болница; критика — преценка; мускул — мишца; нация — народ; симфония — съзвучие; таблица — списък; шампион — борец; школа — училище; филология — езикознание, любословие; хигиена — здравословие и др.

05 Юли 2009 08:19
винаги има тъпоумни оправдания.питам как е на български реализирам и приоритет.нека да не отиваме на глупави приказки за пуристи.на бг реализирам как е.бг езика вече е едно шизофренно есперанто.не съществува такъв език.нека да не си го въобразяваме.аз се реализирах, казва вече бебето, вместо аз се осъществих.когато дойдат китайците ще бъде:аз се чунчанчунках.не става дума за пуризъм.никога не съм бил против чуждиците, но стана така, че бг думите са ни вече гостенки.това, което беше бг език отдавна е подменено.сигурно и за опонент няма бг дума.е тагова оооооооооооооооооооопонирай до сабалянка.затова вече ме е срам , че съм се раждал българин.затова пиша без главни букви, ще се откажа и от запетайките и точките.българете сте глупави.наскачайте ми чинчанчунковци и драсниклечкокибритковци, щото сте много ексклузивни.точка и казах, както вика параграфа.не искам да се карам с никого.щом сте решили така да реализирате българското, не плачете че тука след 50 години ще бъде турско.излишно е при това положение на човек да му е мъка.точка.непробеваеми сте с този дискурс.
05 Юли 2009 08:21
Ако написаното от Зоя Тодорова се постави в контекста на актуалната обстановка, а тя е кампанията за записване на ученици след 7-ми клас в профилираните гимназии (не ми се иска да вярвам, че е предизборната), нещата придобиват и малко по-друго значение. В условията на делегирани бюджети училищата водят не съвсем почтена война за ученици. Съгласете се, че едно СОУ в Свищов няма големи шансове да задържи добрите си ученици си след 7-ми клас. Прибавете към това и директивите на директорите всички учители да се борят за работните си места и ... конкуренцията ... започва да заприличва на партийната. Въпросът обаче е: Редно ли е да се влияе по такъв начин върху децата и родителите - чрез отричане на една доказана система? Ако някой иска да владее писмено и говоримо чужд език, то ясно е, че трябва да премине през "подгответо", всичко друго е е поназнайване на езика и това е признато и от чужди експерти. Не работи ефективно и т.нар. "усилено изучаване на чужд език", което може да бъде открито в почти всички профилирани гимназии като добавка към профила.
Поради всичко това, мисля си, дискомфортът идва не толкова от пропуснатите възможности навремето, а от чисто егоистичен настоящ интерес. Ефектните вестникарски заглавия не навсякъде ще минат, разбира се, ама в едно малко градче провинциалното мислене си е жилаво и ако е подплатено с двойка на изпит, може да намери успокоение в горната статия.
Такива ми ти работи - образователни.
05 Юли 2009 08:25
американецо в бг:а знаеш ли как са на немски тези думи, които си ми изредил.как е на немски ръчна топка, как е мобилен телефон, как е:...
питам без раздразнение вече.
05 Юли 2009 08:57
hamalin, не виждам смисъл да споря с теб. Аз не съм литератор (или както се казва там на български), но не виждам нищо лошо в думата "приоритет". Мисля даже, че я има в тълковния речник. Можех и да кажа "предимство". Немски не знам.
*
За правоговор, правопис и литература спори с Calina Malina, тя ще ти е по-достоен опонент. Моля за извинение - противник.
05 Юли 2009 09:07
Тц, аз не се противя за правопис..., освен ако не е грубо неграмотно.
05 Юли 2009 09:31
А нещо да кажеш за чуждите думи в българския език? Как да ги изчистим?
05 Юли 2009 09:35
Ами не знам дали чистка може да помогне. Според мен само книжките помагат - повече книжки, та ако ще и насила.
05 Юли 2009 09:50
Я кажи кои са тези книжки дето няма чужди думи?
05 Юли 2009 10:23
Ами идиота ражда идиот и така нататък.Грешката ви е че мислите че е виновна системата, апроблема винаги е в хората.
05 Юли 2009 11:03
len "Аман бе споменава, че тъй-нареченото ранно чуждоезиково обучение дава келнерски език. Аз пък ще ви дам пример с някои университети у нас/няма да споменавам имена/, където има специалност приложна лингвистика - в нея се кандидатства с някой от основните западни езици като първи /английски, френски, немски/ и допълнително се учат съответните втори езици. Там кандидатстват деца с езикови гимназии...."

len, може би трябваше да спомена и това, че едно от образованията ми е филологическо. Мога с чиста съвест да кажа, че за мен (установено практически, както се казва на собствен гръб) най-ефективната система за НАУЧАВАНЕ на език, а не за получаване на сравнително солидна ТЕОРЕТИЧНА подготовка по езикознание и т.н., е системата за езиково обучение в езиковите гимназии, така както повечето от пишещите тук я знаем. Навремето един от нашите преподаватели (немец) ни каза следното: "За да твърдите, че знаете даден език, трябва ДА СЪНУВАТЕ НА НЕГО." Може да звучи като хипербола, но е истина. Аз "просънувах" на немски в 9-ти клас. В подготвителен клас имахме по 7 часа немски на ден - 4 в основната смяна (А учителя - 3 и 1 час фонетика при немски учител) и 3 часа самоподготовка (С учителя). Така и само така може да се научи език. Това е положението! А филологията.... Ако не е по езика, който е изучаван в езикова гимназия преди това, трудно може да ти даде същото ниво на ПРАКТИЧЕСКО ВЛАДЕЕНЕ, като ЕГ (казвам го пак от личен опит). Изказвам лично мнение, с което не искам да засягам преподаватели и студенти в различни филологически факултети. Просто там програмата е по-различна и с по-друга насоченост.[/b]
05 Юли 2009 11:11
По принцип няма начин да се изкоренят чуждиците. Няма език без чуждици.
05 Юли 2009 11:19
подгответо е основата! после всички предмети на съответния език. така се научава както трябва.
един пример - от много години живея в австрия. изкарах второ висше тук, без приравнителни от българия, работя на немски години наред.... все пак английският ми е по-добър защото го учих както трябва в езикова.
тая статия е нелепа, ама поне си спомних хубавите години от гимназията
05 Юли 2009 11:23
Бре, бре, колко набори във форума...
Брей, колко комплекси...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД