Бившият зам.-министър на вътрешните работи Раиф Мустафа е новият шлагер от албума с успехи на ДАНС, което не му пречи да хапва и пийва по празненства, на които присъстват и Станишев, и Първанов. |
много шум за нищо
Защото равносметката вече е печална. Иван Леков бе оправдан от съда. Нещата около Мария Мургина и Мариус Цаков са в девета глуха, въпреки че и от ДАНС, и от прокуратурата твърдят, че всичко е заковано. За Раиф Мустафа пък изобщо да не говорим. Той се размина с ареста, въпреки че обвиненият заедно с него бизнесмен Росен Маринов е зад решетките. Мустафа брои 10 000 лева. И докато разследващите обясняваха, че е играл основна роля в подготовката на корупционна сделка с Изпълнителната агенция "Рибарство и аквакултури" (ИАРА), той се оказа на рожден ден на бившия вътрешен министър Румен Петков. При това в компанията и на президента, и на премиера Станишев.
Двойният стандарт за двамата, посочени за корумпирани, бе обяснен от държавното обвинение с това, че Раиф не можел да повлияе на досъдебното производство. Но как, когато той необезпокояван хапва и пийва в компанията на половината държавен и политически елит?
Истина е, че всеки е невинен до доказване на противното. Но когато някой е обвинен за организирането на подкуп от 100 000 лв., докато заема един от възловите постове в държавата, поне от кумова срама прокуратурата можеше да поиска задържането му под стража. Още повече когато се твърди, че има всякакви доказателства - показания, специални разузнавателни средства... Тогава би трябвало да се приеме, че обвинителният акт ще е готов скоро, ще има бърз процес и евентуална присъда. Или може би нещата ще се развият както обикновено? Вече се чува, че записът на разговора между бизнесмена и изнудвания не бил качествен. Ще има разтакаване и обясняване, че случаят е сложен. Накрая делото я влезе в съдебна зала, я не.
Да се прехвърлим на историята с Мургина
Какво ли не се твърдеше и от прокуратурата, и от службите. А черно на бяло няма нищо. Дори уж сигурният случай с Цаков не е в съда. Даже обвинението срещу него бе променено от подкуп в измама, защото почти всички свидетели тръгнаха да се отказват от показанията си.
Преди няколко седмици ДАНС се отчете, като обяви, че е предоставила на съдебната власт материали за повече от 380 случая. Статистическият отчет включваше също пресечена престъпна дейност на 405 души. Информираха ни за образувани над 170 досъдебни производства и за 10 осъдителни присъди. Като оставим настрана, че никога цифрите не могат да ни убедят в какъвто и да е успех, е достатъчно шумните случаи да се окажат фойерверки, за да бъде заличено всичко.
Агенцията се използва много повече като отдушник за общественото и политическото напрежение, отколкото като ефикасен механизъм срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи. От време на време тя е ползвана и да почисти един или друг - съмнителни капитали се оказват чисти, странно придобити имоти излизат законни и т.н.
Очакванията са твърде големи и ДАНС ще трябва наистина да се поразмърда, ако иска да оцелее.
Включително и да каже защо прокуратурата и съдът не довършват работата, когато тя отчита за свършена. И да говори с имена. В противен случай ще стане жертва и на собствената си тайнственост, и на българската Темида.
КАРЕ
Вижданията на новото правителство за ДАНС са неясни
Преди няколко месеца Бойко Борисов даде да се разбере, че ДАНС може да бъде закрита, ако той дойде на власт. Тогава тезата беше, че има дублиране между няколко служби, както и това, че те смятат да възстановят самостоятелния статут на дирекция "Борба с организираната престъпност". Последната бе полузакрита и вкарана като малка структура в рамките на националната полиция. После обаче от ГЕРБ дадоха заден и обявиха, че може би няма да стигне до закриване, а само до изчистване на правомощията на агенцията. Дни преди 5 юли лидерът на партията Бойко Борисов обяви, че след вота ДАНС и другите служби ще бъдат извикани с папките, за да кажат какво са правили и направили срещу търговията с вота.
ДАНС беше създадена със специален закон и започна да работи от 1 януари 2008 г. Тя беше оглавена от Петко Сертов, който преди това бе съветник на досегашния премиер Станишев. Според закона агенцията се ръководи от председател, който се назначава с указ на президента по предложение на Министерския съвет за срок 5 години. Агенцията има и двама зам.-председатели. Те се определят с решение на МС по предложения на шефа на агенцията и също имат мандат от 5 години.
Пълномощията на председателя и на зам.-председателя се прекратяват предсрочно само при няколко основания: по тяхно искане; при навършване на 65-годишна възраст; при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 6 месеца; при несъвместимост с някои изисквания - например, ако е член на политическа партия, ако има фирма, ако няма достъп до най-високо ниво на секретност и др; при тежко нарушение на служебните задължения; при влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.