:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,242
Активни 437
Страници 8,145
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Спорният чар на бъдещето

Видях по нещо от следизборните изказвания на политическите лидери и ми стана забавно. Всички волю-неволю влязоха в ролята на прогностици и футуролози, и метнаха по някой поглед напред. Бойко Борисов каза да не чакаме чудеса през следващите 5-6 месеца, (чунким трябва да отворим торбата, за да се посипят те в нея по-сетне), Станишев заяви, че се опасява от реваншизъм, а Доган рече, че не е оптимист.

Както виждате, не много бодри обобщения; бодрите по принцип се правят преди избори... Но дотук с темата избори, тя и без това не липсва тези дни околовръст.



Бъдещето е голяма риба,



ако имаше как да я уловим днес, би била всички рекорди на щастието. Тя - дяволицата - показва само на избрани по някоя люспа; а когато влезе в чиниите на всички, изведнъж става малка и костелива каракуда - става настояще...

Има един парк край френския град Поатие, "Футуроскоп" се казва. Пълен е, по замисъл, с технологии от бъдещето, и иска да ни покаже в какъв свят ще живеем. Не е лош за неделна разходка със семейството, но бъдещето така стремително заобикаля нашите представи за него, че на парка му се налага да харчи огромни пари, за да е в тон със замисъла. Въпреки това изостава. Понеже залага на образите, а те значат кино, 3D-то там е основен атракцион. Но 3D-то нахлу и в Бангладеш, а Футуроскопът заложи на идеята да угоди на всички. Там не показват неща, които могат да обидят когото и да било. То е част от етическата (па и търговска) концепция на парка. В резултат не е много интересно - карнавали, африкански ритми, етноекзотики.



Без конфликт шоу няма,



така е при човеците. Край Поатие преди близо 13 века християнският свят спря арабите, които атакуваха Европа от юг. Франките начело с Карл Мартел разбили войските на Умаядския халифат, водени от Абд ал Рахман. (Че може ли да победиш и завоюваш бъдещето, ако се казваш Абд ал?).

Битката е прочута с това, че тежката кавалерия на Абд ал не успяла да срази пехотата на Мартел, почти прецедент. Мартел избрал за боя поле, осеяно с чести дървета. Освен това пратил отряди да всеят паника в обоза на арабите; сред войските на Абд ал се пръснал слух, че ще им свият вече заграбената плячка. Те хукнали да я спасяват и победата им отишла зян. Извод (моля да не свързва с изборните резултати) - ако те е грижа главно за награбената плячка, може да зяносаш и халифата.

"Много сте сиромашки, бе дедо" - рекох на един старец, когото видях оня ден в селски хоремаг да връща две бирени шишета и едно лимонадено - от онези старите, с капачка с гумичка отгоре, което кръчмарят не рачеше да приеме. От кой килер беше изровил последното не знам. (Те струват нещо само при колекционерите вече).

"Да те не е стра (там презират звука "х"), че сме ние сиромашки. Да те е стра, кога осиромашеят богатите. Тогай ще има война." - рече въпросният дедо Цано. Надявам се - лош пророк.



У всекиго дреме селянин - специалист

по разни прогнози. Например: есенен лист

щом падне с лице надолу, то суша вещае.

Щом заговори Съдбата, Оракулът няма глас.

Законът е такъв - броен ви е всеки час.

Изобщо остават ви малко дни. Това е.*



Поетите са сред тези, които заедно с борсовите агенти най-обичат да заничат в бъдещето. Едни от тях дори го бяха вкарали, бъдещето де, в своя "изъм" - Маринети. В поема за обсадата на Одрин той пише: "Българите са прави да презират Европа пацифистка страхлива дипломатична..." Нарича ни "...жизнена раса без понятие от култа към мъртъвците". Маринети прати на ямболския футурист Кирил Кръстев нишан и манифести, а по-късно, от твърде страстно заничане в бъдещето вероятно, стана страстен адепт на режима на Мусолини.

И Маяковски беше футурист, после стана певец на болшевизма, после се самоуби. Най-футуристичните му прогнози не се оправдаха, например тази за бъдещото всемогъщество на съветския паспорт. Не се оправда и най-яркото пророчество на най-верния поклонник на Маяковски в България - Пеньо Пенев. "Нашите хора вий нямате - свободните хора на свободния труд!" - завъртя назидателно пръст Пеньо под носа на буржоазния свят. После също се самоуби, като преди да се нагълта с луминал в Димитровград през 1957-а, написа на портрета на Маяковски, с който не се разделяше:

"Сбогом. Идвам при теб, мой бог."

С такава преданост към духа на идола съм се сблъсквал само в Русия. Една девойка-литераторка, към която за кратко имах аспирации, ми заяви: "Ти си ми близък, но истински обичам само Маяковски." Че той е умрял, възкликнах аз, преди да прочета в прекалено концентрирания й поглед, че най-трудно се бори мъртъв съперник. (Страстта й по-късно достигна клинични измерения. За съжаление, когато я излекуваха, стана скучна, вяла, огромна). Вълна от самоубийства мина през Русия след самоубийството на Сергей Есенин, последваха го главно дами. Такава вълна заля и САЩ тези дни, след кончината на Джако. Само при големите нации има такива патологии, как си представяте при нас такова нещо - нали сме "жизнена раса без понятие за култа към мъртъвците"... Изобщо при нашите класици погледът в бъдещето не е кой знае колко силен. Ето, Вазов с комай единствената си фантастика разказа "Последния ден на XX век": "...той хвърли поглед назад въз безкрайната с 350-хилядното си население столица... Няколко шопа из пътя, облечени чисто и спретнато, с лица здрави, умни и вчеловечени, както бяха всичките сега, привлякоха вниманието му..."

Писано преди 110 години... А вчеловечването си остава най-утопичният блян.

------

* Йосиф Бродски - "Примечания папаротника" - преводът мой.

(Б. Л.)
28
4403
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
06 Юли 2009 22:45
Това с вчеловечените шопи си е чиста утопия.
Отсекаде.
06 Юли 2009 22:52
Уф, по анкетата до статията ма сърбят ме ръцете да натисна Търсене на отговорност от министри за корупция, въпреки че здравият разум ме кове да натисна Вдигане на доходите и увеличаване на работните места.
Майната му на здравия разум.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
06 Юли 2009 23:25
Щом и Ламбовски се притеснява да прогнозира ("бабува" ), какво бъдеще чака България през сл. 4 години, значи е сериозна работата... Но да е умерен човек в такива преходни моменти не е лошо; по-скоро е признак на опредлена мъдрост на база житейски опит.

Редактирано от - Mars Attack на 06/7/2009 г/ 23:25:32

06 Юли 2009 23:33

Мдам, приятен текст, доста научих от него.
07 Юли 2009 00:04
...с лица здрави, умни и вчеловечени, както бяха всичките сега...



Българинът Иван Вазов е и си остава най-народният... И в мечтата и вярата.

07 Юли 2009 00:05
...Това с вчеловечването не ви е "Да си сменим чипа" с прозрачен силиконов от Хонг Конг!

Редактирано от - Шломо З. на 07/7/2009 г/ 00:06:55

07 Юли 2009 02:17
Зя любителите на аналогии между исторически събития: Истина е, че Шарл Мартел, майордом на краля на франките, е останал в историята с победата си над сарацинския емир Абд ел Рахман в битката при Поатие през 732. Дори се смята, че прозвището Мартел (от марто - чук) му е дадено точно след тази битка . Но това съвсем не означава, че той е успял да се справи окончателно с арабите. Войните с тях са се водили в продължение на години с променлив успех, като често на страната на сарацините са участвали и бургундски сеньори Всъщност арабите са изгонени от територията на днешна Франция едва в края на 10 век. Много по-важно е, че след битката при Поатие популярността ма Шарл Мартел станала толкова голяма, че фактически той поел управлението на Франкската държава и крал Тиери, който го е назначил на поста майордом, останал в сянка. С което на практика е бил поставен и краят на династията на Меровингите.
07 Юли 2009 07:40
селяндурщината ни няма да се затрие.кирил христов е писал, че българете нямаме страх и не уважаваме смъртта.когато това стане, ако един ден ни се случи, ще имаме бленуваните хоризонти.
07 Юли 2009 08:25
Хубав текст.
07 Юли 2009 09:30
Битката е прочута с това, че тежката кавалерия на Абд ал не успяла да срази пехотата на Мартел, почти прецедент.

Ба, прецедент. Дисциплинираната пехотна формация, въоръжена с пики и достатъчно стрелци която не разкъсва строя пред връхлитащата кавалерия е кура магика за всякаква номадска сган тагадъкаща на коне, камили и дори слонове. Особено ако на кавалерията и липсва военна дисциплина, какъвто е бил случая. Примери колкото щете: от гръцките фаланги, през римските манипули, византийската пехота, испанските терци та чак до британското каре от "червенодрешковци". Кавалерията е перфектен инструмент за атаки във фланг и тил, действия срещу комуникациите, преследване на победения противник, рейдове в тила и т.н. Това обаче за което не е перфектен инструмент е точно челната атака срещу пехотна формация настръхнала от пики. Изключенията са малко - едните са средновековните рицари, които обаче се бият в чисто пехотна формация - фаланга, ако ще да са на коне. Другите са нашите предшественици от степите, където се изпедепцва занаята на тежката кавалерия, т.н. „катафрактарии” са патент на степите, ако ще името да е гръцко. Също от степите идва и другата кавалерийска тактика - нескончаемите атаки на конни стрелци, обикалящи около пехотната формация и засипващи я със стрели, докато противника се деморализира и побегне, че да почне клането. И за двете кавалерийски тактики обаче има лекарство - дисциплина, способност да се извършват сложни маневри и отряд пеши стрелци за поддръжка. Естествено и избора на подходящ терен на който кавалерията няма пространство за маневриране също е важен момент.
Статията иначе си екстра, но може би трябваше да се спомене че горе-долу по същото време един възчерен номадски кан поема ролята на Шарл Мартел за византийците, при това с точно противоположна тактика - дисциплинирана тежка конница срещу пехотна тълпа от ягмаджии. За кан Тервел става въпрос.
07 Юли 2009 09:39
Ах, аналогиите...

Благодаря на автора за смелостта на ума.






07 Юли 2009 10:10
Прекрасно е, че българинът няма страх от смъртта и не познава култа към мъртвите. Гледах пиесата на Димитре Динев - Онова деликатно нещо, душата... Невероятна, жизнена, дълбоко човечна и магична едновременно... Не знам дали от траките е останала у нас тая сила и смелост, да приемеш съдбата и да празнуваш дори когато те боли...Баща ми почина наскоро и бях на софийските гробища...и душата ми се освободи от страха и мъката, защото видях как младежи пееха и празнуваха на гроба на загиналия си приятел... не искат да признаят, че не е вече с тях... Смъртта е на висше утвърждаване на Живота...
07 Юли 2009 12:53

[/quote]
ако те е грижа главно за награбената плячка, може да зяносаш и халифата.


Да видим дали нашия си е зяносал халифатчето у БГто

07 Юли 2009 12:57
товаришМаузер ме е изпреварил


светогледа на всеки народ и култура е себецентричен, и докато цяла Европа знае за Шарл Мартел едва ли са много тези дето са чували за (византийско-)българския успех в спирането на арабско нашествие през балканите. изобщо запада открай време приема за даденост това как източноевропейските народи са им служили за заслон от могъщите източни империи (арабска, османска, монголска и т.н.), което дава възможност на самите европейци векове наред необезспокоявани от външна заплаха да се бият с тежки тъпи предмети по главите, докато се очовечат, и дойде времето когато набират сила и чрез великите гвеографски открития стават господари на света. вместо благодарност получаваме презрение и пренебрежение, затова че сме смесена гранична порода между две цивилизации, но биологията и историята учат - една добра кръстоска има много по-добри шансове да оцелее в разнообразни условия от една чиста порода приспособена само към един тип среда и начин на живот. bacilicus bulgaricus завинаги!




Редактирано от - Pavlik Morozov на 07/7/2009 г/ 13:01:23

07 Юли 2009 13:41
Битката е прочута с това, че тежката кавалерия на Абд ал не успяла да срази пехотата на Мартел, почти прецедент.

Ба, прецедент - казва товарищ Маузер, с когото този път не мога да не се съглася.


Като имам предвид Желязната Брезнишка дивизия. Винаги държана в резерв и използвана там, където има опасност фронта да се пропука. Още през Първата световна война започва да става ясно, че идва краят на кавалерията. На Добруджанския фронт се появява прочутата казашка кавалерия, като срещу нея в окопите е все още не толкова известната Брезнишка дивизия. Кавалерията провежда класическата Брусиловска атака с извадените пики, сабите , свирките и виковете на кавалеристите, от които противника обикновено не издържа и хуква да бяга. Но не и нашите шопи, които залегнали в окопите оставят кавалерията да ги подмине, след това вадят манлихерите и картечниците - и в гръб! Поражението, макар и останало някак си незабелязано, е било пълно и впоследствие е било дълбоко анализирано от руския генерален щаб.
07 Юли 2009 14:17
И Маяковски беше футурист, после стана певец на болшевизма, после се самоуби. Най-футуристичните му прогнози не се оправдаха, например тази за бъдещото всемогъщество на съветския паспорт. Не се оправда и най-яркото пророчество на най-верния поклонник на Маяковски в България - Пеньо Пенев. "Нашите хора вий нямате - свободните хора на свободния труд!" - завъртя назидателно пръст Пеньо под носа на буржоазния свят. После също се самоуби, като преди да се нагълта с луминал в Димитровград през 1957-а, написа на портрета на Маяковски, с който не се разделяше:
"Сбогом. Идвам при теб, мой бог."

Маяковски - него света ги помни, а тези дето му дават оценки, знае ли ги някой?
А Пеньо Пенев е българския вариант.
07 Юли 2009 14:47
Нявава като стил на ДИ, но пък този път се е получило доста добре.
07 Юли 2009 22:21
07 Юли 2009 23:13
А бе съчинението на Бойко е добро, ама има некои фактологични неточности.
Значи, стихотворението на Маяковски "Стихи о советском паспорте" изобщо не е за бъдещото всемогъщество на съветския паспорт, a за реакцията (физиономиите) на граничните чиновници, когато виждат за пръв път съветски паспорт, и за гордостта на поета (уви, краткотрайна), че е притежател на такова тескере.
И Пеньо Пенев не се е нагълтал с луминал, а с веронал.
И Сергей Есенин не се е самоубил, а са го самоубили. Даже неотдавна и руски филм показаха на тази тема по телевизията.

Редактирано от - Даскал Цеко на 07/7/2009 г/ 23:16:59

07 Юли 2009 23:22
Браво, Даскале! Аргумент из научни изследвания за Есенин:


Даже неотдавна и руски филм показаха на тази тема...



Абе ти да не си alias на Бенедикта?
07 Юли 2009 23:29
...И, Цеко, да беше си припомнил, преди да шляпнеш - "самоубили са го", това/:


Натиснете тук


Даскале! Ти жизнерадостно отнемаш правото на последно собствено решение в живота Някому, за да са ти непременно криви комуняките... Не се ли усещаш какво правиш?

07 Юли 2009 23:39
...И Едгар По ли са го докарали до алкохолизъм комуняки?


...А какво за утре-другиден го дават времето по телевизията?

07 Юли 2009 23:59
Аргумент из научни изследвания за Есенин


Шоломо, ако чакаш да видиш научни изследвания за Есенин в "Journal of Applied Physics, скоро няма да дочакаш.
ПП: А бе ти хитрееш ли, или само се опитваш? Щото нещо не си личи основната ти идея.
08 Юли 2009 00:02
Щоломо, какви комуняки, какви капиталяки са те патили, бв?!
Я вземи един лексотан и оди да се наспиш.
08 Юли 2009 00:10

И Сергей Есенин не се е самоубил, а са го самоубили. Даже неотдавна и руски филм показаха на тази тема по телевизията.



Виж си стойността на аргументацията бръснаро-фризьорска: "...са го самоубили... Даже... филм показаха..."


Къде тука бъркаш Науката физика, бръснар?


ПП. А комунящината винаги ти напира изпод мрънкянията. Не си единствен. Само лееко по-недоизказан.


08 Юли 2009 05:28
Преди стотина години българите били "жизена раса", а сега гласуват за една тъпа мутра.
08 Юли 2009 07:14
Поздравления за автора ! Чудесно написано !

Редактирано от - Miranda на 08/7/2009 г/ 07:14:27

09 Юли 2009 15:24
За автора: А за общата ни национална минало-настоящо-бъдащност: След всеки избор получаваме каквото заслужаваме: стадото - пастир; ятото - орел.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД