Не е лесно да си сив кардинал в наши дни. Ришельо например не е трябвало да се разправя с разярени партийни "другари", а покровителят му - да се отчита на конгрес. Де да имаха такъв късмет и съветниците на Станишев, които от няколко месеца бунят редиците на социалистите, а днес ще трябва да чуят нелицеприятни неща за себе си и на пленума на БСП.
Общо четирима са хората от най-тесния кръг на премиера, които ще са в центъра на дискусиите - Азер Меликов, Росен Карадимов, Драгомир Стойнев и Кирил Добрев. Последните двама сега са депутати от левицата. Карадимов се провали безславно като кандидат-депутат в Добрич, а Азер Меликов веднага след изборната загуба замина за Лондон, откъдето всеки ден пуска снимки в профила си във "Фейсбук".
Няколко фигури в БСП вече дадоха знак, че ще искат обяснение за действията на този кръжец. Румен Петков и Румен Овчаров показаха дипломатично недоволство в серия свои интервюта, а чепатата Татяна Дончева направо назова нещата с истинските им имена: "Със съветниците на премиера са свързани едни сделки, които тепърва има да се диплят - сделките с Ирен Кръстева, определени заменки, парцели и т.н." Тя директно обвини Станишев, че най-голямата му грешка е, че е обвързал БСП с ДПС не само политически, но и икономически - с общи бизнеси, общи начинания, общи обръчи от фирми. Намекна, че БСП участва и в медийната експанзия на ДПС. Дори президентът Георги Първанов изригна срещу премиерските съветници, макар че лично лансира част от тях. Недоволството му обаче се съсредоточи в една област - участието им в бордове на държавни фирми.
Въпросът, който сега си задават всички, е
какво точно влияние върху премиера
е имал този кръжец и защо точно тези хора са сред "избраните". Според недоволните "очите и ушите" на премиера (по определението на самия Станишев) не само са формирали мнението му по всички управленски въпроси, но и са отговорни за едни от най-важните, тежки и грешни управленски решения. БСП се кани да попита защо някои от тях, които нямат нищо общо с партията, са били основните двигатели при реденето на листи, което доведе до драматични скандали и интриги, след като неясни кандидатури елиминираха стари кадри. И защо не министрите, а съветниците са играели ключова роля за повечето важни сделка.
Най-скандален, но и най-влиятелен от всички премиерски съветници се оказва Азер Меликов, чиято дружба със Станишев започва още когато двамата са в международния отдел на БСП. Името му нашумя покрай клипа и сайта срещу Бойко Борисов преди изборите. Но това е само върхът на айсберга. Точно Меликов е топлата връзка с израелската ПР фирма GCS, която прави кампанията на БСП за изборите. Той е и ключова фигура в още няколко сектора, където се въртят много пари и се събира огромна информация.
Най-известна в публичното пространство е ролята на Меликов като шеф на борда на "Информационно обслужване". Това е компанията, която не само брои гласовете на изборите, но и държи безценна база данни за гражданите и фирмите в страната. Тя поддържа националната информационна система "Делфи". Клиенти на фирмата са митниците, НАП, АДВ, както и почти всички министерства, включително военното и вътрешното. "Информационно обслужване" поддържа системи в областни и общински администрации, БНБ и ДСК, железниците, електроразпределителните дружества, ВиК и др. Фирмата държи два регистъра на Съдебната палата, обслужва системата за плащане на данъци през интернет. За миналата година отчете печалба от 3.5 млн. лв.
Меликов е наблюдавал отблизо изграждането на оптичната мрежа на държавната администрация НАМДА, която до последно запази под шапката на МС, макар че шефът на Държавната агенция за информационни технологии Пламен Вачков имаше сериозни апетити за нея. Лично Меликов се е занимавал и със сделката с новите паспорти с биометрични данни. Загубили фирми твърдят, че проектната документация е била направена така, че да бъдат елиминирани голяма част от сериозните участници. Меликов е член на Съвета за управление на проекта на Световната банка в българското здравеопазване и участва в съвет към МФ по управление на проекта "Краун Ейджънтс".
Най-щекотлив за голяма част от БСП обаче е въпросът
какви пари са дадени за предизборната кампания,
измислена от израелската фирма GCS. Всъщност той е част от една по-голяма болна тема - как точно се финансира БСП. Напрежението по темата се е покачило по време на предизборната кампания, когато голяма част от мажоритарните кандидати били принудени сами да набират спонсори за кампанията си. "Когато се свързахме с по-големите фирми в региона, научихме, че те вече са дарили доста пари на централата. А на нас ни казваха, че няма пари. Къде или по-точно за кого са отишли тези пари тогава?", попита един от участниците в кампанията.
Друг сериозен играч в политическия кабинет на премиера е Росен Карадимов. Макар че не е член на БСП, Станишев наложи бившия шеф на комсомола за мажоритарен кандидат на столетницата в Добрич. Заради извънкласните занимания на Карадимов
хората около Станишев си спечелиха прозвището - кръга "Голф".
Заедно със социолозите Кънчо Стойчев и Андрей Райчев Карадимов участва в управлението на сдружение "Голф клуб Блексийрама". Едноименен голф комплекс се изгражда между Балчик и Каварна. Именно Карадимов бе вдъхновител на идеята да бъде създадена държавна компания за голф, в която да бъдат вкарани апетитни терени. Идеята бе замразена, след като се стигна до обществен скандал. С името на Карадимов се свързва прокарването и на други имотни сделки и икономически проекти.
Карадимов е акционер и в консултантската фирма "Фидес Ай енд Кей", в която участват Димитър Йончев и Николай Слатински - бивши депутати и експерти по националната сигурност.
Поради особения статут на Карадимов - той е назначен за съветник на граждански договор, той не е длъжен да подава пред Сметната палата декларации нито за доходите си, нито за конфликт на интереси.
Икономическият съветник на Станишев Драгомир Стойнев също е поставен "на мушката". Малцина на "Позитано" 20 знаят как това момче е попаднало сред приближените на Станишев. Стойнев официално беше представен в МС при проблемите около сделката с канадската фирма "Дънди прешъс", когато държавата успя да се договори да стане акционер в добива на злато в Челопеч. Стойнев беше в работната група по преговорите с канадците. Занимаваше се и с "Кремиковци", както и с някои от големите енергийни проекти като "Набуко". Именно той се среща и с нашумелия с бомбастичните си изказвания Стефан Гамизов, когато американска компания прояви интерес към инвестиции в пенсионните фондове у нас.
Стойнев е завършил Сорбоната и е специализирал във френското училище за висши кадри и политици ЕНА. Работил е в дирекция "Стратегическо планиране и управление" на МС, а през 2006 и 2007 г. участва в писането на годишния икономически доклад на президента Георги Първанов. Затова и се смята за президентски кадър в екипа на премиера.
За президентски човек се смята и друг съветник на премиера, който обаче
успя да не се замеси в публични скандали
и така да се опази от гнева на социалистите - Валентин Радомирски, който също е бил в екипа на Първанов. Той е завършил ковачницата за елитни кадри - московския Институт за международни отношения. Работил е като пълномощен министър в Москва и като дипломат в Лондон. През 1999 г. започва да ръководи външнотърговската фирма на "Арсенал" АД - "Арсенал трейдинг". След като отива да работи за Станишев, предава компанията в ръцете на сина си - 28-годишния Момчил Радомирски. През 2007 г., по време на скандалите с Румен Овчаров и "Топлофикация-София", съветникът влезе в борда на директорите на "Булгаргаз холдинг".
Станишев понесе доста негативи и от съветите на португалката Мария Пинто. Тя бе доведена от бившия френски премиер Доминик дьо Вилпен. И нашумя най-вече с идеята си да се привлекат чужденци в управлението на страната, които да носят отговорност наравно с българските си колеги при неуспех при усвояването на еврофондовете. Инициативата хвърли в недоумение и чуждите посланици, и БСП и логично остана само на хартия. Пинто обаче маневрира на твърде ограничена територия и едва ли ще стане обект на критика на пленума на БСП днес.
Затова пък се очаква да има остри нападки срещу депутата Кирил Добрев, който
така и не успя да "презареди" кампанията на БСП
Именно негови са идеите за клипа с трамвая и ватмана Станишев, книжлето "Защото сме социалисти", представяно като лична авторска хрумка, и ферарито от гръмката кампания "Презареждане", оценена единодушно като нелепа. Добрев също е от лобито на президента, а сестра му Мариана е сред най-приближените хора на Първанов. Татяна Дончева дори прогнозира, че може да е един от кандидатите за лидер на БСП.
Основният проблем при съветниците е, че те имат много власт, а не носят никаква отговорност. Те са малко познати на обществото, почти нищо не се знае и за работата им. Интересна подробност е, че когато преди година "Сега" поиска справка от пресцентъра на кабинета за съветниците на Станишев, оттам ни бе предоставено само листче с двете им имена. Разпределението на ресорите им, дори датата, от която са назначени, се оказа класифицирана информация!
В книгата си "Политическото животно" един от най-авторитетните наблюдатели във Великобритания Джеръми Паксман, който от години наблюдава британската политика, стига до извода, че властта на премиера непрекъснато се увеличава, докато правата на членовете на кабинета трайно намаляват. И описва епидемията от "царчета", избухнала при Тони Блеър, който почти еднолично се е разпореждал в партията и държавата, "обкръжен от фаланги политически съветници". "Толкова много политически удобни, но неизбирани от никого личности получиха високи длъжности в правителството, че от Даунинг стрийт трябваше да разпространят схема, за да изяснят как точно функционира кабинетът на премиера", възмущава се Паксман. Паралелът между кабинета на Блеър и на Станишев сам се натрапва. И той не е от полза за обществото.
|
|