:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,826
Активни 297
Страници 6,391
За един ден 1,302,066
Седмицата

Ново правителство, удобни опозиции

Понеже сме легитимисти, нека не обсъждаме най-значимото, чак историческо събитие, което донесе тази седмица. Предложената структура на Министерския съвет и членовете на правителството на ГЕРБ все още не са утвърдени от парламента. Ето защо не си струва да се забавляваме с нововъведения от типа "Министерство на физическото възпитание и спорта", с пропуските за министър на държавната администрация и да гадаем какво се очаква от министър без портфейл с ресор "Българи в чужбина", но пък автор на "Българите-първите европейци" и "Десетте лъжи на македонизма". Идната седмица това ще направят парламентарните опозиции при гласуването, когато все пак мнозинството ще одобри предложенията на Бойко Борисов. Те вече джапат из локвите на безсилието с процедурни задевки, насмешки с неопитността на новите управляващи и принципни становища срещу сътрудници на ДС. Доста време това ще оправдава присъствието им в парламента. Естествено, наред със защитата или разграничаването от разставените из министерства, агенции и бордове техни кадри, които ще бъдат изметени или приобщени от новата власт. Това обаче е не само поради малочислието и естественото потискане от страна на мнозинството, а и заради политическото "обеззъбяване", което възможните опозиции сами си причиниха с всеядността си.





Най-силно това засяга БСП,



която иначе има претенции да представлява "масите". При ДПС тия претенции бездруго са размити от "консенсуалния характер" на елита му и етническия състав на електората. РЗС и "Синята коалиция" пък ще изпадат предимно в тематична опозиционност, чиято принципност ще е смешна откъм електоралната им тежест и постоянната заплаха от нови избори. А "Атака" ще е срещу всички тях и почти винаги с управляващите, защото зад нея са и най-недоволните от т.нар. преход. По-малко недоволните са пък зад ГЕРБ така, както бяха и досега зад сменящите се "алтернативи" на безалтернативни управления.

В този си вид БСП ще е най-удобна опозиция не защото има само 40 депутати. Близо двадесет години след като отпадна конституционно закрепената власт на предходницата й БКП, т.нар. най-голяма лява партия у нас олицетворява приятно за всяка власт статукво. При него социалният протест срещу провежданата от държавата политика, освен че не минава за политически коректен, благодарение на нея е и организационно невъзможен. Тук тя последователно продължава практиката на комунистическата партия да потиска протестния потенциал на обществото. Затова, ако той се проявява понякога, е именно срещу бутафорните представители на левицата от "Позитано" 20. Ако левичарството за Ленин беше някога детска болест на комунизма, старческата му деменция е именно в страха от откровено лява политика. Увисналото чене на Живков в края на десетоноемврийския пленум на БКП в 1989 г. още е ненадминат символ на това й състояние. То се зъби и от номенклатурните хватки, които се ползваха на последния пленум на партията, гласувал доверие на сегашния й пръв ръководител.



Че какво може да противопостави като опозиция?



Може би промени в данъчната система в полза на бедните, нищо че тя съдейства да се въведе 10% ставка, облагодетелстваща и забогатялата през прехода върхушка? Или масово и качествено образование, макар че тъкмо кабинетът "Станишев", справил се с най-големия учителски протест в историята ни, закриваше училища, делегираше бюджети и овластяваше с феодални привилегии училищни директори? Достъпно здравеопазване ли, когато при нейното "социалноориентирано" управление се доразви системата на законни подкупи и заплащане на повечето здравни услуги от болните дотам, че, както казват в "Пирогов", "Ако нямаш хилядарка, не мисли за кръвопреливане?" Да не стигаме до държавна намеса в икономиката в условия на криза - все пак от нейните управленски кадри извираха бодри планове за закриване на губещи предприятия и продажби на печеливши със съответните комисионни.

Та нали срещу подобни намеци, идващи от нейните парламентарни представители,



лесно ще се извадят стотици примери от управлението им



Кой от всички бивши министри на БСП в качеството си на днешен депутат ще громи с левичарски патос дясна политика, когато винаги ще може да му се отвърне: "Да, ама вие крадехте повече!"? Този довод е валиден и срещу всички останали, които досега са били във властта от 1990 г. насам.

Бойко Борисов спечели изборите не само по начина, по който това направи през 2001 г. Симеон Борисов, както бе известен тогава в средите на БСП техният още по-злополучен коалиционен партньор, Н.Ц.В. Симеон Сакскобургготски. Бившият член на БКП, напуснал МВР донякъде по идейни причини след деполитизацията на силовите структури и влял се в охранителния бизнес, успя да привлече към себе си мнозинството от недоволните от дясната политика и да обере протестния вот срещу нея. В най-бедната членка на ЕС 748 147 гласа за номинално лява партия срещу 1 678 641 за номинално дясна са достатъчно доказателство за това. Не е и случайно, че тъкмо тази БСП, която официално се изживява като лява, реши да се разграничи най-напред не от себе си, а от ДПС. Върхушката на движението има толкова общо с електората си, колкото депутатите на "левицата" с безработните леяри от загасналия в края на "успешния" мандат комбинат в Кремиковци. Подобни са и съотношенията между парламентарните представители на възможните опозиции и хората, гласували за тях: политическите интереси на едните нямат нищо общо с жизнените проблеми на другите.

Затова въпросът: "Какъв е Министерският съвет на Бойко Борисов?" никак не е интересен. Много по-важен за българското общество е въпросът: "Ще има ли истинска опозиция срещу бъдещото управление?". Отговорът е безнадежден: няма да има, докато в ГЕРБ не решат да станат опозиция на всички останали. И тогава - нови избори, нов късмет. А Бойко Борисов засега е късметлия.
16
4758
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
25 Юли 2009 02:51
ДИМИТЪР ДЕНКОВ
Хубава статия. Утре ще дъвчем засегнатите в нея неща.
25 Юли 2009 09:06
кои и на какво ще се дръвчат
25 Юли 2009 10:26
а докога ще се робува на мнението, че БСП била лява партия след водената от нея откровено дясна политика?

ако погледнем с широко отворени очи към истината, тогава нещата в съзнанието на масовия българин може (повтарям -- може, а не ще) дойдат по местата си (imho).
25 Юли 2009 10:32
"Една жена каза...", че псевдо-реформаторите в БСП начело с Янаки С. и Т.Донч., щели да подкрепят ББ в понеделник напук на зададената Партийна линия от др.СС!
Въй!
25 Юли 2009 12:27
Олди, подочух нещо, тази сутрин по радиото, докато пътувах за работа. Но беше цитиран Румен Петков. Трябвало видите ли да се съобразяват с реалностите, да не се мислело типично опозиционерски и все в тоя дух.Без майтап. ЧАКАЙ ЦИРКА Кокал е това братче, като им го взеха, сега ще въртят опашки , белким нещо докопат

Редактирано от - Здравка на 25/7/2009 г/ 12:28:50

25 Юли 2009 15:04
=
25 Юли 2009 15:51
Статията е много добраЦялото управление на тройната коалиция си беше дясно. Не случайно си избраха един подчертано десен финансов министър. Даниел Вълчев е забогатял, имайки многобройни фирми и бивайки съветник на Кюлев, а сега се прави на шут.
Една голяма част от електората на БСП отиде към Атака и към Герб. Лошото е, че и сега ни чака дясно управление под диктовката на Запада. Разпродажбата за жълти стотинки на най-апетитните парчета от баницата - енергетиката. Т.е., от най-добрите ни производства, от разпродадените банки печалбите ще отиват на Запад, а тук остават робите на труда. Ама вие толкова много искахте капитализъм, на ви сега капитализъм. (mooning)
25 Юли 2009 16:54
Истина е, че опозицията в момента е не само мижава, но е и орел, рак и щука. И по всяка вероятност дълго време ще е така, ако нещо ново не се случи. Според мен заплахата за правителството на ГЕРБ е заложено вътре в самата партия. ББ е авторитарен тип политик, дошъл на власт с много повече очаквания, отколкото той е в състояние да изпълни. Много е вероятно още при първите неуспехи той да започне да затяга гайките и да се повтори това, което вече се случи с партията на Симеон - центробежни процеси на разпад в парламентарното представителство, съставено от сбрани на куп все още малко познати и познаващи се депутати. Въпреки промените в парламентарния правилник. И всичко това на фона на евентуални протести и на народно недоволство. Ако това се случи, няма начин опозицията да не се опита да се възползва. Както вече се е случвало не само у нас, но и на много други места по света. В случая поведението на отделните партии от опозицията е далеч по-предсказуемо от това на ГЕРБ. Става дума за БСП, ДПС и отчасти за сключилата наскоро повторен брак Синя коалиция. Колкото до Атака, то процесите на напрежение вече се чувстват, а партията на Яне е като мебелите на чорбаджи Недковичовата къща в Пловдив - не чак толкова лоши, но събирани от тук и от там.
25 Юли 2009 17:23
Това правителство май няма да се задържи дълго. Едно коалиционно управление и въобще всяко управление изисква търпение и дипломация. Бойко обаче кара по генералски. Кога ли парламентарната му група съставена от мултаци и фуражки ще се разбунтува?
25 Юли 2009 17:37
Кротък, с кого е в коалиция ГЕРБ? Пропуснал съм го, поясни, моля.
25 Юли 2009 17:46
Марсе,
и като станахте десни и пак не схванахте какво ви хротуваха, и си взехте оня с копчетата дето разбираше езика, но не разбираше хората, та хората станаха виновни и се наложиха промни, даже викна и от Германия Пллухчевата, да помогне, не можа, то комуне освен да крадне друго не може но не е зле да се убеди и само
25 Юли 2009 18:50
Денков: " Много по-важен за българското общество е въпросът: "Ще има ли истинска опозиция срещу бъдещото управление?". Отговорът е безнадежден : няма да има, докато в ГЕРБ не решат да станат опозиция на всички останали . И тогава - нови избори , нов късмет . А Бойко Борисов засега е късметлия ."
Адаш мили ,
Дигаш сериозен въпрос , а отговорът , който туряш , в небрежен иде . Причината я виждам в проблем от "позиционен" характер . Според Чарли , поне два биват диаметралните подходи към анализа на случващото се : Единият е , откъм оценката за общия ни живот , като за рутинен процес , в който познатото ни Статукво , просто сменя своята конфигурация и ние падаме в "неудобство" , пред очертаващите се ... "удобни опозиции" . Другият подход , минава през оценката за прехода , като ОБЩЕСТВЕН процес , в който политическото ни общуване усвоява и нови характеристики , които променят "качествено" и разбираемото Статукво . То добива ново качество , което следва и да се изрази в нетърпимост към заиграването на "опозиция" пред това , което като Общество , ни предстои . Утре , Брайтмана ще се излее , но днес на теб казвам , че всички сме длъжни към достоверна Обществена Промяна , която да внесе ново качество в политическото ни общуване , а не в преливащата от партийна корист и зловредна в случая , рутинна игра на "опозициониране". Впрочем , дали в ГЕРБ и по-специално в БСП разбират това , скоро ще разберем ...


25 Юли 2009 23:40
Министър Трайков укривал данъци?
От друг форум:
Трайчо си трае за десетината години преди ЕВН, защото май не е внесъл една стотинка данък за тях. Работил е за СЕТ (http://www.cet.co.uk) в Унгария и Румъния, без да плаща данъци на фиска в нито една от двете страни, а още по-малко в България. Последният му работодател преди ЕВН е в Румъния, Сентръл Юръп Тръст - Кепитъл. Парите си е получавал в Унгария.
Цялата работа плаче за данъчна проверка или поне едно задълбочено журналистическо разследване.
26 Юли 2009 14:53
Тук нещо кротнаха , че и да предупредя брантийчето , че за него съм отвързан ...

26 Юли 2009 22:27
"Кой от всички бивши министри на БСП в качеството си на днешен депутат ще громи с левичарски патос дясна политика, когато винаги ще може да му се отвърне: "Да, ама вие крадехте повече!"?"
Да, летвата бе повдигната твърде на-високо.
"А Бойко Борисов засега е късметлия."
Късмета е капризно нещо и все иска да му се угажда с нещо
29 Юли 2009 13:48
Те вече джапат из локвите на безсилието с процедурни задевки, насмешки с неопитността на новите управляващи и принципни становища срещу сътрудници на ДС. Доста време това ще оправдава присъствието им в парламента.

За някои това е еманацията на парламентарната "опитност", което ги разграничава решително от "новобранците", които наивно се опитват да свършат нещо полезно за страната. Например да приемат читави и работещи закони. Всеки може сам да прецени кои са по-потребни и полезни.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
"Държавата трябва да съществува за благото на народа, а не народът за благото на държавата."
Айнщайн
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД