:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,673
Активни 753
Страници 16,238
За един ден 1,302,066
Интервю

Театрите се напълниха с булевардни заглавия

"Не може и занапред да се изсипват пари в кофи без дъно", категорична е Маргарита Младенова, режисьор и директор на "Сфумато".
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Маргарита Младенова
Маргарита Младенова основава през 1988 г. заедно с Иван Добчев театър "Сфумато", чийто директор е и в момента. През сезон 2006-2007 г. режисираните от нея пиеси "Жули, Жан и Кристин" и "Мъртвешки танц" от А. Стриндберг са номинирани и наградени с "Аскеер". Спектакълът "Оооо - Сънят на Гогол" на Младенова и Добчев пък беше отличен през 2009 г. от фондацията в девет категории, включително за режисура.





- Оглавяваният от вас театър "Сфумато" взе "Икар" за най-добър мениджмънт и маркетинг. Как така в ситуация на криза се оказахте с преизпълнение на приходите 110 % над субсидията ви?

- "Сфумато" връща най-много средства в държавния бюджет. Истината е, че ако нашият театър не пътуваше толкова по света и нямаше такова любопитство към стратегията ни, трудно бихме съществували. Приходите от откупките на наши спектакли в чужбина влизат до стотинка в бюджета и захранват изцяло творческата ни дейност, тоест ние заплащаме целия артистичен труд с тези пари и, разбира се, от приходите ни в България.

- Има ли за един театър-лаборатория като вашия място в България?

- Няма проблеми около икономическото, социалното, творческото вписване на "Сфумато" в българската и световна практика. Имаме проблеми на контекста, на ниво колегиални отношения и заради отсъствието на взаимно любопитство. Сега повече от всеки друг път се говори за реформа в културата, такава обаче няма. Тя не потегли до голяма степен заради консервативността на съсловието и поради страха на хората да не си загубят местата. Донякъде и заради недостатъчната компетентност на отговорните хора в институциите да овладеят механизмите, по които една реформаторска стратегия може да се извърши в конкретния контекст. Реформата обаче не се състоеше в това да се съкращават театри и да остават артисти на улицата, това е най-профанният вариант.

- А в какво?

- В това да се създадат възможности за паралелни структури на едната единствена, която продължава да съществува: системата на централно субсидирания репертоарен театър. И нищо друго. Така и не се създадоха паралелни механизми и фондове за финансиране, няма статут свободни артисти в България. В този смисъл "Сфумато" е авторски пилотен проект на реформирано мислене за присъствие в културния контекст и даже в обществения договор. Никога не сме имали амбицията да реформираме цялата система, но практически разработихме един, според мен, успешен проект за паралелен път на създаване на качествен културен продукт, при това конвертируем. Мога да напиша цял труд за това какво означава да съществува един театър-лаборатория в условията на новите демокрации, което си е рисково.

- В какъв смисъл?

- Защото поехме отговорност пред една бедна държава, на която културата не й е приоритет. Бяхме одържавени от правителството на Филип Димитров - едно дясно правителство - за принос към културните процеси у нас и зад граница. Тогава приехме условието, че ще работим с много малка субсидия от страна на държавата и никога не сме искали по-голяма. Държа това да се знае - срещу всякакви злонамерени нападки, че лежим на джоба на българския данъкоплатец. Това не е вярно. Най-грубо казано, договорът ни с държавата е минимум 50 на 50. Ако бюджетът ни е 400 хил. годишно, 200 хил. сами трябва да изкараме. Има години, когато това са били повече от 50%.

- Никак ли не сте обидени заради настроенията срещу "Сфумато", които се създадоха сред гилдията напоследък?

- Не мога да кажа, че не се огорчавам, когато слушам или чета глупости за себе си и особено за "Сфумато". Има някакво дълбоко балканско правило в цялата тази дивотия. Хорската уста не е твоя порта да я затвориш, отсреща винаги ще има персони, които бъркат мнение с предубеждение, които се изживяват с инициирането на скандали на всяка цена. Подобни скандальозни фигури много добре улавят настройката на контекста, а именно, че бесовете владеят нагласите, а не духовете. Духовете създават, градят, те не ритат по кокалчетата, не развалят. И това, уви, с охота се подклажда от много медии. Разбирам, че голяма част от изданията си изкарват хляба от скандали, но би трябвало ножицата да се отвори повече.

- Какво имате предвид?

- Таблоидите да имат своята аудитория и "герои", а сериозните издания, другите нива на съществуване - поглед към позитивното, към това, което се създава и което, макар да не е толкова ефектно, в перспектива е по-ценно. И мисля, че това става.

- Кой е най-големият страх на театралите в момента?

- Получи се един парадокс. Пространството за театър се сви, театърът не стои в мисленето на българина като приоритет. Резултатът е, че артистът загуби самочувствие и започна да вижда причините за тази смалена територия там, където те не са. Стана така, че вече не можем да говорим за неписани закони за професионална етика, за коректност помежду ни. И според мен най-големият и вреден страх беше, че родният театрал се уплаши да не загуби публиката и започна страшно много да поддава. Театрите се напълниха с булевардни заглавия на много ниско ниво, да не говорим за театралния език - мухлясал и клиширан. Това инстинктивно подценяване на българския зрител е голяма грешка. А всъщност има много можещи хора, които от страх са спрели да работят. Затова мисля, че битието на "Сфумато" би трябвало да окуражи съсловието, а не да го ожесточава. Толкова са освободени бесовете от бутилката, че част от гилдията - не всички - вижда в нас заплаха, каква точно - никой не може да каже. А най-малко ние, които сме "другото", бихме реагирали срещу някое друго.

Вярно, ситуацията е такава, че всеки български интелигент има основание в един момент да вдигне ръце. Но от друга страна, си мисля, че като четем и се вглеждаме в биографиите и съдбите на далеч по-гениалните и големите от нас, в трагиката на тяхното съществуване и на тяхната издръжливост, осъзнаваме, че ние, родната интелигенция, сме много разглезени. Бързо се отказваме и започваме да хленчим, лесно се изживяваме като жертви. В крайна сметка това, което правим, е тест за самите нас. Това, което получаваме, е тест за тези, които ни го дават или не ни го дават. В това отношение не мога да кажа, че няма справедливост.

- А т.нар. културтрегери, тяхната роля не е ли определяща?

- Използвам случая да кажа, че е изключително важно тъкмо политиците, които са културтрегери, първо те да започнат да различават партийното от политическото, от творческото. Стефан Данаилов според мен беше един от най-успешните министри на културата. И това не е поради партийната му принадлежност, а най-вече, защото той е артист, познава отвътре българската културна ситуация. Никак не е малко това, че той приведе във вид, удобен за логаритмуване, 10-15 сгради и паметници на културата. Той направи за базата толкова, колкото никой министър преди него не е направил.

- Правилно ли е културата да се подпомага от държавата на принципа на естествения подбор?

- Категорично не. По тези мерки редица театри трябва да се закрият. Факт е, че българинът живее зле, няма вътрешни опорни точки, няма любопитство към сериозна култура. Налага ми се често да пътувам с такси и много шофьори, които преди са имали друга професия, споделят: "Навремето много обичах да ходя на театър, но вече нямам възможност, трябва да си храня семейството". И ето, големите зали се изпразниха. Да оставим София, какво да кажем за провинциалните театри? По едни такива, да не кажа фашизоидни, мерки за естествения подбор, които се прогласяват, за съжаление, и от наши колеги, тези театри трябва да се закрият.

Но проблемът с големите зали стои, те са изключително нерентабилни. Съответно и големите мастодонти са страшно заплашени в момента. Но се съгласете, че не може да се изсипват пари в кофи без дъно. Никъде по света не се прави така. Това идва насам, то не е българско изобретение. Все повече реформаторските механизми от Европа ще ни притискат да има контрол на изхода, какъвто сега липсва. Ама какво прави един театър, колко играе, какви са приходите му, каква му е стратегията - никакъв контрол няма сега. В България вече 20 години не се води дебат за култура. А трябва. Културата е национален проблем, и то на всички нива, а не само на хората, които се занимават с култура, защото те били мрънкали, че им е трудно.

- Тоест трябва да се преобърне мисленето изцяло?

- Именно. Да започнем да мислим, че ние сме заради живото изкуство, а не то заради нас. Че не театърът е заради артистите, а те са заради представлението. Феноменът на театъра е способността ни да стоим заедно в нещо, което макар и с малко ни надскача. Да не говорим за ваши колеги, т.нар четвърта власт, които, волно или не, все повече таксуват артиста като палячо. Това стои като предубеждение към хората на живото изкуство: "Хайде, композиторът, писателят правят нещо, което остава след тях - нотички, странички... А след вас какво остава след 22 часа, когато представлението вече е свършило? Нищичко". Битката на всички нас е да се възвърне достойнството на артиста в самото мислене на българина. Театърът е кауза, а не е индустрия за забавление, където някакви си там се ритат или гъделичкат.
35
1935
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
25 Юли 2009 06:33
Аз лично мнение по въпроса не мога да имам, но от приятели знам, че билети за постановките на Сашо Морфов трудно се намират.За изданията на Сфумато такова нещо не съм чул...То пък Добчев един режисьор...Като администратор може и да е добър , знам ли аз...
25 Юли 2009 07:06
Защо си мисля, че не това е основната задача в изкуството на един театър:
Оглавяваният от вас театър "Сфумато" взе "Икар" за най-добър мениджмънт и маркетинг.

Икар и мениджмънт??/
Що се отнася до театъра - не съм ги гледал. И нямам желание. Поне от опитите им да кривят света така че да попада в кривотата на зрението им. Що за наглост е да "създаваш" пиеси ПО еди-кой си? Ако можеш - сам напиши, ако не - не пипай АВТОРСКИЯ текст. Пиесата е завършена форма, изкуство. Постановката е просто пренасяне на сцената.
Жулиета гей, Офелия с мустаци, Електра с полови проблеми...
Винаги съм се ядосвал като видя "по текстове на Шекспир, Есхил и Ст.Л. Костов, автор - Муци Дуцев".
25 Юли 2009 07:37
Генек, ами защото е лесно, затова...Като имаш една готина песен пред теб, колко му е да направиш кавър?Ама хората по света си го пишат"кавър".А не произведение по....То не е произведение, то е повторение, поразтеглено от тук от там, поокълцано тук таме и ето: АЗ направих нов шекспир!!
Такива ми ти работи...Но по-важното е, че тези "великани на драматургията" са спонсорирани от държавата.Да се пита човек , от какъв зор!!С какво допринасят за обогатяването на Българската култура? С мустаците на Жулиета?Или с обратната нагласа на Дездемона??
Хай, да му се не видеше и на света.Има още време докато си събуем цървулите...На всичкото отгоре, някой от форумците преди време беше цитирал горното изречение като написано от Чудомир...Абе карай да върви, работилницата нали бачка...
25 Юли 2009 07:46
Лека нощ на всички, които обичат театъра, киното, музиката, книгите и картините!Както и разни други такива несериозни глупости
25 Юли 2009 08:35
говоренето на езика на мама и на татето:...имаме проблеми на контекста...културата не й е приоритет...
(4ин4ан4ун в кратуните на българете)
25 Юли 2009 08:54
Сега тук ще завалят един куп мнения тип: "Абе, аз никога не съм гледал постановките на Сфумато, ама тия са едни готованци, сноби, мошеници, некадърници".
Ето, първият вече е започнал. А мнението, че постановката е просто пренасяне на "завършеното произведение", каквото била пиесата, определено е забавно :-) Че тогава защо са ни изобщо постановки? Можем да си четем в книжките.
25 Юли 2009 12:06
Руританец
А Младенова е права (последното изречение) - има голяма разлика между изкуство и развлечения (entertainment).

Редактирано от - Forza NATO на 25/7/2009 г/ 12:14:45

25 Юли 2009 13:18
Руританец,
като оставим настрани, че театърът е запонал като синкретично изкуство, най-напред са били постановките. А после е записван текстът. И тогава нейде се оказва, че драмата е ЛИТЕРАТУРЕН род. А театралното изкуство е поставяне на пиесата на сцената. И си ги има пиесите на книжка - може да попиташ, ще ти покажат, а може някой и да ти прочете пиеса.
Именно затова има сценография, има костюмери, има осветители и т.н. - сливане в театър.
Режисьорът си въобразява, че е центърът на театъра - без текст е нула. Може без костюми /играли са и играят голи/, може без декори /считат го за много модерно, макар че в гръцкия театър декорите са били повече от условни/. Но без текст - ПИЕСАТА, с героите в нея, със сюжета, със света, който показва...
Така че - помисли малко, не е трудно, и ще разбереш колко тъпо, ама адски тъпо звучи " Постановка по тесктове на Софокъл, Васил Друмев и Лопе де Вега".
Ако може - режисьорът да си напише сам пиесата. Ама не може. И затова само поставя чужди творби. Нещо като строител, който зида по плановете на архитекта. Обаче, има претенции за цялостната слава.
25 Юли 2009 13:24
Мдаа, винаги съм се чудил на диригентите. Седи, маха с пръчицата, не надува тромпет, не стърже с цигулка... Благодарение на Генека, най-после разбрах - диригентът е паразит, сложен да обира незаслужено славата на първата цигулка!
25 Юли 2009 14:01
Няма никаква разлика между култура и развлечение. Всичко е въпрос на възприемане. Един може да вижда така наречената култура, като развлечение, а друг развлечението като култура. Това дет тая мадама сега му вика култура в по-стари времена си е било обикновенно развлечение. И понеже тази култура е всъщност купчинка отдавна поостаряли развлечения тя вече почти никому не е интересна, та трябва да се говори за субсидии и мениджмънт.
25 Юли 2009 14:06
Ама разбира се, че няма разлика! В края на краищата, каква е разликата между цървул и лачени чепици? Никаква! И двете се нахлузват на копито!
25 Юли 2009 15:19
Караваджо пак е оставил езикът му да изпревари мозъка.
диригентът е паразит, сложен да обира незаслужено славата на първата цигулка!

Малко....непочтено, да речем, и манипулативно е да се превъртат думите ми. Ако направим сравнение автор-режисьор то ще е композитор-диригент. Диригент-първа цигулка е като режисьор-примадона. И е друга опера!
Лесно се дискутира, когато "разгромяваш" измислени от теб тези на опонента.
Да де, Караваджо не читател, ама...
25 Юли 2009 15:19
Зависи къде ходиш малкия В калта примерно се оди с чепици. Лачените обувки вървят трудно в тоя живот. Е поне за повечето хора.
25 Юли 2009 15:21
За по-лесно от него възприемане - да направим сравнението автор-режисьор = Караваджо-уредник на музея.
Тогава с гордост уредникът ще дума: "Това е изложбата, която направих ПО картини на Караваджо".
25 Юли 2009 15:22
Румене,
Караваджо цървули и чепици не носи. Той гази наред със стражарски подковани чизми.
25 Юли 2009 15:26
Попрочети си "Криворазбраната цивилизация" в оригинал - ще те отпусне.
25 Юли 2009 15:39
Понеже не каза кой да чете комедията в оригинал, а не само да спори с някой герой тук, викам си: я да надникна какво ли пише за чепиците и цървулите.
И - има, бе!
Тъй вънкашната лъскавина на работите прави му най-силни впечатления. Следствието е взето вместо самата причина, отражението — вместо самата същност. Повърхните впечатления оставят и повърхни познания: а от такива познания излизат криви разсъждения. От това — и криви убеждения, които представят смешни умове.

И още.
Действително, у тия новосвестявани народи облеченият с по модата панталони и герок, с часовник и кордон, на една ръка с преметнато пардесю, а в другата бастунче, с ръкавици и лъскави чепици, ако знае и две-три френцки или немски, минува за образован човек — разбрал света.

Та туй само в прословутия предоговор.
25 Юли 2009 15:42
Държа това да се знае - срещу всякакви злонамерени нападки, че лежим на джоба на българския данъкоплатец

Нападките ни не са "злонамерени!"
Държавата ни е мутренска.Такава е и субсидираната от държавата т.н.
"култура".
Това министерство на "Културата" разпространява комунистическа пропаганда
на аморалност и цинизъм.
Тези които се хранят от от ръката на Гоцета, Сергейци, МутроБойковци, Догановци не могат да учат българският народ на морал и естетика!

25 Юли 2009 15:46
Таман си хортувахме хубаво за култура, литература, театър и лачени чепици - и пуснали някой в домашен отпуск, та дойде да плювне. Да отчете дейност.
25 Юли 2009 15:49
Генек, ти май си постановчик! На предоговори?


Генчо, бре, чети!


Също и "Кандидати на славата" няма да ти е излишно четиво... Виж там набързо и ми кажи мнението си като автор, колега на Вазова.
25 Юли 2009 15:55
Тц, Шломо!
Нито съм постановчик, нито драматург. Скромен читател и зрител. На творбата - не на нечии изгъзици, които и т.н.
Що се отнася до "Кандидатите" - твоийта обувка не е още за стих.
25 Юли 2009 16:00
Шъ дорасни!

Прийми сладка следобедна цалуфка!

ПП. От Гана

Редактирано от - Шломо З. на 25/7/2009 г/ 16:01:56

25 Юли 2009 16:32
Да, истинска яка българка. Като ходи - земятас е тресе.
/по памет/
25 Юли 2009 17:12
Генек, няма да се сърдиш, но в писанията ти често звучат едни метални, последноинстанционни нотки. Та, като си решил да се възкачваш на пиедестал, ще трябва да преглътнеш идеята, че някой може да напише с тебешир скверно слово на бронзовия ти гръб
25 Юли 2009 17:17
Аха! Ама какво да правя, когато не усещам, а знам, че съм прав?
Само веднъж съм грешил и после се оказа, че съм сгрешил - не съм бил сгрешил.
Но пак добре, че се пише на гърба, а не по-долу.
25 Юли 2009 17:19
Е, като стигнеш до конна статуя в цял ръст и по-долу ще пишат...
25 Юли 2009 17:29
...Самотен скитник ще положи рамо,
самотно куче ще го препикай...
/"Реквием"/
25 Юли 2009 17:30
а като сме на поетична вълна -
очаквам да ми вдигнат статУя.
25 Юли 2009 17:52
Браво, Маргарита,
Поклон пред таланта Ви и този на Сфумато!
Друг въпрос: Да кажеш, че Стефан Данаилов е най-успешнмият министър и то по време, когато същия си отива от власт, това не е просто свободомислие и несъобразяване с конюнктурата - това е Свободен дух! Един форумец беше писал, че билетите за пиеси, режисирани от Сашо Морфов свършвали, а за Сфумато не знаел... Ами да се поинтертесува, като не знае - също свършват. Далеч съм от мисълта да противопоставям Сашо Морфов на Сфумато (убеден съм, че нито Сашо, нито те го искат). Аз с удоволствие гледам пиеси, режисирани и от Сашо, и от Маргарита Младенова, и от Иван Добчев, и от други режисьори (нарочно не казвам "постановки", защото 90 % от зрителите не правят разлика между пиеса и постановка).

По отношение на думите: "...Духовете създават, градят, те не ритат по кокалчетата, не развалят. И това, уви, с охота се подклажда от много медии.".
За съжаление, не от много, драга Маргарите, а от (почти ) всичките.
25 Юли 2009 20:29
Да говориш обективно за твои познати е доста субективна представа за обективността.
Да кажеш, че Стефан Данаилов е най-успешнмият министър и то по време, когато същия си отива от власт, това не е просто свободомислие и несъобразяване с конюнктурата - това е Свободен дух!

Ох, пак се разплаках!
А Стефан Данаилов /не коментирам министерстването му/ никога не е бил извън или далеч от властта.
25 Юли 2009 21:25

А Веждито? Далечен, далечен...
25 Юли 2009 22:04
uncle jerome, защо имам чувството, че в къщи ти казват"Марги"??!
26 Юли 2009 14:21
"Театрите се напълниха с булевардни заглавия"
Заглавията не са толкова страшни не само за театрите и актьорите в тях, колкото съдържанията са
26 Юли 2009 16:53
Мъжете предпочитат блондинки
26 Юли 2009 17:30
Аз лично мнение по въпроса не мога да имам


Добре. Незлобиво ще питам само... като нямат мнение, защо пишат МНЕНИЯ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД