Българите дадоха огромна подкрепа за бъдещия премиер Бойко Борисов и сега очакват той да изпълни поне едно свое обещание. |
От няколко дни Борисов е в сложна институционална игра, мъчейки се да конструира управлението според желанията си.
"Искам цялата власт", крещи той
и е в почти пълен синхрон с народния глас. "Искаме цялата власт в ръцете на Борисов", казаха на 5 юли избирателите и в този смисъл днешните разправии между сини, тъмносини и тюркоазени леко развалят обществения консенсус.
На пръв поглед разногласията между ГЕРБ и проектопартньорите й са продължение на грозните крамоли в десницата и носят усещане за дежурния разпад преди всяко бленувано обединение. Мартин Димитров негодува, Костов целомъдрено се чумери, Яне фабрикува sms-и. В цялата ситуация Борисов изглежда като поредния голям десен разединител, който в лична изгода парцелира десницата. Но вместо да ронят сълзи, "измамените камилчета" нека си спомнят кой точно легитимира генерала като десен. Кой му прости старите грехове, кой забрави приятелствата му, кой гради кули за съвместно управление. Те! Отговорност носи и ЕНП, но поне нейната сметка излезе правилна, тъй като Борисов я дари с подобаващо число депутати.
Извън изначалната дилема за дясното обаче пред ГЕРБ и Борисов стои един много по-важен въпрос - ще управляват ли добре и ще се окажат ли хапче за болестите, които им остави в наследство тройната коалиция. Това е големият дебат, а не бъдещето на Яне или Костов. Борисов ще трябва да намали корупцията, да върне спрените европари, поне малко да възстанови липсващия морал във властта и да се справи с най-сериозната вълна от икономическата криза. Тези въпроси са много по-сериозни от дебата за коалициите, меморандумите и другите паметни записки.
За да ги реши, на ГЕРБ безспорно й е
нужно мнозинство в перспектива
Засега е осигурена безрезервна подкрепа единствено от "Атака". Но нека не преиграваме в тревогите. В определени случаи "Атака" може да се окаже доста по-добър и разумен партньор от Янев и Костов. Защо с тях да може, а да не може с "Атака"? Нали тя е втората политическа сила в отбора срещу БСП и не носи греховете на минали управления. Яне по-добър, по-десен, по-можещ ли е от Сидеров? Нов морал с Костов ли ще се гради?
Ако Сидеров утре се запъне при закон или вот на недоверие, подкрепата ще дойде от друга част на залата. Задават се избори за кмет на София, а през 2011 г. ще има за президент и местен вот. Костов и Янев са твърде слабички, ще се наложи отново да лъскат генералския пагон. Т.е. календарът през мандата на парламента е такъв, че Борисов на няколко пъти може да вади моркова, с който да заиграва зайчетата.
Големият риск пред Бойко Борисов дори не са и министрите му, които критиците заклеймиха преди да познават. Първият проблем е обективен - кризата, която вероятно ще бъде съпроводена с огромна безработица и оскъдни държавни финанси. Вторият са огромните очаквания към него, които сам провокира с непремерени обещания.
Още отсега е ясно, че
ГЕРБ няма да може да овладее кризата
До момента няма правителство или институция в света, която да го е сторила. При липса на инвестиции, огромна междуфирмена задлъжнялост и скъпи кредити перспективите са ужасяващи. Държавата няма кой знае какви лостове за въздействие върху частния сектор, където вероятно ще бъдат най-големите трудности. Всички полезни действия, които могат да бъдат направени по време на криза - икономии от администрация, от големи енергийни проекти и т.н., биха дали стойност в бъдеще време.
Но обещанията са и възможност. Повечето са лесно изпълними, а и след многото лъжи и лицемерие през годините, особено през последните четири, хората ще бъдат доволни и на едно изпълнено. Две обещания да сбъдне ГЕРБ, и вече има надежда за цял мандат.
Изборното законодателство лесно може да бъде променено. Огромният чиновнически апарат, поглъщащ безотчетни средства, спокойно може да бъде свит. Двама крадливи депутати да бъдат отзовани и осъдени. И ето ти бурна обществена подкрепа.
За всичко това не се изискват мегакоалиции, регентски съвети, пари, реформи, смяна на чипа и т.н.
Нужно е само желание
Ако го има, ГЕРБ ще се окаже полезен избор за България.
А Борисов направи една важна стъпка - да остави БСП и ДПС вън от властта. Заради текущите десни ежби бързо забравихме този факт. А не бива, тъй като от 2 г. Борисов несправедливо бе заставен да разяснява, че няма да извърти номера на царя.
Шансът на генерала е, че получи почти всичко, което искаше - огромно народно доверие, парламентарна група на границата на мнозинството и няколко малки проектопартньори, с които може да заиграва поотделно. След Станишев, двамата Руменовци, Доган и царя не се изискват грандиозни усилия да изглеждаш добре във властта.