Тотю Младенов е роден на 19 юни 1964 г. По образование е инженер, но професионалният му опит е предимно в социалната сфера. През 1991 г. се включва в синдикалната дейност на КТ "Подкрепа" - първо във Враца, после в София, където до 2002 г. е конфедерален секретар. После оглавява Главна инспекция по труда. През 2007 г. като кандидат на ГЕРБ печели кметските избори във Враца.
----------
- Г-н Младенов, едва ли сте се ориентирали напълно какво наследство получавате за тази седмица начело на социалното министерство. Но все пак по-страшно ли е от очакваното?
- Ние очаквахме, че ще има проблеми, включително и в дефицита в бюджета както на държавата, така и на осигурителния институт. Но чак толкова не сме очаквали. Действително ситуацията е доста тежка и ние сме длъжни да информираме каква е началната кота, от която тръгваме. Това, което според мен е по-важното, е, че реално вече възстановихме тристранния диалог между синдикати, работодатели и правителство. Той беше прекъснат през последните девет месеца. Още на първото заседание на МС ние определихме квотата на правителството в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Той ще се председателства от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков и аз ще бъда вътре като социален министър. В сряда, веднага след заседанието на МС, ще е първото заседание на тристранния съвет.
- Все пак различията между отделните страни са огромни. Работодателите и финансовият министър искат намаляване на осигуровки, синдикатите са категорично против. Как ще се справите с тези разногласия?
- Не бих казал, че са огромни. Искам да отворя една скоба и да припомня, че социалният диалог на практика беше прекъснат м.г. в разгара на световната финансова криза, вместо още тогава да се седне на масата на преговорите и да се търси пакет от антикризисни мерки. Кризата вече не е финансова. Кризата е икономическа. Тя се чувства от всички. И затова беше много важно да възстановим социалния диалог.
- Но в условията на криза, когато правителството иска да пести и да помага на бизнеса, синдикатите са категорични, че ще искат увеличение на минималната работна заплата, на обезщетенията за безработица. Според тях повишаване на покупателната способност на населението е най-добрата антикризисна мярка.
- И синдикатите представиха част от своите мерки, които предлагат. Работодателите също представиха някои от своите. Ще търсим най-добрите варианти. Мисля, че в общ интерес е да намерим най-добрите мерки, които са най-правилни на този етап от състоянието на държавата и на държавния бюджет, както и на социалноосигурителните фондове.
- Ориентирахте ли се вече откъде ще пестите в социалното министерство?
- Всяко министерство има срок да направи пълен анализ на бюджета за първото полугодие на неговото изпълнение и това, което се очаква до края на годината. И, естествено, да даде предложения за редуциране на част от бюджета за неприсъщи разходи. При всички случаи ще се наложи някои от звената на министерството да се преструктурират - говоря за функции, които се дублират. Поръчал съм пълен анализ, който се работи в момента по дирекции. Следващата седмица ще назнача част от моя кабинет, заместник-министри и т.н. Така че ще имаме възможност внимателно да ги огледаме нещата.
- Какви са идеите ви за премахването на т.нар. "професия безработен"?
- Един от най-тежките проблеми е сред тези групи от населението, които са неграмотни. Нашата цел е постепенно да започнем да ги ограмотяваме и да ги включваме като пълноправни участници в пазара на труда. Затова ще използваме различните мерки и програми, които са заложени в държавния бюджет, но не на последно място и от оперативна програма "Човешки ресурси". Там трябва да се усвояват около 1.200 млрд. евро. Досега са изразходвани само около 31 млн. лв. по тази оперативна програма. Смятаме да отворим няколко допълнителни мерки в най-скоро време. Ще направим голяма информационна кампания, да запознаем хората какви са възможностите за кандидатстване. Смятаме да отворим в най-скоро време още три нови мерки. Едната е свързана с хората в предпенсионна възраст, другата е за квалификация на работната ръка и третата е допълнително стимулиране за обучение на безработни и на заети.
- Но мярка, насочена към хората в предпенсионна възраст, не предизвика интереса на работодателите? А и неграмотното население не можете насила да го накарате да се ограмотява.
- Първо, ние правим анализ на оперативната програма - как са зададени нещата. Оказа се, че там трябва да направим някои корекции, за да може да има интерес към тази мярка и да има съответните ефекти. Аз ще назнача специално зам.-министър, който ще отговаря само за тази програма. И ускорявайки процедурите за усвояването, ние ще имаме в наличност достатъчно финансов ресурс.
- А наясно ли сте дали оперативна програма "Административен капацитет" идва при вас?
- Няма още такова решение. Аз смятам, че мястото й е там, където се прави политиката - в Министерския съвет и Министерството на финансите.
- Има доклад на Сметната палата, според който едва 10% от хората, минали през програми и мерки за насърчаване на заетостта и през различни програми, след това си намират постоянна работа.
- Още в сряда ще се обърна към МС и ще поискам от икономическия и социален съвет да се направи пълен анализ на ефективността от използването на всички тези средства по активните мерки както от държавния бюджет, така и от Европейския съвет, и от Световната банка. Защото в крайна сметка действително ефектът е много малък. Ние не трябва да позволяваме да изтича финансов ресурс за нещо, което няма съответния ефект.
- Ще искате ли НОИ отново да започне да събира осигуровките?
- НОИ имаше една от най-добрите информационни системи в държавата. За съжаление, се взе решение нещата да отидат в НАП. А от НАП се забавиха твърде дълго. Но въпреки това аз съм резолирал от Инспекцията по труда да започнат веднага съвместни проверки между представителите на НАП и Главна инспекция по труда. Да се види кои хора са с договори - кои с трудови, кои с граждански, кой колко осигуровки плаща. Мисля, че върху този режим трябва да се затегне контролът, защото напоследък действително голяма част от бизнеса пак отиде в сивата икономика.
- А със сивата икономика как ще се справите?
- Първо, ние трябва да предложим пакет от мерки за бизнеса. От една страна, трябва да стимулираме мениджърите, за да имат те действително мотивация за запазване на работната ръка. Има едно много интересно предложение на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. То е свързано с това, че трябва да се прави разлика между работодатели, които плащат осигуровки на своите работници и служители върху реалния им доход, и други, които плащат върху т.нар. минимални осигурителни прагове. Т.е. ние трябва да дадем бонус, глътка въздух на хората, които досега са доказали, че са лоялни към държавата и към фондовете. Същото важи и за експортно ориентираните предприятия. Държавата трябва да намери механизми, с които да се опитаме да запазим човешкия ресурс в тези предприятия. Защото тези експортни предприятия в момента са много засегнати от кризата.
- Едно от обещанията на ГЕРБ беше за увеличение на вдовишките надбавки към пенсиите от 20% на 40%. Кога е възможно да стане това?
- Ние не сме се отказали от това обещание. Обещанията са за рамките на целия мандат. Кога точно ще стане и как предстои да се обсъди, за да бъде в най-подходящия момент.
- Голям проблем за бюджета остават хората с увреждания. Г-жа Масларова заяви, че преди 4 г. са плащали на 180 000 души за тяхната интеграция, докато т.г. те са били 500 000. Г-н Минчо Коралски, който ръководи Агенцията за хора с увреждания, обаче смята, че цифрата е реална. Вие мислите ли, че броят на инвалидите е реален?
- Не, това твърдо не е реалната бройка. Не може в България всички да са болни или да са с увреждания, това е пълен абсурд. Системата на контрол върху ТЕЛК-овете трябва да се обмисли. Ще говоря с колегата Божидар Нанев, с НОИ. Трябва да търсим някакво решение на този въпрос. Искам да ви уведомя, че за първото полугодие са похарчени 111 млн. лв., които представляват 87.4% от общите пари, предвидени до края на годината за плащания по Закона за хората с увреждания.
доста порочен е създадения кръг от професия 'безработен' и професия 'соцално слаб' . . .
в последните 8 години, единствената цел на малцинството беше да ражда деца и като 'самотни' майки да получават помощи и детски!
Никой 'безработен' или 'социално слаб' от тази категория, няма интерес да си намери работа! Щото едва ли би получавал повече от МРЗ, а и ще трябва цял ден да работи!
Сега си взима помощите, изкарва си некой леф от кражби или нещо на черно и не му трябва и дори да може да чете . . .
-
децата се записват прилежно на училище и след първите няколко дни, ходят само сутрин да видят, каква ще е закуската и си тръгват. Директорите на училища издават бележки и ги водят в клас, щото може и пердах да изядат, ако им спрат помощите. А и ще загубят ученик, бройка за делегирания бюджет!
-
Лесно могат да се видят и фирмите, които осигуряват на МРЗ!
за малките градове е горе долу нормално, но в Пловдив или Сф да се твърди, че получаващ 300лв си е просто смешно!
-
Най лошото е, че българския бизнесмен е леко изкривен в мисленето Взел е безумни заеми, за да си купи климатици, телефони, джипове и не е вложил нито лев в обучение на персонала, примерно!
а да! и камери за следене на персонала. Неколко хилядарки за камерки, система за наблюдение и по Инет, щото да може да следи и от дома и дори, кога е на почивка дали шивачките пикаят много често или некой мрънка, че му е малка заплатата . . .
=
високи са му осигуровките и спестява примерно 2 хил лева месечно . . . но с кеф харчи 5 бона за 2 дни на морето
-
абе всичко се оправя, мерак се иска
и воля от правителството!