Американският президент Барак Обама скоро навърши 48 г. Събитието бе отбелязано с няколко тържества в Белия дом - държавният глава закуси със семейството си, обядва със сенаторите от Демократическата партия, а на вечеря бе със съпругата си и няколко приятели.
По-големи вълнения около рождения ден на Обама обаче има извън пределите на Белия дом. Политическите разговори във Вашингтон, а и дебатите сред обикновените американци главно са съсредоточени върху здравната реформа, икономиката и др., но има и злонамерени хора, които са се втренчили в датата: 4 август 1961 г. Според тях това е денят, който доказва, че Обама не може да бъде президент на САЩ, тъй като не е роден в страната.
Теорията им е погрешна. Но това не спря кабелните телевизии и радиопредаванията да занимават аудиториите си с тази тема безброй часове.
Разрази се голяма дискусия и Белият дом обяви, че спира да се занимава с този въпрос, а ръководството на Републиканската партия се дистанцира от привържениците на твърдението, че Барак Обама е роден в Кения, а не на Хавайските острови. Повърхностната теория на конспирацията - че според конституцията той не може да бъде президент на САЩ - стана популярна и се превърна в неприятна тема за някои конгресмени.
Преди републиканците от Камарата на представителите да отпътуват от Вашингтон за августовската си ваканция, стратезите на партията посъветваха конгресмените как да се справят със ситуацията, ако въпросът се обостри по време на срещите им с избирателите: "Не приемайте конспиративната теория, но показвайте уважение и се опитайте да разширите разговора към неодобрението на гражданите спрямо политиката на администрацията на Обама по отношение на здравната реформа, данъците или бюджетния дефицит".
Демократът Нийл Абъркромби, който представлява Хавай, казва, че републиканците са направили много малко, за да се опитат да спрат разпространението на невярната информация. "Някои хора дори цинично позволиха това да се случва", обяснява той от Хонолулу. "Така се дава предимство на патологичната фикс идея за тези избори и за този човек като президент. Ръководството на Републиканската партия можеше да сложи край на това много, много бързо, но не го направиха", допълва демократът Абъркромби.
Няма живи членове на семейството на Обама, които да могат да разкажат за събитията от 4 август 1961 г. в акушеро-гинекологичната болница "Капиолани" в Хонолулу. И двамата родители на президента са покойници, както бабите и дядовците му, които са имали съществена роля в отглеждането на Барак Обама.
Нийл Абъркромби, който представлява Хавай в Конгреса почти две десетилетия, е бил близък приятел на родителите на Обама, когато били студенти в Хавайския университет през 1961 г. Бащата на държавния глава Барак Обама-старши, е бил от Кения, но Абъркромби казва, че е абсолютно невъзможно бебето му да се е родило в Африка. "Той е роден в болницата "Капиолани", вдясно от улицата, на която аз живеех", обяснява конгресменът. "Те нямаха пари. Не мога да си представя как ще отидат в Кения. Това са глупости и подобни твърдения нанасят обида на майката на президента", допълва Абъркромби.
Около биографията на Барак Обама се въртят доста въпроси - главно в интернет и в консервативните радио и телевизионни предавания - малко след като бе обявена през 2007 г. номинацията му за президентските избори. Те бяха проучвани от съпартийците му от Демократическата партия и от опонентите от Републиканската партия. Всички обаче решиха, че нямат законово основание спекулациите, че Обама е роден в Кения.
И за да бъдат доволни колебаещите се по въпроса, по време на кандидатпрезидентската си кампания Барак Обама показа копие от акта си за раждане, който е издаден в Хавай. Фактът, че това е копие, а не оригинал, който според законите на Хаваите не може да се показва публично, не потуши съмненията. Наложи се директорката на здравните власти в Хавай д-р Чийом Факино миналата есен да излезе с изявление, в което потвърди автентичността на акта за раждане на Обама.
Губернаторът на щата Линда Лингъл, която е от Републиканската партия, също заяви, че Барак Обама е роден на Хаваите. Няколко от известните и изявени членове на Републиканската партия настояха хората, които поддържат тезата, че Обама е роден в Кения, да престанат да се занимават с този въпрос.
Републиканците предполагат, че някои демократи се опитват да поддържат дебата, тъй като по този начин Републиканската партия е представена в лоша светлина. Темата за месторождението на Обама бе широко обсъждана и по телевизия MSNBC. Привърженичка на тезата, че президентът е роден в Кения, е Орли Таиц, която е стоматолог и адвокат от Калифорния. "Обама е напълно незаконно избран за държавен глава на САЩ по две причини - не само защото не е обявил мястото си на раждане, но и защото и двамата му родители трябва да са американски граждани", обяснява тя. И допълва: "Баща му никога не е бил жител на САЩ. Той е пребивавал в САЩ със студентска виза". (Това, разбира се, не е истина. Не е задължително двамата родители да са американски граждани, за да може и детето им да бъде гражданин на САЩ.)
Всъщност Орли Таиц публикува в интернет документ, за който твърди, че е автентичен, но не казва откъде го има. В него пише, че Барак Обама е роден в Момбаса, Кения. Тази публикация е в основата на твърденията, че актът за раждане от Хаваите не е истински. Въпросният документ Таиц е предоставила като доказателство по дело, в което защитава американски военнослужещ, отказал да замине за Афганистан, тъй като не смята Обама за легитимен президент. Съдът не дал ход на делото, но спекулациите около въпросния документ продължават.
Известният актьор Чък Норис, който е с републикански убеждения, призова Обама в открито писмо да публикува оригинала на акта си за раждане. Той твърди, че не се съмнява, че президентът е роден на Хаваите, но предполага, че все пак в оригиналния документ имало нещо, което Обама искал да скрие.
"Президентът е роден в Хонолулу, Хавай, 50-ия щат на най-великата страна на Земята", заяви категорично прессекретарят на Белия дом Робърт Гибс. (по материали от чужди медии)