Иван Павлов е завършил финанси и социално и застрахователно дело в Стопанската академия "Д. Ценов" в Свищов. От 1990 до 1991 г. работи в столичната полиция, а от 1991 до 2009 г. в БОП и икономическата полиция в Ловеч. На 15 февруари т.г. бе избран за председател на Синдикалната федерация на служителите на МВР, която бе създадена след безпрецедентните протести на униформени в края на м.г. Преди това той бе член и на контактната група, която повече от месец преговаряше с вече бившия зам. вътрешен министър Соня Янкулова по исканията на колегите му. На 26 юли бе преизбран като шеф на синдиката на първата национална конференция на организацията.
------
- Г-н Павлов, през последната седмица ескалира нова вълна от недоволство в системата на МВР, но този път не заради лошите условия на работа, а срещу тежките присъди, които петима ваши колеги получиха на втора инстанция за смъртта на благоевградския бизнесмен Ангел Димитров. Вие вече се обявихте против решението на военните магистрати чрез официална декларация. Не се ли опасявате, че ще бъдете обвинени в опит за натиск върху съда?
- Не смятам, че ние като служители на реда се опитваме да влияем по един или друг начин на решенията на съда. Нямаме такава цел, уверявам ви. Единственото, върху което искаме да обърнем внимание на обществото, е начинът, по който действат магистратите, когато е замесен полицай. Защото това стана порочна практика в последните години, не месеци. Виждаме как знакови фигури в престъпния свят или известни спортисти при извършване на тежко престъпление получават присъди, несъизмерими с извършеното. В същото време, когато има подсъдим полицай, колегите получават много по-тежки наказания.
- Чрез декларацията си вие обявихте, че въпреки недоказаните обвинения срещу петимата антимафиоти от Благоевград, съдът ги е осъдил, воден от други подбуди. Какво имахте предвид?
- В мотивите на съда за последното решение по този случаи има известни политически нюанси, нямащи връзка с делото. Има изречения, които будят най-малкото недоумение. Дори обидни квалификации по отношение на полицейския служител по принцип. Въпреки това аз искам да се дистанцираме от частния случай. За синдиката този въпрос стои на изцяло принципна основа. Ние нямаме предвид само случая "Чората", случая "Александър Александров" или колегата, който бе осъден, защото защити националния флаг от поругаване. Ние се обявяваме срещу тази порочна практика в съда.
- Все пак очаквате ли заради тези случаи да се стигне до нови масови протести и хаос в МВР?
- Нашата синдикална организация няма да върви към активизиране на масови протести със съмнителен резултат. По-скоро смятаме, че е логично да се върви към подобряване на правната уредба в страната. И да не се стига до такава драстична разлика в решенията на правораздавателната система когато има замесен полицай и когато става дума за лице от активния крими контингент. Т.е. когато бъде набит униформен, извършителят обикновено просто плаща глоба. А когато полицай набие някого, получава доста тежка присъда, която не съответства на степента на обществена опасност.
- Говорите за нови промени в НК и Закона за МВР?
- Категорично. Защото в последните седмици виждате, че зачестиха тези случаи. Имаше проблеми с побоища след мачове, имаше и инцидент в плевенска дискотека. Там колегите също протестираха, тъй като беше нанесен побой на полицаи, а хулиганите бяха осъдени символично.
- Вие искахте такива законови промени и от старото ръководство на МВР. Дори ексминистърът Михаил Миков се ангажира с решаването на този проблем. Какво се случи?
- Да, миналото ръководство започна да работи в тази посока и бяха подготвени някои редакции на текстове в НК и Закона за МВР. Те обаче не успяха да видят бял свят и тези изменения и допълнения не влязоха в парламента за гласуване. Това е проблемът, но за щастие настоящето ръководство на МВР сериозно пое ангажимент на срещата ни за решаването му.
- Какво друго очакват вашите колеги от новия министър освен постепенното увеличаване на заплатите?
- Много се спекулира със ситуацията около заплатите в МВР. Естествено е, че трябва да се предприемат някакви стъпки в тази посока. От дълго време очакваме да се намери решение на този проблем, но и ние самите разбираме състоянието, в което се намират и ведомството, и страната. Така че не бих могъл да определя този проблем като единствен и най-спешен. Знаем, че той изисква по-комплексен подход, не е само в ръцете на министъра, но зависи и от състоянието на хазната и бюджета. Нека да не се формира нагласа в обществото, че ние едва ли не чакаме министърът днес да си влезе в кабинета и утре да ни увеличат заплатите с еди-колко си процента. Ние като синдикат очакваме да ни се дадат възможности да участваме във формирането на политиките на министерството по отношение на служителите и техния статус. За нас е важно да има диалог.
- В последните си месеци като министър Михаил Миков обяви, че системата е задръстена от около 8000 души навършили пенсионна възраст и това е причината за масовите пенсионирания. Това така ли е по ваши данни?
- Терминът "задръстена" не е много подходящ, но наистина има много служители, които имат над 25 години стаж. Това обаче се получи след промяната на закона, защото преди се говореше за 60 навършени години или 25 г. стаж в системата на МВР по предложение на органа. Сега го промениха, така че е добре да бъде формулирано - дали ще работят до навършване на 60 години или са достатъчни 25-те години стаж. Това не е прецизирано и дава възможност за лавиране между текстовете и нееднозначното им прилагане към един или друг служител. Проблемът наистина е сериозен, защото ако говорим за масови пенсионирания, трябва веднага да излезе на преден план и въпросът как ще стане след това запълването на системата. Ще трябва да има масови назначения. Само че няма единна стратегия по кадровата политика и кариерното развитие в МВР. Затова ние настояваме за ясни правила и критерии. Един от големите проблеми в системата е подборът на кадрите.
- Какво стана с проблемните доставки на униформи, които бяха сред основните фактори за ескалиралото напрежение сред полицаите през зимата и пролетта?
- Този проблем се задълбочава. Така и не се прие нашето предложение да има специализирани магазини, а все още се раздава оборудването от вещеви складове. Ние настоявахме да се въведе система като тази в армията, която се е доказала от дълги години. Не е необходимо да ми дават три шуби, които не ми трябват, а когато ми е нужна фуражка, да не ми я дават, защото не ми се полагала тази година. Освен това се оказва, че една голяма част от направените миналогодишни поръчки не са платени на изпълнителите. Това пречи да се направят поръчките за тази година.
- И явно в момента има и криза за летни униформи?
- Ще има криза и за зимните, защото щом още не са направени поръчките, не е ясно изобщо кога ще бъдат ушити. И пак ще ги получим през март. Там проблемите наистина са финансови и не се развиват никак благоприятно. Да не говорим, че за тази година все още не е започнало раздаването на вещеви заявки. То лятото се преполови, ние още не сме взели летните униформи. После ще дойде зимата, а зимните още не са поръчани.
- Ще дадете ли някакъв срок на новото ръководство, условно казано, да влезе в час, за да започне решаването на битовите проблеми?
- Последните няколко дни много започна да се спекулира в тази посока. Чувам, че сме давали пълна подкрепа, гратисен период, срок и т.н. Това изобщо не отговаря на истината. Разбира се, че ще подкрепим г-н Цветанов, когато започне да работи по подобряване на състоянието в системата. За друга подкрепа, например политическа, изобщо не е ставало дума. Гратисен срок не можем да дадем, защото проблемите не чакат - те са се трупали 20 години и се развиват всеки ден. Какво да кажем на г-н Цветанов сега? Даваме ви половин година, за да решите проблема с дрехите? Ами те, полицаите, трябва да са облечени, нали?! Разбира се, че знаем, че му е необходимо време да навлезе в работата. Така че ние единствено изразяваме готовност да помогнем на г-н Цветанов по-бързо да навлезе в проблемите и да започнем да работим за тяхното решаване.
Посегателството срещу полицай трябва да се наказва строго.
Действие или бездействие на полицай, водещо до нарушаване на закона трябва да се наказва строго.
Злоупотреба със служебно положение трябва да се наказва строго.
Уронване престижа на професията трябва да се наказва строго.
Я да видим кое в момента се наказва ... строго.
========================================= ====
Ако циганин да речем замахне с коса срещу полицаи (например двама) - трябва ли да се накажат полицаите че не са го "респектирали" или трябва да се похвалят че не са допуснали да се наруши "етническия мир" ?
Ако полицай се напие и започне да стреля (например) - трябва ли да бъде уволнен веднага или трябва да се порицае че не е улучил никого ?
Ако полицейски патрул пусне сирените (например) за да пресече по-бързо кръстовище и след това спре, за да си купят полицаите цигари - трябва ли да бъдат разжалвани полицаите в патрула или трябва да бъдат наградени задето са блокирали движението ?
... и т.н. и т.н. ...