:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,241
Активни 597
Страници 5,115
За един ден 1,302,066
Предимство

Идва времето на учителите в просветата

Като вътрешен човек на системата, Йорданка Фандъкова има шанс да привлече съсловието на страната на реформите
Снимка: Велислав Николов
На 27 юли бившият министър Даниел Вълчев въведе в МОН Йорданка Фандъкова.
Даниел Вълчев беше харесван министър, но си остана външен на системата, за която отговаряше през последните 4 години. Проблемите му с учителското съсловие съвсем не започнаха и не свършиха с прословутата реплика за "седянката" и разтурянето й. Явно или под сурдинка учители, директори и най-вече синдикатите в образованието често саботираха големите реформи при най-малкия знак за промяна. Педагогическият състав прояви съпротива и срещу матурите, и срещу диференцираното заплащане, което трябваше да отличи добрите от закостенелите. В средата на мандата учителите успяха да устискат на безпрецедентно дълга стачка, която в крайна сметка само катализира тлеещите реформи. Да не говорим за локалните фронтове, които съставът на отделни известни гимназии откри.

Вероятно отсъствието на тези най-важни съюзници на МОН обрече промените да останат донякъде лишени от съдържание. Йорданка Фандъкова застъпва поста с висока степен на доверие от страна на педагогическата колегия. Тя е била 7 години директор на училище, а преди това има 13-годишен стаж като учител. Тези 20 години опит в системата я правят изключително симпатична за преподавателското съсловие. Разбира се, има риск реформите да спрат в името на комфорта и статуквото, какъвто е стремежът на всяка тромава система. Но ако вярваме на встъпителните обещания, по-скоро отваря възможност най-сетне на промените да се придаде плътност и смисъл.

Най-непосредствената задача пред новия министър на образованието е



гарантирането на бюджетно спокойствие за системата



Тя има предимството сметките й да са сведени до оптимален вид благодарение на делегираните бюджети, въведени в резултат на стачката през 2007 г. На втората година от промяната обаче има училища на ръба на финансов колапс заради намалението на субсидията от предишното правителство. Засега е ясно, че ГЕРБ ще изпълни предизборното си обещание да не пипа парите за училищата. Като бивш директор и зам.-кмет Йорданка Фандъкова знае как разходите се калкулират до последната стотинка. Затова вероятно ще наложи и необходимата промяна в логиката на бюджетирането. По сегашния механизъм най-големите общини са и най-ощетени, тъй като за тях издръжката на 1 ученик е най-ниска. На другата крайност са малките планински общини, където издръжката е значително по-висока. Така се стига до парадокси като например училища с малко деца в села край София да получават същия бюджет като на централна претъпкана гимназия. В същото време формулите не правят разлика между начално образование, където един учител води един клас, и средното училище, където разходите за преподавателите са далеч по-големи. Очакването на системата е тези недоразумения да бъдат изгладени.

Работа предстои и по голямата гордост на предишното ръководство -



налагането на матурите и системата за външно оценяване



Въвеждането на зрелостните изпити е безспорен успех, но все още предстои да се превърнат в наистина обективна система за измерване на знанията и компетентностите на учениците. Дори и за неспециалистите е ясно, че прагът за тройка трябва да се вдигне и е абсолютно несериозно с 23 от 100 възможни точки да се взима диплома за средно образование. Самият Вълчев е признавал, че ако критериите за оценяване се повишат, без диплома ще остане значителна част от випуска. Делът на двойкаджиите в един завършващ випуск обаче не трябва да зависи от политическото решение на управляващите, а от твърди и обективни критерии, които не зависят от моментната политическа конюнктура.

Интересно ще бъде решението на новото мнозинство за структурата на образованието. Настоящото ръководство на МОН гарантира приемственост за идеята основното образование да се завършва след VII клас, а гимназията да бъде разделена на два етапа - до Х и до ХII клас. Това обаче ще остави още хора без работа и вероятно ще увеличи броя на отпадащите ученици, затова е възможна съпротива и от страна на учителите, и от страна на малките общини, които ще трябва да закриват още училища.

Може би най-тежката и дългосрочна задача на Йорданка Фандъкова обаче ще бъде да убеди съсловието да застане на страната на реформите. За застаряваща и изтормозена гилдия като учителската все още е трудно да преглътне идеи като диференцирано заплащане, кариерно развитие, проектно финансиране. Високата степен на доверие е силен коз, който не трябва да бъде изигран нахалос. В противен случай ни очаква поредният срив в качеството на образованието.
32
3506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
11 Август 2009 01:15
Ми много хубаво. Вече учителите няма да има с кого да се оправдават. За калпавите учебници, лошата дисциплина, пропуските в учебния материал, насилието в училище и т.н. отговорност ще си носят сами. Така трябва да бъде. Честито!
Дано обаче на г-жа Фандъкова и остане време да бръкне във висшето образование. Че там каквито авгиеви обори са се заформили...
11 Август 2009 01:26
А за БАН‌ да не отваряме дуна... нал тъй, геновева?
11 Август 2009 02:04
БАН чака - двамина зам-министри.
Единия - на МОН по науката, мястото е свободно.
Другия - очакван от по-специализирани кръгове, е зам-министъра по информационни технологии на Министерството на транспорта (дето ще седне в преструктурираното и свободно кресло на Пламен Вачков).
Така че - БАН е пас. Засега.
11 Август 2009 02:38
"Тя е била 7 години директор на училище, а преди това има 13-годишен стаж като учител."
***
E, учителите дочакаха най-сетне министър с педагогически стаж.
11 Август 2009 07:31
Не съм оптимист!
11 Август 2009 08:19
В управленската програма на ГЕРБ, като първи приоритет за образованието е записано Създаване на ефективен модел за управление на училищната мрежа, съответстващ на броя на учениците и съобразен с изискванията на пазара на труда, социално икономическите и демографски характеристики на регионите..
11 Август 2009 09:16
Като отворихме дума за БАН на нашите управляващи и предишните и сегашните им се въртят разни фантасмагории в главите. Последната е да се направи Технологичен център на мястото на Кремиковци. Разбира се тази щурутия ще им се изпари още като им кажат сметката за разчистване на площадката в Кремиковци.
Ние имаме технологичния център - това е БАН, там са и сградите и кадрите и апаратурата, колкото и да не е модернизирана. Поради намаления състав в сградите има места и за чужди фирми и за нашите сънародници, които уж са се очаквали да се завърнат от Запад. Вместо да се хвърлят огромни средства за да се строят нови центрове да се модернизира БАН. БАН трябва да стане център, както на фундаменталната наука, така и на технологическия напредък- двете неща нса свързани. Там са най-силните центрове по информационни технологии - Института по математика, бившите ИТКР, КЦИТ (новите им имена не ги знам). Там са центровете по развитието на биотехнологиите, генното инженерство, нови електроизточници на ток, нови материали (органична полимерна и неорганична химия) - въобще всички модерни направления. В БАН трябва да се включат и професорите, доценти и научни работници и от университетите, както и учените от БАН да започнат да четат лекции в унивесритетите. С което да се намали натовареността на преподавателите, а те да могат да отделят време за наука.
11 Август 2009 12:24
Доколкото чух от тук, от там, отказалият се доц. Пранчов, както и човекът зад него, Камен Веселинов, са радетели на идеята за ликвидиране на ВАК и недолюбвали БАН. Та, интересно е, какви са борбите в момента и кой ще вземе връх. Още повече, че първите приказки на министърката, бяха точно за висшето образование и науката - нов закон за висшето образование и за научните степени и звания. И то спешно! За средното образование госпожата каза, че сега нещата, след въвеждането на матурите, трябва малко да се успокоят. Вярно, че тя го каза веднага, след като я определиха за министър и сега може да е на друг акъл.
11 Август 2009 12:46
Аз упорито се опитвах да видя, къде са публикувани 60-те публикации на Камен Веселинов по Интернет, ама така и не успях. Обикновенно тези техничари публикуват в някакви мижави списания. Затова са против по-високите изисквания на ВАК. Разбира се ВАК тръбва да се реформира. Не е нужно след степента ДОКТОР НА НАУКИТЕ (да не се бърка с д-р) да има във ВАК втори конкурс за професор. Степента ДОКТОР НА НАУКИТЕ трябва да бъде атестат, че дадения учен заслужава да бъде професор (те почти всички доктори на науките стават и професори). Изборът за професор тръбва да става в научната институция - университет или институт на БАН, при условие че кандидатите задължително тръбва да са ДОКТОРИ НА НАУКИТЕ (то и сега съществува това изискване). Така ще се избегне една процедура във ВАК, която трае около 1.5-2 години, от една страна, от друга страна ще се дава право на научната институция да избира подходящи за нея кандидати, а не ВАК да решава кой да бъде назначен в тоз или друг университет.
11 Август 2009 12:53
Марксе, ВУЗ и БАН какво общо имат с просветата? А Семинарията, Военните училища, чуждите колежи и университети?
Просвета е образованието от детската градина до матурите. То е важното и то е непосредствена държавна задача. Подкрепям колегите, които разчетоха като добър знак назначаването на учителка за министър. Във всички останали дейности, свързани с образованието и науката, държавата трябва да доведе докрай самоограничаването на функциите си до регулатор, автор на възможно най-прости и прагматични правила и гарант за спазването им. Нищо повече. ВУЗ, БАН и всички останали са напълно автономни от МОН и следва да уреждат отношенията си с възложителите на услугите им - търговските дружества, организациите и администрациите ... и държавата, разбира се. Но само в ограничения обем, произлизащ от качеството й на работодател или от постигането на точно определени стратегически цели в науката и технологиите.
11 Август 2009 13:11
"Може би най-тежката и дългосрочна задача на Йорданка Фандъкова обаче ще бъде да убеди съсловието да застане на страната на реформите. За застаряваща и изтормозена гилдия като учителската все още е трудно да преглътне идеи като диференцирано заплащане, кариерно развитие, проектно финансиране. Високата степен на доверие е силен коз, който не трябва да бъде изигран нахалос. В противен случай ни очаква поредният срив в качеството на образованието."

Да ме прощава авторката, но в този пасаж има две....хайде, неточности да ги наречем.
Учителите никога не са били срещу диференцираното заплащане - за несведущите напомням - това са пари, които се получават в началото на всяка учебна година като стимул за постигнати добри резултати през предходната. Всяко училище има изработени вътрешни правила как отпуснатите пари да се разделя между педагозите.
Учителите никога не са били и срещу кариерното развитие. Системата трябваше да стартира през февруари, после от юни, досега така и не стана, защото просто няма пари за нея.
Подобни твърдения са - меко казано - заблуждаващи.
Добре е авторката да направи сравнение между заделените за униформи, примерно, пари и средствата, отделени за допълнителна квалификация на учителите. Абсурдно е, ако искаме да се повиши качеството на преподаване, да не се отделят достатъчно средства за повишаване на учителските компетенции.
Проблемите на средното образование са страшно много, но най-страшните не са диференцираното заплащане и кариерното развитие.
11 Август 2009 13:21
Ех, умници
Това пра-архаично мислене за добрия управник от занаята.
Музикант, физик, инженер, архитект, лекар - ето все фигурите, които се мислят като идеални за управлението в съответния ресор, в съответната гилдия.
Няма никаква връзка между професионалните качества на лицето и неговите способности и възможности да управлява каквото и да е.
А в случая имаме кариера, която заставя да се съмнявам във възможности на кадъра - прекалено е обиграна точно в тази сфера, която трябва да реформира.
Хубава игричка се очертава
11 Август 2009 13:49
Аве, Лянча, глей ся:
...ВУЗ, БАН и всички останали са напълно автономни от МОН ...

Ми това "О" и това "Н" са "образование" и "наука". Според теб, къде се получава най-високото образование и къде се прави науката - в забавачниците? И по-нататък:
...и следва да уреждат отношенията си с възложителите на услугите им - търговските дружества, организациите и администрациите ... и държавата, разбира се. Но само в ограничения обем, произлизащ от качеството й на работодател или от постигането на точно определени стратегически цели в науката и технологиите.

В оня химн се пее: "Напред! Науката е слънце, което във душите грей!", а не: "Напред! Науката е бизнес!" Разбира се, Стоян Михайловски сигурно е прост човек, както и ние, дето с годините все по-често се просълзяваме, като го чуем този химн.
11 Август 2009 14:18
Марксе,
Писаното от теб е точно.

Центрове -- да, но покрай БАН, а не - вместо институтите й.
Центровете могат да приютяват
-- авангардни/рискови проекти;
-- трансфер на технологии;
-- интерфейс между индустрия и наука;
-- фирми, развиващи до продукти идеите на изследователите.


Наште от Запад за жалост не са много радушно приемани, а наистина могат да допринесат, .. ама се иска потискане на балканските рефлекси, т.е.
--- на шубето от конкуренция у местните,
--- респективно у гурбетчиите - на прибързаното подценяване на местния интелектуален потенциал само зарад лошата ни материална база.


Хората от висшите училища спират учените от БАН да четат лекции и да подготвят магистри
(ЗВО не забранява воденето на магистратури, просто не е споменато в съответния член, и те така),
пак балкански рефлекси.
Губят и висшите даскали, Маркс го е казал точно -- не им хартисва време за наука и се декласират (с всички изключения на хората, които се опазват от големи хорариуми и работят наука на щури обороти - нали си имат наоколо млад работен народ, напорист и мераклиест).


И за ВАК и професорските избори си точен.


Остава да се добави само, че държавната грижа за науката и технологиите, струва ми се в перспектива е добре да се институционализира (постепенно и внимателно) в отделна агенция, нещо като сегашния фонд Научни изследвания, ама съвсем! различен адекватно разгърнат и солидно финансиран. Така е в Холандия примерно. Холандия е дори по-малка от България, но всички знаем колко парици се наливат за наука там.
С Германия трудно можем да се сравняваме, при все това там имат баш едно немско МОН -- с професорка философка за министър (нема лошо, нали началничката й е сепак доктор по физика) -- и маса ти фондации и конгломерати от изследователски центрове.

Редактирано от - Sofia`s darts. на 11/8/2009 г/ 14:24:38

11 Август 2009 14:35
Хъм, някои университети и сега дават собствени научни звания, които обаче не са "републикански", със съответните заплати. За "големия доктор" и професурата (може да се направи аналогия с малкия и доцентурата), аз възприемам като по-адекватно сегашното положение. Разбира се, има много неразбории и нееднакви изисквания (а и неадекватни), които оставят възможности за нахлуване на ненаучни съображения в процедурите. За съжаление, май много често става именно така. Раздаването на научни звания в университетите ще доведе до натежаване на административното начало - за нула време началниците, от доценти ще станат професори, щото видите ли, те са много заети с обществената служба и нямат време да се занимават с наука, а и с преподаване (нали имат редукции на натоварването), и заедно с това, мога да се обзаложа, че след като се опрофесорят, ентусиазмът за създаване на други професори ще секне.
11 Август 2009 15:13
Марксе съгласен и подкрепям горното, но с това
"Ние имаме технологичния център - това е БАН, там са и сградите и кадрите и апаратурата, колкото и да не е модернизирана. Поради намаления състав в сградите има места и за чужди фирми и за нашите сънародници, които уж са се очаквали да се завърнат от Запад. "
Направо изби рибата.

Нека да кажем, че има 5-10 % полезни и работоспособни хора.

В нашия научен съвет средната възраст е повече от тази в един старчески дом.
Част от тези хора от години изобщо не са идвали на работа, освен когато има съвети за да направят някоя пакост.

Няма млади хора защото ръководството няма интерес да има. Хората само създават проблеми и заемат ресурса, а държавата плаща по малко, но пък стабилно. а и от наеми се печели много по лесно.
И от икомомии на фонд работна заплата и за прослужено време.....
Ръководството няма интерес и от реформи, а Колкото и да намалят бюджета на БАН, за ръководството все ще има достатъчно.

Не знам дали да съжелявам или да се радвам за всички млади хора, които изобщо не бяха допуснати до БАН.

И в момента назначенията са спрени, защото трябва да се правят икономии, а иначе има хора на по над 80 и си получават заплатите и такива, който изобщо не работят и такива, които се водят на работа в по няколко взена едновременно и участват в по няколко научни съвета.

И предлагаш да се наливат пари в такава структура.
11 Август 2009 16:18
В оня химн се пее: "Напред! Науката е слънце, което във душите грей!"

В оня химн думата наука означава именно "просвета" и "учене". В никой случай не обозначава професионалните занимания на 1-2% от населението. А за тях, за професионалистите от ВУЗ и БАН - бизнес правила, само бизнес и нищо друго, освен бизнес. Тая работа не става с идеологии, отвлечени чувства и сълзи в очите
11 Август 2009 17:32
Бе, кадърен си беше Вълчев и беше добре да го използват по някакъв начин и при новата власт, ама ....
11 Август 2009 18:16
Сега, Лянча, бизнес правилата са за бизнеса. Науката е друга опера. Ако ВУЗ-овете започнат да работят точно по бизнес правилата, бизнесът първи ще изреве на умряло. И никакви алтернативи от рода: "ще си пратя детето да учи в Европа" не работят, щото няма кой в Европа да ти вземе необразованото дете. А и не всички българи могат да си го позволят, щото в Европа и в Америка университетите са точно бизнес организации. А и ако си го позволят, след 10-15 години, закриваме държавата. Нагледал съм се на намахани бизнесмени, които са кръгли нули като специалностна компетентност (а и не само), а намахаността им произтича, единствено от това, че месечната му заплата е колкото годишната на един професор, примерно. Та тъй както съм ги гледал, така и съм се смял. Ето защо не мога да се доверя на преценките на такива хора, което съветвам и теб. Горещо. Остави науката на учените. По определение няма по-компетентни от тях. Даже Васил Божков не е по-компетентен. Макар, че бил добър математик. Не всички в БАН и във ВУЗ са учени, но колкото и да са те, те са там. Не ми се вярва на друго място да има учени. Ако изключим разни вманиачени нещастници, специалисти по вечните двигатели. Те са навсякъде.

Редактирано от - hamel на 11/8/2009 г/ 18:24:10

11 Август 2009 18:49
ВУЗ, БАН и всички останали са напълно автономни от МОН и следва да уреждат отношенията си с възложителите на услугите им - търговските дружества, организациите и администрациите ... и държавата, разбира се
Лянча, тези "бизнес отношения" като как да ги разбираме: отдаване на под наем на сгради; продажба на дипломи; размяна на дарения срещу почетни титли; лабораторни анализи като проверка на сертификата на търгуван продукт?
Или може би търговското дружество си поръчва да му бъде открит едни нов закон, например за икономическата печалба, или нов метод за ... примерно производство на ел. енергия от ... ядрен синтез Имаше тука едни енергетици дето поръчали измервателни уреди за топлоотдаването в топлофицираните жилища и народът се юрна масово да пИчели от измерването или по-точно от изкривеното измервани на "консумираната" топлина - мокри кърпи, вентилатори, тръбички, външни спойки тук и там. Резултатът е, че като се увреди един уред за дялово разпределение, трябва да се сменят всички останали, защото сложените са се оказали "уникати" (ако не са еднакви няма да има дялове). Та науката може да бъде използвана за рекет, къде такси да се събират от гражданите; къде уж заради глобалното затопляне от бизнеса.
Не ми се вярва на друго място да има учени
Има Хамел. Тия места се наричат научно-изследователски лаборатории (R&D - Research and development) и по правило разполагат с по-големи бюджети от един държавен институт, а някои с по-голям бюджет от държавния бюджет на България. Учените в тия места не са по-учени от държавните, но са по-ефективни заради по-строгата и целенасочена организация. Последното, целенасочеността в отделни случаи е и причина за фалита на цяла компания. За туй всеки по-класен бизнес изгаря от желание за кооперация с университет/институт, особено ако се е стигнало до готово решение. А дали има готово решение се разбира като се плаща ежегодно стипендии на най-добрите студенти и ... на преподаватели или направо се "привличат" студенти.
А от отворената дупка за БАН трябва да е ясно, че бизнесът няма да ги потърси, ако те не се похвалят, че са добри. Добри, не по броя на раздадентие звания и степени от ВАК, а по броя на продадените или внедрени разработки или защитени патенти; за преподавателите - броя на наградените или успешно ("успешно" не значи портиери, чистачи метачи и евробукмейкъри) реализирани студенти. Публикациите са колкото да тръгне "разговора". Ей, нá Хърсев всеки понеделник публикува и все е "момчето за бой". Па може някой и да го назначи за консултант по омайване на УЛАф-ци.
11 Август 2009 19:06
вълчев беше вреден, колкото си иска
11 Август 2009 19:17
Apolitichen ...Има Хамел. Тия места се наричат научно-изследователски лаборатории (R&D - Research and development) и по правило разполагат с по-големи бюджети от един държавен институт...
Това в България ли е? Ако има, честно казано, не съм знаел. А ако е за чужбината, за там знам. Както знам, че университети като МИТ или Станфорд са единици. Останалите са далеч от тяхното ниво, но ние държим да сравняваме нашите, точно с тях. И понеже нашите няма как да не загубят от сравняването, край - да ги закриваме и Гунчо от Долно нанагорнище отива в МИТ.
11 Август 2009 20:01
Абе като гледам снимката, май е важно и да имат хубави дупета.
11 Август 2009 20:06
БАН е овехтяла структура от съветско време и трябва да се закрие. Изледователската и научната работа трябва да отиде в университетите (укрупнени). Научното звание "голям доктор' трябва да последва мумията на Димитров.
11 Август 2009 20:15
E, не беше уточнено да се ограничим само за България. Нали уж все се интегрираме, поне в Европа.
Колкото до сравняването, съм твърдо против Гунчо, включително и аз, да правят сравнения. Първо, защото науката и висшето образование е необходима на самата Държава, държавната администрация - да се назначават знаещи служители и да се обучават в моженето, а не как се запуща компютъра и как е "Добро утро" на китайски. Е, к'во стана като туриха брат'чеди, шуранайки и др. цоциалисти да водят "кореспонденция" с евробюрократите, чак Сергейчо СТАНИшеф призна, че говорели на различни езици, а той имал перфектен английски, и Пирински (Председателя на 40-тия парламент) тоже, и онзи Тъдъсръчков - комуникаторът , де опропасти сите фондове. На същия "цоциалистки" език и бизнесът си говори с Европата, та сега Еврокомисията чака наказателни присъди.
Второ, двете са необходими на обществото - конкуретна среда за нови идеи, а не като на оная дизайнерка, блуждаеща на държавни разноски между Испания и Швеция и считаща себе си за върха на "кръглостта" и в същия стил "кръглеше" учителите.
Трето, изобщо не смятам, че трябва целево да готвим студенти за МИТ и Станфорд - като ги завършят, не можем да им осигурим работа, но ако бизнесът им плати обучението, да ходят. А тези, които завършват тук, трябва да могат да "четат" публикациите на професорите от тези университети и не само от тях. Най-малкото да няма истерии като "свинския грип" (26 млн. лв на бюджета) или като "парниковия СО2" (спрягат се над 300 млн. глоби).
Последно, ако се направи едно обективно сравнение, няма да се изненадам, ако се окаже вероятно, че себестойността на единица "научна продукция" е по-ниска, отколкото в института "Макс Планк" или "Националния здравен институт" в Синсинати, сиреч науката в България е по-ефективна от Германия или САЩ.
Но на "фундаметалисти" ("правене на чиста наука" като Mrx++ не бих доверил управлението на висшето образование, още по-малко ВАК - вместо да атестира университети и поддържа база-данни за реализацията на студентите им (необходимост за атестацията), както и подпомагане на държавата за бюджетирането на тази дейност (един вид независим одит), ще раздава титли кат възмездие на "личностна-научнотеоретична" основа.
11 Август 2009 20:52
Е от това дето четох по интернето от шефката на литературата у сеуто, сметам: по-добре вехтата структура на БАН, отколкото супермодерната на СУ.
11 Август 2009 20:53
Хамел, бъркаш понятията. Не говоря за бизнесмени в науката, с изключение на някои приложни области. Имаш три основни научни продукта - обучени специалисти, приложни продукти и т.н. "фундаментална наука". Те имат своите потребители. Бизнес отношения не означава нищо друго, освен потребители = възложители, поръчки, договори, ред, деловитост и резултати. Това е, в общи линии. Можеш лесно да си го представиш в детайли.

Редактирано от - В.Лянча на 11/8/2009 г/ 23:10:15

11 Август 2009 21:27
Явно на нас с Хамел трудно ни вървят представите. Но да дадем един детайл от тези дето знаем: Имаме проблем - тумор на гърдата; имаме възложител - МЗ и две фармацевтични компании; имаме и изпълнители - Институт по молекулярна биология, Институ по биохимия, Институт по генетика и Биологически факултет. Очаквани резултати - химично съединие или комплекс от такива; метод за лечение или метод за профилактика.
Какво ще включим в договора?:
- установяване причината за заболяването;
- създаване на статистическа база-данни за заболявенето с цел установяване на предпоставките (хранителен режим, стресови ситуация, физическо натоварване, UV облъчване) за заболяването;
- избиране/тестване на принцип на лечението - хемиопатично унищожаване на туморната клетка; видоизменяне на туморната клетка, "изяждане" на туморната клетка.
И стигаме до срока на договора - 70 години (толкова време е минало от първата идея за унищожаване на туморна клетка) - неприемливо за възложителите;
20 години - МЗ може и да кандиса, ама средствата ще са недостатъчни;
10 години, толкова траят клиничните изследвания, ама бизнесът за това време в България обикновено фалира.
В общи линии, Лянча, накаква друга идея?
11 Август 2009 21:47
120 лв. към заплатата за топучителите!
Споделям мнението, че степените старши-, главен- , и учител –методик трябва да се определят на ниво „Министерство”/ дори не от РИО/, а не от директорите. По места директорите от години редят пъзел, кой какво ще играе в бъдеще и какъв „чин" ще заема. Голяма част от учителските колегии са тъпкани и унижавани, а ”своите хора”, макар и посредствени и безидейни са толерирани и издигани в небесата. И заплащани „адекватно” при диференцираното заплащане. Мисля, че не е трудно да се установи как стоят нещата във всяко едно училище. Степените трябва да се дават по предварително определени, работещи критерии и напълно реални и прозрачни конкурси.Още повече, че някъде по места синдикални лидери са най-верни, „хранени хора” на директори-манипулатори.Това не е трудно, когато заплатата ти зависи от директора. Не мисля, че директорите и РИО трябва да бъдат последна инстанция в случая. Не допускайте за пореден път да бъде реализирана несправедливост, да бъдат унижавани интелигентни и работещи хора, пък било то и „даскали”.
11 Август 2009 23:05
Лянча, ясно ве. С теб винаги ще се разберем
11 Август 2009 23:35
Нема друга идея, Аполитичен. Нема и защо да има. Идентифицирай правилно продуктите и процесите, формулирай ограниченията, определи размерите и относителните тегла на разходите и ги разпредели по възложители. Обещавам ти да "разиграем" примера в числа, при повече време
13 Август 2009 13:36
Вълчев беше свеж полъх... макар и нерядко с леко лош дъх.
За Фандъкова не знам.
Като завеждащ същия сектор в СГО нещо... но пък е била учител и има идея за проблемите.
...От друга страна пък се сещам, че някъде не даваха на учители с повече от 10 годишен стаж да гласуват - нямали трезва преценка. А пък румънците въвеждали психотест за учителите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД