Буквално за ден неизвестният грузински блогър Cyxymu придоби световна популярност. В навечерието на годишнината от конфликта между Русия и Грузия негови акаунти в Twitter, Facebook и LiveJournal станаха обект на мощна хакерска атака и доведоха до срив на сървърите им. Милиони спам съобщения заляха мейлите на хора от целия свят, а единствено гигантът You Tube, който също стана обект на атаката, успя да се справи с нея.
Няколко дни по-късно самоличността на блогъра стана известна - това е 34-годишният грузинец Георгий Джахая, роден в Абхазия, но понастоящем живее в Тбилиси. Той е преподавател по икономика в градския университет, а името му в онлайн пространството е по аналогия с родния му град, столица на отцепилата се провинция.
Блогърът е станал известен с редица коментари и снимки за военните действия между Русия и Грузия през август миналата година. Те били свързани с подготовката на Русия за война и развитието на конфликта през погледа на цивилното население. Текстовете му имали ясно изразена антируска насоченост, на което е дължал нарастващата си популярност. Постингите си публикувал чрез платформите на най-големите социални мрежи - Twitter, Facebook и LiveJournal. Георгий обясни пред "Ройтерс", че от дълго време получава заплашителни писма заради дейността си, но не им е обърнал внимание, макар че според думите му след миналогодишния военен сблъсък блогът му е бил атакуван няколко пъти. Това обаче не го отказало да споделя мнението си и затова е станал обект на още по-сериозна онлайн агресия.
Атаката срещу Cyxymu е подготвена около годишнината от конфликта. Първоначално са били активирани няколко бот мрежи - стотици хиляди заразени с вируси компютри на обикновени хора, които започнали да разпращат милиони спам мейли, пренасочващи към страниците на Георгий. С това се цели увеличаване на трафика към нея до степен тя да блокира. Подобни атаки не са рядкост в мрежата, според коментари бот мрежи се наемат за по няколко хиляди долара, като обикновено те целят взимане на откуп от някой по-малък сайт под угрозата да го сринат. Атаката със спам може да постигне и друга цел - страниците на Георгий да бъдат компрометирани като източник на нежелани съобщения, които трябва да бъдат избягвани.
Претоварването на неговите профили в Twitter, Facebook и LiveJournal е целяло те да бъдат извадени от строя, като се принудят самите администратори на сайтовете да ги блокират. При тази атака сървърите на Twitter излезли от строя и над два часа милиони потребители не успяват да се свържат, а тези на Facebook имат сериозни проблеми с влизането и качването на материали. Едновременно с това е бил атакуван и водещият световен портал You Tube, чиито системи за сигурност обаче безпроблемно са се справили със заплахата. Сривовете на социалните мрежи станаха причина редица ИТ специалисти да обърнат внимание върху уязвимостта на социалните мрежи, които често са обект на атака с цел кражба на лични данни.
Скоро след като Twitter възстановил работата на сървърите си, Георгий започнал да разпраща съобщения, в които обвиняваше руските служби за атаката. Редица специалисти по интернет сигурност също изразиха подобни съмнения. Според тях атака към едни от най-посещаваните сайтове в света е обречена, ако не е обезпечена с огромни ресурси, с каквито не разполагат обикновените престъпни групировки в онлайн пространството. Патрик Питърсън, специалист по сигурността в компанията Cisco, оприличи атаката като "използване на граната, за да бъде убита муха". Греъм Клули, старши технологичен консултант в компанията за компютърна сигурност Sofos, обясни пред Си Ен Ен, че атаката е била хирургически насочена само към акаунтите на грузинския блогър с цел прекъсване достъпа до тях, но е успяла да причини далеч по-сериозни щети. Макс Кели от секцията по сигурността на Facebook коментира, че от компанията разследват кой е източникът на атаката, кои стоят зад нея и гарантира, че при успех ще бъдат предприети действия срещу извършителите.
Георгий заяви в интервю за "Ройтерс", че няма да спре да качва материали против руската политика срещу Грузия. Според него нападението е било внимателно планирано и е убеден, че зад него стои руското правителство, което е искало да заглуши критиките около годишнината от военните действия. Блогърът обяви, че има намерение да създаде сайт на английски език, за да достигнат думите му до повече хора. "Страхотно е да си център на медийното влияние. Така имам шанс да кажа на хората истината за положението в Грузия, както и да работя за подновяването на прекъснатите връзки между нас и Абхазия" - каза още той. Георгий разкрива, че тактиката му ще бъде да сменя интернет адресите си, за да не допусне да бъде заглушен. Той се надява и на финансова подкрепа от симпатизанти, за да успее да осигури база за свободно изразяване на възгледите си.
Резултатът от атаката се оказа негативен за хакерите - сега Cyxymu е по-известен отвсякога. Преди в Twitter той е имал едва 46 последователи, а сега бройката им надминава 1000. Някои западни медии като "Таймс" дори определиха атаката като масиран руски блицкриг срещу Грузия и като форма на предупреждение за противниците й в онлайн пространството.
Резултатът от атаката се оказа негативен за хакерите - сега Cyxymu е по-известен отвсякога.
Което май е целта на занятието.