:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,805
Активни 628
Страници 25,370
За един ден 1,302,066

Баба Илийца е невинна

Само времето ще прати благородната българка в пенсия. Литературната програма се нуждае от профилиране и оживяване, а не от окастряне
Иво Христов
Никой не е по-различен от другиго, отколкото от самия себе си в разните епохи на своя живот. Мисълта е на Паскал. По моему една от най-великите, изказвани някога. Изплува в съзнанието ми, колчем срещна стар познат. Научих я преди 25 години, когато преподавателката по литература я изписа на дъската като тема за дисертация. Тъй именуват във Франция есетата. Гимназистите пишат поне едно месечно, за да се приучат на rigueur intelectuelle, нещо като мисловна дисциплина. Есетата следват строга схема: увод, теза, антитеза, аргументи, заключение. По тази интелектуална матрица французинът мисли, спори и решава. А българинът?

По стечение на обстоятелствата съм продукт на две образователни системи - българската и френската. Не вярвам да съм поумнял от втората, но че ме промени радикално, е факт. В България зорлем изтърпявах часовете по литература, снишавах се, когато търсеха рецитатор за поредното стихотворение и немеех пред теми от типа "Героичното у Ботев" и "Лиричното у Яворов". Паскал обаче ме заинтригува. Твърдението на Йонеско, че "истината винаги е достояние на малцинството", също. По почина на Жид неусетно поех "по естествения си уклон, но в посока на изкачването", до степен, че днес се занимавам предимно с литература. С което потвърдих на свой гръб твърдението на Паскал.



От години насам всяко лято България преживява хуманитарна катастрофа



Как иначе да наречем резултатите от кандидатстудентския изпит по литература, половината от които са двойки. Хуманитарна катастрофа! Също както гладът и бедствията, невежеството и емоционалната закърнялост са форма на обезчовечване. Езикът има своя мъдрост и ни поднася един и същи термин за мащабна човешка разруха в двата случая.

След катастрофата идва ред на кандидатстудентските бисери: слитъци искрометна неграмотност, която с годините се изроди в дебелашки хумор. В медийната ера недоузрелият зрелостник ползва шанса си да се види по вестниците, ако темата на изпита не му уйдиса. Предава лист с някоя засукана простотия и гледа сеир. Впрочем шумният някога кикот от бисерите напоследък стихна. Масата на невежите нарасна и малцина долавят хумора, когато изобщо го има.

Дочувам родителски ропот, затова да уточня: няма средностатистически ученик, разбира се. Четящите трупат качество, докато невежите помпат бройката. Хуманитарната катастрофа обаче е факт, общата грамотност спада, а породените в обществото реакции са поводът да пиша по темата.

Първа се пръкна идеята



да се акцентира върху българския език в ущърб на литературата,



защото от образованието се искат грамотни граждани, а не литератори. Това предполага и прочистване на учебниците от баласта: разбирай разните там автори и творби. Намирам идеята за грешна по две причини. Абсурдно е да се напасва образованието към невежеството. Призванието му е тъкмо обратното: да култивира. Що се отнася до отделянето на предметите език и литература, то това е рискована операция, като сепарацията на сиамски близнаци. Обикновено тя е смъртоносна. Организмът е общ. Замислените занятия по "четене и писане" няма да повишат езиковата култура, а ще отворят плацдарм за посредствеността. Вместо литературни образци учениците ще сричат незнайно какво. Тъй изучаването на български чрез опростени и практични текстове ще се родее с това на кой да е чужд език. "Джон и Мери имат просторна къща с градина и гараж. Опишете я." Най-подир порочно е да се мисли за хуманитарните предмети по схемата търсене-предлагане. Грамотността е базисна, литературата - луксозна, признавам, но така е на пръв поглед. Потребността от литературата не се поддава на осчетоводяване и по тази логика подлежи на зачеркване. Бистрата мисъл, нюансираният изказ, гъвкавата реч обаче са неприпознатите рожби на литературата. Загърбвайки нея, се лишаваме и от тях.

Ако реформа е нужна, в което спор няма, то тя не трябва да е в снижаването на общия литературен стандарт, а в обособяването на хуманитарен и научен профил в училищата с възможност за избор за учениците. Финансови възражения тук са неприемливи. Образованието е по-важно дори от сакралните магистрали. Инак те ще ни отведат в страната на зловещото скудоумие. Тя вече съществува и крепне.

За начало от програмата по български трябва спешно да се изметат всякакви съчинения с елементи на разсъждение (?!)/, текстопораждащи техники и прочее глупотевини. С удивление открих, че още е живо и "лирическото отстъпление", критически бурен от соцреализма. Тези абсурдни понятия създават димна завеса между учениците и книгите. Мътят главите на педагозите. Убиват предмета.

Облекчената програма по литература би следвало да заложи на прозата. В учебниците поезията трябва да присъства, но не и да се натрапва на учениците. Декламациите морят свенливите, наизустяването е дар божий, който не всеки притежава. За неозарените по рождение, а те са мнозинство, поезията е буфер. Затова четене на стихове да, рецитации - не. По света нерядко причастяването на учениците към литературата минава през часове по театър на маса. Игровата форма освобождава комплексите и внася доза разведряваща несериозност.

Що се отнася до списъка с автори, не ще влизам в дебата защо този, а не онзи. Диви ме обаче как една старица, баба Илийца,



беше нарочена от родителите за душманин



на непрокопсалите им деца. Появи се интернет подписка "Да изпратим баба Илийца на заслужена пенсия". Разказът бил неразбираем, казват. Че и патриотарски. Действително в творбата на Вазов ранен патриотар с непригодни дрехи и наивни мечти има късмета да налети, не щеш ли, на възрастна жена патриотарка, която прави-струва да спаси живота му, но всуе, защото башибозукът го разстрелва залпово в една кошара ден по-късно. Но подобен карикатурен прочит не пенсионира Вазов и неговия разказ за човешкото съпричастие, а води до жални изводи относно днешните родители.

Да пенсионираш автори и творби е наивна свръхамбиция. Литературата сама сменя кожата си, понякога през няколко столетия. Умилителните "деца", които впрочем са най-обикновени "ученици", от това не поумняват. Никой не помисля да изхвърли "прециозния" Молиер, крепостническия Гогол и дори "патриотар" като Толстой от респективните учебни програми. От посегателства върху класиката осиромашава метафоричният фонд на нацията. Да речеш Бай Ганьо спестява много обяснения. Това е езикова икономия. Тъй и с Андрешко, Илийца, Йоцо, Кириак и бялата лястовица. Сигурно и те ще излязат в заслужена пенсия в неясното бъдеще. Когато днешната литература изгази от лепкавия дзифт на претенциозната скука. Но кои сме ние, та да я пришпорваме?

----------

*Авторът е преводач на Ромен Гари, М. Дюрас, Андре Жид, Ф. Бегбеде и др.
Снимка: "Сега"
От години насам всяко лято България преживява хуманитарна катастрофа. Как иначе да наречем резултатите от кандидатстудентския изпит по литература, половината от които са двойки?!
146
5747
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
146
 Видими 
18 Август 2009 21:46
Въпроси за напреднали:

1. Кое е правилно?
а) Пие ми се дядовия джин.
б) Пие ми се дядовият джин.

2. Коя дума е подлог в изречението?
а) Пие ми се бира.
б) Ядат ми се картофи.

3. Има ли разлика в граматическите конструкции на изреченията в т.1 и т.2? Обосновете се!

Редактирано от - гошо на 18/8/2009 г/ 21:47:05

18 Август 2009 22:09
Хм! Има интересни неща, има и такива, с които не мога да се съглася. Най-напред - с преподаването на литература. Най-идиотският въпрос е - "Какво е искал да каже авторът?". Авторът го е казал, въпросът е аз какво разбирам. Понякога разминаванията между авторово намерение /когато е изразено писмено, а не някой си казал, че авторът.../ и читателското разбиране са огромни. "Една българка" - случка, четири образа, а сетне - кой каквото схванал.Истинската литература носи в себе си ВЪЗМОЖНОСТИ да разберем много повече, отколкото е казано.
Абсурдно е да се напасва образованието към невежеството.

Първо, не образованието, а системата за даване на тапия. Образованието не може да се намали или увеличи, то е хоризонт.
Второ, точно такова натъкмяване правеше венцехваления от публиката филистери МОНстър Вълчев.
Критериите за документ са жалони по пътя, истинското образование е винаги недостижимо. Освен за простаците, които винаги знаят достатъчно.
До утре!
18 Август 2009 22:19
Харесва ми това.
18 Август 2009 22:37
Никой не бил по-различен ...
Точно това си мислех като четях статията - колко сме различни както помежду си, така и в времето. Ето статията дава мнението на човек, който днес се занимава предимно с литература, но липсва другото мнение, на човека, който не се занимава с литература, даже литературата трябва да е била от най-трудните предмети за него.
18 Август 2009 22:53
Гошо, свалям ти шапка. Улучил си философски въпрос, не граматически... Сега ще започнат дискусии за семантика и синтаксис, за изявителности и безличности и пр.; за Чомски, за възможността формата да подсказва една граматика, а съдържанието –друга, за глъбинна граматика, различна от видимата – и прочие и прочие... Не мога да ти отговоря. Склонен съм да приема бирата, картофите и джина за подлог, но с удоволствие съм слушал и аргументите за обратното... Нека да налея масло в огъня:

1. Привижда ми се дядовият джин.
2. Мирише ми на дядовия джин.
3. Пие ми се дядовия(т) джин.

1. Привиждат ми се картофи.
2. Мирише ми на картофи.
3. Ядат ми се картофи.
18 Август 2009 22:54
И на мен ми хареса
18 Август 2009 23:00
Много добро.
18 Август 2009 23:10
Ако пред мен има две бутилки джин - дядов и бащин - и задам въпрос "кой от двата джина ми се пие?" - отговорът ще е "дядовият" - и джинът ще е подлог.

Ако пред мен има бутилка дядова ракия и бутилка дядов джин, и задам въпрос "какво ми се пие" - моментално избирам "дядовата ракия", и тъй като няма пълен и непълен член за женски род - въпросът е решен соломоновски...
18 Август 2009 23:12
От години насам всяко лято България преживява хуманитарна катастрофа.
***

От години насам ... България преживява демографска катастрофа.
От години насам ... България преживява икономическа катастрофа.

От години насам ... България преживява катастрофа.





18 Август 2009 23:14
На автора - ! Човек не живее за хляб единым!

18 Август 2009 23:15
А иначе за статията!
18 Август 2009 23:16
За автора - ! Човек не живее за хляб единым!

18 Август 2009 23:19
и на мене ми ареса! това момче заслужава да работи литературен критик, а не на афтомифка
18 Август 2009 23:33
Гошо, за успокоение на академиците, има езици, в които е още по-неустановено. Например на френски: Ç a sent la peinture - (мирише боята, мирише на боя) - човек би рекъл, че има направо два подлога...
А мой американски ученик по български ме пита "Защо питате "какво се случи", а не "кое се случи" - нали отговорът на "какво" трябва да е прилагателно...
18 Август 2009 23:58
Имах ученици /гимназия/, които не знаеха, че изобщо е имало Втора световна война..Моя приятелка ми се оплаква това лято, че цял срок, не може да им набие в главите, че Германия е държава в Европа..А какво да кажем за колежката на сестра ми, учителка по информатика, която не знаела какво е Гугъл..
19 Август 2009 00:16
.
19 Август 2009 00:22
България преживява хуманитарна катастрофа защото уманитарите са се наплодили като скакалци и няма от какво да се изхранват.
19 Август 2009 00:25
.
19 Август 2009 00:29
Забелязвате ли, че всички коментирате въпроси на граматиката и никой баба Илийца? Ще рече, въпреки всички ***

Редактирано от - sybil на 19/8/2009 г/ 00:37:11

19 Август 2009 00:39
.
19 Август 2009 00:47

дзифт ...
19 Август 2009 00:48
За чий сте учили основно и средно (за висше няма да споменавам), след като не можете да отговорите на горните сравнително лесни въпроси за 8-и клас (дали пък не беше по-долен)?
19 Август 2009 00:50
!!!БРАВО за статията!!!
Ако реформа е нужна, в което спор няма, то тя не трябва да е в снижаването на общия литературен стандарт, а в обособяването на хуманитарен и научен профил в училищата с възможност за избор за учениците. Финансови възражения тук са неприемливи. Образованието е по-важно дори от сакралните магистрали. Инак те ще ни отведат в страната на зловещото скудоумие. Тя вече съществува и крепне.



19 Август 2009 00:57
Да-а...
Всъщност - какво е искал да каже авторът и какво е казал - струва ми се, че не е много ясно...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
19 Август 2009 01:06
редник, погледни цитата даден от Е6 и ще видиш отговора на въпроса си. Още един път - на автора
19 Август 2009 01:07
.
19 Август 2009 01:08
Тук в Канада има три нива на обучение по всеки един предмет:
"academic","applied","every day life".
Първото ниво "academic" е най-високо, то е за студенти в университета.
Второто е за колежани или за хора които ще учат друго (например математик може да запише "applied" по литература, защото човекът ще си учи математика)
Третото е за хора на които това изобщо не им е интересно, не им се отдава и го учат само за обща култура.
Няма нужда някой, който ще става занаятчия да прави задълбочени есета от не знам колко си думи върху Шекспир.Човекът си го учи за обща култура.Така в главата му остава повече място за други знания, а и това което знае за Шекспир ще е по-трайно, защото лит. материал е синтезиран и концентриран като за него.
19 Август 2009 01:29
"Ми" , като възвратно местоимение, е подлог, според мен.
Сега по-трудното ... "дядовия джин" като притежание на дядото - от джина който и той пие или обича, ... "дядовият джин" като продукт , направен от дядото ...
Това са обаче само мои предположения ...‌
Не може да се отедлиш език от литерарутра . Те са като душа и тяло, ... не става !
19 Август 2009 01:38
Boatswain Spyder, нещо много вътрешно взе нещата?

Моята теза е следната: бирата, картофите и джинът са подлози в съответните изречения поради едно просто съображение, което е изложено в учебника по български (не помня от кой клас), а именно, че сказуемото се съгласува по лице, число (и род, за сложните времена) с подлога. Оттук, отговорът на въпросите е ясен.

Ако някой има анти-теза, нека сподели
19 Август 2009 01:42
По въпроса "бившо гадже" vs. "бивше гадже", Google казва следното:

Резултати 1 - 10 от около 10 500 за "бивше гадже". (0.16 секунди)
Резултати 1 - 10 от около 1 160 за "бившо гадже". (0.04 секунди)

Интересен е и още един момент -- ако "о"-то в бившо се напише на латиница, излиза и още един надпис: Може би имахте предвид: "бивше гадже"
19 Август 2009 02:05
sybil , що си ми срязал поста по средата, бе, човек? Трябва да си по-хард, като истински гаден мод, да режеш от корен, а то така и аз се чудя кво ли съм искал да кажа.
19 Август 2009 02:30



19.8.2009 г. 01:42:42 По въпроса "бившо гадже" vs. "бивше гадже", Google казва следното:
Резултати 1 - 10 от около 10 500 за "бивше гадже". (0.16 секунди)
Резултати 1 - 10 от около 1 160 за "бившо гадже". (0.04 секунди)


Абе омешааме се!


Редактирано от - garamel на 19/8/2009 г/ 02:35:02

19 Август 2009 03:21
Спомням си че нашта даскалица ни набиваше че подлога е този който върши действието. Тъй като бирата не се изпива сама то тя не е подлог т.е. в изречението няма подлог !
19 Август 2009 03:52
Ако пишеш в "Гугъл" за гаджетата но на кирилица резултатите са:
"бивше гадже" - 201, 000 for бивше гадже. (0.48 seconds)
"бившо гадже" - 16, 100 for бившо гадже. (0.56 seconds)

Ама как се уплаших... За момент си мислех, че неграмотността е победила... Пу, пу, пу
19 Август 2009 05:19
гошо, граматиката казва, че в този частен случай си прав. Но виж практически същата конструкция ("пие ми се", "яде ми се" и пр.), в която подлогът може да стане допълнение, макар и да е съгласуван със сказуемото:
"отелва ми се волът" - (моят вол ще ражда теле - волът е подлог)
"отелва ми се вола" - (ще ми се да отеля вола - тоест, скотоложец същи - ще ми се да забременя вола, тъй щото той да роди теле - аз съм подлог).
"отелват ми се воловете" - може да се разбира и по двата начина:
- моите волове ще раждат (те са подлозите);
- иска ми се да отеля воловете (аз съм подлог - изказвайки желание да забременя воловете). И в двата случая съгласуването е едно и също, само че в първия подлог са воловете, а във втория - аз.

Редактирано от - Правописец Храбър на 19/8/2009 г/ 15:12:18

19 Август 2009 05:36
Да не бързаме да обявяваме формите с "о" (бившо-бивше) за неграмотни...
В настоящото настояще ( ) някои правописни речници дават формите "овче-овчо" като дублетни... Моя милост, например, винаги е предпочитала - само за някои думи - формите с "о", макар и да знае, че за книжовни са обявени другите...
19 Август 2009 05:55
Еееее Правописец... Какви са тези речници?Как така "бившО гадже"??Или "овчО сирене"??Че то и за прознасяне е по-трудно.Както се казва за такъв израз:"Седи неудобно в устата"... На произнасящият словосъчетанието имам пред вид...
На гаджето, не знам как му седи в устата... За това историята обикновено си мълчи
19 Август 2009 05:59
Като не сте сигурни защо не напишете - "пие ми се джин, ама от този на дядо"!
Хем лесничко, хем и по-завъртянко, че дори може да мине и като "стил"
19 Август 2009 06:14
Впрочем шумният някога кикот от бисерите напоследък стихна. Масата на невежите нарасна и малцина долавят хумора, когато изобщо го има.

Тва май се отнася и за форума в последно време.
19 Август 2009 06:20
"пие ми се дядовиЯ джин!".Това е правилната форма, защото това изречение не може да съществува само.Трябва да има друго преди него, което да обособява подлога.Например : Аз ги изгледах и заявих - Пие ми се дядовия джин!
19 Август 2009 06:22
А литературата е изкуство. И докато се прави на наука само ще губи.
-
Кво значи това в училище ? Значи да няма оценки по литература, а единствено най-много зачот. Тогава нещата ще си дойдат по местата.
-
Има и друго. Образованието ни е застинало някъде в 1900 година. Литературата е само единият от начините за изразяване на идеи, емоции и внушения. През последните години развитието на техниката позволи разширеване на изразните средства. Съвсем не смятам, че един вълнуващ филм е по недостоен от една книга. И съвсем не считам, че децата ни са емоционално ощетени, ако не са чели модерните за снобизма на дядовците им книги. Дядовците им просто не са познавали торентите.
19 Август 2009 06:29
Ударих му един токат по кратуната и той се замисли.Вторият му отне това занимание. "Ядат ми се картофи!!" - обърнах се учтиво към келнера.
"Разбира се , господине, вие ги обичата, нали?" - таблата се тресеше в ръцете му.
"Кои? - попитах все още учтиво.
"Картофите, господине, картофите!"

19 Август 2009 06:56
Ако оставиме децата да определят пенсионната възраст на литературата и буква няма да остане Мисля си, че е нужен един по-мек и съпричастен подход към идеята, как учениците да се приобщят към ценностите на литературата.Защото това си е проблем...Трудно е, почти е невъзможно, да очакваш някое дете да се впечатли и натъжи от история като тази за баба Илийца и незнайния въстанник... Други проблеми, най-вече сърдечни, раздират и съшиват ежедневието на 216 месечните ни бебета Всичко с времето си...Но единствено преподавателят с магнетично умение може да привлече децата(учениците) към истинската литература...Това не става с класни упражнения и "елементи на разсъждение"??!!

Редактирано от - ivo kunchev на 19/8/2009 г/ 07:03:31

19 Август 2009 07:00
Еееее Правописец... Какви са тези речници?
- Ешест, ако въпросът ти е реторичен, и аз ще река "да бе, виж само к'ви речници има..." Ако питаш кои са - ето: "Правописен речник на българския книжовен език", девето стереотипно издание, София 1981 - Андрейчин, Леков, Стойков, Георгиев, издание "Наука и изкуство", страница 245. Също и книгата "Знаете ли българския правопис?" на Моско Москов, "Народна просвета" , 1981, страница 101. Сега пробвайте на Гугъла "печелившо" и "печеливше" - да видим кое как стои в джоба-джеба.
19 Август 2009 07:06
Забелязал съм , че винаги когато има някоя сериозна тема за коментиране , какъвто е случая тук с българското образование , се намира някой "да се изсере накриво" и темата да отиде в съвсем друга посока !
На всеки , който има и малко мозък в главата му е ясно , че за да се интегрират българските цигани , те трябва да се ограмотят , образоват ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !
На всеки , който има и малко мозък в главата му е ясно , че за да се спре турцизацията на бългаските мюсюлмани в Родопите , те трябва да се ограмотят и образоват ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !
На всеки , който има и малко мозък в главата му е ясно , че за да се научат най-после на български език българските турци в Разградско и за да ги приобщим малко отмалко към българският народ , те трябва да се ограмотят и образоват ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !
На всеки , който има и малко мозък в главата му е ясно , че за да спре опростачаването на българите , падането на нивото на образование , култура и възпитание , те трябва най-напред да се ограмотят и образоват ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !
Как да стане това ? - Със задължителна детска градина от 5 години и задължително образование до 8 клас ! БЕЗПЛАТНО ! И на първо време ! На второ време може да се помисли и за задължително двегодишно обучение след 8 клас за придобиване на някаква професия за тия , които не могат или не искат да следват .
Какво ще правят децата в тези задължителни детски градини ? - Това , което са правили и досега , но ще имат още една учителка или учител завършили българска филология И ДЕТСКА педагогика , които в сутрешните часове чрез игри , песнички и пр. ще ги учат на Книжовен български език !
Не на шопски , плевенски , врачански или чирпански диалект , на български книжовен език !
Може ли някой да не даде детето си в задължителна детска градина , че даже и в задължителното училище ? Може , като подпише декларация , че сам ще обучава детето си и след всяка година ще се явява на изпит като частен ученик . Като не издържи изпита - глоба 10 хил лева и детето му отива да учи задължително това , което е пропуснало . И за детската градина включително .
Аз не виждам друго решение , вие ако виждате - предложете го !
Освен това , изтеглянето на част от материала по български и българска литература в детската градина - Българско народно творчество , стихотворения и песни за деца , автори като Ран Босилек , чичо Стоян , Веса Паспалеева , Дора Габе и др. , ще отвори място за произведения , които са набелязани да отпаднат от учебната програма и дори да се прибавят нови .
20-те години кретенска демокрация създаде едно поколение от полуграмотни и откровенно неграмотни хора , които сега навлизат в живота и поразиите тепърва ще се усещат !
И за тия 20 годишни бих предложил да се въведе задължителна "военна" служба , като военна ще бъде само униформата !
Тия , които нямат завършено основно образование , ще служат 2 години - първата ще учат и ще завършат основното си образование , втората - за придобиване на някаква професия , нещо като средно професионално училище и ще излизат със придобита специалност и стаж по специалноста .
Тия , които нямат завършено средно - една година "служба" до получаване на зрелостно свидетелство , специалност и възможност да продължат образованието си !
19 Август 2009 07:09
Да, ама има едни речници с по-късна дата, които отричат разни работици... Не се наемам да твърдя, кое е правилно...
19 Август 2009 07:15
.
19 Август 2009 07:21
Почти на всеки речник може да му се намери контра-речник... Езикът е това и таквоз, което и каквото всинца го правим... Което, обаче, не значи, че всичко е относително и всичко е приемливо едновременно и винаги... К'во стана с "печеливше" и "печелившо"? Май това фонетично редуване не се е изредило по един и същ начин за всички думи... то с чуждиците (в случая - русизми) така става... В източните говори - едно, в западните - друго...
19 Август 2009 07:23
Това не може да е истина...
Гугъл:
2 700 за печелившЕ. (0.33 секунди)
174 000 за печелившО. (0.29 секунди)
19 Август 2009 07:25
чоки, силни думи...А защо не и задължителна Военна служба.От 5 години.Така ще укрепим държавата срещу евентуални нашественици.Също така едно заселване на вече образованите по места ще бъде наистина добре и навреме.Я какво се струпаха в София и по-големите градове!! Една добре разчетена таблица за нуждите и наличноста ще свърши много добра работа: "Ти тука за 5 години, ти ей там за три, а ти ей там малко по-надоло завинаги.щото имаме нужда от теб.Не напразно те образовахме без пари"...
А по-малко образованите, хич и да не помислят за мърдане - там откъдето са си, там ще стоят.Освен ако не се вземе решение за посъвместно изселение...
На "Да здравствуеть" ми мирише това...Айде холан, яли сме го вече тоз бастун
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД