Както и в други луксозни автосалони, в "Капитолия" на бул. "Драган Цанков" по колите не са изписани цените. |
Според председателя на Асоциацията на вносителите на автомобили (АВА) Анастас Тодоров от началото на 2009 г. са внесени около 35 000 коли "втора ръка". "Определено има развитие на пазара през първите месеци. Тенденцията е на двойно повече продажби в сравнение със същите месеци на миналата година. Ако тази тенденция се запази, смятам, че в края на годината ще
са внесени 200 000 автомобила,
коментира пред "Сега" Тодоров. Той сам признава обаче, че не е ясно доколко пазарът е готов да посрещне такъв голям наплив. През 2008 г. са били внесени около 170 000 коли втора употреба. В бранша действат около 200-250 фирми, но реално те внасят едва 45% от стоката. Над половината карани автомобили се внасят от физически лица.
Но импортът е едно, а продажбите - нещо съвсем друго. Общо сделките със стари и нови коли са намалели с поне 40-50% в сравнение с миналата година, казват самите дилъри. Това се забелязва и с просто око по борсите - пълни с коли и почти пусти откъм посетители.
Да се провери на място как върви алъш-веришът се оказва доста трудно особено в автокъщите, специализирани в продажбата на по-луксозни употребявани коли. Видимо мерцедесите, бентлитата и поршетата, както винаги чакат своите клиенти в лъскавите автокъщи, но трудно може да се установи какво се крие зад този блясък - продавачите на тези коли не са толкова прозрачни, колкото стъклените огради на автокъщите. В някои от тях дори цените могат да се научат само през сайта на фирмата, но не и на място.
Например в "Капитолия" на бул. "Драган Цанков" се държат любезно, докато не разберат, че сте журналист. Тогава охраната вика служител, който ви води в офиса, а след кратка справка и изчакване ви казват, че шефът го няма. Може да изглежда странно, но по колите не са изписани цените им.
За снимане и дума не може да става. В автокъща "Премиум кар" на "Симеоновско шосе", която също е собственост на "Капитолия груп" върху нас се нахвърля
"мениджър" с откровено мутренски обноски
От АВА (собствениците на "Капитолия груп" са в управителния съвет на асоциацията) обясниха, че публикация на "Сега" отпреди две години за бума на нелегалния внос на коли веднага след влизането на страната ни в ЕС може да е причина за враждебното отношение.
Коли втора употреба предлагат и някои от официалните вносители на нови автомобили. Според Иво Илиев от MOTO PFOHE определено има ръст в продажбите на такива возила, като основно се търсят коли до около 10 хил. лв. "Хората идват при мен и казват: Дай ми кола да избутам кризата, после ще си взема нова", обяснява търговецът. Най-продавани в автокъщата се оказват "Фиеста", "Фокус" и "Мондео". Тъй като "Мото Пфое" предлага на лизинг и употребяваните возила, често се случва човек да е дошъл за нещо до 5000-6000 лв., а за да си тръгне с кола за 10 000 лв.
И по-скъпите модели може да се окажат изгодна покупка, защото има сериозни отстъпки. Едно от предложенията например е Форд "Мустанг" за 48 хил. лв. 106 хиляди лв. за почти нов "Джагуар" XF сигурно ще заинтригува ценителите. Според Илиев хората са наясно, че
кризата е най-добрият сезон за пазаруване
Ако човек търси най-евтиното, не бива да пропуска пазара в Горубляне. Търговците тук признават, че имат по-малко работа, но все пак за добри коли с добри цени се намират купувачи. "Голф 4" за 7800 лв. и Форд "Фокус" за 4900 лв. определено могат да се видят само в Горубляне.
Но продавачите трудно крият раздразнението си, като стане дума за сваляне на цени: "Хората гледат по телевизията, че няма продажби, и искат да купят нещо за без пари ", възмущава се собственикът на една от автокъщите тук Евтим Евтимов. "Идва семейство, някъде от Кърджали, и искат за джип X5 да сваля от 35 хиляди на 25 хил. лв. - е, как да стане тая работа?", чуди се търговецът, като подчертава, че той и колегите му глезят клиентите - черпят ги с кафе, помагат им да регистрират колите и т.н.
"Хората не са наясно с цените, затова мислят, че правим свръхпечалби", обяснява Евтимов. А въпреки програмите на Меркел за подмяна на старите коли с нови в Германия не се усещало никакво поевтиняване. Търговците все пак внасят по десетина коли минимум наведнъж и затова успяват да постигнат по-ниски цени. "Българинът, ако сам отиде на пазар, ще похарчи поне 1000 евро за пътуването, храна, спане", твърди Евтимов и с това изчерпва обяснението защо не може да отбие от цената.
Заради кризата и затягането на семейните бюджети на пазара се състезават все по-изгодни предложения, но не е ясно дали това ще продължи и наесен или догодина. Поне така твърдят търговците. Те, също като брокерите на недвижими имоти, неуморно повтарят, че цените вече са ударили дъното и сега е моментът да се купува, защото нещата ще се обърнат много скоро.
Регулирането на автопазара навсякъде по света е държавна политика. В Румъния, например, това се оказва
проблем, свързан с корупцията,
конфликти на интереси и директните продажби на най-високо ниво. Бившият вече премиер Калин Попеску Търичану въведе високи мита за внос на коли над 7-годишна възраст. Според румънски журналисти мярката е обслужила приближени до бившия премиер вносители на нови автомобили. Подобни ограничения има и в Русия, и в Украйна, и в Молдова, където колите втора ръка са по-скъпи. Мярката цели да покаже загриженост за екологията, но много често всъщност просто насърчава продажбите на нови коли и стимулира банковото кредитиране.
Русия, Румъния и Украйна поне имат морално оправдание да въвеждат защитни мерки - там се произвеждат коли. Подобна мярка е съвсем ненужна за страни като Молдова или България, в които няма автомобилопроизводство. Румъния в крайна сметка бе принудена да свали ограниченията заради забележки от Еврокомисията.
Според Анастас Тодоров единствената мярка за подкрепата на продажбите в България е премахването на акциза за по-мощните коли от 1 януари 2010 г.