- Г-жо Кунева, ще присъствате ли на разговора между президента Жозе Барозу и премиера Бойко Борисов на 9 септември в Брюксел?
- Важното е комисарят от всяка държава да присъства достатъчно често, както се казва на брюкселски жаргон, в страната, която познава най-добре. Да бъде основният комуникатор на политиката на ЕК в страната си. И обратно - да направи всичко, за да изясни как работи Брюксел, особено за една нова страна членка. За мен това е възможно заради преговорите, които на практика ме поставиха в ситуация да познавам цялата българска администрация. И защото вече познавам добре брюкселската администрация. Още след избирането на премиера Бойко Борисов си казахме, че през август ще започна да работя с правителството, което е абсолютно нормално. При всички случаи бих го направила. За мен бяха изключително важни тези първи срещи с министрите на премиера Борисов. Трябва да кажа, че с тях установихме много добри, работни, динамични отношения. И с повечето от тях се чувам, откакто съм се върнала от България, почти всеки ден.Така че за мен е по-важно, че съм част от усилията да се постигне резултат от тази среща. А иначе тя ще бъде между двамата най-важни участници президента Барозу и премиера Борисов и съгласно протокола. Но по-важно е да продължа да правя възможното, за да има темпо в диалога между Брюксел и София. И министър-председателят, и президентът Барозу да имат една важна, определяща, делова първа среща. Убедена съм, че цялостното посещение в Брюксел ще бъде професионално подготвено от екипите на Министерство на външните работи и политическия кабинет на премиера.
- Какво би трябвало Борисов да съобщи или донесе като екшън-план, за да направи добро впечатление и да получи кредит на доверие и отсрочка за европарите?
- Темпото, динамизмът, откровеността са ключови за всяка първа среща на министър-председател с ЕК. Премиерът Борисов и Барозу се познават. Той се видя с него и когато дойде в София, виждат се и в други европейски формати. Тези човешки отношения вече са факт, между тях има изградено доверие. Президентът Барозу, разбира се, го поздрави след изборната победа. Тази енергия, която българските граждани дадоха след изборите, трябва да е част от енергичните действия на самото правителство. Там, където трябва, да се направят реформи. Да се демонстрира приемственост, където е нужна. За да може наистина България с всички сили, възможности, хора и приятели като Европейската комисия, с които разполага, да направи максималното. Според мен най-много боли от пропуснатото. И когато има грешка, тя се поправя и тогава не съжаляваш за това, че не си опитал. Но когато пропускаме възможности, това означава, че пропускаме времето. А това е наистина територия, която няма как отново да се завладее. Затова казвам, че ми прилича на преговорите. Защото това също е състезание за време.
- И все пак България има конкретен проблем - как да се отблокират 6 млрд. евро от фондовете на ЕС?
- Важното е София и Брюксел да говорят на един и същи език. Всичко, което мога да направя аз, е да обясня, да кажа какви са проблемите, кои са основните проблемни области. И в най-подробен план да кажем кои от нещата са технически, като информационни системи, като изграждане на статистика и т.н. Трябва да направим точен план по какъв начин могат те да се случат, което ще даде добро лице на България още в тези първи дни. Когато разрешим тези, условно да ги наречем, технически проблеми, техният ефект ще бъде политически. Защото в България под политическо ние разбираме едва ли не партийното, а всъщност правенето на политика е нещо повече. Когато дадени решения въведем на техническо ниво, ще имат много ясен ефект върху умението ни да проведем една или друга политика. Само след няколко месеца ще говорим за новата финансова рамка на ЕС и ние трябва да можем да участваме активно в тази дискусия.
- У нас изглежда, че системите не работят добре или никак не работят. Това ли е основният въпрос, за който Борисов трябва да предложи екшън план, или Барозу и останалите еврокомисари ще очакват да чуят в перспектива визията на правителството му?
- И двата кабинета ще представят темите си, не бих могла да предположа всички теми, по които ще говорят. Имам всички основания да смятам, че ще разискват и европейски въпроси. Ние имаме два съвета - през октомври и декември, на които ще се приема политика, валидна за ЕС в следващите 30 години, а бих казала и за света. Вероятно конференцията в Копенхаген в началото на декември ще мине в присъствието на Барак Обама и другите световни лидери. Там ще бъде и българският премиер. Това са неща, които ще ни помогнат да решим, включително и проблемите на ежедневието си. Защото ние не гледаме отстрани на Европейския съюз.
- Външният министър Румяна Желева каза, че на 9 септември ще е по-наясно за бъдещия български еврокомисар. Дали това няма да бъде съобщено или намекнато на Борисов от Барозу тъкмо на тяхната среща?
- Това не мога да кажа. За мен е важно всеки български министър и политик да чуят подкрепата на колегите си и да си помагаме, така че да може образът на България да бъде добър. В политиката няма индивидуален успех или неуспех. Мисля си, че колкото повече българи вървят и създават добър образ на страната си, толкова по-добре. Всеки в своята област, всеки по своя начин.
- Вие разговаряте с г-н Барозу, смята ли и в следващия си екип да запази същия портфейл на еврокомисар по защита на потребителите?
- Нямам представа. Ние всички пишем и правим визията за следващата комисия. Аз съм поканена в такава група в лично качество. Не мога да кажа какво ще бъде портфолиото, дали ще бъде в същия вид. Но смятам, че обръщането към потребителите като основни икономически оператори ще бъде много важно сега, по време на криза. Това е и икономически, и политически важно.
- Ако се абстрахирате от поста си в момента, можете ли да се съгласите с някои твърдения, че сега ни се полага по-престижен, икономически ресор в ЕК?
- България вече доказа, че може да се справи с въпроси като политиката за европейските граждани в Интернет, в енергетиката, в транспорта и околната среда, опасните стоки и услуги, наравно с другите представители от държавите членки. Искам да споделя, че значението на портфолиото се определя не от това как престижно звучи, а от това каква компетентност има в тази сфера комисията и къде са европейските приоритети. Например досега нямаше общностна политика в областта на енергетиката, но след климатичните промени работата на европейско ниво в тази област се усили. Важното е от работата на един политик да печелят хората, който и да е той, където и да се намира, каквото и да прави.
- Може ли да кажете как ще бъдат защитени българските потребители от компанията ЧЕЗ. Засега тази битка изглежда изгубена?
- Ако тази битка е изгубена, това означава, че законът и редът в България са претърпели голямо поражение. Защото българският регулатор предложи едномесечното отчитане да се върне. Европейската директива дава възможност за избор, но като се има предвид каква е възможността в нашата страна да провериш сметката си, каква е културата ни на потребители, чувството на защита, историческата роля на монополите, това беше посрещнато много добре от хората. Наистина ЧЕЗ не се подчиняват за връщане на едномесечното отчитане на тока при решение на регулатора и съда. Това дори не може да се предаде как е възможно да не се спазват изрични изисквания. През октомври ще имам енергиен форум, на който ще се разглежда общата енергийна сметка в Европа. Мисля, че тази сметка ще бъде поредният успех в политиката за защита на потребителите. Тя трябва да съдържа минимум информация и сметката да изглежда по един и същи начин, за да може потребителят да избере доставчика си. В нашия случай поне да сравним коя от трите компании е най-добра и да се стремим към нас потребителите да се отнасят с уважение.
- Предстои ви балканска обиколка. В този смисъл мислите ли, че България би могла да получи оферта и за еврокомисар по разширяването?
- В този мандат имах три големи цели. Да направя така, че първият български еврокомисар да има присъствие в ЕК, и да направя максимума от политиката, която ми беше поверена. Третата ми цел винаги е била подкрепа на съседите. Ще говорим за бъдещето, за това какво дава вътрешният пазар, какво може да се направи с политиката за защита на потребителите. Но най-важното е да сме сигурни, че когато самите те спазват критериите за членство, това ще бъде добре за хората и ще даде възможност на целия регион да бъде гледано по друг начин. За ресора не бих могла да коментирам изключителните прерогативи на президента на комисията. Но когато имаш професионализма и интереса към една тема, можеш да я работиш от най-различен ъгъл. Аз не крия моето пристрастие към темата разширяване, защото това е важно за ЕС и за България. Като комисар по защита на потребителите, като част от комисарите, които се занимават с вътрешния пазар, аз мога да правя това, мога да предложа моята гледна точка. Важното е да имаш визия, да знаеш как искаш да изглежда този ЕС, каква е силата на Комисията и как можеш да я използваш.
Кунева -Пръмова
Целта и била да има присъствие в ЕК. И каква полза за България и българите от нейното присъствие? Никаква.