:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,642
Активни 807
Страници 20,545
За един ден 1,302,066

Управляващите ще изучават как се облагат богатите по света

Догодина обаче данъкът твърдо остава 10% за всички
Симеон Дянков
Хората с високи доходи и голямо имущество може да плащат по-висок налог от сегашните 10%. Тази възможност е записана в средносрочната фискална рамка за периода 2010 - 2013 г., която бе приета от кабинета миналата седмица и вчера бе публикувана. Ако се стигне до покачване на данъка, това няма да стане от следващата година, а по-късно.

В документа е вмъкнат нов текст, в който се казва, че ще се проучат "различни данъчни практики за диференцирано облагане на доходи над определена сума и на имущество над определена стойност с оглед увеличаване на приноса на лица с доходи и имущество, значително надвишаващи средното за страната". В първоначалния вариант, който "Сега" първи огласи, такъв текст нямаше. Средносрочната фискална рамка в частта за данъците повтаряше точно предизборните намерения на ГЕРБ и предвиждаше запазване на плоския данък от 10% върху доходите на всички физически лица без необлагаем минимум.

"Темата не е обсъждана сериозно и няма намерения да се реализира през 2010 г. Не са обсъждани подробности, като например размер на дохода, над който данъкът да е по-висок", коментира пред "Сега" високопоставен правителствен източник. Финансовият министър Симеон Дянков наскоро също заяви, че за следващата година не се предвижда вдигане на преките данъци. В момента данъкът върху всички доходи е 10%.

Новият текст е вкаран след срещата със синдикатите в рамките на съвета за тристранно сътрудничество. КТ "Подкрепа" и КНСБ настояват за промени в схемата на плоския данък - въвеждане на необлагаем минимум и по-висока ставка за най-богатите. Според "Подкрепа" доходите до 400 лв. трябва да са необлагаеми, а всеки, който взима над 5000 лв. месечно, трябва да плаща по-висок налог от сегашните 10%. На заседание на тристранната комисия профсъюзът предложи също да се въведе данък луксозно потребление - за яхти, самолети, скъпи коли и т.н. Според шефа на синдиката Константин Тренчев идеята много се харесала на финансовия министър Симеон Дянков.

Средносрочната рамка предвижда запазване на данък печалба в размер на 10%, а на ДДС - 20%. Ще се вдигне акцизът върху цигарите - от 102.30 лв. на 125.20 лв. на 1000 къса, което с включен ДДС означава поскъпване на кутия с около 0.60 лв.

----ДОХОДИ

Правителството замразява доходите за 2010 г., но оставя вратички за увеличение до края на мандата. Възможно е част от доходите да се повишат дори през втората половина на 2010 г., ако приходите са добри. В бюджета ще бъдат заложени 240 лв. минимална заплата, минимална пенсия 136 лв., социална пенсия за старост 100.86 лв., детски надбавки 35 лв., обезщетение за безработица минимум 120 лв. и максимум 240 лв. Пенсиите и заплатите на бюджетните служители се запазват, като администрацията се съкращава от 472 000 на 455 000 души.
21
2319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
01 Септември 2009 23:58
Управляващите ще изучават как се облягат богатите по света
02 Септември 2009 05:07
Само 10% данак на парите......па това е много малко.Нормално е от 30до40%.
02 Септември 2009 08:44
Защо трябва да се наказва на-предприемчивата и инициативна част на населението, тази която на практика носи икономиката на плещите си?!
02 Септември 2009 09:35
Проблема не е в размера на данъка - всеки нормален човек ще го плати. Проблема е в липсата на отчетност - по-добре да проучат как в цивилизованите страни държавата дава отчет на населението, за какво и как са изхарчени парите.
Защото, когато всичко се краде и 1% данък ми се струва излишен и няма да искам да го плащам.
02 Септември 2009 09:57
Те много добре знаят как е по света. Но не го искат. Това в прах в очите...
02 Септември 2009 10:07
Защо ли се сетих за един бивш премиер, дето громеше чорбаджиите... И какво стана после всеки сам си знае - и чорбаджиите, и клетите сюрмаси, и бившият премиер, и зрителите. Които оцеляха, разбира се.
02 Септември 2009 10:52
пак някои ги избива на егоизъм. ква икономика и на чии плещи лежи??? тая дето дойдоха чуждите банки и изкупиха страната чрез кредити и лизинги и всяка година отчитат стотици милиони печалба, която излиза извън БГ ли(е да подгхвърлят по 2-3 хилки на лакейте които им служат, но дали те не са по-виновни)? или тая на инициативните прекупвачи дето знаят само как да минат през Метро и после да турнат 50% отгоре и да чакат мерцедес на втори месец и оревават орталъка ако печалбата им падне под двуцифрени числа? айде всички като са толкова отворени да си продадат тука бизнесите и да ги видим във една финландия или в една япония да отидат и тогава да ме критикуват!
02 Септември 2009 11:01
KaizerSoze, whw !
Навремето и "експертите" на Мими Виткова обикаляха света на държавна сметка, за да се "запознаят със здравноосигурителните системи в развитите страни" и всички виждаме след това каква я свършиха. Та г-н Дянков след толкова години в СБ и МВФ и достигнатото високо ниво там ако не знае как стоят тези неща в развитите страни.....
02 Септември 2009 11:03
Bat izo, ти явно не си нито от едните, нито от другите, затова си трай и чакай първо и петнайсто число!
02 Септември 2009 12:51
всеки, който взима над 5000 лв. месечно, трябва да плаща по-висок налог от сегашните 10%
Ха това са едва няколко стотин човека. Някой от вас чул ли е богаташ да "взема" повече от 5000?
02 Септември 2009 12:55
Аз лично с удоволствие бих оглавил една държавна агенция по изучаването на облагането на най-богатите хора по света, стига да не се стиска за съответните командировки до местата и обектите на изследване и подходящите командировъчни. Ползата ще бъде взаимна.
02 Септември 2009 14:46
Управляващите, ако тепърва ще изучават как се облагат богатите по света, най-добре да се върнат в първи клас. Там учейки ги да четат и пишат, учителките могат да им обяснят, че в нормалния свят, дори там, където именно богатите открито властват, колкото си по-богат, толкова по-високи данъци плащаш. Това е единственото и справедливо , и рационално решение. Но на българските политици изглежда най-напред трябва да им се обясни и какво значи справедливост и рационалност. И че в случая едното предполага другото.
02 Септември 2009 15:31
"...като администрацията се съкращава от 472 000 на 455 000 души."
Баф мааму! Много бе ! Тук влизат ли уенните и джандарите? А общинските клатикуртювци? А даскалите? Кът турим и пенционерите, и дяцата , и мангалите...Ъм той не остана читав българин за работа.
02 Септември 2009 15:32
Защо България не приложи обратно данъчно облагане - да накаже тези, които не "носят икономиката на плещите си" - например за доходи под 500 лв. - 50%, за доходи между 500 и 1000 лв. - 40%, а за тези, на които само автомобилните гуми са им 5000 лв. да ги освободят от всякакви данъци - че как иначе при такива разходи?
02 Септември 2009 15:52
KGK добра идея! Все пак си мисля, че плоският данък си е най-справедлив!
На 1000 лв - 100 лв данък, на 1000000 - 100000, това малко ли е според теб?
Според теб, метача дето взима 500 лв. не трябва да се облага, щото бил беден, инженер дето влага ум и творчество и взима 10000 трябва да се раздели с 5000, щото не е справедливо дето е по-умен и предприемчив?! Ай сиктир! Стига с този комунизим!
02 Септември 2009 17:01
Симеон Дянков много да се пази от леви икономически идеи!!!

1. Въвеждане на необлагаем минимум: ще увеличи дела на сивата икономика, ще намалеят приходите и събираемостта на данъка.

2. Увеличаване на ставката за доходи над определен размер: ще се увеличи делът на сивата икономика, ще намалеят приходите и събираемостта на данъка, ще се демотивират въпросните данъкоплатци, ще се търсят начини за избягване плащането на подобен по-висок по размер данък.

3. По-висок данък върху недвижимо имущество: може да се увеличи ставката на данък сгради над определен размер, но не и да се въвежда нов подоходен данък.

4. Данък "луксозно потребление": в никакъв случай не следва да се въвежда подобен, нов подоходен данък. Може да се въведе АКЦИЗ върху тези стоки...

А защо никой не говори за налагане на "екологични" и други данъци и акцизи: върху потреблението на пластмаса, сол, захар, гума...? Това би бил сериозен приходоизточник за бюджета с допълнителен екологичен и здравен ефект...


02 Септември 2009 17:04
Как се облагат богати ли ?
По външен вид.
А сега сериозно.
Облагат се като, за разлика от България, където се жгледат приходи, им се гледат разходите.
Жена ти ходи ли на прическа в Париж, вие почивате ли на Канарските острови, имате ли яхта, караш ли джип, детето учи ли в колеж, в какъв квартал живееш и т.н.
А не като у нас. Написал една данъчна декларация, че е на загуба горкия, и толкоз.
Нямам бе, проверете.
02 Септември 2009 17:09
"Управляващите ще изучават как се облагат богатите по света".
Дянков няма какво да изучава. Първо, това не е изследователски институт. Второ, нали идва от Световната банка, където се занимават тъкмо с международни икономически сравнения. Даже призна, че обичайно при криза се вдигат данъците за най-богатите. Но не го направи. А защо направо реже осигурителните вноски на работодателите, вместо първо да изучи година-две ефекта от подобна мярка по света?
Отговорът е простичък. Защото Бойко прехвърля кризата на гърба на бедните.
02 Септември 2009 17:36
Явно иде реч за т.нар. прогресивно облагане. Няма кво да се ходи тук и там.
До някаква сума на годишни доходи ставката трябва да е 10% - ниската и средната класа а после прогресивно да расте ставката! У Шведско, както съм чувал, стигала и до 70%!!!!
Kempes
Наистина има смисъл за някакъв вид облагане на луксозните разходи. Нещо като акциз, но по разширен. Или пък да не се признават за намаляване данъчната основа. Има и други варианти!
02 Септември 2009 17:40
По-добре се запитайте защо в най-бедната страна в ЕС има:
1. Най-висока цена на тока;
2. Най-висока цена на горивата;
3. Най-висока цена на лекарствата;
4. Най-високи лихви;
5. и т.н.

Липсата на гражданско общество е една от главните причини за всичко по-горе.
====================================
Учението без разсъждение е безполезно, а разсъждението без учение е вредно!
02 Септември 2009 18:03
Кемпес, много си прав - ако данъчните проверяват разходите, веднага ще лъснат приходите и тогава - ела, че ми трябваш. Това не е някаква нова система, практикува се по света с безспорен успех. Тук, ако има някакво съмнение по данъчната декларация, ти пращат един въпросник от осем листа и ти трябва да отговориш на всички въпроси подробно, напр. колко домати си купуваш месечно и по колко, колко км си навъртял с колата по дни и докъде ( и сравняват с данните от сервизното обслужване) и т.н. И после сравняват с декларираните доходи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД