Бившият премиер Ехуд Олмерт и бившият президент Моше Кацав (вдясно) могат в бъдеще дори да сформират свое "правителство" от осъдени бивши политици. |
си мислеха, че имат "имунитет" за зулумите си.
Преди две години израелският финансов министър Авраам Хиршсон подаде оставка заради обвинения в корупция. Името му бе замесено в афера "за кражба и измама при утежняващи обстоятелства", препятстване на правосъдието и пране на пари. Впрочем новината бе съобщена тогава от бившия премиер Ехуд Олмерт. "Министърът ми се обади и ми каза, че се оттегля от правителството, макар да е убеден в невинността си", обяви Олмерт. През юни т.г. Хиршсон беше осъден на пет години и пет месеца затвор, както и задължен да изплати глоба от 450 хил. шекела (115 000 долара) по обвинения в кражба и измама. Някогашният съратник на Олмерт беше признат за виновен в кражбата на 2.5 млн. шекела ($630 000), докато е бил лидер на Националната федерация на профсъюзите през 1998 -2005 г. В съда той не можа да докаже произхода на тази сума.
През същия месец Апелативният съд на Израел осъди на 4 години затвор за корупция Шломо Бенизри, друг бивш член на кабинета, увеличавайки по този начин първоначалната му присъда от 1.5 г. лишаване от свобода. Съдиите аргументираха решението си с желанието да превърнат случая с Бенизри, който беше министър на здравеопазването в периода между 2000 и 2003 г., в
назидателен пример за други нарушители
"Съпротивата на израелското общество и дори на държавните институции срещу корупцията е започнала да отслабва и затова са необходими решителни мерки," се казва в официално изявление на съда. Двамата влязоха едновременно в затвора на 1 септември т.г.
Ден преди това израелската прокуратура обвини официално в корупция бившия премиер на страната Ехуд Олмерт. Обвинителният акт бе предаден на съд в Ерусалим, като срещу Олмерт са отправени три обвинения, се казва в официално съобщение на главния прокурор на страната ген. Менахем Мазуз. Те датират от времето, когато бившият премиер е бил кмет на Ерусалим, преди да застане начело на правителството през 2006 г., след като Ариел Шарон получи тежък инсулт и все още се намира в кома. Тази година вече бившият лидер на партия "Кадима" Олмерт напусна преждевременно премиерския пост през март заради започналите разследвания срещу него и факта, че рано или късно срещу него официално ще бъдат повдигнати обвинения. Едно от тях е, че той е приел стотици хиляди долари от американския бизнесмен Морис Талански, за да му уреди изгодни строителни поръчки. Експремиерът обаче твърди, че това са били напълно законни дарения за предизборната му кампания при преизбирането му за кмет на Ерусалим. Второто обвинение е за надписани разходи за пътуванията на Олмерт в чужбина, които отивали в специална сметка на бившия премиер, твърдят разследващите. Третото обвинение пък е за конфликт на интереси. Твърди се, че докато е бил министър на търговията и индустрията между 2003 и 2005 г., Ехуд Олмерт е уреждал поръчки за свой приятел. Той също така бе разследван заради нередности около приватизация на банка. Премиерът бе заподозрян, че като и.д. министър на финансите се е намесил в подкрепа на бизнесмена Франк Лоуи, кандидат за закупуване на част от капитала на банка "Леуми", втората по големина финансова институция в страната. В крайна сметка конкурсът бил спечелен от дружество, което нямало връзка с Лоуи.
Олмерт категорично отхвърля всички обвинения. В началото на август главният прокурор Мазуз прекрати това и няколко други от разследванията за корупция срещу него заради липса на доказателства. Ехуд Олмерт е първият министър-председател в историята на Израел, на когото официално са отправени криминални обвинения. Министерство на правосъдието отказа да съобщи каква присъда го грози, ако бъде признат за виновен. Доскоро бившият премиер беше истински майстор на оцеляването, надживял както неуспеха от ливанската война преди три години, така и всички скандали, в които бе замесено името му. Търпението на хората обаче свърши, когато гръмнаха разкритията, че Олмерт е
похарчил за лични нужди лъвския пай от $150 000 пожертвувания,
събрани за изборите, а обществени институции са плащали част от пътуванията му в чужбина - и на него, и на семейството му. Именно тези разкрития наклониха везните и обществото поиска оставката на Ехуд Олмерт. Остава да видим дали ще бъде осъден или отново ще оцелее и ще излезе победител.
Във вторник израелски съд пък стартира при закрити врати дългоочакваното дело срещу бившия израелски президент Моше Кацав по обвинения в сексуален тормоз и изнасилване. Заради разследванията той също напусна поста си три седмици преди изтичането на мандата му преди две години. По време на заседанието на Окръжния съд в Тел Авив свидетелски показания даде една от предполагаемите жертви, известна като "Алеф". Преди това 63-годишният Кацав пристигна в съда, но отказа да коментира делото пред медиите. На него присъстваха и някои от децата на бившия президент, които са юристи. Обвиненията включват изнасилване и сексуален тормоз, докато Моше Кацав е бил министър на туризма през 1996 - 1999 г., както и тормоз над две жени, които работели в канцеларията му, докато той бе президент до 2007 г. На предишното заседание на съда през май т.г. Кацав пледира невинен. Преди това бившият президент заяви, че израелската преса се опитва да го линчува без съд и присъда, а това пречи на изясняването на истината. Моше Кацав дори изтъкна, че е жертва на шантаж и клевети и изрази увереност, че "рано или късно истината ще излезе наяве". Той дори разчита на евреи от чужбина, които да му осигурят финансова помощ за защитата му по делото, писа в."Маарив", цитирайки анонимни източници. Моше Кацав действал дискретно сред членовете на еврейската общност в САЩ и Иран, където е роден, за да направят дарение за защитата му. Той обаче не получил очакваната подкрепа, защото хората се страхували да не бъдат замесени в скандала. Кацав
дори беше сключил извънсъдебна сделка с прокуратурата
и трябваше да получи условна присъда. Това още повече разгневи израелците и над 20 000 души протестираха в Тел Авив. Демонстрантите поискаха държавният глава да отиде зад решетките, което може и да стане в скоро време. Братът на бившия израелски президент - Лиор Кацав, също бе обвинен в изнасилване, след като имигрантка от Беларус подаде жалба срещу него. Той отхвърли твърденията й. Според анонимен официален източник жената е била подложена на детектора на лъжата. Резултатите показали, че казаното от нея е истина. Лиор обаче не беше обвинен официално и израелски медии спекулират, той е уредил "въпроса" с помощта на финансови компенсации за жената.
Бивш полковник от израелската полиция коментира пред медиите, че новите присъди срещу министри и новите дела срещу Олмерт и Кацав показват коренна промяна в Израел, където корупцията по високите етажи на властта бе публична тайна, но доскоро никой не се занимаваше сериозно с нейното разследване. Ако тенденцията продължи, то скоро висшите политици ще могат да си направят цял "кабинет зад решетките", коментират редица анализатори и медии.