Правителството "Костов" подари през май 1999 г. танкове и гаубици на македонската армия, които след това бяха нарязани за скрап. |
На Срещата на върха на алианса в Букурещ през 2008 г. Македония не получи покана за членство. Тогава бяха поканени само Албания и Хърватия. Молбата на Македония бе замразена, докато страната не разреши спора за името си с Гърция. Тогава се повдигна въпросът, че България също трябва да настоява Македония да спре с антибългарската си пропаганда.
От тогава до днес Скопие не е направило нищо за разрешаването на спора с Гърция. Но пък започна да работи в посока България. По стар балкански обичай раздорите в семействата се решават или поне се правят опити да бъдат решени на... гробищата.
На 29 август българска делегация, водена от зам.-министъра на отбраната Аню Ангелов присъства на официална церемония по освещаването на германските военни гробища в македонския град Прилеп. Там почиват близо 1700 германци и 60 български войници и офицери, загинали през 1916 г. при завоя на Черна, кота 1248, Червената стена.
Именно от гробището в Прилеп
роднините започнаха разговора за решаване на семейните проблеми. Този път предложението дойде от по-малкия брат. Македонският министър на отбраната Зоран Коняновски отправи няколко предложения към колегата си Аню Ангелов, които показват желанието на Македония да тръгне по пътя на разбирателството.
Първата оферта на Коняновски е наши военни подразделения да използват техния учебен център в Криволак, който те тепърва ще оборудват за бойна подготовка на войсковите части, които ще изпращат на мисии в Афганистан.
От своя страна Ангелов предложил македонците да ползват полигон "Ново село". Край Сливен български и американски военни тренират вече трета седмица за бъдещата си работа в афганистанската столица Кабул.
Освен това Коняновски е отправил и предложение за
неформална среща с министъра на отбраната
Николай Младенов, която ще бъде осъществена най-вероятно в края на този месец. Коняновски ще присъства и на срещата на министрите на отбраната от формата на Международните сили в Югоизточната бригада, която ще се проведе през октомври в София.
Над гробовете на българските и германските бойци македонският министър в прав текст е заявил пред Ангелов, че те се нуждаят от по-силна подкрепа за членството в НАТО и Европейския съюз.
"По този повод аз заявих, че подкрепата от страна на България я имат, но доколко тя ще се окаже ефективна, ще зависи от нормалната политическа среда -
на взаимно уважение, на респект и добросъседство
Така че естествено колкото по-добра е тази среда - толкова по-ефективна може да бъде нашата подкрепа". Това обясни зам.-министър Ангелов след като се прибра в България.
Според Ангелов обаче, ако има някакви проблеми между две държави, те най-добре се решават на масата на преговорите и на откровените разговори.
Един от големите и неразрешени с години спорове е в това, че Македония не позволява по никакъв начин да се признаят и официално да бъдат осветени
българските военни гробове
в цяла Македония. Именно затова Ангелов е предложил да бъде обмислена възможността на нашият военен аташе в Скопие, заедно с генералния ни консул в Битоля и експерт от Министерството на отбраната, да им бъде разрешено да обиколят българските военни гробове.
Първоначалните опити на министър Зоран Коняновски да разчупи дългогодишната политика на Македония са похвални, но са само думи, изречени над войнишката могила.
Да се сетим как завърши един от опитите България и Македония да стоплят взаимоотношенията си. По време на правителството "Костов" страната ни на добра воля изпрати като подарък на македонската армия една дузина танкове и гаубици. Само година след това македонското правителство обяви, че смята да ги нареже за скраб, тъй като не са й нужни. Дори официалните власти заявиха, че София ги е "набутала", тъй като трябва да плащат милиони, за да бъдат нарязани тежките машини.
Обикновено така се случва и с добрите намерения между България и Македония - или отиват за скраб, или биват нарязвани на дребни парчета.
България със сигурност не е пречка по пътя на Македония към НАТО, но е хубаво, че може с отношението си към нас Скопие да покаже на Атина, че има желание да реши проблемите си на Балканите.