:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,866
Активни 303
Страници 7,769
За един ден 1,302,066
Минало незабравимо

Конфликти на интереси бодат очите и в новия парламент

Само за месец избухнаха два лобистки скандала в Народното събрание, които премиерът се опита да потуши постфактум
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
И това Народно събрание спази традицията да започне работата си с лобистки закони.
Конфликтът на интереси е модна тема, унаследена от предишния парламент, който с много шум и скандали гласува надве-натри специален закон за предотвратяването му. Простичко казано - сложени бяха, макар и слаби, законодателни спирачки на шуробаджанащината и личния келепирец на министри, депутати, магистрати, кметове и други. Те не спряха предишните народни избраници да прокарват лобистки интереси, не спират и настоящите. Дали поради управленска неопитност, или бързане да се свърши работа, но откакто е заработило, 41-вото Народно събрание вече успя да сътвори 2 класически лобистки скандала. Първо, депутат от РЗС, чиито съпруг и девер се оказаха нотариуси, внесе поправка, с която си гарантираше запазване на кантората по време на целия мандат. После народни представители от ГЕРБ сгазиха едно от основните предизборни обещания на партията си - да се спасят част от заменените на смешни цени гори, като се забранят строежите в тях. Един от вносителите е пряко заинтересуван от този текст, защото е осъществил чрез фирмите си 3 заменки.

В интерес на истината двата случая се различават по определени нюанси. При първото решение председателят на правната комисия Искра Фидосова (депутат от ГЕРБ, собственик на нотариална кантора, от която впоследствие се оттегли) поне имаше доблестта да декларира конфликт на интереси и да не участва в дебата. В земеделската комисия обаче вносителят Емил Димитров (депутат от същата партия) пропусна да спомене, че е в конфликт на интереси, и да се оттегли като заинтересовано лице.

Добри или лоши, правилата задължават всички народни представители до седмица след встъпването си в длъжност да декларират публично бизнеса си, членството в неправителствени организации, отношенията си със "свързани лица" на важни постове и други обвързаности. Та да може народът да прецени дали когато един лекар в парламента подкрепя оскъпяването на медицинските услуги,



няма да се облажи сам от тая работа



Много често конфликтът на интереси в парламентарните комисии, където се пишат законите, е повече от естествен. Та нали там трябват компетентни хора с опит, който се придобива най-вече, когато те са развили собствен бизнес в съответната област. От друга страна, конфликтът на интереси става укорим само ако се изконсумира в собствена полза. Ако е честно деклариран и съответното лице се оттегля от всеки дебат или гласуване, от който би могло да възникне съмнение за облагодетелстване, проблем няма.



Как стоят нещата в това Народно събрание?



Да започнем от двете комисии, които вече привлякоха обществено внимание. Земеделската комисия се оглавява от човек, за когото няма непознат проблем в тази област - Десислава Танева от ГЕРБ. Тя за малко се размина с министерския пост. Преди да влезе в парламента Танева беше директор на огромния "Мел инвест холдинг", под чиято шапка са 12 мелници, 16 фуражни завода, 8 хлебозавода, 3 месокомбината, 2 свиневъдни, пивоварна и какво ли още не. Стана ясно, че холдингът е активен участник на пазара на земя чрез "Фонд за земеделска земя Мел Инвест АДСИЦ", в който малък дял има една от фирмите на издателя на "Капитал" и шеф на КРИБ Иво Прокопиев. Съмнението за свързаност с кръга "Капитал" и потенциалният риск от лобистки натиск на практика лиши Танева от министерско кресло. Но заплаха остава да виси и над парламентарната й дейност. Танева е един от депутатите, които защитават тезата, че не трябва да се забраняват строежите в заменените гори. "Не искаме да попречим на стартиралите инвестиции, особено на добросъвестните инвеститори, и то по време на криза", обясни тя.

Другият герой на последния скандал в комисията - Емил Димитров (ГЕРБ), е добре запознат с интересите на ловните барони и с цигарения бизнес. Неговото дружество "Медикет" само преди месец се сдоби с ловно поле край Етрополе на концесия за 15 години. Точно чрез фабрика "Медикет" са и двете сделки за замени на гори, чрез които Димитров взима общо 1068 дка от държавните гори край Етрополе. В списъка със замените фигурира и фирмата "Експрес турс", която е взела 11 дка край Несебър. Неин управител е Борис Попов, а фирмата е собственост на "Елеонора транс", в която акционери са Емил Димитров и Славян Теофилов. Теофилов бе кандидат за депутат на РЗС от Бургас, но не влезе в НС. Даровете са все от предишни правителства. Остава да видим дали



премиерът ще вразуми депутатите си,



както се закани вчера сутринта.

Спец по проблемите на птицевъдите и производителите на зърно е монтанският депутат от ГЕРБ Димитър Аврамов. Той беше изпълнителен директор на един от най-големите производители на пилешко в България "Гала инвест холдинг". Аврамов е познавач и на програма САПАРД, по която е реализирал 2 проекта. Даже в момента една от фирмите му чака субсидия от 619 097 лв. за зърнобаза. Одобрен проект, но по ФАР има и една от фирмите на депутата от община Раковски Георги Плачков.

Дървопреработвателният бранш също има свои представители в аграрната комисия - на името на д-р Атанас Камбитов от ГЕРБ в търговския регистър излизат 4 фирми. Особено внимание заслужават и бившите зам.-министри в комисията - Димчо Михалевски (БСП) и Бюрхан Абазов (ДПС), които довчера бяха в управата на фонд "Земеделие". Абазов дори бе разпитван за скандални замени на земи.

Това, което е нивата за земеделеца, е кантората за юриста. В правната комисия всички са такива, с изключение на историка Веселин Методиев (ДСБ). Освен адвокати и нотариуси, сред правистите се срещат търговци със зърно, облекло, напитки, цигари, хотелиери и др. Най-известен сред адвокатите е атакистът Явор Нотев, който беше сред защитниците на Максим Стависки по делото за катастрофата, завършило с условна присъда за фигуриста, както и на Волен и Капка Сидерови, които бяха оправдани по обвинения за лъжесвидетелство след катастрофа на магистрала "Тракия". Нотев участваше в Надзорния съвет на "Балкантурист Елит", но като депутат е длъжен да излезе от управителните и надзорни органи на търговски дружества и кооперации.

Бюджетната комисия естествено е пълна с финансисти, счетоводители, бивши данъчни, митничари и обикновени бизнесмени. Неин председател е Менда Стоянова (ГЕРБ), избрана мажоритарно от Пловдив. Тя беше начело на данъчната дирекция в града под тепетата от 2000 до края на 2005 г., а в системата работи от началото на 90-те години. В края на 2005 г. Стоянова дори бе обявена за данъчен директор на годината. След като Мария Мургина стана шеф на НАП обаче, Менда Стоянова подаде оставка. Оттогава до избирането й за депутат тя работеше в собствена кантора за данъчни консултации - "Такс консулт".

Друг още по-колоритен член на комисията от ГЕРБ е Стоян Мавродиев, който минаваше за финансовия спец на партията преди да се появи Симеон Дянков. Обвиняват го, че е



специалист по регистрирането на компании в офшорни зони



Той обаче отговаря: "Няма нищо лошо да направиш офшорна компания на една международна компания като Microsoft или Shell. В същото време определено има проблем да направиш офшорна компания на един български силов бизнесмен от прехода, който ще използва тази компания за незаконни дейности". Мавродиев гарантира, че той никога не е работил с бизнесмени от втория тип.

Интересна личност в бюджетната комисия е и доскорошният шеф на Кюстендилската митница Кирил Калфин, който се задържа на поста цели 12 години. Той бе уволнен в края на мандата на предишното правителство заради нарушения на наредбата за командировките. Калфин нашумя, след като



заведе дело срещу фолк певицата Сашка Васева



заради уронване на престижа на митничарите. Преди година в Кюстендил се появиха транспаранти, обвиняващи Калфин в корупция, но така и не се разбра кой и защо атакува митническия шеф.

Зам.-шефът на бюджетната комисия от ГЕРБ Димитър Главчев пък е записан в търговския регистър с фирма за счетоводство, търговско посредничество и туризъм, работил е и с недвижими имоти. Има и банкер - Диан Червенкондев е бил шеф на сливенския клон на ОББ.

Сред бюджетарите има и бизнесмени от най-разнообразни браншове. Например Иван Колев от ГЕРБ беше член на борда на "Енергоремонт - Гълъбово", която се занимава с ремонтите на ТЕЦ-овете от комплекса "Марица-изток". Самозваният анализатор Стефан Гамизов напоследък изсипа куп обвинения срещу Иван Колев и баща му Дечко за злоупотреби в ТЕЦ "Марица-изток 2", но не може да ги докаже. Мастит бизнесмен е и Евгений Узунов от левицата, който беше в надзора на "ЛУКойл Нефтохим", а също и в "Стара планина холд". В началото на 90-те години Узунов беше шеф на Първа източна международна банка, в която тогава акционери бяха Румен Николов-Пашата и Младен Михалев-Маджо.

По стара традиция голяма част и от депутатите в здравната комисия са в конфликт на интереси, защото повечето са лекари и имат частни лечебни заведения. Те постоянно гласуват закони, които дори да не ги облагодетелстват пряко,



имат отношение към частните им практики



или медицински заведения.

Зам.-председателят на здравната комисия Ваньо Шарков от "Синята коалиция" е бивш съсобственик на самостоятелна медико-диагностична лаборатория "Рентген" в Свищов. Бившият здравен министър и сегашен зам.-председател на здравната комисия Евгений Желев от БСП няма фирми, свързани със здравеопазването. Но е бивш собственик на 33% от старозагорската строителна фирма "Хера 2008", откъдето е прехвърлил дяловете си. Коремният хирург Пламен Цеков от ГЕРБ, зам.-председател на здравната комисия, има частна практика в Лом. Ловешкият депутат от ГЕРБ Анатолий Йорданов е собственик на част от частна клиника по ортопедия и травматология в родния си град.

Внимание заслужава и друг член на здравната комисия - Бисерка Петрова от РЗС, автор на скандалните поправки в закона за нотариусите. Името й нашумя и покрай съпруга й (нотариус), който се оказа, че е лишен от права заради вляза в сила присъда срещу него за документни измами. Макар да е юрист и социален педагог по образование, до 2003 г. Петрова е имала собствена фирма за детективска и охранителна дейност в Монтана, която е прекратила дейността си, а впоследствие е участвала и в други фирми.



В регионалната комисия преобладават инженерите



и икономистите, макар да се прокрадват и преподаватели, лекари и юристи. Депутатите тук също могат да се похвалят с разнообразни занимания, които във всеки момент могат да влязат в конфликт на интереси със законите, които гласуват. Шефът й Любен Татарски вече успя да се замеси в скандал - той бе обвинен, че като кмет на Разлог, без да има право е дал 30 дка училищна собственост за голф игрища на нашумялата със заменките си фирма "Балканстрой", в чиито хотели заседаваше тройната коалиция.

Доста от депутатите от регионалната комисия имат интереси в строителния бранш. Стефан Дедев от ГЕРБ, който е педагог, е имал 50% от фирма за строителство на електрически инсталации. На "ти" със строителния бизнес е и съпартиецът му - икономистът Владислав Димитров. Той е участвал във фирма, занимаваща се със строителство на сгради и строителни съоръжения. Част от строителна фирма притежава и атакистът Николай Пехливанов, който освен това има дялове и във фирми за ресторантьорство, търговия на дребно и др. Фирма за строителство излиза на името и на депутата Любомир Иванов от "Синята коалиция", който се занимава още с растениевъдни услуги и търговия на дребно.

От товарен автомобилен транспорт разбира икономистът от ГЕРБ Емил Делчев - той има фирма в тази област, както и в сферата на търговията с тютюневи изделия, финансовото посредничество и др. Хасан Хаджихасан от ДПС пък сам е написал в сайта на парламента истинската си професия - "бизнесмен", макар да не е посочил участие в нито една фирма.





-------------

По закон

-----------

Четири вида декларации за конфликт на интереси подават хората, заемащи публична дейност - за несъвместимост, за частни интереси, за настъпила промяна в обстоятелствата и за частен интерес по конкретен повод. Първият вид декларации се подават в 7-дневен срок от избирането или назначаването. Когато е декларирана несъвместимост, лицето е длъжно в едномесечен срок от подаване на декларацията да предприеме действия, за да я отстрани. Само 2-3 от народните представители не са подали декларация в срок, съобщи Яне Янев, който е шеф на комисията за предотвратяване конфликт на интереси в НС. Някои от депутатите обаче са изтеглили документа, за да го поправят, което е нарушение на закона. Днес комисията ще заседава, за да вземе решение за наказание на нарушителите и за обявяване на декларациите в интернет.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Десислава Танева за малко се размина с министерския пост именно поради съмнения за конфликт на интереси.
Снимка: БГНЕС
Заседание на правната комисия. Искра Фидосова бе първата, която декларира конфликт на интереси. Тя съобщи, че вече е закрила нотариалната кантора, която беше замесена и в опит за имотна измама.
25
5167
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
02 Септември 2009 23:08
Остави и надолу си е все същото, както преди.
03 Септември 2009 04:59
Политиците служат на кономически интереси, а не на народа.
03 Септември 2009 05:26

Та да може народът да прецени дали когато един лекар в парламента подкрепя оскъпяването на медицинските услуги, няма да се облажи сам от тая работа.


Екип на "Сега",
Мисля, че този текст би бил немислим и невъзможен преди някоя и друга година. Поздравления и за останалото!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
03 Септември 2009 05:48
Пенка от Прокатния,
това е традиция за СЕГА. И 2005 г. имаше такъв материал за предното народно събрание. Тогава, това което ме порази бе, че всички от всички ПГ бяха навързани, като свински черва. Сега същата работа, но вече не ме изненадва. Свикнах.
03 Септември 2009 07:39
И народът служи на бизнес интереси, кое е чудното?
03 Септември 2009 08:34
Няма конфликт на интереси! Има САМО интереси! А защо ли Федосова и Иренчето К са като две капки вода?
03 Септември 2009 09:26
ми то по тая логика не бива нито закони да се приемат, нито търгове и конкурси за каквото и да било да се провеждат
03 Септември 2009 10:56
каруцаря: "по тая логика ..."


Именно заради "тая логика" ЕС ни врътна кранчето и не само там ни считат за най-корумпираната страна в "клуба" ! И докато не я премахнем на всички нива, ще си гнием в собствения си вкиснат сос до второ пришествие.

Я вижте една фраза от интервюто на Алексей Петров, линквано от Slava под една друга статия днес: "Всеки, сдобил се с власт в последните 20 години, се е корумпирал". No comment !
03 Септември 2009 11:26
03 Септември 2009 12:24
В Американския и другите парламенти да не мислите, че е по-различно?
03 Септември 2009 14:08
Без да чета - поне половината са с цел лично облагодетелствуване.
Десислава Танева започна да става скандалната лейди...
03 Септември 2009 15:31
Какво се чудите бе колеги, нали бат Бойко каза --"Те такъв ни е матряла"
03 Септември 2009 15:32
От такива дървета , такива свирки /някои си правят/--т.е. такива депутати...
03 Септември 2009 16:11
Ами, ако някой е очаквал нещо друго, значи се е поизлъгал малко. Докато се залъгваме по този начин и чакаме поредният "лидер" да промени нещата, все така ще бъде. Трябва да се смени системата.
03 Септември 2009 16:42
into,
"Трябва да се смени системата".


Както ти, така и "форумното куче" (beagle), и други форумци отдавна сме стигнали до този извод, проблемът е "само" в това - КАК да стане И кой ДА Я "СМЕНИ". Оттук до темата "За ролята на личността и народните маси в историята" е една крачка. Сещам се и за "Приключенията на Барон Мюнхаузен" - кой да ни издърпа от блатото, щото сами не можем да го направим (май). "Големият брат" (Дядо Иван, Чичо Сам) си гледа неговите интереси. Съседите - да те прекарат... Сложен въпрос, значи.
03 Септември 2009 16:50
"Конфликт на интереси"! По-голяма простотия в превода не съм виждал. Преведен буквално израз от английски. Нашият, българският, израз за този тип шмекеруване е: "шуробаджанащина" Къде тук има конфликт? Напротив - има само интереси. Да ценим българския език.
03 Септември 2009 20:10
В момента , Параграф33 е в СКАТ-а при Велизар Енчев ...

03 Септември 2009 21:22
beagle,


Това ми напомня за онзи щур филм с Алън Аркин, "Параграф 22" ... след 11.10.1989 БГ с всеки ден почна да заприличва на ситуациятя в него !

Редактирано от - Mars Attack на 03/9/2009 г/ 21:23:31

03 Септември 2009 22:56
into написа:
Ами, ако някой е очаквал нещо друго, значи се е поизлъгал малко. Докато се залъгваме по този начин и чакаме поредният "лидер" да промени нещата, все така ще бъде. Трябва да се смени системата.


И каква е тази система, при която ти ще работиш или крадеш за мен и няма да искаш нищо насреща. Или поне няма да искаш много - да те храня и да те обличам, примерно, ще ти е достатъчно. Не че не харесвам идеята ти, напротив, готов съм всеки ден да ти развалям 100 лева на 2 по 5.
04 Септември 2009 00:54
уронване на престижа на митничарите


Щото с уронването на престижа пада и цената. А един уважаващ себе си митничар с добър престиж си знае цената...
04 Септември 2009 15:25
Mars Attack,
Като проследиш човешката история виждаш как неизбежно са се сменяли обществените системи. И въпреки временните реставрации, промените са се утвърждавали винаги. Механизмът и технологията на тези промени при цялото си външно разнообразие по същество са много еднакви - и в причините си, и в резултатите си, и в движещите си сили /личности, маси, мюнхаузеновци и т.н./. Просто е нужно историческо време, за да узрее възможността за промяна -тогава се появяват и идеите, и личностите, и организацията на масите, които са необходими за нейната реализация. Общата теория на историческото развитие и на социалната промяна е разработена най-задълбочено и най-сериозно от Маркс. А конкретното осмисляне на начина за постигане на желаната промяна и адекватното действие на тези, които я искат във всеки отделен исторически период, е винаги проблем на съвременниците - на тяхната способност за анализ, на техните интереси и на тяхната креативност. Готови рецепти няма. Но има железни доказателства, че промените рано или късно стават. Така че, нека да мислим от какво сме недоволни, какво искаме и как бихме могли да го постинем. Решението ще се намери, а окуражителното е, че в историческото развитие отдавна набира сила тенденцията към ускоряване на социалното развитие. /Е, има и една пречка - увеличаващите се възможности за промиване на мозъците, но в крайна сметка гладният или обраният, например, ще разберат, че са гладни и обрани, колкото и да ги убеждават в противното./
04 Септември 2009 15:40
Калина се запознава с експерти и със земеделието - Натиснете тук
Форумът я оплюва, майка и я защитава!!! (постинг 30 и надолу).
само две години стаж, а вече може да произнася по половин изречения.
след още две - цели!!

Редактирано от - Йори на 04/9/2009 г/ 15:42:59

05 Септември 2009 17:02
Статията е интересна защото тази информация е важна. Все пак не е ясно как в народното събрание да има компетентни професионалисти, които да нямат минало или бъдеще в областта в която са компетентни?! Според мен по-опасни са такива като Калина назначена във Фонд земеделие, която очевидно е далеч от изискванията /за шеф на фонда/. Мисля, че най-важно е да имаме подготвени хора в управлението, но в същото време дейността им да е прозрачна за контрол в т.ч. и от медиите. Тогава дори и лекар шеф на частна болница или юрист с кантора може би биха били полезни, но ако всичко е прозрачно и конфликта на интереси е деклариран.
09 Септември 2009 12:25
Интересното е че странно, но....нещата пак стигат до НАЧАЛОТО, тоест...


Натиснете тук

09 Септември 2009 12:53
Вярно, че стенограмите са неособено грамотно написани, но....не ви ли звучи логично казаното от Лилов и другите ?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД