:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,110
Активни 449
Страници 8,013
За един ден 1,302,066
Челен опит

"Рибари" засенчиха "къртиците" в банковите обири

Крадците стават все по-нагли, изобретателни и добре екипирани. И се чувстват недосегаеми, защото досега няма нито един осъден за подобно дръзко нападение
В България рядко банки се обират така.
"Захапа, дърпай!". Рибарите знаят колко тръпка се крие зад тези думи. И колко радост и мъка може да последва, когато изтеглят въдицата. Какво ли обаче е усещането да ловиш чувалчета с банкноти?

За този хитър начин да обереш банка се разбра преди месеци. Така изобретателността на родните обирджии покори нов връх. Жертвата в случая е трезор на клон на банка ДСК във Велико Търново. Банката имала денонощен трезор за събиране на инкасо. По спираловиден улей клиентите пускали брезентови чувалчета с пари, които падали в едно мазе. В първия работен ден след дългата почивка през май бдителен банков служител забелязал, че върху една от торбите е закачена рибарска кукичка с тежест, на която висяла 1-метрова корда. Така разбрали, че е имало обир. Установено е, че липсват 31 800 лв. Но късно - "рибарите" вече били далеч и се радвали на улова си.

През почивката не е имало кой да прибира брезентовите чувалчета и те са стигнали до отвора. Според една от версиите торбата с изчезналите пари е изтеглена с въдица. Апашите се опитали да отмъкнат и друго чувалче, но кордата се скъсала от тежестта му. Разследващите не изключват чувалчето да е прибрано и от клиент, който, преди да пусне своето, е видял, че улеят е пълен. Третата хипотеза за случилото се е постановка. Разследващи предполагат, че някой от инкасаторите, който е носел например 3 чувала с пари, е закачил върху едната торба кукичка, пуснал само нея в улея, а другите две прибрал.

Каквато и да е истината, говори за много фантазия. В банкерските среди това е най-коментираната кражба. И този метод, както и изпробваните по-стари хитрини,



засега силно затрудняват родната полиция



и тя не може да се похвали с много разкрития.

Иначе "дупка в стената", "тунел през мазе" след дни наред ровене като къртици или директно нахлуване в салона са обичайните сценарии, използвани пред последните години от родните бандити. И тъй като няма нито един заловен, крадците стават все по-технични, внимателни и изобретателни.

След удара в трезора на "Биохим" в столичния Южен парк през 2004 г. например се разбра, че апашите следили помещението с перископ, за да установят къде е датчикът на охранителните системи, и после са опънали две платна, за да го блокират. Те проникнали в банката през тунел, който е свързан с мазетата на прилепения към банката блок. Тунелът бил строен за бомбоубежище и минавал под пода на гражданския трезор.

Бандитите са били изключителни професионалисти, снабдени с модерна техника и много здрави физически, коментираха полицаи. Дни преди удара те бяха срязали катинара на металната врата на мазето в блока, в който се намира клона на банката. На мястото му сложили свой катинар и без да будят подозрение няколко дни влизали в мазето, докато пробият дупка. После металните каси са разбивани с щанги. От над 40 лични сейфа на граждани бяха отмъкнати пари и бижута за над 7 млн. лв.

След това бандитите наръсили по земята червен пипер за заличаване на следите и цял чувал с чужди косми, събирани от фризьорски салони. Това е направено, защото често за идентифициране на престъпници в криминалистиката се използва ДНК експертиза на открити на местопроизшествието косми. За още по-сигурно крадците бяха разбили тръба на канализацията, за да наводнят помещенията.

Година по-късно в Ботевград обирджии бяха изкопали дупка в мазе, за да стигнат до парите в клон на ОББ. Те предварително прерязали кабелите на СОТ-а. И тук е нямало жива охрана през нощта, така че служителите разбрали за обира чак когато отишли на работа. Но крадците били наръсили червен пипер, за да не бъдат надушени следите им от специално обучените полицейски кучета.

Полицията опитва да стовари няколко банкови обири в последно време върху



бандата, която залови тази пролет в Кюстендил



Задържаните бяха представени като страховитата Люлинска банда, обрала над 300 хил. лева от няколкото разрязани банкомата в София и околностите. Сред участниците е и криминален инспектор от столично РПУ. Той возел бандитите и саковете им, а при проверка показвал служебната карта.

Босът на групата бе описан от полицаите като изключително комбинативен и умен. Може би, за да изтъкнат собствения си успех - най-после заловиха банкови обирджии.



Разплитането на целия случай



започнало, когато софийски криминалисти получили информация, че се е събрала нова група суперкрадци, в която имало специалисти по всички "ресори", и те готвели големи удари на банки и офиси. За няколко седмици полицаите регистрирали десетина обира на офиси и богати домове, които били с идентичен почерк. Месец по-късно - в началото на декември м.г., бандитите направили опит да ударят фирма в района на столичното Шесто РПУ, като се маскирали като полицаи. Похват, също често използван от престъпниците.

"Забелязахме, че групата работи със супермодерна техника, а за обира, който не беше успешен, те ползваха същия модел "Опел" Астра, с който се движат повечето оперативни служби на полицията", разказаха от МВР.

Кюстендилският бандит Петър Григоров поел акцията срещу клона на Интернешънъл Асет банк в града. Столичните апаши пътували до града повече от 20 пъти и проверили всички входове и изходи и възможности за достъп до трезора. Седмица преди обира двама от шайката започнали да изпробват и на какви канали да настроят заглушителната си техника, с която неутрализирали охранителните системи. Всеки ден удряли по един магазин и така тествали възможностите си да блокират сигнала за проникването до охранителната фирма.

Криминалистите се впечатлили от суперскъпата техника, с която разполагала бандата. За всеки обир се ползвали нови уреди, които после били изхвърляни. Два дни преди удара обирджиите се заели с най-важното. Трябвало да активират многократно противопожарния датчик. Надявали се, че дошлите на проверка огнеборци ще решат, че е възникнал дребен технически проблем и ще намалят чувствителността на сензорите. Точно това е необходимо, за да не бъде засечен от алармата оксиженът, с който щели да режат в трезора. Въпреки че датчикът бил задействан повече от 10 пъти, той не бил изключен.

Часове преди удара от МВР били напълно готови



да закопчаят обирджиите, когато излязат с пълните с пачки сакове



В банката имало "оставени" 270 хил. лева, собственост на самия трезор, пълен с около 40 хил. лева банкомат, както и частни касетки.

Идеята на ченгетата била да спипат обирджиите, след като извършат кражбата. Противопожарният датчик обаче се включил и те се отказали. Едва след ареста полицаите установили, че бандата не носи пари. Още тогава юристи коментираха, че арестуваните може да се измъкнат с леки присъди, защото обирът не е довършен. Скоро ще стане ясно дали ще се окажат прави.
Снимка: Архив на "Сега"
Клонът на банка "Биохим" в столичния Южен парк изглеждаше така след дръзкия обир.
Снимка: Борислав Николов
За хитрите банкови обирджии решетките са най-малкото препятствие.
8
4748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
02 Септември 2009 23:59
В езерото Байкал има един вагон злато, пратете да го оберат.
03 Септември 2009 09:08
Наглостта на бандитите е подсигурена стабилно от :
1.Слабата квалификация на родната Прокуратура.При това от невъзможността да се търси юридическа отговорност на прокурори, които осигуряват явен чадър над бандитите.Не се ли разчисти това убежище от некадърници, резултат няма да има.
2.Съдебна система, тромава, немотивирана и раздута до пръсване от собственото си фалшиво самочуствие на такава, често пъти с корупционни практики /това го показа ясно френското правосъдие/ и с огромен багаж от забатачени дела, дотолкова, че да не могат, да се завършат.При това и съдиите са недосегаеми.И тук има нужда от тотално прочистване на системата.
3.Корумпирани и хитри адвокати, които се възползват от това за сметка на цялото общество.
За да е успешна системата е необходим общовалиден закон по който да се търси персонална отговорност на прокурори, съдии и адвокати за корупционни практики в съдедбнато ни система.
03 Септември 2009 09:24
Големия Хикс,
С това за корумпираните адвокати ме впечатли много. Само за това не са се сетили да ни обвиняват от ЕС.
Колкото до съдебната ни система, писано е достатъчно на първа страница...
03 Септември 2009 09:56
Големият Хикс, колеги,

Допускате една основна грешка. Приемате априори, че в България има съдебна система и тя е корумпирана. Грешка е, защото в България няма такава система. Има частнодействащи прокурори и съдии, обикновенно с ранг на ЕТ-та или ЕООД-та, и в много редки случаи на ООД-та. Така, че за система не може да се говори.

Редактирано от - Петър Петров на 03/9/2009 г/ 10:00:41

03 Септември 2009 10:00
На това му викам добра статия сутрин за събуждане!
03 Септември 2009 13:34
На мястото му сложили свой катинар и без да будят подозрение няколко дни влизали в мазето, докато пробият дупка.


Че хората от тоя блок не са ли слизали в мазето СИ?!
03 Септември 2009 14:17
dobadoba!
Не се впечатлявай толкова! Ако адвокат печели дело при защитата на явен престъпник, независимо от уличаващите престъпника улики , значи че този адвокат е вътре в корупционната схема.Нещо като нагласена работа, за която адвоката не е могъл да не знае.
Пример : Паралелното дело на френското правосъдие срещу нашето гледано в В.Търново.Случая със заклания студент във Франция.
03 Септември 2009 20:20
Брей това много филми се гледат у БГто бе! И от престъпници и от полицаи...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД