Премиерът Бойко Борисов е твърдо "за" газопровода "Южен поток", но има резерви към петролопровода Бургас-Александруполис. Това стана ясно след разговора с руския му колега Владимир Путин. Двамата се срещнаха в полския град Гданск, където бяха на церемония за 70-годишнината от започването на Втората световна война.
Според стенограмата от разговора, публикувана вчера на сайта на руското правителство, Бойко Борисов обещава в едномесечен срок да се запознае в детайли с проекта за АЕЦ "Белене", но твърди, че за газопровода "Южен поток" "няма да имаме проблеми". По отношение на нефтопровода той изтъква проблема с екологията на крайбрежната зона и заявява, че българската общественост трябва да бъде убедена в полезността на този проект. "Въпреки огромните разлики между нас и другите партии, ние трябва просто да ги убедим, че всичко това е от полза за България", казва Борисов на Путин.
Путин уверява българския премиер, че дори страната ни да се откаже от някой от проектите, това няма да навреди на междудържавните отношения. "Няма да осъществяваме проект, който не устройва България. Ще минем по друг път", казва Путин. Руският премиер все пак настоява решението да се вземе бързо, като напомня, че Бургас-Александруполис се обсъжда от 7 години, а е едва 280 км. В същото време за 2 години Русия е направила 1500 км петролопровод от Източен Сибир до китайската граница и скоро ще довърши 2000 км тръба до Тихия океан. "Кажете ни "не" и ще приключим темата. Същото важи и за останалите проекти", заключава Владимир Путин.
Вчера и енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че нефтопроводът създава проблеми като проект, тъй като не е напреднал особено. "При него не е ясна нито рентабилността, нито техническото решение. Вярно, че това ни позволява да сме гъвкави, но по-важна е екологията. Българската природа не струва 35 млн. долара на година, колкото ще вземем от транзита на нефт", заяви министър Трайков.
Турският проект за нефтопровод Самсун-Джейхан, по който работят италианската ЕНИ и турската "Челик енерджи", е в доста по-напреднал стадий. При посещението на Путин в Турция миналия месец Москва също го подкрепи, което бе изтълкувано от много експерти като ясен знак, че Русия е на път да загърби Бургас-Александруполис. Целта и на двете съоръжения е избягването на задръстените черноморски проливи, където танкерите плащат огромни такси за преминаване.
Ситуацията изглежда така:
Бойко е за Южен поток, той и няма голям избор защото има натиск от ЕС да се задвижи този проект.
Бойко е против нефтопровода поради екологични проблеми и това е напълно логично, освен Русия и Гърция друг не е заинтересован в този проект.
Остава Белене, Бойко още е на кръстопът, но явно везните клонят към спиране и проваляне на Белене и за това говори факта че Трайчо Трайков е кадър на ЕВН и очевадно прокарва политика изгодна за австрийците. Ако Белене се провали Бойко вече има вариант да обвини Синята коалиция, затова и намеква че ГЕРБ имали малцинство в парламента, което и абсолютна боза тъй като за Белене ГЕРБ би получил безрезервна подкрепа от Атака и от БСП при нужда.
Много вероятно е Бойко да получава натиск и от ЕНП където много силни позиции имат австрийците и германците, може би затова и Трайчо Трайков беше назначен за министър, да си имат резидент в правителството така да се каже.