Едва два месеца след парламентарния вот започна разпадът в ПГ. Бившият министър на земеделието Венцислав Върбанов напусна "Синята коалиция" и стана независим депутат, а групата остана с 14 народни представители. Върбанов обясни постъпката си с недоволство от поведението на Иван Костов и Мартин Димитров. Двамата съпредседатели в коалицията сложиха подписите си под иск до Конституционния съд за промяна на мандатите в 19 МИР-Русе и 8 МИР-Добрич. При обявяването на първоначалните резултати от вота в Русе "Синята коалиция" получи един мандат и от там влезе водачът на листата Михаил Михайлов от СДС. След окончателното разпределение обаче мандатът бе загубен, а сините взеха място в Добрич, откъдето влезе земеделецът Върбанов. От жалба на Михайлов до ЦИК се разбра, че в една секционна комисия в Русе 24 гласа, дадени за "Синята коалиция", са били вписани в протокола за "Коалиция за родината". На 11 август Конституционният съд допусна за разглеждане законността на избора на депутат по жалбата на "Синята коалиция". На областния управител на Русе бе наредено да представи в КС протокола от секционната избирателна комисия и бюлетините. КС не е ангажиран със срок, в които да разгледа делото по същество и да се произнесе по него. Докладчик е Димитър Токушев от квотата на президента в съда.
Лидерът на СДС Мартин Димитров нарече реакцията на Върбанов прибързана.
Димитров бе сред вносителите на решението за анкетна комисия, която да проучи сигналите за нарушения на изборния процес на последния парламентарен вот. Той изтъкна, че повече от половината секции в чужбина са били в Турция и в някои от тях са гласували по 2000 души, което е невъзможно на практика. Зам.-шефът на ДПС Лютви Местан обаче опонира, че в една секция в Мадрид гласувалите са 2294 души, като повечето са били за ГЕРБ. "Щом е за ГЕРБ - може, а когато става дума за ДПС - не", каза Местан.
С вота на ГЕРБ, "Синята коалиция", РЗС и "Атака" комисията бе създадена, а неин председател стана Явор Нотев от "Атака".
----ПОД ОБСТРЕЛ
На почти 4-часов опозиционен обстрел бе подложена и идеята на мнозинството за анкетна комисия за разследване на сделките от последната година на кабинета "Станишев". В крайна сметка се реши комисията да има 12 членове и те да бъдат на паритетен принцип. Най-любопитното е, че Пламен Орешарски също влезе в нея и така ще се наложи сам да се разследва. Преди дни самият Орешарски беше на противното мнение - че нито един член на бившето правителство не бива да влиза в подобна комисия, за да работи тя независимо. Орешарски поиска проверката да е за 4-те години от мандата, за да се види какво е свършено реално.
|
|