Училищата в София все още предпазливо налагат норми за облеклото на учениците и масово избягват да дават конкретни формулировки какво е приличен външен вид, установи проверка на "Сега". Според училищни директори все още има известна предпазливост, тъй като не е ясно каква ще е реакцията на родителите и учениците.
Столичното 6-о ОУ, в което се учат деца до VII клас включително, е сред малкото учебни заведения, в чийто правилник конкретно е записано какво е забранено за учениците - дълбоки деколтета, голи кръстове, грим, къси поли, прозрачни или мръсни дрехи и прически, които пречат на работата в клас, обясни директорката Ивелина Спасова.
Написали сме по-общи формулировки, които да отговарят на представата за прилично облекло, коментира директорката на Софийската математическа гимназия Мариана Тодорова. Според нея класните ръководители ще са основните отговорници за спазването на правилата. Ако ученик е неприлично облечен, ще бъде изгонен от час, а при три нарушения случаят ще се разглежда от педагогическия съвет на училището и ще се налага по-тежко наказание, обясни Тодорова.
Разчитаме на добрия вкус на учениците ни и досега не сме имали драстични проблеми с външния им вид, обясни директорът на Френската гимназия Емилия Богданова. В училището също са определени общи изисквания за добрия външен вид, които не допускат разголване или екстравагантни дрехи. Правилникът ни е по-либерален, уточни Богданова. Все пак посочи, че например няма да се допускат прекалено къси поли. Спазването на разпоредбите ще се следи от дежурния помощник-директор, от учителите и от класните ръководители.
И в 22-ро СОУ са заложили на по-общите правила. Училището обаче е спечелило проект за въвеждане на униформи и започва подготовката за изпълнението му, уточни директорката Емилия Михайлова. Според нея досега е имало само единични случаи на ученици, които идват в неприлично облекло, и те най-често са били приходящи от други училища. В 134-то СОУ днес посрещат новата учебна година с униформи. Те са спечелени по проект и са безплатни за учениците, похвали се директорката Весела Палдъмова. Тя уточни, че учителите могат да изгонят ученик от час за лоша дисциплина и през това време детето ще разговаря с школския психолог.
Училищата по различен начин са решили и въпроса с нарушителите на дисциплината. В някои училища провинилите се деца трябва да помагат в библиотеката или да подреждат материали за часовете. В други случаи правилото е ученикът да възстанови щетата, която е нанесъл - например, ако е издраскал стена, да я боядиса.
БОЙКОТ
Сериозен проблем се очертава в началото на учебната година и с храната в училище. Търговците от училищните лавки и столове в Пловдив започват от днес предупредителна стачка против наредбата за здравословното хранене на учениците, съобщи "Фокус". Новите правила влизат в сила с началото на новата учебна година. Пловдивските търговци призовават здравния министър незабавно да спре действието на наредбата и да промени текстове от нея, заяви Хари Ховагимян, представител на фирмите. Те предлагат "забранените" храни да не се продават и в хранителните обекти, които се намират на 500 м от училищата. Търговците предлагат да се въведе забрана за внасяне на вредните закуски в сградите на училищата, а държавата да субсидира здравословното хранене на малчуганите. Вчера на среща със санитарната инспекция в Пловдив търговците са се оплакали, че трябва да изхвърлят закуски за 50 000 лв., купени преди обнародването на наредбата, тъй като вече не отговарят на изискванията й. Санитарни експерти са обяснили, че са солидарни с искането на фирмите, но инспекцията е само изпълнител и от днес започва проверки за спазването на новите разпоредби.